Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Фарисеји у Новом завету  (Pročitano 1165 puta)
25. Apr 2012, 14:10:05
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
Browser
Mozilla Firefox 8.0.1

Фарисеји у Новом завету



1. Увод

Фарисеји су верска заједница о којој су научници доста писали, о којој не постоји баш обиље извора на основу којих је могуће извести апсолутно неоспорне закључке о њиховом учењу, доктрини, философији, погледу на свет (мада се недостатак обиља извора, као и извлачење аподиктичних закључака односи на многе личности, догађаје и појаве у античком периоду,  па према томе ту фарисеји нису никакав изузетак).
Намера ми је да у првом делу рада изнесем неке опште ставове о фарисејима, о њиховом имену, заједници, мишљењима, понашању... док бих се у другом делу рада бавио искључиво фарисејима у Новом завету и односом који су Новозаветни писци имали према њима. Жеља ми је да укажем на оне чињенице о фарисејима које се могу потврдити и из других извора, као и да покажем да и поред неоспорно негативног става и мишљења, који Новозаветни писци заузимају према фарисејима, постоји довољно елемената да се мало ревидира став о њима, тачније да се садржај појма фарисеја мало обогати и прошири. У раду ћу говорити и о негативним ставовима о фарисејима, који су приметни у Новозаветним списима, до душе, без икакве претензије да тврдим да је то неоспорна научна, историјска чињеница, већ ће то бити једноставна анализа самих текстова, а који не могу да буду одбачени само зато што оно што у њима пише није ,,политички коректно'' и што нема потврду у независним изворима. Волео бих да о одређеним ставовима Новозаветних писаца о фарисејима имамо вишеструке, независне потврде, но, то што таквих потврда нема, не значи да оно што је изнесено у Новом завету самим тим и не заслужује да му поклонимо поверење. Новозаветни списи су релевантан историјски извор и као таквима им се поклања поверење у оним стварима које се односе на историјске догађаје, личности, обичаје, а који су спомињу у њима.



2. Фарисеји

Назив фарисеји (грч: φαρισαιοι) потиче из јеврејског језика, тачније од речи פְּרוּשִׁים (чита се перушим), која је настала од глагола פָּרָשׁ (чита се параш) који значи издвојити, оделити. Ово нам говори да су фарисеји они који су одвојени, одељени, издвојени у односу на остале људе.  Ово одвајање је било и физичко и духовно од других људи, то јест разликовали су се од других својим начином живота и системом веровања.  Није још увек утврђено ко је ,,кумовао'' овом имену, односно да ли су им то име дали други људи  или су га они сами узели као своју карактеристичну ознаку, као што није познато да ли се мисли на одвојеност у односу на јелинистички свет и његову културу, обичаје и веровања или на одвојеност у односу на Хасмонеје (и њихову тежњу за политичком влашћу) или у односу на све оне који нису доследно пратили Закон  или су можда сви ови (или неки од њих) фактори имали свој утицај у добијању овог имена. Ово напомињем зато што одвојеност може да има верску нијансу са циљем да се сачува обредна чистота и тако омогући приближавање Богу (са великим акцентом на чување од свега што изазива нечистоту), а можда да буде одвојеност у политичком смислу као символ протеста и указивања на оно што није правилно и у складу за Законом ( на пример по питању ко може да буде велики свештеник и фарисејског инсистирања да дотични треба да буде законски чист), а што опет има циљ да се очува чистота.  
Настанак ове групе се везује за устанак Макавеја 167. године пре Христа против поступака Антиоха IV Епифана. Прецизније, у првој књизи Макавеја се спомињу асидеји=хасидим=побожни који су верни Закону (1Мак 2,42) из којих су се издвојили есени и фарисеји и то око 150. године пре Христа. Обе ове скупине своје корене виде у хасидима.  
Повезаност фарисеја са хасидима се може видети и из овог одломка:
,,Тада многи, који искаху правду и суд (Божији), сиђоше у пустињу да тамо бораве...И појурише за њима многи (војници) и достигавши их утаборише се наспрам њих и спремише против њих рат у дан суботњи. И рекоше им: ,,Доста је досад! Изиђите и поступите по речи царевој, и живјећете.'' И рекоше: ,,Нећемо изићи, нити ћемо извршити ријеч цареву да оскврнимо дан суботњи.'' И они убрзаше напад на њих. А ови им не одговорише, нити им каменом узвратише, нити заградише склоништа, говорећи: ,,Умримо сви у простоти (=невиности) нашој. Сведочи нам Небо и Земља да нас убијате неправедно.'' И усташе (војници) против њих на борбу у суботу; и ови изгинуше, и жене њихове и дјеца њихова и стока њихова, око хиљаду душа људских.'' (1 Мак 2, 29. 32-38)

Овде је описан напад Сиријаца на групу Јевреја која је убијена, јер су одбили да се бране у суботу.  Када би се бранили, прекршили би суботњи одмор, а они су заповести Закона очигледно веома озбиљно схватали. Из Новог завета нам је познато да су се Господ Исус Христос и фарисеји често сукобљавали око тога шта је дозвољено, а шта није дозвољено чинити у суботу. Тако да овај пасус може да указује да је ова мученичка група Јевреја представљала и заједницу која ревнује за Закон и символични прапочетак фарисеја.
Извори за проучавање веровања, учења фарисеја су у делима Јосифа Флавија (Јудејски рат и Јудејске старине), раним хришћанским текстовима и рабинској литератури.  Фарисејско учење почива на 2 стуба, на Тори и на Традицији (предањима отаца, старих). Временом фарисеји, поред доследног поштовања Закона, почињу да уводе нова правила.  Поред писаног Закона, они су поштовали и усмено предање која је представљала разраду писаног Закона. Сматрали су да је и оно дато на Синају (као и писани Закон) и оно је усмено преношено, временом је проширивано, а коначни облик је добило када је записано у Мишни.  Ова усмена предаја се налази и у Новом завету под синтагмама ,,предања старих'' (Мк 7,3) и ,,отачка предања'' (Гал 1,14).
Када већ помињемо усмено предање, предање отаца, ваља споменути и Пирке Абот (Поглавље отаца) као спис на чије су настајање фарисеји имали утицај. Овај спис је отпочињао саветом да се ,,Закон огради'' то јест да се заштити од његовог кршења тако што би се поставила правила, упозорења која би, ако би се наравно следила, зауставила људе да и не дођу у могућност да прекрше Божије заповести (пример овакве превентивне мере је и то да суботњи одмор почиње и пре заласка сунца, оног момента када сунчев диск, приликом заласка, додирне линију хоризонта ). Додавање  нових правила сигурно има своју педагошку функцију и са те стране је овакав поступак оправдан, али ускоро се појавила гомила прописа која је постала тешко бреме на леђима обичних људи.  Пирке Абот је спис који садржи збирку етичких учења и максима која потичу од великог броја отаца, мудрих људи, наставника (наводе се њихова имена), подељен је у 5 поглавља.  
Сва ова правила су била у служби очувања култне, обредне чистоће да би се могло ступити у заједницу са Богом. Ако би неко дошао у контакт са нечистим стварима или животињама, људима... постао је нечист и било је неопходно обавити обредно купање, а у појединим случајевима је било нужно сачекати извесни временски период.  Фарисеји су подсећали да је цео народ свет, то јест треба да буде свет, а то се постиже чувањем чистоће. Примењивали су у својим оброцима исти степен чистоће као свештеници у Храму. Потврду за своју тврдњу су нашли у Светом писму :
И бићете ми царство свештеничко и народ свет. (2 Мој 19,6)
А Бог који је спасао сав народ Свој и свима дао насљеђе (=Земљу Обећану), и царство, и свештенство, и освећење. (2 Мак 2,17)

Практично су уводили демократизацију друштва инсистирајући да сви треба да теже култној чистоти која је неопходна свештеницима. Но, како је по Закону свештенство ипак специјална класа људи из рода Ароновог, фарисеји су своју службу видели у поучавању и проповедању. Њихово служење је повезано не толико са Храмом, где су главни били садукеји, колико са синагогама, у подучавању деце и мисионарском раду међу људима.  Фарисеји су се позивали на Писмо где се каже да је Закон наследство дома Јаковљева (5 Мој 33,4), па су тежили оснивању синагога и школа за подучавање., а тиме су Тору начинили силом за подучавање Јевреја широм света (смањује се везаност за Храм).  
Настојали су да светост Храма прошире на све сфере живота, нарочито на породични дом, тако да је трпеза у дому требала да одговара олтару у Храму.
Фарисеји нису ова правила уводили да би некоме живот отежали, већ да би одговорили изазовима времена у коме су живели. Њихов циљ је био да следе традицију, обичаје својих предака, а како су увидели да се време променило, схватили су да је потребно ,,осавременити'' Закон.  У Храм су увели обреде који немају основу у Закону, већ у народним обичајима. Таква је била поворка људи у процесији воде у ноћи празника Сукот (Празник сеница), а ујутру је посипана вода и читане су молитва да наредна година обилује кишама.
Примећује се да постоји тензија између садукеја и њиховог инсистирања да је центар духовности у Храму и  фарисеја који сматрају да је центар духовности у Закону и његовом извршавању. Док код садукеја предност има припадност одређеној породици, фарисеји инсистирају на познавању Закона, дакле истичу предност учења и знања над пореклом.  Веровали су у васкрсење мртвих (за разлику од садукеја; ово се спомиње и у Новом завету), имали су наду у долазак Месије и у успостављање Царства.  Једном речју, фарисеји су развили правни систем – халаках (הֲלָכָה‎) који су они настојали да прикажу као начин живота који треба да буде узор свима који теже да следе Закон.
Фарисејске заједнице су у доба Ирода Великог бројале око 6000 људи (на основу речи Јосифа Флавија ). Били су заједница која је била веома разноврсна по питању занимања својих чланова, припадали су свим слојевима, што би се рекло, права народна организација. Били су распоређени и по селима и по градовима широм Палестине.  И поред тога што њихов број није посебно висок у односу на остатак становништва, њихов утицај на друштво је био огроман. Народ је поштовао то што су живели по Закону, њихову принципијелност и оданост традицији.
И да још напоменем (јер је ово неопходно имати на уму током праћења даљег тока рада) да фарисеји нису били монолитна заједница, већ је постојало неколико група које су се разликовале по томе како поједине прописе Закона треба тумачити и примењивати. Половином првог века после Христа најпознатије су биле ,,кућа Шамаја'' и ,,кућа Хилела'' које су називе добиле по именима својих оснивача. Хилел је познат и по томе што је у 1 реченици сажео учење Торе: ,, Оно што вам је мрско не чините другима. То је читава Тора; остало су тумачења. Идите и учите!''  Оно што је Хилел рекао је преузето из књиге Товите 4 глава 15 стих (,,И оно што (сам) мрзиш, никоме не чини.'') , а споменуо је и Господ Исус Христос само у позитивној форми: ,,Све, дакле, што хоћете да чине вама људи, тако чините и ви њима: јер то је Закон и Пророци.'' (Мт 7,12)  Ово су две форме златног етичког правила који се у сличним облицима срећу у многим културама и цивилизацијама. Чак и из овако грубо истргнутог појединачног фрагмента о 1 етичком начелу мислим да је лако увидети да између фарисеја (или бар неких од њих) и Господа Исуса Христа постоји велика блискост и макар делимично прожимање идеја, ставова, начела...



3. Фарисеји у Новом завету

Фарисеји се 99 пута спомињу у Новом завету, тачније 98 пута се спомињу у Јеванђељима и Делима апостолским, и 1 се спомињу код Светог апостола Павла (Фил 3,5). Када се фарисеји спомињу као група, заједница, онда је слика о њима најчешће негативна, док када се спомињу појединачно, поименце, слика постаје колоритнија  (код Луке се спомиње Симон, код Јована Никодим, а у Делима апостолским се спомињу Гамалило и наравно – Свети апостол Павле). Своју скромну анализу ћу почети Јеванђељем по Марку које је прво писано јеванђеље и представља најстарије јеванђеље у корпусу канонског Четворојеванђеља.  

3.1. Јеванђеље по Марку

Такорећи на самом почетку (Мк 2,15-3,6) видимо 4 перикопе у којима се види однос Господа Исуса Христа и фарисеја за време његове службе у Галилеји.  Теме које се обрађују су приговори фарисеја што Господ Исус једе са цариницима и грешницима (Мк 2,16), зашто његови ученици не посте док фарисејски и Јованови то чине (Мк 2,18), тргање класја у суботу, што по фарисејском мишљењу није дозвољено (Мк 2,23-24) и исцељење човека, такође у суботу (Мк 3,1-4). Крај овог одељка говори о томе како се фарисеји и иродовци договарају да га погубе (Мк 3,6).  На приговор зашто једе и пије са цариницима и грешницима, Господ одговара да је Он дошао да зове грешнике на покајање (Мк 2,17) и овде се показује прва разлика у пракси према људима који су на маргини друштва. Приговор против цариника почива на томе што они ,,шурују'' са Римљанима, прикупљају новац за њих и често том приликом узимају више новца него што је прописано (тај вишак иде у њихову кесу), а ту су и грешни људи који су такође ритуално нечисти, па се стиче утисак да је овде у првом питању проблем култне нечистоте. Господ Исус Христос не спори да су ови људи грешни, дакле слаже се са оценом фарисеја и књижевника, али указује да је Он одлучио да им помогне да победе своју болест, да им помогне да се излече.  Ово може и да нам говори о несебичној жељи да се ближњему помогне, па и по цену да Га други нападају због друштва у коме седи. Следећи приговор је о посту Његових ученика, где Господ Исус Христос пореди себе са жеником и најављује да ће се касније ,,отети од њих женик'' (Мк 2,20), док поређење са новом закрпом и вином говори да је Његово учење ново и да се не може поредити са старим, да са Њим настаје ново време.  Следећа 2 одељка говоре о суботњем одмору. У првом од њих се тргање класја од стране Његових ученика доживљава као жетва, па самим тим и кршење суботњег одмора. Иако Свето писмо саветује да се не покупи све са њиве и са винограда због жеље да се помогне сиротињи, дошљацима и удовицама (3 Мој 19,9-10 и 5 Мој 24,19-22), стиче се утисак да су фарисеји сматрали да ово може да се ради било ког другог дана у седмици, али не и у суботу.  Господ Исус се позива на случај са Давидом и његовим људима о томе како су јели хлебове предложења који су само свештеници могли да једу и то само из разлога што су били гладни. Његов одговор је у томе да је субота створена ради људи, то јест да им олакша живот, а нису људи створени ради суботе. Или још јасније, Господ љубав према ближњем ставља изнад суботњег одмора. Господ не прихвата да се ишта ставља изнад љубави, јер би у супротном то било искривљавање духа Закона. Крај овог одељка прави везу са претходним одељком тврдњом да Син Човечији представља господара и од суботе, односно да Он представља апсолутну новину и да оно старо пред њим узмиче. На ову перикопу се наставља питање о чињењу добра у суботу (у овом случају исцељење човека са сухом руком). Фарисеји ћуте, не исказују своје становиште, мада се касније, када се договарају са иродовцима да Га погубе, види да се они са овим чином не слажу, да сматрају да је погрешан. Спор је око тога да ли је битније служити Богу (суботњи одмор) или служити човеку. Фарисеји сматрају да је ово прво важније, док Господ сматра да се не може прва заповест испунити ако се тиме гази друга највећа заповест (јер је и она као прва). Под прва и друга заповест мислим на љубав према Богу и љубав према ближњем (Мк 12,28-34). Односно, неуспех у служењу људима је неуспех у служењу Богу. За Господа љубав не познаје границе, не може се раздељивати, већ љубав обухвата све.  Ваља приметити да у овом случају са човеком сухе руке, Господ није радио, само је рекао човеку да пружи руку и да се она исцелила. Технички гледано, Он није прекршио суботу.
Следеће место, где се Господ и фарисеји сусрећу и споре, је уједно и најдужи такав одељак у овом Јеванђељу (Мк 7, 1-23). Спор настаје око тога зашто Његови ученици једу хлеб нечистим, неумивеним рукама (мала напомена: опет ово није директно уперено против Господа, већ против Његових ученика, као што је било у случају са тргањем класја, али јесте индиректно пребачено и Њему, јер их Он не кори; ово је оно што је данас постали веома популарно: ,,командна одговорност''). У овом делу се каже да ово имивање руку потиче од предања старих (Мк 7,3). По први пут се спомиње и усмено предање које фарисеји поштују и по први пут се види да они очекују да то предање сви треба да следе (Е.П. Сандерс мисли да није била раширена пракса умивања руку пре јела, али ако се подсетимо свадбе у Кани и 6 камених судова за воду (Јн 2,6), увиђамо да је ово ипак била раширена пракса ; а да није била раширена пракса, зар би фарисеји ово пребацивали Господњим ученицима?). Ово прање руку се ради не толико из хигијенских разлога (мада је то свакако за похвалу), већ из култних разлога да би се могле дићи чисте руке у молитви и након тога јести. Ово није наведено у Закону, већ потиче из усменог предања. Ово прање се односи и на посуде (ако би рецимо нека животиња или инсект прешли преко посуда, онда би оне постале нечисте, па их је ваљало понови учинити чистим).  Џејмс Стрејнџ (James Strange) је изнео смелу претпоставку да су остаци грнчарске индустрије (пронађене у околини Јерусалима и доњој Галилеји) представљају археолошки доказ да је пракса прања пре јела (као и прања судова), по питању култне чистоће, била раширена међу људима. Такође су пронађени и остаци ,,индустрије за изградњу ритуалних купатила и базена'' од југа ка северу земље који би могли ову тезу још да учврсте.  Господ им замера што су људска предања ставили пре Божијих заповести. Потврду да су фарисеји поштовали усмено предање срећемо и код Јосифа Флавија где он каже да су фарисеји имали велики углед у народу због познавања закона предака , шта више, он тврди ,,да су фарисеји пренели народу велики број обичаја наслеђених од предака, а који нису записани у Мојсијевим законима'', а који су изведени из предачке традиције.  Контраст је у томе што фарисеји замерају његовим ученицима кршење људске традиције, а Он њима говори о томе да они крше заповест Божију (по питању помагања родитељима; фарисеји се извлаче да не помажу родитељима, јер је то корван, прилог Богу).  Господ Исус Христос указује да нечистоћа која уђе у тело, кроз тело и изађе и да она не прља човека у срцу, док из тог срца излазе разноразне лоше, неморалне ствари. Није Господ против Закона, већ говори о томе да се из тежње да се сачува телесна чистота, заборавило на духовну чистоту, Духовна чистота је она која је важнија, која треба да буде својствена људима и апсолутно примарна. Овде пада и прва оптужба за лицемерје (Мк 7,6). Ово лицемерје се не огледа у томе да фарисеји једно причају, а друго раде, већ је исказано у томе што фарисеји теже да оставе утисак да поштују Закон и следе традицију, а Господ доказује да они баш крше Закон и да су самим тим недоследни (по питању бриге о родитељима и корвана). Закон експлицитно говори о поштовању својих родитеља (2 Мој 20,12), док је корван, прилог Богу или завет Богу, жртва Богу на добровољној основи. Не може се служити Богу, а да се човеку при том наноси штета.
Следећи сусрет са фарисејима је када Господ долази у пределе далманутске и када фарисеји од Њега ишту знак са неба, Он их одбија (Мк 8,10-12). Нема чуда чуда ради. И опомиње своје ученике да се чувају квасца фарисејскога и квасца Иродова (Мк 8,15). Квасац има способност да нараста, тако и утицај фарисеја (и њихово учење, прописи) почиње да нараста у народу, па саветује ученике да се припазе (ово може да представља пророчанство или макар упозорење да ће ученици имати проблема када фарисејски утицај постане велики (као и Иродов)). И приметно је да се по други пут повезују фарисеји и Ирод(овци). Наредни сусрет доводи до расправе о браку и разводу (Мк 10,2-12). Фарисеји наводе као аргумент за развод Закон (5 Мој 24,1-4), но, Господ каже да је то учињено због тврдоће срца, а да је намера Божија да оно што Он састави, да човек не раставља (Мк 10,9), то јест да је Божија жеља да брак буде трајна заједница.  Последњи Христов сусрет са фарисејима, у Марковом Јеванђељу, је по питању да ли треба давати цару порез (Мк 12,13-17). Опет су заједно фарисеји и иродовци. Ово је по први пут да се поставља политичко питање. Преовладава мишљење да је ово питање постављено са намером да ако Господ одговори одрично, па да Га могу оптужити као изазивача побуне против римске власти.  Господ одговара да је новац царева својина, па га њему треба и вратити, када он то иште. У очима Господњим вера и држава су 2 различита појма.
Упада у очи да фарисеји немају улогу у хапшењу Господа Исуса Христа, нити суделују у Његовом суђењу. Утисак је да Синедрион сачињавају првосвештеници, старешине и књижевници, фарисеји се нигде не спомињу (Мк 15,1).


3.2. Јеванђеље по Матеју

Приликом коментарисања перикопа која говоре о фарисејима, нећу вршити поновну анализу оних сцена које смо обрадили у Јеванђељу по Марку, мада ћу истаћи ако постоји нека разлика између ова 2 текста.
Код Матеја се срећу све перикопе које смо поменули у Марку. Сцена у којој Господа критикују што једе и пије са грешницима се у Јеванђељу по Матеју разликује у томе што са фарисејима сада нема књижевника (док се код Марка спомињу (Мк 2,16)) и што се Господ сада позива на речи пророка Осије које парафразира: ,,Милост хоћу, а не жртвоприношење.''(Мт 9,13) Ово говори на шта Он ставља акценат: на милосрђе, љубав, а не на обредне обавезе.  По питању тргања класја у суботу додата су још 3 аргумента: а) свештеници у суботу приносе жртву (4 Мој 28,9), а то је рад и он дакле није забрањен б) да постоји неко већи од храма (Мт 12,6) в) поновно позивање на милосрђе, а не на жртвоприношење (Мт 12,7). Изоставља се аргумент који се спомиње код Марка да је субота ради људи. У сцени исцељења човека са сухом руком, аргумент о чињењу добра је сада сликовитији, поређење о спасавању овце која у суботу у падне у јаму, а акценат је да је човек вреднији од овце (Мт 12, 10-12). Разлика је и у крају овог сегмента, јер се само фарисеји договарају да Га погубе, овог пута нема иродоваца. У перикопи када фарисеји негодују што се крше предања старих, када ученици једу неумивених руку, овог пута нема детаљног појашњења кад и шта перу (што указује да су читаоцима (којима је превасходно намењено ово Јеванђеље) ови обичаји познати и не захтевају разјашњење).  У одељку где од Господа траже знак са неба поред фарисеја се спомињу и садукеји (код Марка се не спомињу) и пластично Христово поређење где знаке времена препознају, а небеске знаке наводно не умеју да препознају. Овде се спомиње да им се неће дати знак, осим ,,знака Јоне пророка'' (Мт 16,4). Сцена са тражењем знака се 2 пута спомиње у овом Јеванђељу (Мт 12,38-40 и Мт, 16,1-4). Опомињући их да се чувају квасца (науке) фарисејске и садукејске, лако је запазити да садукеји мењају Ирода (који се спомиње код Марка). По питању брака и развода, Господ додаје и изузетак за развод, а то је прељуба (Мт 19,9).  На неким местима где су код Марка споменути писари, код Матеја се претварају у фарисеје или се заједно спомињу књижевници и фарисеји (на пример: код Марка (Мк 12,38-40) и код Матеја (Мт 23,2)).  
Први спомен фарисеја у Јеванђељу по Матеју је приликом описа проповедања Светог Јована Крститеља (Мт 3, 7-10) и питања крштавања фарисеја и садукеја. Крститељ их позива да се прво покају и то да докажу делима. У Беседи на гори (Мт 5,1-7,29) се каже да они који желе у Царство небеско требају да буду праведнији од књижевника и фарисеја. У конкретним примерима (убиство, прељуба, примена реципроцитета) Господ показује да треба ићи даље од онога што чине фарисеји и књижевници (не треба се ни срдити, вређати ближњег, нити гајити пожуду у себи, треба окренути други образ, треба и непријатеље љубити). Није спорно оно што пише у Закону (,,Чули сте како је казано...''), већ што се то узима као врхунац, плафон, кров, а не као полазна тачка.  Господ помера границу коју поставља Закон, а мени се чини да је ово наговештај онога што каже Свети апостол Павле да ,,Закон постаде васпитач за Христа'' (Гал 3,24). Одјек ове критике фарисеја и књижевника, као лоших (недовољних) узора види се и у 23 глави Јеванђеља по Матеју. Мојсијева столица (Мт 23,1) говори да књижевници и фарисеји поучавају народ.  У 23 глави је акценат на нескладу између учења и дела које заступају фарисеји и књижевници и то у смислу да се представљају као да поштују Закон, а уствари га крше (не испуњавају га у целини). Овде се спомињу и амајлије (φυλακτήριον), то јест, каже се како их проширују да би биле упадљивије (Мт 23,5). Ове амајлије-филактерији-тефилини су кожне кутије у којима су одломци Светог писма и носе се на левој руци и на челу (повод за њихово ношење је нађен у  Старом завету – 2 Мој 13,9.16, 5 Мој 6,8 и 5 Мој 11,18). Господ критикује то што спољње истицање побожности није одраз онога што је унутар човека, то јест, требало би да реч Божија досегне човеково срце (преко амајлије на левој руци) и ум (преко чела) и да та реч постане мера човековог живота.  Код Адалберта Ребића може да се пронађе тврдња да су књижевници махом били фарисеји, као и исказ да је народ, због великог угледа који су фарисеји уживали у њему, имао обичај да их ословљава са ,,учитељу'' и ,,оче'', тако да је Господњи приговор против ових назива (Мт 23,8-10) у ствари реминисценција на фарисеје.  Овде се први пут спомиње давање десетка (Мт 23,23) и опет са освртом да су оставили оно што је важније: правду, милост и веру. Највећа брига фарисеја је да поштују Бога, па макар то ишло и на уштрб ближњих (ово се види и у Јеванђељу по Марку).  Последњи помен фарисеја је када се заједно са првосвештеницима обраћају Понтију Пилату да обезбеди гроб да ученици не би украли тело (Мт 27,62-66). Стиче се утисак да фарисеји заједно са првосвештеницима имају власт, могућност да распоређују стражу.
Општи утисак који се стиче из ова 2 Јеванђеља је да су фарисеји једна сложна група, сви заступају исте ставове, нема ни у 1 од ова 2 јеванђеља некаквих изузетака, као што нема ни помена појединачних ликова фарисеја. Приказ фарисеја је доследан, без одскакања.  У споровима које фарисеји имају са Господом Исусом Христом акценат је на томе како се Закон поштује, а не да ли треба да се поштује, примењује.

IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 8.0.1

3.3. Јеванђеље по Луки

Опис фарисеја у овом Јеванђељу додаје нове тонове на слику коју смо до сада стекли. Овде фарисеји нису тако монолитна група, постоје различита мишљења и ставови, чак се први пут 1 фарисеј спомиње по имену – Симон (Лк 7,40). 
Први контакт је приликом исцељења одузетог човека (Лк 5, 17-26). Комуникацију покрећу речи Господње: ,,Човјече, опраштају ти се гријеси твоји.'' (Лк 5,20) Фарисеји и књижевници у њима виде хуле и домишљају се о Његовом идентитету. Христос потврђује свој идентитет и делима и речима (да је Син Човечији) и реакција свих је позитивна. Сви се диве и славе Бога. Под овим ,,сви'' рачунају се и фарисеји и књижевници.  Дакле, јасно је да одавде они нису отишли саблажњени, него радосни. У продужетку исте главе следи већ 2 пута описана сцена једења са цариницима (нема спомена других грешника, мада их фарисеји и књижевници таквима доживљавају (Лк 5,29-30)) и новина је што сазнајемо да је то дом Левија цариника. Аргументација је већ виђена. Џером Нејри (Jerome Neyrey) мисли да критика фарисеја потиче од тога што је владало мишљење да се трпеза дели са онима са којима имате исте/сличне погледе на свет, делите исте вредности, а из тога би следило да Господ са ,,цариницима и грешницима'' дели њихове лоше погледе на свет, вредности.  Господов одговор је да Он баш такве тражи да би им помогао. Његова пракса је различита од фарисејске (и књижевничке) праксе. Док они бирају да се одвоје од ,,грешног света'', Господ је свестан да без контакта са њима, без комуникације, ангажмана међу њима, нема спасења, преображаја, обнове.  У наредној (6) глави се описују сцене тргања класја и исцељења човека са сухом руком (новина је што видимо да је то десна рука) и то што се после исцељења, каже да су били љути и да су се договарали шта да чине, но нема спомена намере да га убију. У односу на описе код Марка и Матеја ово је знатно блажи опис.  Касније Господ Исус потврђује да се фарисеји и законици нису крстили од стране Светог Јована Крститеља (7,30), о чему је било речи код Матеја (Мт 3,7-8). Сада следи опис догађаја са женом грешницом која сузама умива ноге Господње, косом их брише, целива и мирисима мазаше (Лк 7,36-50). Симон је фарисеј који моли Господа да једе код њега. Ово је први приказ фарисеја који је пријатељски наклоњен према Њему, који жели Његово друштво. Истини за вољу и он дели гледиште да Господ (или пророк, како Га он доживљава) не би требао да има контакт са грешницом. Одавде произилази да и поред тога што се Господ дружи са грешницима, то не компромитује ни домаћина, нити друге његове госте (или је можда у Симону жеља да буде у Његовом друштву превладала уобичајене конвенције). Шта више, једна грешница долази у Симонов дом за Господом, а Симон јој не брани да уђе. Ово је ипак искорак на уобичајену слику коју смо до сада стекли и показује да нису сви фарисеји били само непријатељски расположени према Господу. Фарисеји су очекивали да се Господ дистанцира од грешника (делом из става да је опасно излагање греху (Пс 125,3), а делом зато што су сматрали да су грешници толико дубоко загазили у зло, да су отврднули у греху, тако да је немогуће да се преобрате (што је дуже човек загњурен у зло, то више слама своју вољу, гуши савест), а Он им приступа из неизмерног човекољубља и жеље да их ослободи робовања греху.  Он је на делу показивао да се са Њим, уз Његову помоћ, може све што се пожели. У уводу приче о милостивом Самарјанину се спомиње законик, а не фарисеј, но, како дотични пита како да наследи живот вечни (Лк 10,25), а раније смо споменули да фарисеји верују у васкрсење мртвих, Шерон Рајнџ (Sharon Ringe) мисли да овај законик може да буде фарисеј.  Ускоро опет видимо да 1 фарисеј позива Господа Исуса Христа да једе код њега и домаћин се зачудио када се Он није опрао пре јела (Лк 11,37-54). Господ скреће пажњу на то да је битније давање милостиње, љубав и правда, а потом следи део који се спомиње и код Матеја (Мт 23). Односно, Господ истиче да је Бог створио и душу и тело, тако да је неопходно одржавати и спољашњу, а још и више унутрашњу чистоту.  Неко би могао да помисли да после оваквог конфликта долази до потпуног раскида са фарисејима, међутим, неки од њих саветују Господа да се склони, јер Ирод хоће да Га убије (Лк 13,31-35). Види се да су фарисеји и Ирод политички повезани (Господ им каже да пренесу Његову поруку), но и само упозорење показује да му (Ироду) ова група фарисеја није наклоњена и да се не слажу са његовим намерама. Фарисејско упозорење дефинитивно не одаје непријатељство према Господу.  Затим следи нова посета Господа једном фарисеју и лечење човека, болесног од водене болести, у суботу. Христос га исцељује и за разлику од сличних догађаја у Марковом (3,1-6) и Матејевом Јеванђељу (12,10-14) овде нико од присутних не смера после овод лепог дела неко зло Господу. Нема осуде, нити договарања да му науде.  Када Господу прилазе фарисеји и грешници чују се осуде са стране фарисеја и књижевника што прима грешнике и једе са њима, на шта Господ даје параболе са изгубљеном овцом, драхмом и блудним сином. Опет је акценат на томе да се Он брине за оне на маргинама друштва, који су одбачени, којима је помоћ најнужнија. Уочљива је разлика да Господ тражи те грешнике (да би им помогао и довео их до покајања и обнове), док фарисеји то не раде.  У наредној глави је новина у томе што се фарисеји повезују са среброљубљем (Лк 16,40), до сада је било неких бледих наговештаја о томе (,,једете куће удовичке'' (Мт 23,14)). У овој глави је и прича о Лазару и богаташу и мада се фарисеји експлицитно не помињу, огледа се део њиховог погледа на свет (учења) који су они имали: анђели, ,,наручје Авраамово'', пакао, устајање из мртвих, у складу са њиховим веровањем у васкрсење.  Ова вера у васкрсење има потврду код Јосифа Флaвија, где се каже да фарисеји верују да је душа бесмртна, да је посмртно чека награда или казна (у складу са тиме да ли је човек следио врлински или порочни начин живота) и да ће они који су врлински живели васкрснути.  У делу Јудејски рат се не говори изричито о васкрсењу добрих, већ о ,,преласку у друго тело'' (зле, наравно, чека вечна мука).
У наставку Јеванђеља следи питање о доласку Царства Божијег (Лк 17,20-21), а за њом следи дивна прича о фарисеју и царинику (Лк 18, 10-14). Фарисеј у причи јесте радио оно што спомиње у молитви (постио, давао десетак), али да је ипак промашио суштину. Господ показује како је могуће поштовати слово Закона, па и чинити и више него што пише, а да се опет не угоди Богу.  Може да се увиди сличност између молитве фарисеја у овој причи и молитве сачуване у Талмуду.
,,Боже, хвала ти што нисам као остали људи: грабљивци, неправедници, прељубници или као овај цариник. Постим двапут у седмици; дајем десетак од свега што стекнем.'' (Лк 18,11-12)
 ,,Благодарим ти, Господе Боже мој, што си ми дао удела код оних који седе у зборници, а не код оних који седе по сокацима; јер ја рано устајем, и они рано устају; ја рано устајем ради речи Закона, а они рано устају ради једноставних ствари. Ја се трудим и примам награду, и они се труде и не примају награду. Ја трчим и они трче: ја трчим у живот будућег света, а они трче у јаму пропасти'' (вав. Талмуд, Berakot 28б)

Последњи спомен фарисеја је приликом уласка у Јерусалим, када Га народ назива царем који долази у име Божије, тада су они тражили да ућутка своје ученике (Лк 19,37-40), А Он им одговара да ће ако их послуша камење проговорити. Овај одељак је двосмислен, зависи која је група фарисеја у питању, односно да ли је ово учињено у жељи да спрече интервенцију римске власти (због помињања цара и могућих нереда због великог броја људи) или је то рецимо група која се противи Господу па ово чине јер су ,,скандализовани'' повицима.  А можда ова последња перикопа најприближније одсликава тон целог Јеванђеља где су фарисеји описани и као лицемери и среброљупци, али да су неки од њих гостопримљиви и да желе да упозоре Господа на опасност. Јакоб Нојзнер је показао да између рабинске традиције о фарисејима и извештаја о фарисејима у синоптичким Јеванђељима постоји поклапање по питању обредне чистоће, десетка, празновања суботе.


3.4. Јеванђеље по Јовану

Прво помињање фарисеја у овом Јеванђељу нам говори да они шаљу свештенике и левите да испитају Светог Јована Крститеља о његовом идентитету (Јн 1,19,24). Ово је први пут да видимо да фарисеји шаљу друге људе да разговарају са неким човеком (а који њих занима).  Ускоро срећемо другог фарисеја поменутог по имену – Никодима, кнеза јудејског. Спомиње се само у Јеванђељу по Јовану. Срешћемо га још 2 пута и сваки пут он оставља позитиван утисак.  Никодим долази ноћу да са Господом разговара о вери, а доказ да има поштовања, симпатија према Њему се огледа у томе што га ословља са ,, учитељ од Бога дошао'' (Јн 3,2) и каже да су знамења, која је Христос учинио, могућна само ако је Бог са њим. Ноћни долазак нам говори да Никодим мора да се скрива, као да већ постоји непријатељски став појединих Јевреја (на пример, неких фарисеја) према Господу.  Овај утисак (о непријатељству неких фарисеја) појачава Господњи прелазак из Јудеје у Галилеју због тога што су фарисеји чули да Он стиче све више ученика (Јн 4,1-3). Појачавање овог непријатељства је још видљивије  када фарисеји и свештеници шаљу слуге да Га ухвате (Јн 7,32-53), а они се враћају необављена посла. Фарисеји и свештеници се буне због тога, али у своју одбрану слуге кажу ,, никада човек није тако говорио као Он'' (Јн 7,46). Опет је уочљиво да фарисеји имају слуге које шаљу. Када почиње расправа о томе да их је Он обмануо и да је неко од главара и фарисеја поверовао у Њега, Никодим (као један од чланова овог тела које шаље слуге; дакле тела које има власт) иступа у Његову одбрану тврдњом да није по Закону судити човеку без саслушања. Ово као да је делимично утицај и начела римског права да треба чути другу страну: Audiatur et altera pars!  Следи Господња тврдња да је светлост свету и да неће у тами ићи ко Га буде следио (Јн 9,12), фарисеји су одмах тврдили да му је исказ лажан, јер сам за себе сведочи, а потом следи догађај са исцељењем човека који је слеп рођен (Јн 9,1-41). Овде може да се види да међу фарисејима постоји подељен став о Господу Исусу Христу, јер једни мисле да Он не може бити од Бога, јер не светкује суботу, док су други тврдили да грешан човек не може оваква дела чинити (Јн 9,16). У наставку главе се не чује глас оних који мисле да је Он од Бога, већ само пратимо став стране која је непријатељски расположена према Њему.  После оживљавања Лазара, непријатељство још више нараста. Неки од људи који су били сведоци овог догађаја обавештавају првосвештенике и фарисеје, па на Синедриону пада одлука да Га убију (Јн 11,46-53). Господњи углед и даље расте, чак и неки од старешина верују у Њега, али нису смели због фарисеја да то јавно да признају, да их не би искључили из синагоге.  Могуће је да се под старешинама, између осталих, мисли на Никодима. Опет се види да фарисеји имају такав утицај, власт да људи не смеју јавно да исказују своје ставове. Приликом хапшења, Јуду прати чета и слуге које долазе од првосвештеника и фарисеја (Јн 18,3). Опет су, као владајући орган, првосвештеницима прикључени и фарисеји. Ово је једино Јеванђеље у коме се види да су приликом хватања Господа Исуса Христа своју улогу имали и фарисеји.  Из Јеванђеља стичемо утисак да су фарисеји заједница која има власт, слуге, да може да одреди ко ће да буде избачен из синагоге, могу да издају налоге за хапшење (Јн 11,57).  Као и то да су они одговорни за стварање анимозитета између Спаситеља и Јевреја. Да утисак не буде потпуно мрачан, на крају Јеванђеља поново се јавља Никодим који доноси 100 литара смирне и алоје (1 литра је 320 грама ) да би Господња сахрана протекла долично (Јн 19,39). 
Постоји мишљење (на основу књиге ,,Историја и Теологија у Четвртом Јеванђељу'' од Л. Мартина) да се у овом Јеванђељу описује и живот Господа Исуса Христа, али да се  паралелно са овом причом, описује и мука, проблеми заједнице окупљене око Светог Јована Богослова са рабинским јудаизмом на крају првог века. После спаљивања Храма, у августу 70. године после Христа,  почиње успон рабинског покрета и тиме се објашњава повећана улога фарисеја у овом Јеванђељу (а рабини су легитимни наследници фарисеја). Самим тим се сматра да опис фарисеја у овом Јеванђељу нема историјску подлогу, већ да одражава ситуацију после 70. године, када су рабини могли да приморају Јевреје да следе одређену форму вере.  Но, Јакоб Нојзнер је оспорио тврдњу да су рабини имали овакву моћ, то јест нису могли да изврше принуду на људима.
Постоји и мишљење да садржај овог Јеванђеље има жељу да помогне у изградњи хришћанског идентитета, зато се истичу разлике између група (они који су за Господа Исуса Христа и оних који су против Њега, у овом случају фарисеји), то јест, намерно се повећавају разлике између заједница, док се чланови исте заједнице доживљавају као много више слични, него што су то били у стварности. То је допринело да су фарисеји стекли ,,углед'' највећих противника Господњих.


3.5. Гамалило и Свети апостол Павле

Иако наизглед напуштам анализу по појединим књигама Новог завета, више је у питању жеља да спојим Дела апостолска и једино место у посланицама Павловим (Фил 3,5), које директно говори о фарисејима (постоје у Павловим посланицама места у којима се индиректно говори о фарисејима (на пример: Гал 1,13-14), што наравно не чуди, ако знамо да је Свети апостол Павле био фарисеј), а све то ради лакшег сагледавања опште слике.
У Делима апостолским се сусрећемо са Гамалилом (Дап 5,33-40), фарисејем, закоником кога је народ уважавао и чланом Синедриона. У сцени када су апостоле извели пред Синедрион и договарали се да их побију, Гамалило даје мудар савет: ,,Прођите се ових људи и оставите их; јер ако буде од људи ова намисао или ово дјело, пропашће; Но ако је од Бога, не можете га уништити, да се како и богоборци не нађете.''(Дап 5,38)  Чланови Синедриона су га послушали и нису погубили апостоле. Приказ из овог одељка се слаже са рабинским извештајима у којима је Гамалило представљен као скроман рабин који се залагао за сироте и угњетене (у истој тој рабинској литератури је његова смрт пропраћена речима да су са њим умрли чистоћа и уздржљивост и да је Закон изгубио део своје снаге).  Гамалило се још једном спомиње у Делима апостолским, када Свети апостол Павле износи тврдњу да је он ученик Гамалилов: ,,Ја сам човјек Јудејац, рођен у Тарсу киликијском, васпитан у овоме граду код ногу Гамалилових, научен тачно Закону отачком, и бијах ревнитељ Божији као што сте ви сви данас.''(Дап 22,3)  Било би одлично ако би исказ да је Свети апостол Павле био ученик Гамалилов могли да потврдимо и независним извештајима. Тиме би добили индиректну потврду да је овај одељак тачан и да одговара историјској стварности. Но, чак и да налази, које ћу касније презентовати, буду бледи, то неће претерано умањити јачину овог одељка, јер ми делује разумно да је Лука проверио овај податак и уверио се да је тачан, с обзиром да су вероватно још били живи неки ученици и познаници Гамалилови који би могли ово да демантују. Павле је тврдио да је фарисеј (Дап 23,6; 26,5 и Фил 3,5), а што се из неких његових ставова могло претпоставити (на пример, учење о васкрсењу мртвих и веровању у анђеле који јесу присутни у Павловим посланицама, а који су специфични за фарисеје). Питање откривања повезаности Светог апостола Павла и Гамалила може бити отежано чињеницом да је Савле постао Павле, то јест чињеницом конверзије из јудаизма у хришћанство или да то сликовито изразим – свлачењем старог човека и облачењем у новог (Кол 3,9-10). Питање је колико се оног ,,старог'' сачувало, задржало у овом ,,новом'', колико ,,старог'' можемо да препознамо у овом ,,новом''.
У Талмуду постоји запис да је Гамалило у Јерусалиму подучавао 500 младих људи Тори и 500 грчкој мудрости.  Овим се макар потврђује да је Гамалило имао школу у Јерусалиму. Као и то што се то дешава у периоду од 20-50. године после Христа и даље оставља могућност да је Свети апостол Павле могао да му буде ученик. Постоји сличност између Гамалиловог односа према идолима и онога што апостол о томе мисли. Када се, једном приликом, Гамалило купао у Афродитином купатилу и на питање да ли је то у реду, он је одговорио да је Афродита само украс у купатилу, што се види и по томе што се нужда врши у њеном присуству, сам чин вршења нужде сведочи да он њу не третира као Бога, већ као обичну ствар. Односно, Гамалилов став је да се може бити део јелинистичке културе, а да се не огреши о Закон, само треба имати на уму да су кипови само украси, а да никако нису Бог(ови) и да се тако ни не третирају.  Аналогно овоме, Свети апостол Павле износи сличну аргументацију када каже да су идоли ништа и да ,,нема ниједнога другога Бога осим једнога (1 Кор 8,4).  Друга сличност се огледа у ставу према робовима. Гамалило је имао правило да се не прима саучешће у случају смрти роба, али како је био веома везан за свог роба Табија, он је наводно прекршио ово правило и правдао се да Таби није био као други робови, био је строг (?).  Ово поседовање двоструких стандарда је слично и код Светог апостола Павла, јер он робовима саветује да се стрпе, да не брину, јер су у Христу слободни, саветује да свако остане у звању у коме је призван (1 Кор 7,17-24), а са друге стране моли Филимона, да свога одбеглог роба Онисима, прими као брата, не као роба, већ као брата вољеног и да му све опрости - кривицу, дуг (Флм 1,10-21).  И овде се види сличност између Гамалила и Светог апостола Павла. Међутим, нема јасне коресподенције између Павловог учења и учења Гамалила, нема заједничких референци која би указивала на специфичну егзегетску традицију (а коју обојица деле), док са друге стране, постоји сличност у логици и аргументацији.  Нека веза може да се нађе, али недовољно за коначан закључак. Остаје нам да поклонимо поверење Светом Луки да је Свети апостол Павле био ученик Гамалилов.
У Делима апостолским се спомиње спор око питања обрезања оних који су хришћанству пришли из незнабоштва. Јављају се ,,неки'' који кажу да је обрезање нужно за спасење. Свети апостоли Павле и Варнава се овоме противе, тако да је било неопходно да се овај спор реши и тада примећујемо да Павле није једини фарисеј који је прешао у хришћанство, постоји читава групација, фракција која припада фарисејима (Дап 15,1-5). Ово питање примања незнабожаца доводи и до Апостолског сабора. Свети апостол Петар је рекао да је Бог незнабошцима (који су поверовали у Христа и Јеванђеље) дао дар Духа Светог без услова да се претходно обрежу.  Одлука сабора која се односила на незнабошце, а под утицајем Светог апостола Јакова, је гласила: ,,Јер угодно би Светоме Духу и нама да никакво бреме више не мећемо на вас осим овога што је неопходно: да се чувате од жртава идолских и од крви и од удављенога и од блуда, (и што нећете да се чини вама не чините другима)'' (Дап 15,28-29). Одлуке које се доносе имају за циљ да незнабошце одвоје из културне и религозне средине (јелинизма) у којој су до тада живели, а самим тим ће бити подршка Израиљу у тој истој дистинкицији. Жеља је да не учествују у празницима посвећеним античким боговима, жртвоприношењу, блудничењу (да се чувају промискуитетних односа, рецимо на оргијама, а мисли се и на брак са рођацима).  Питање обрезања је још неко време (и после Апостолског сабора) мучило рану Цркву, јер се у посланици Галатима види како се Свети апостол Петар устручава да једе са незнабошцима, ,,бојећи се оних који су из обрезања'' (Гал 2,11-12).  Нећу тврдити, да су људи којих се Свети апостол Петар боји, фарисеји који су прешли у хришћанство, али мислим да је извесно да су ти људи под њиховим утицајем, јер и даље код њих постоји дистанца у односу на хришћане из незнабоштва и инсистирају на питањима чистоће (а видели смо да је ово карактеристика фарисеја). Свети апостол Павле није у потпуности на становишту одлуке сабора, јер сматра да не постоји ништа нечисто по себи (Рим 14,13-15 и 1Кор 8 ), али да не треба браћу (и сестре) саблажњавати храном и нарушавати заједницу љубави.  Овде је уочљиво да је за Светог апостола Павла главни критеријум љубав, а не поједини обичаји, праксе, норме. Он је у сукобу са хришћанима који су фарисеји, прецизније, не слаже се са неким њиховим ставовима (питање обрезања, чистоће...), чак их назива ,,лажном браћом'' (Гал 2,4). 
Оно што је из Дела апостолских евидентно је то да је било могућно бити фарисеј и хришћанин у исто време. Неки од њих су остали фарисеји и као хришћани, док су неки (на пример, Свети апостол Павле; (Дап 26,5)) оставили ,,старог човека'' за собом после примања хришћанства. Хришћански фарисеји су сматрали (макар у почетку) да преобраћеници из многобоштва прво требају да постану Јевреји (обрезањем и поштовањем Закона), а тек онда да постану хришћани.



4. Закључак

Фарисеји су заједница која се јавља у античко доба и главно интересовање за њих лежи у чињеници да се у Новом завету описују као противници Господа Исуса Христа, но, срећемо их и као Његови ученике (Никодим и Свети апостол Павле, затим група која је присутна на Апостолском сабору и инсистира да се хришћани из незнабоштва обрезују и да поштују Закон). Слика о њима као лицемерима и формалистима потиче из Новог завета.  У самим Новозаветном списисма има преклапања материјала, што нам већим делом даје могућност да направимо кохеренту слику о фарисејима и њиховим ставовима, но постоје и неки делови који одударају од целине слике (примера ради: да ли су фарисеји имали удела у хватању Господа Исуса Христа). О предањима старих и о веровању у загробни живот имамо и независну потврду код Јосифа Флавија (делимично важи и за појам васкрсења).  За неке од ставова које су фарисеји заступали у Новом завету немамо потврду у независним изворима, шта више, чак и да те ставове узмемо као неоспорне истине, опет немамо баш много да би у потпуности сагледали све контуре њиховог погледа на свет (као и понашања).  Све су ово само фрагменти, делићи мозаика из којих покушавамо да склопимо слику. Оно што би било упутно је да се фарисеји више гледају као разнородна (немонолитна) скупина, да нас генерализација (и трпања свих у исти ,,кош'') не би довела до тога да искривимо слику о њима.   


Литература:

1) A. Vilhar, Latinski citati, Matica srpska, Beograd 1989
2) П. Драгутиновић, Увод у Нови завет. Основи новозаветне науке I, Институт за теолошка истраживања, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд 2010
3) Џ. Дрејн, Увођење у Нови завет, Clio, Београд 2004
4) Catholic Encyclopedia, IntRes: catholic.org/encyclopedia/view.php?id=9282  (13.II 2012.)
5) М. Куган, Оксфордска историја библијског света, Clio, Београд 2006
6) Е. Лозе, Свет Новога завета. Верске и политичке прилике у Христово време, Свети архијерејски синод Српске православне цркве, Београд 1986
7) J. Neusner, B. Chilton (приређивачи), In Quest of the Historical Pharisees,  Baylor   University Press, Waco 2007
8 ) А. Popović, Novozavjetno vrijeme. Povijesno-političko i religiozno-kulturno okruženje, Kršćanska sadašnjost, Zagreb 2007
9) Р. Ракић, Библијски речник, Златоусти, Београд 2002
10) A. Rebić, Biblijske starine, Kršćanska sadašnjost, Zagreb 1983
11) Свети Теофилакт Охридски, Тумачење Светог Еванђеља од Матеја, Манастир Високи Дечани, Дечани 2004
12) Свето писмо Старога и Новога завјета. Библија, Свети архијерејски синод Српске православне цркве, Београд 2010
13) E. Ferguson, Backgrounds of early christianity, Wm. B. Eerdmans Publishing Co., Michigan\Cambridge 2003
14) Ј. Флавије, Јудејске старине, Двери, Београд 2008
15) Ј. Флавије, Јудејски рат, Просвета, Београд 1967
16) Е. Чарнић, Исус Христос. Живот и дело, Каленић, Крагујевац 1993
17) Jewish Encyclopedia, IntRes: jewishencyclopedia.com/articles/12184-pirke-abot  (24.III 2012.)
« Poslednja izmena: 25. Apr 2012, 14:13:00 od Silvanus »
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke leet
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 11.0
tema nije loša. Ali kao i obično ja bi je sagledao kroz Isusovu reč.Isus donosi reči,ako naša vera ne bude veća nego fariseja i sadukeja nećemo ući u carstvo nebesko. zatim se kaže da se čuvamo kvasca farisejskog i sadukejskog.
   U čemu je tajna ovih struja ili ljudi? Pavle je bio Farisej i to revnostan plodan. Gonio je hrišćane misleć da Bogu službu čini. Isus ih naziva porodima aspidinim,zmijskim rodom,zmija je sotona. otud ,čuvajte se takih! dakle kvasac je bio znak greha i trebalo ga se čuvati.- oni su bili ti koji su sačinili u narodu  da glasovi za raspenje prevagnu.Isus kaže problem ovih da su svoje običaje pranje ruku i žbanova(spoljnja pobožnost) bez sile reči,kao i danas zamenuli za reč istine. da su bili sluge sotone na žalost (ne svi,nikodem i još neki kao Gamalailo) jer su gledali da ubiju hrista,da su znali istinu ali i pored držanja ključeva znanja o nebu neće unutar a ne daju onima koji bi hteli. Da su politički bili lukavi i saterali i lukavijeg pilata da se kloni spasavanja Isusa. Da su prikazani u priči o vinogadu da su pobili proroke i ostale  i na kraju i sina kane kao glavnog naslednika da bi postavili glavni cilj delovanja svoga vlast nad vinogradom,zemljom,a to je plan sotone,dakle najamnici sotone i zato je rečeno da je njihpv otac đavo.
           toliko za sada uvaženi silvanuse.mir tebi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.125 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.