Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Eva Ras: Pozorišne kulise mi idu na živce  (Pročitano 1832 puta)
26. Jan 2006, 08:38:10
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Eva Ras o novom filmu, predstavi u Tuzli i knjizi poezije

Pozorišne kulise mi idu na živce


Na minus dvadeset stepeni, kada su aparati u prikolicama Ćinećite prestali da rade, na snimanju italijanskog filma "Oteta deca" o progonu familija generala koji su izvršili neuspešni atentat na Hitlera pretrpeli smo vrlo autentičnu torturu "filmskih esesovaca"

Knjiga poezije Eve Ras "Srebrna postelja" objavljena je u dvojezičnom izdanju Zadužbine Petar Kočić i prevodu Džona Timotija Bajforda, sa detaljem sa Evine tapiserije "Ptica" na njenim koricama i oznakom "prva knjiga u svetu u 2006. godini". Prva knjiga u svetu znači da je "Srebrna postelja" predstavljena u prvim minutima Nove godine, odmah posle ponoći, kako to ovaj izdavač čini već šest godina.

Na koricama je odštampano podsećanje da je autorka dobitnik međunarodne Bukerove internet nagrade čitalaca za 2005. Zaključak da je Eva Ras, posle prestižnog književnog priznanja, pozorište ili film potisnula u drugi plan bio bi pogrešan. Krajem prošle godine u Vršcu i planinskim vrhovima Dolomite u Italiji završila je snimanje italijanskog filma "Oteta deca". Sa Narodnim pozorištem iz Tuzle, u čijoj predstavi "Psi" švajcarskog pisca Antoana Žakua, u režiji Harisa Prolića, igra jednu od glavnih uloga, očekuje je turneja po Švajcarskoj i bosanskim gradovima Sarajevu, Srebrenici, Zenici, Bihaću, Mostaru.

Na Sarajevskom filmskom festivalu Eva Ras je letos gostovala sa kratkim filmom Mine Đukić. Reditelj "Otete dece", koji ju je tada prvi put video, doživeo ju je kao otelotvorenje autentične dame, pa je bez razmišljanja odlučio da joj dodeli ulogu baronice Ane Štaufenberg.

- Ne znam kako sam ja dama kada psujem i reč k... ne vadim iz usta - kaže Eva Ras, koja prefinjenim duhom i manirima zaista ostavlja utisak autentične dame.

- "Oteta deca" bave se nacističkim progonom familija generala koji su na Hitlera pripremali i izvršili neuspeli atentat 1943. godine. Sniman je po dnevniku jednog od progonjenih, a glavnu ulogu igra italijanska filmska zvezda poljskog porekla Antonija Liskova, koja je i kod nas vrlo popularna zbog serije "Opčinjeni". Od naših glumaca igraju Slobodan Ćustić, Tanasije Uzunović, Đurđija Cvetić...

O istorijskom događaju prema kome je film sniman ranije nisam skoro ništa znala, a onda, pošto smo već snimili film, na kanalu Histori slučajno sam naletela na dokumentarac o tom događaju. Prosto nisam mogla da verujem u kojoj meri smo pogodili atmosferu. Hitler je bio strašno gnevan i surov u odmazdi. Samo snimanje za nas glumce nije bilo mnogo manje surovo. Na minus dvadeset stepeni, hladnoći na kojoj su aparati u prikolicama Ćinećite prestali da rade, pretrpeli smo vrlo autentičnu torturu "filmskih esesovaca".

Polivali su nas veštačkom kišom, a onda smo tako mokri provodili ceo dan na snimanju. Ipak ne žalim. Veličanstveni osećaj koji imate kada se na vrhovima planinskog masiva Dolomiti prolomi glas glumca koji igra fašističkog vođu praćen ehom ne da se prepričati. Tako nešto u pozorištu nikada ne bi moglo da bude dočarano. Pozorišna gluma je definitnvno elitna stvar. Kulise, koje su po definiciji lažne, sve više mi idu na živce, a filmska iluzija mi je sa godinama, uprkos mukama i duhu i telu, na snimanju sve bliža srcu.

Predstava "Psi" ima scenografiju koju koju čine elementi jednog građanskog stana dve fotelje, kanabe i jedan sto, a nose je glumci.
- Predstava se bavi univerzalnom temom, koja do sada nikada nije rabljena na planeti, ostarelim usamljenim ljudima. Oni su zauzeli veliki deo planete. Napušteni i bolesni su, a nisu za smrt i predstavljaju veliki problem i sebi i drugima. Reč je o komediji o bračnom paru koji ima jedno drugo i nikog više. Baba je izlapela, agresivna, smetena ali ima lucidne trenutke.

Za predstavu sam se obukla u seknd hend šopu za sto evra. Nešto slično dogodilo se svojevremeno u filmu Živka Nikolića "Oriđinali", kada smo se obukli iz zapadne humanitarne pomoći. Izraz "oriđinali" inače u Crnoj Gori označava ludake. Toliko o kostimima ili humanitarnoj pomoći. Uprkos mračnoj temi, predstava "Psi" je prijemčiva za gledanje, pa moji partneri i ja insistiramo na gostovanjima u bivšim jugoslovenskim republikama.


Izvor: Glas Javnosti \ Vesna Milivojević
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.