Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 12:55:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Euleks  (Pročitano 8216 puta)
10. Nov 2008, 04:34:12
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Misija na Kosovu postaje operativna u decembru

Autor: S. Čongradin

Brisel, Beograd - Šefovi diplomatija Evropske unije trebalo bi da danas u Briselu pozdrave „tekući razmeštaj“ pripadnika Euleksa na Kosovu, s ciljem da misija postane „operativna“ u decembru, ali na ministarskom zasedanju neće biti rasprave o Kosovu i Euleksu. S druge strane, spekuliše se da su predstavnici EU uspostavili dogovor sa vlastima u Srbiji oko razmeštanja misije Euleks, iako „zvanično“ nije postignut nikakav sporazum, jer zvanični pregovori navodno nisu ni postojali. Stoga neće biti ni zvaničnog dokumenta u kojem bi se naveli zaključci uspostavljenog sporazuma.

Međutim, kako se ne bi „uznemirili“ ni Beograd ni Priština, spekuliše se da ni u jednom dokumentu neće biti konkretno navedeno da se neće sprovoditi Ahtisarijev plan, ali neće biti reči ni o sprovođenju ovog plana. U utorak će, prema najavama zvaničnika iz Brisela, Beograda i Njujorka, od generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna stići formulacija da će misija biti pod okriljem UN i neutralna prema statusu Kosova.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremićizjavio je da će sutra biti poznato da li su prihvaćeni uslovi Srbije o rekonfiguraciji Unmika i raspoređivanju Euleksa. Jeremićje rekao da će se tada znati da li su uslovi Beograda o rekonfiguraciji međunarodne civilne misije uneti u izveštaj generalnog sekretara UN koji bi trebalo da usvoji SB.

- Ukoliko ti uslovi ne budu stavljeni na papir, pred SB UN, Srbija će reći „ne“ i neće doći do legalnog raspoređivanja Euleksa na terenu - rekao je Jeremići dodao da će Beograd u tom stavu imati podršku Ruske Federacije. On je, kao i nedavno predsednik Srbije, negirao da se o rekonfiguraciji razgovaralo sa predstavnicima EU.

- Kako je agenciji Beta izjavila predstavnica za štampu visokog predstavnika EU Havijera Solane Kristina Galjak, „nije ispravno tvrditi da evropski ministri mogu reći da u decembru počinje razmeštaj Euleksa, jer je evropska misija većpočela da postavlja svoje ljude na Kosovu, ali u decembru bi trebalo da dostigne stepen operativnosti“. Kristina Galjak je zamoljena da objasni kako će se očigledna namera EU da se dostigne stepen bar početne „operativnosti“ Euleksa uskladiti s pregovorima Srbija-UN o delovanju Euleksa pod okriljem Unmika i uz uslove da misija EU bude neutralna u odnosu na status Kosova i ni u kojem vidu ne sprovodi tzv. Ahtisarijev plan.

Solanina predstavnica za štampu je istakla da „pregovori ne mogu trajati u nedogled i da se vrše pripreme da Euleks postane operativan u decembru“. Ona je naglasila da EU u svakom slučaju nastoji da se sve usaglasi i sa Beogradom, uključujući kontakte s predsednikom Srbije Borisom Tadićem da bi se to „učinilo na dobar način, ali namera EU da se to učini u decembru“.

- Ukoliko ne dođe do kompromisa o raspoređivanju Euleksa na Kosovu, u jednom trenutku će to dovesti u pitanje integracije Srbije u EU, jer teško je moguće zamisliti da se Srbija protivi misiji koju želi da postavi porodica evropskih zemalja, čiji član Srbija teži da postane. Srbija bi morala da prihvati Euleks na Kosovu, pre svega, jer su se sa njom saglasile i države EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova - kaže za Danas Laslo Varga, predsednik Odbora za EU integracije Skupštine Srbije.

Komentarišući činjenicu da šef srpske diplomatije govori da je politika Beograda u skladu sa jasno proklamovanom državnom politikom Srbije prema Kosovu, a istovremeno ministar za KiM ne može da usaglasi stavove u Skupštini oko teksta nove rezolucije o Kosovu, Varga kaže da nije naročito važno da parlament izglasa za još jednu u nizu rezolucija o Kosovu, većda je bitno da se ne ugroze evropske integracije.

- S obzirom na razlike koje postoje između partija u parlamnetu, ne vidim način da se uspostavi većina oko nekakvog novog teksta rezolucije o Kosovu - zaključuje naš sagovornik.

Tokom vikenda predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je „Srbija tek u fazi u kojoj su naši preduslovi za razmeštanje Euleksa prihvaćeni u izjavama i formulacijama visokih funkcionera EU“. Međutim, kaže Tadić, sve dok „ne dobijemo garancije na papiru nema nikakvog dogovora“.

On je naveo da pregovori još nisu okončani, ni kad je rečo tri preduslova za razmeštanje Euleksa (da dobije mandat Saveta bezbednosti UN, da bude statusno neutralan i da ne sprovodi plan Martija Ahtisarija), niti o takozvanih šest tačaka koje je predložio generalni sekretar UN.

Hiseni otputovao u Njujork

Priština - Kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni otputovao je juče u Njujork, gde će 11. novembra učestovati na sednici SB. Ministarstvo spoljnih poslova Kosova saopštilo je da se ne zna da li će se Hiseni obratiti predstavnicima država članica SB, jer nisu objavljeni sadržina i tok sednice. Beta




Izvor: Danas

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
TADIĆ: O međunarodnom prisustvu na Kosovu samo sa Ujedinjenim nacijama

Autor: G. Vlaović

Beograd - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče na konferenciji za novinare nakon sastanka Veća za saradnju Republike Srpske i Srbije da Beograd o međunarodnom prisustvu na Kosovu ne razgovara sa Evropskom unijom većsamo sa predstavnicima Ujedinjenih nacija, čiji je Srbija član. Predsednik je rekao da su razgovori o preoblikovanju Unmika „ozbiljni“.

- Srbija ne odustaje od svojih principa očuvanja vlastitog integriteta. Očuvanje integriteta Srbije jeste principijelna tačka naše politike, bez obzira na sva iskušenja vezana za utvrđivanje budućeg statusa Kosova i Metohije - istakao je Tadić.

Predsednik Srbije naglasio je da „samo takva politika jeste doprinos stabilnosti čitavog regiona“. On je potvrdio i principijelan stav Srbije da podržava integritet Bosne i Hercegovine.

- Srbija ostaje privržena Dejtonskom sporazumu. Srbija snažno podržava integritet BiH i očekuje da sve zemlje u regionu podrže integritet Srbije. Sve političke dileme i teme vezane za unutrašnje uređenje BiH Srbija prepušta Bosni i Hercegovini, njenim građanima i njenim entitetima. Za nas je sve prihvatljivo u BiH, što je prihvatljivo njenim narodima i njenim legitimnim predstavnicima. Srbija daje podršku entitetima u BiH što podrazumeva da Srbija nikada neće dati podršku razgradnji entiteta i neće dati podršku razgradnji BiH. Niko ne može kalkulisati bilo kada sa podrškom Srbije nekoj razgradnji Republike Srpske - istakao je Tadić.

Predsednik Srbije je ocenio da su sva dovođenja u pitanje integriteta RS „vrlo opasna i vrlo štetna“. „U tom smislu, moj apel jeste da se svi učesnici u političkom životu u BiH pridržavaju Dejtonskog sporazuma koji je okvir za stabilnost“, rekao je Tadić. Govoreći o saradnji Srbije i RS, Tadićje ukazao da je važno sačuvati identitet srpskog naroda zato što se time daje puni smisao integracionim procesima. On je takođe istakao da se bliža saradnja kroz specijalne veze nudi i drugom bosanskom entitetu, Federaciji BiH.

Predsednik Republike Srpske Rajko Kuzmanovićizjavio je da je u razgovorima sa zvaničnicima u Beogradu postignuta saglasnost da se „krupnim koracima“ nastave integracioni procesi, ali bez ugrožavanja teritorijalnog integriteta Srbije i Dejtonskog sporazuma u BiH.

„Spremni smo da idemo u kompromise, ali smo sasvim sigurno čvrsti i odlučni da kompromisa neće biti za Srbiju tamo gde se ugrožava njen teritorijalni integritet i suverenitet, a za RS ukoliko se ugrožava Dejtonski sporazum i njene ustavne nadležnosti“, rekao je Kuzmanovićjuče tokom otvaranja predstavništva RS u Beogradu .

Premijer RS Milorad Dodik je zahvalio Vladi Srbije na pomoći koju je pružila u rešavanju formalnih problema prilikom otvaranja tog predstavništva i izrazio očekivanje da će ta kancelarija na najbolji način unaprediti međusobnu saradnju. Direktor Predstavništva RS u Beogradu Mlađen Cicovićizrazio je veliko zadovoljstvo zbog toga što se predstavništvo tog entiteta otvara baš u glavnom gradu Srbije i dodao da se nada da će ta kancelarija omogućiti iskrenu privrednu, kulturnu i sportsku saradnju.




Izvor: Danas

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Prihvaćeni uslovi Beograda za Euleks

Autor: R. D.

Beograd - Evropska unija prihvatila je uslove Beograda za razmeštanje misije EU (Euleks) na Kosovu. Unija je prihvatila da razmeštanje Euleksa mora biti prihvaćeno u Savetu bezbednosti UN, da bude statusno neutralno i da neće imati veze sa planom Martija Ahtisarija - rekao je juče direktor za zapadni Balkan u Generalnom direktoratu za proširenje EU Pjer Mirel posle razgovora sa potpredsednikom Vlade Srbije Božidarom Đelićem.

On je dodao da je važno da se postigne kompromis da bi Euleks bio raspoređen na Kosovu i bio od koristi svim njegovim stanovnicima. Unija je, kako je kazao, opredeljena da i pored finansijske i institucionalne krize, nastavi proces proširenja.

Na pitanje da li je postignut dogovor sa Briselom o razmeštanju Euleksa, potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelićrekao je da se pregovori vode pod okriljem UN i da rešenje „mora biti nađeno u Njujorku“ . On je izrazio nadu da će se do sednice Saveta bezbednosti UN 11. novembra na kojoj će se razgovarati o tom pitanju, naći rešenje prihvatljivo za sve. Đelićje rekao da politički prioriteti Srbije ostaju isti - „odbrana teritorijalnog integriteta i suvereniteta mirnim i diplomatskim putem, da neće priznati nezavisnosti Kosova i što brže pridruživanje EU“.

- To je naša jedinstvena državna politika i zadovoljan sam zbog toga što se stvara sve veći nacionalni konsenzus oko ova dva pitanja i oko ova dva načina odbrane naših državnih interesa... - rekao je on.

- Uprkos finansijskoj krizi, koja pogađa Evropu i činjenice da Lisabonski ugovor nije ratifikovan, uprkos tim teškoćama, stoji jasna potvrda o značaju nastavka proširenja za stabilnost regiona i cele Evrope. To je ponovna potvrda evropske perspektive regiona - rekao je Mirel novinarima.

Prema njegovim rečima, u procesu stabilizacije i pridruživanja dobro su poznati uslovi i da nema dodatnih uslova. Mirel, koji je Đeliću zvanično uručio izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u pridruživanju EU, rekao je da je druga važna komponenta tog izveštaja mogućnost ukidanja viza tokom 2009. godine, pod uslovom da zemlje regiona ispune neophodne uslove. Zvaničnik EU je rekao da će Brisel odluku donositi od slučaja do slučaja, odnosno da će za svaku zemlju ponaosob biti procenjeno da li je ispunila neophodne uslove. Đelićje rekao da EU pokazuje sve manju fleksibilnost u pogledu pune saradnje Srbije s Haškim tribunalom.

- U ovom momentu, haški uslov je veoma jasan. Uvek volim da kažem istinu našim građanima, a istina je da je haški uslov postao određeniji i nešto tvrđi - rekao je Đelićnovinarima.

Potpredsednik Vlade Srbije je rekao da „postoji određena doza fleksibilnosti u toj poziciji“, ali da je „ona sve manja“. Đelićje rekao da se „sve češće čuje“ da će i glavni tužilac Haškog tribunala SeržBramerc u svom narednom izveštaju navesti da je „sigurna puna saradnja, ukoliko dođe do napretka u slučaju generala (Ratka) Mladića“. Upitan da li postoji mogućnost da puna saradnja s Tribunalom bude ostvarena do kraja ove godine, on je rekao da „svako radi svoj posao“.

- Ponekad kažem šefu BIA da je ključni pregovaraču pregovorima sa EU - rekao je on.

Đelićje kazao da je u interesu Srbije da se to pitanje reši i „skine s dnevnog reda u odnosima sa EU“, da se bilo koja krivica, ako je ima, individualizuje, građani okrenu budućnosti, a Srbija usredsredi u odnosima sa svim članicama EU „na ono što je pozitivno“.



Izvor: Danas

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Sony xperia
TADIĆ: Neprihvatljiva promena dogovora sa UN

Autor: I. Ž.

Varšava - Bilo kakva promena dogovora koji je Srbija postigla sa Ujedinjenim nacijama o rekonfiguraciji civilne misije nije prihvatljiva, bez obzira na to šta bi Priština očekivala u tom kontekstu - istakao je predsednik Srbije Boris Tadićna konferenciji za novinare nakon sastanka sa predsednikom Poljske Lehom Kačinjskim.


Tadić je rekao da je „misija Euleks dobrodošla na Kosovo i Metohiju ako poštuje princip statusne neutralnosti“, kao i da je njeno prisustvo za Srbiju prihvatljivo isključivo uz odluku Saveta bezbednosti UN. On je dodao da Srbija neće odustati od svojih strateških ciljeva među kojima je ulazak u EU, ali da na tom putu neće odustati ni od odbrane svog teritorijalnog integriteta i Kosova.

Predsednik Tadićje naglasio da „Srbija mora postati članica EU“ , jer je to značajno ne samo za Srbiju i njene građane, veći za sve države članice Unije.

On je naglasio da veoma ceni uspehe Poljske koja je postala članica EU i NATO i istakao da je dolaskom na obeležavanje 90. godišnjice poljske nezavisnosti i završetka Prvog svetskog rata iskazao poštovanje Srbije i srpskog naroda prema Poljskoj i poljskom narodu i založio se za intenziviranje ekonomske saradnje između dve države.

Predsednik Poljske Leh Kačinjski, koji za razliku od poljske vlade koja je Kosovoa priznala, često podseća da je otvoreni protivnik priznanja nezavisnosti Kosova jer je taj korak podstakao separatizam na Kavkazu i doneo probleme Gruziji, izrazio je spremnost da se Poljska angažuje u pitanjima Balkana, ako se za tim pokaže potreba. On je rekao da Srbiji pripada mesto u EU i da podržava njen brži ulazak u Uniju.

- Srbiji pripada pravo na članstvo u EU i s obzirom na tešku istoriju zemlje - rekao je Kačinjski i dodao da u tom pitanju vlada konsenzus između predsednika, vlade i opozicije.

Boris Tadićje pozvao poljskog predsednika da naredne godine dođe u posetu Beogradu. Predsednik Srbije je u Varšavi boravio na poziv Kačinjskog zajedno sa još 15 šefova država i vlada kao gost na jučerašnjoj velikoj proslavi 90. godišnjice nezavisnosti Poljske.




Izvor: Danas

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Više stotina žena potestovalo zbog dolaska Euleksa

Više stotina žena u organizaciji Kola srpskih sestara protestovalo je u Kosovskoj Mitrovici zbog najave raspoređivanja Euleksa na Kosovu i Metohiji. Ako su UNMIK i Euleks isto zašto ih menjati i zašto u toj misiji ne učestvuju Indija, Rusija, Japan, Kina, upitala je predsednica Kola srpskih sestara Milena Cvetković. Ona je podsetila na porušene srpske spomenike, oskrnavljene grobove, spaljene crkve na Kosmetu i postavila pitanje da li je to poruka za zajednički život Srba sa Albancima.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Sony xperia
Konsenzus protiv plana za Euleks

Autor: Snežana Čongradin

Beograd, Priština - Prvi put su se sve političke partije na Kosovu u potpunosti složile oko neke odluke, a reč je o neprihvatanju plana o šest tačaka za raspoređivanje Euleksa, koji je Srbija dogovorila sa Ujedinjenim nacijama i Evropskom unijom. Javnost nije mogla da vidi ovako širok konsenzus svih partija još od vremena kada su se vodili razgovori o statusu Kosova.

Sa odlukom Vlade da ne prihvati plan UN složila se i Alijansu za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, kao i sve druge opozicione partije. Haradinaj je bio naročito kritičan prema radu Vlade u poslednjih nekoliko meseci, ali o ovom pitanju postoji apsolutni konsenzus - ističe u razgovoru za Danas kosovski urednik Balkanske istraživačke mreže Krenar Gaši, komentarišući odbijanje vlasti na Kosovu da prihvate plan o šest tačaka za razmeštanje Euleksa.

Mislite li da je plan o šest tačaka neprihvatljiv jer bi se njegovom primenom kršila načela Ustava Kosova, kao što objašnjavaju vlasti u Prištini, ili je reč o nečemu drugom što javnosti nije poznato?

- Za kosovske vlasti plan je neprihvatljiv iz više razloga. Jedan od njih je i činjenica da on nije dovoljno jasan i da ostavlja puno prostora za interpretaciju. Plan takođe ne rešava jasno pitanje transformacije Unmika u Euleks. Sasvim suprotno, on čini transformaciju gotovo nemogućom, ostavljajući mnoge oblasti i dalje zavisnim od Unmika. Drugi razlozi koje kosovski političari često ističu kao opravdanje za odbijanje plana jesu da on krši Ustav Kosova i da nije u skladu sa Ahtisarijevim planom.

Da li je opravdan strah kosovskih vlasti da bi taj plan zapravo destabilizovao pitanja o nezavisnosti Kosova i da može predstavljati uvod u podelu, s obzirom na to da se spekuliše da bi carinu, policiju i pravosuđe na severu Kosova kontrolisali Srbi?

- Ne postoji unapred utvrđen mehanizam na osnovu kojeg bi sve strane tumačile plan na isti način. To je njegova slabost. Njegova mana nije u toj činjenici da će lokalni Srbi na severu Kosova dobiti više moći, iz jednostavnog razloga što je tako nešto već predviđeno Ahtisarijevim planom i predstavlja deo procesa decentralizacije, čijem je ostvarivanju posvećena kosovska Vlada.

Mislite li da će kosovske vlasti na kraju morati da odustanu od protivljenja i kakve bi bile posledice toga na unutrašnje političke prilike?

- To je pitanje za milion dolara. U svakom slučaju, prištinske vlasti su pokazale volju da prihvate dogovor, ukoliko on ne krši Ustav i u skladu je sa Ahtisarijevim planom. To ostavlja dovoljno prostora za dodatne razgovore, još međunarodnog pritiska i dodatnih promena. Do sada, kosovska vlada je ispunjavala svaki zahtev međunarodne zajednice, čak i kada je u početku bila čvrsto protiv. To je bio slučaj za vreme razgovora o statusu i prihvatanju Antisarijevog plana. Verujem da će reakcija i ovoga puta biti slična, odnosno da će se doći do dogovora.



Izvor: Danas

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Priština prihvatila uslove za Euleks

Premijer Kosova Hašim Tači rekao je da će Priština prihvatiti Euleks na teritoriji Kosova i po uslovima koji nisu za nju povoljni, ali uz podršku Evropske unije.

Priština podržava Euleks na Kosovu, ali ne sa spornih šest tačaka plana generalnog sekretara UN. Ukoliko se ta priča (o šest tačaka) završi napovoljno po Prištinu, mi ćemo je prihvatiti, ali ne zbog Beograda, već uz podršku EU, izjavio je Tači za Radio B92.

On je istakao da na Kosovu neće postojati paralelne strukture vlasti i da Beograd mora da shvati da nema ingerencije na Kosovu jer je ono nezavisna država.

"San Beograda o Kosovu treba jednom zauvek da umre. Ideje sadašnje vlasti o tome se ne razlikuju od ideja Slobodana Miloševića i one ne rešavaju probleme, već stvaraju nove", istakao je Tači.

On je dodao da bi voleo da sarađuje sa legitimnim vlastima u Srbiji, ali da neće biti nikakvog dijaloga sa Beogradom o suverenitetu Kosova.

Tači je istakao i da ga ne zanima priča o podeli Kosova.

Navode o trgovini organima na Kosovu, koje je prvo iznela bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, Tači je nazvao izmišljotinama Beograda smišljenim da se ugrozi ugled Kosova.

On je pozavo Srbe da se vrate na Kosovo i garantovao im sva prava i povratak njihove imovine.

"Za ekstremiste, bez obzira koje su nacionalnosti, neće biti mesta na Kosovu", kazao je Tači.

Tači, za kojim su srpski organi raspisali poternicu zbog navodnih zločina počinjenih tokom rata na Kosovu, rekao je da je ponosan što je rukovodio Oslobodilačkom vojskom Kosova i misijom koju je ona završila na oslobađanju celog Kosova i "da ima još sto života u toj stvari ne bi ništa promenio".

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Tači: Šest tačaka ne prihvatamo

Premijer Kosova Hašim Tači rekao je da će Priština prihvatiti Euleks na teritoriji Kosova i po uslovima koji nisu za nju povoljni, ali uz podršku Evropske unije.

Priština podržava Euleks na Kosovu, ali ne sa spornih šest tačaka plana generalnog sekretara UN. Ukoliko se ta priča (o šest tačaka) završi napovoljno po Prištinu, mi ćemo je prihvatiti, ali ne zbog Beograda, već uz podršku EU, izjavio je Tači za Radio B92.

On je istakao da na Kosovu neće postojati paralelne strukture vlasti i da Beograd mora da shvati da nema ingerencije na Kosovu jer je ono nezavisna država.

"San Beograda o Kosovu treba jednom zauvek da umre. Ideje sadašnje vlasti o tome se ne razlikuju od ideja Slobodana Miloševića i one ne rešavaju probleme, već stvaraju nove", istakao je Tači.

On je dodao da bi voleo da sarađuje sa legitimnim vlastima u Srbiji, ali da neće biti nikakvog dijaloga sa Beogradom o suverenitetu Kosova.

Tači je istakao i da ga ne zanima priča o podeli Kosova.

Navode o trgovini organima na Kosovu, koje je prvo iznela bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, Tači je nazvao izmišljotinama Beograda smišljenim da se ugrozi ugled Kosova.

On je pozavo Srbe da se vrate na Kosovo i garantovao im sva prava i povratak njihove imovine.

"Za ekstremiste, bez obzira koje su nacionalnosti, neće biti mesta na Kosovu", kazao je Tači.

Tači, za kojim su srpski organi raspisali poternicu zbog navodnih zločina počinjenih tokom rata na Kosovu, rekao je da je ponosan što je rukovodio Oslobodilačkom vojskom Kosova i misijom koju je ona završila na oslobađanju celog Kosova i "da ima još sto života u toj stvari ne bi ništa promenio".

Ban još nije predao izveštaj SB UN

Portparol generalnog sekretara UN Brenden Varma izrazio je nadu da će izveštaj Ban Ki-muna o Kosovu, sa preporukama o rekonfiguraciji UNMIK-a i o Euleksu, biti uskoro predat članicama Saveta bezbednosti UN, ali nije mogao da precizira kada će to biti.

"Nadam se da će izveštaj biti predat u najskorije vreme" rekao je Varma napominjući da "ne može da kaže određenije kada će to biti", preneo je prištinski "Zeri".

List navodi da se očekuje da će izveštaj generalnog sekretara UN dati zeleno svetlo raspoređivanju Euleksa na čitavoj teritoriji Kosova početkom decembra.

Novosadski list “Dnevnik” je pre tri dana objavio, citirajući nacrt izveštaja generalnog sekretara UN, da će Srbi na Kosovu dobiti još jače garancije od onih koje je predviđao Ahtisarijev plan, posebno u oblasti policije, sudstva, carine i zaštite Srpske pravoslavne crkve.

U izveštaju se otvaraju vrata za ulazak Euleksa na Kosovo, ali se istovremeno obezbeđuje da Srbi na Kosovu ostanu pod direktnom kontrolom UN i pored dolaska Misije EU za pravosuđe i policiju, a predviđa se da deo novca koji se dobije od carina na dva carinska prelaza na severu Kosova, ide direktno opštinama sa srpskom većinom.

U izveštaju, Ban Ki-mun je naveo da je njegov specijalni predstavnik vodio dijalog i konsultacije sa svim stranama u Beogradu i Prištini u duhu Povelje UN, koji nisu na bilo koji način naškodili njihovim pozicijama o statusu Kosova.

"Svi su pokušavali da na pragmatičan način doprinesu napretku u vezi sa merama koje sam izneo u šest tačaka u prethodnom izveštaju u junu 2008. godine", navodi Ban.

Planirano je da nakon izveštaja Ban Ki-muna, Savet bezbednosti UN predsedničkom saopštenjem odobri raspoređivanje Euleksa, koji bi po dogovoru Beograda, Njujorka I Brisela bio statusno neutralan, pod okriljem Rezolucije 1244 i ne bi sprovodio plam Martija Ahtisarija.

Američki zvaničnik Danijel Frid je prilikom jučerašnje posete Prištini rekao da je pravo kosovskih institucija da same odlučuju o predlogu od šest tačaka i raspoređivanju Euleksa, te da se one zajedno sa SAD zalažu za raspoređivanje Misije EU na čitavoj teritoriji Kosova.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Drkaju ovi nasi pishu sa tim Eulexom   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Американци нису хтели да изврше притисак на "Kosova" да пристане да догов постигнут са Уједињеним Нацијама. Зашто ме то не чуди?!
А шта су нама радили кад нисмо пристали на Рамбује?!?
Америка је злотвор света!

А Разносачеве поруке стварно лепше изгледају у Депонији Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 12:55:43
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.112 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.