Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 15. Maj 2025, 05:48:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ernest Dučesn  (Pročitano 1015 puta)
27. Jan 2006, 06:07:57
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Ernest Dučesn

Ernest Dučesn (Maj 30, 1874 – April 12, 1912)je frakncuski lekar koji je prvi otkrio mogućnost korišćenja gljiva u medicinske svrhe. On je ovo otkrio 32 godine pre Aleksandra Felminga i njegovog izučavanja penicilina. Dučesnova eksperimentisanja su mahom ostala nezapažena.

On se upisao na Vojnu Medicinsku Akademiju Liona 1984. Dučesnova disertacija pod nazivom Upotunjavanje studije o kompeticiji među mikroorganizmima: antagonizam između gljiva i mikroba (“Contribution à l’étude de la concurrence vitale chez les micro-organismes: antagonisme entre les moisissures et les microbes” ) koju je izložio 1897 kao svoju doktorsku disertaciju, je prva studija koja je za cilj imala izučavanje terapeutskih mogućnosti gljiva.
 
Ernest Dučesn u vojnoj uniformi

Dučesn je svoja otkića bazirao na opservaciji Arapa. Arapski dečaci koji su radili u armijskim bolnicama su držali sedla od konja u mračnim i vlažnim prostorijama kako bi gljive rasle na njima. Kada je upitao zašto, oni su mu rekli da su gljive pomagale konjima, tako što su čistile otvorene rane na konjima. Intrigovan ovim saznanjem, on je napravio nekoliko rastvora koje su sadržale izmrvljene gljive i inekcijama uneo tečnost u nekliko razbolelih svinja. Sve svinje su bile izlečene.

U seriji eksperimenata Dučesn je pratio interakciju Ešerihije Koli i Penicilina, i utvrdio da je Penicilin u mogućnosti da potpuno uništi Ešerihiju Koli. On je takođe dokazao da životinja kojoj je ubrizgana smrtna doza bacila koji je odgovoran za Tifoidnu bolest, pri ubrizgavanju penicilina, životinja bi ozdravila.

U ovo vreme on je imao svega 23 godine i bio je nepoznat u svetu nauke, Pasterov Institut mu nije dao kredibilitet i odbio da prizna doktorsku disertaciju. On je ubrzo nakon toga otišao da služenje vojnog roka i to je sprečilo njegovo dalje ekperimentisanje.

Dučesn je radio jednu godinu kao internista. 1901 godine se oženio Rosom Lasalasom iz Kana. Dve godine kasnije ona je preminula od tuberkuloze. 1904 godine Dučesn je takođe bio zaražen i verovatno je imao tuberkulozu. Tri godine kasnije, on je otpušten iz armije i poslat je u sanatorijum Amelie les Bains. Preminuo je 12-tog aprila 1912 u 37-oj godini života.

Da je znao, njegovo otkriće o upotrebi penicilina, moglo je da spasi njegov, kao i život njegove žene i milione drugih, pogotovo u prvom svetskom ratu. 1949 godine je posthumno nagrađen za svoja otkrića i doprinose medicini, 5 godina nakon što je Aleksandar Fleming dobio Nobelovu Nagradu.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 15. Maj 2025, 05:48:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 14 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.