Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 00:28:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Epidemija sujeverja u Srbiji  (Pročitano 1523 puta)
15. Okt 2006, 12:25:47
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
SUJEVERJE U SRBIJI
EPIDEMIJA

Predrasuda je da je istočna Srbija prva po vradžbinama, beogradske gatare i vračare preuzele su primat

Osobama koje komuniciraju sa „višim silama“ najviše se obraćaju oni sa ljubavnim jadima

Moderno doba donelo je samo jednu izmenu - lakoverni se pelješe preko interneta

BEOGRAD - U Beogradu je mnogo osoba koje se bave bajanjem i vračanjem! Ubrzani razvoj prestonici nije doneo udaljavanje od sujeverja, naprotiv. Ništa manje nego u ostalim delovima Srbije, u glavnom gradu ljudi odlaze kod gatara, pripremaju talismane i napitke i veruju da su u „začaranom krugu magije“. Tokom više vekova od kada narod „baja“ suštinski se nije ništa promenilo, osim tehnologije, koja danas nudi internet lance sreće. Ako se samo zagrebe po srpskoj geografskoj magijskoj kugli, dolazimo do zaključka da je Beograd prestonica sujeverja.
Kako za Press kaže Dragomir Antonić, etnolog, predrasuda je da istočna Srbija ima primat u vradžbinama. Najveći broj sujevernih misli da se nalazi u ljubavnom lancu i zbog toga traži pomoć od osoba koje komuniciraju sa „višim silama“.
Prevariti ih što više
- Malo stvari se kod nas promenilo od davnih vremena. Menja se samo tehnologija, koja stvara lažnu sliku da su se običaji i verovanja promenili - kaže Antonić.
On podseća da današnji „lanci sreće“ koji kruže internetom preko imejlova nisu ništa drugo do kopije lanca svetog Antona i piramidalne štednje. On upozorava da je cilj uvek isti: uvući u jednu mrežu što više ljudi i izvući maksimalnu korist.
- Nove tehnologije su idealne za prevarante i mamac za alave. Čovek je glup, jer je alav, a takva osoba se lako može prevariti. Naravno, sve funkcioniše po principu kazne i nagrade, ko ispuni dati zadatak, biće nagrađen, i suprotno - objašnjava Antonić.
On smatra da 99 odsto ljudi bar u nekom trenutku svog života ima taj poriv alavosti - da do nečega dođe lako, bez mnogo rada i truda. Zato i ne čudi da mnogi visokoobrazovani ljudi nasedaju na nečije trikove i sumanuto prosleđuju imejlove na što više internet adresa. Pomama zvana prosledi ovo pismo na pet, osam ili deset adresa i u kratkom roku desiće ti se nešto što dugo očekuješ zahvatila je milione korisnika interneta. Naravno, korist od toga vide provajderi i firme čiji je cilj da do što više korisnika interneta dođe „pismo sreće“.
- Ovo je priča koja datira još od srednjeg veka i mi nismo izmislili „toplu vodu“. To rade svi narodi u okruženju, a, nažalost, mi smo uvezli. Devedeset odsto tih izmišljotina potiče sa američkog tla - kaže Antonić.
I današnje vračare rade isto što i one iz starih vremena. Onom koji traži njihovu pomoć prvo podilaze, pa kada se osoba otvori, ide sistem plašenja - ako ne uradiš to i to, desiće se ovo ili ono. Ako se vračari plati, ona će biti na strani „nesrećnika“, u suprotnom slede loša događanja. Nažalost, mnogi u to veruju, a sama situacija da se osoba prepušta iracionalnom rešenju svojih problema dovodi je u stanje da počinje da propada psiho-fizički.
- Skoro mi je došla žena srednjih godina, koja već duže vreme ima oženjenog ljubavnika. I pored silnih obećanja da će ostaviti porodicu i oženiti se njome, to se nije dogodilo. Ona je, nespremna da prekine odnos, sve više patila, ali se i sve više nadala. Počela je da propada i fizički, a pošto je i ljubavnik počeo da je izbegava, celu priču je u svojoj glavi okrenula na to da joj je neko nešto uvračao. Toj ženi nikako nije moglo da dopre do mozga da će retko koji muškarac ostaviti porodicu zbog ljubavnice i da je njeno fizičko propadanje uzrok njegovog izbegavanja - kaže Antonić.
Oglasi puni vračara
On objašnjava da vradžbine mogu delovati upravo na osobe koje uđu u začarani krug i počnu da veruju samo u te stvari.
- To su psihološke stvari. Ni danas nije neobično i nije retko vezivanje. To nije samo karakteristično za istočnu Srbiju, kako mnogi misle. Ima toga puno i u prestonici. Žene vezuju muškarce kako bi ovi mogli samo sa njima polno da opšte - ističe ovaj etnolog.
Postoje ljudi sa „darom“ koji vide neke stvari, ali takvi su zaista retki, tvrdi Antonić. Većina njih spada u grupu prevaranata koja jasno shvata gde je neko najtanji.
- Vračare i proroci oglašavaju se u medijima. Mnogima je draže da gledaju TV nego da spoznaju sami sebe i vide rešenje problema. Zato se i odlazak kod vračare svodi na tezu - nisam ja kriv za ovo što mi se događa, ja sam dobar, a samo meni se dešavaju ovakve stvari. Dokle god ima ljudi koji ne žele da realno sagledaju sopstveni problem, biće i navodnih proroka, koji će veoma lako „šišati svoje ovce“ - zaključuje Antonić. GORDANA TADIĆ

10 srpskih praznoverica

« Ne pevaj za ručkom (biće ti mutava devojka/dečko)
« Ne ostavljaj hleb okrenut naopačke (biće svađe u kući)
« Ne ostavljaj češalj na stolu (boleće te glava)
« Ne vraćaj se nazad u stan ako zaboraviš nešto (to „ne valja“)
« Ne ostavljaj tašnu na pod (nećeš imati para)
« Ne skupljaj mrvice sa stola rukom (bićeš siromašan)
« Nemoj petkom da sečeš kosu i nokte
« Ne prostiri noću veš
« Razbijeno ogledalo (sedam godina nesreće)
« Prolazak ispod merdevina (nesreća)

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


j never lose...j just choose not to win

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10106
Zastava sever
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
jbt ja priznajem da od ovih 10 praznoverica ja "verujem " u 8 !
Nisam cula samo za 1. i 7.
IP sačuvana
social share
...burn,like fire in Cairo...

ko igra za raju...i zanemaruje taktiku...zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku...
p.s; Avionu Slomicu Ti Krila. . .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 256
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ova druga mi je genijalna... Ne ostavljaj hleb naopacke... He,he,he....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1577
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
..uzas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Smešno jeste, ali u kući rođaka sam (i to baš u Beogradu) nehotično ostavio hleb naopačke, na šta je burazer brzo skočio i okrenuo ga na pravu stranu uz komentar da to ne radim.  Odgovorio sam mu: "Zar je moguće da ti u tim godinama i tako pametan si toliko sujeveran?"  Ja ne verujem u sujeverje i nikad ne šaljem te lance sreće kada mi dođu u email (a dolaze često), jer se ne bojim tih pretnji da ako to ne uradim biće...

O tome da su vradžbine i bajanja opasne stvari koje prouzrokuju duhovno i fizičko propadanje ljudi više puta sam napominjao i ovde.  Te stvari su igranje sa onostranim svetom zla i to nikada nikome nije dobro donelo, već samo zlo koje je ugrozilo mnoge srpske porodice.  Ko sebi misli dobro, bolje mu je da se kloni vračara, gatara, bajača i svih raznih lažnih proroka. 
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


jo.la.the sweetheart

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 31
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
za vecinu ovog nisam ni chula.... lichno ne verujem u te stvari... bzv. kakve veze ima kako cu zaboga kupiti mrve sa stola???
IP sačuvana
social share
kad bi postojala bica koja bi ljudima ispunjavala sve zelje to ne bi bili andjeli nego demoni
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 114
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
CUO ALI DRUGACIJE- majka ce ti ogluveti« Ne pevaj za ručkom (biće ti mutava devojka/dečko)
NISAM CUO« Ne ostavljaj hleb okrenut naopačke (biće svađe u kući)
NISAM CUO« Ne ostavljaj češalj na stolu (boleće te glava)
NISAM CUO« Ne vraćaj se nazad u stan ako zaboraviš nešto (to „ne valja“)
CUO« Ne ostavljaj tašnu na pod (nećeš imati para)
NISAM CUO« Ne skupljaj mrvice sa stola rukom (bićeš siromašan)
NISAM CUO« Nemoj petkom da sečeš kosu i nokte
NISAM CUO« Ne prostiri noću veš
CUO« Razbijeno ogledalo (sedam godina nesreće)
CUO« Prolazak ispod merdevina (nesreća)

+ako devojka zvizdi u kucu ce doci misevi
+ako vidis odzacara i uhcatis se za dugme dogodice ti se velika sreca
+kada vidis kola hitne pomoci moras da se uhvatis za nesto crveno


itd itd
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 00:28:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.