Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 17:12:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Epidemija meningitisa u Crnoj Gori?! Shta cemo sad?  (Pročitano 4960 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
fakat ima ludih ljudi...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 EPIDEMIJA postoji, ali razloga za paniku nema. Ovako, u najkraćem, glasi raport iz podgoričkog Instituta za javno zdravlje, pošto je u Crnoj Gori razumljivu zabrinutost građana i turista izazvala vest o pojavi virusnog meningitisa. Iz Instituta uveravaju da se preduzimaju sve mere da bolest ostane pod kontrolom.
Informacije za javnost su, inače, kontroverzne, a vest od srede, da je samo od 19. juna, uz ranije 106 obolelih, zabeleženo još osam slučajeva meningitisa, izazvala je veliku bojazan turista koji su namerili da narednih dana krenu u Crnu Goru. Ipak...
- Mediji potpuno pogrešno interpretiraju izjave o razvoju ove bolesti - kaže dr Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore. - Epidemija nije proglašena sada nego pre gotovo dva meseca. Inače, epidemije meningitisa javljaju se ciklično, u intervalima od šest do deset godina. U epidemijskoj formi u Crnoj Gori bolest je registrovana2000. godine, kada je bilo oko 400 obolelih, a pre toga 1994, kada je obolelo 115 osoba.
Ove godine epidemija je proglašena kada je utvrđeno da je ispunjeno pravilo da se radi o “pojavi poremećaja zdravlja u broju koji je veći od uobičajenog za određenu populaciju i određeni period”.
Virusom je od početka 2008. godine, u devet crnogorskih opština, zaraženo 114 ljudi. Od toga, oko polovina njih u Podgorici, 17 u Danilovgradu, a 11 u Nikšiću. Kulminacija epidemije bila je u maju, kada je bilo trideset četvoro obolelih. U junu, do 23. registrovan je 31 slučaj, što nagoveštava da bi majski rekord možda mogao da bude i oboren. Pacijenti su bili svih uzrasta, a najviše je dece.
- Većina obolelih iz Podgorice i Danilovgrada, posle kratkotrajnog bolničkog lečenja na infektivnoj klinici, otpuštena je iz bolnice u dobrom stanju - kaže za “Novosti” epidemiolog dr Sanja Medenica iz Centra za prevenciju bolesti u Institutu. - Registrovana oboljenja u drugim opštinama, Baru, Budvi, Bijelom Polju, Herceg Novom i Ulcinju - zasada predstavljaju samo sporadične slučajeve.
Da li epidemija jenjava ili će potrajati, pokazaće naredni dani. Nadležni kažu da preduzimaju sve preventivne mere, koje podrazumevaju obavezno prijavljivanje i lečenje, svakodnevni epidemiološki nadzor novih slučajeva, edukaciju stanovništva i održavanje lične i kolektivne higijene.

kliniČka slika
SVI do sada oboleli imali su sličnu kliničku sliku: visoku temperaturu od 39 stepeni, glavobolju, ukočen vratni deo, povraćanje... Infekcija se prenosi direktno (preko kašljanja ili kijanja), ili takozvanim indirektnim kontaktom. Ova vrsta meningitisa javlja se najčešće upravo u ovom periodu godine.
- Inkubacioni period za ovakve enteroviruse je obično od tri do sedam dana, od trenutka inficiranja do pojave simptoma - objašnjava dr Sanja Medenica.

izvor: vecernje novosti

26.06.2008 19:43:06

IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


´Ω ξεíν´, ´αγγέλλειν Λακεδαιμονíοις

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1049
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
SonyEricsson p910i
fakat ima ludih ljudi...  Smile

Naravno  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
A, ne.. nisam mislila za Bugarsku.. Smile
Bas sam juce objasnjavala svom decku da bebe mogu da lete avionom sa svega par meseci, tako da jednog dana... mozda... ako budemo isli porodicno na letovanje... necemo morati da idemo dole jer je "blizu" zbog deteta, vec negde drugde...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia 
epidemija je bila prije nekih 2 mjeseca... strasti su se smirile od onda..
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
pa meni ne izgleda tako  Smile
34 osobe u maju, a u prve tri nedelje juna vec 31 osoba  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia 
e jbg.. onda sam ja neupucen... znam da je neka pomama bila u aprilu i maju ali poslije toga nista vise nisam cuo....

oprostite na dezinformacijama
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 323
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
mob
LG 
Cao Crnogorci!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


VoLiM JedNOg bLIzanCA... :)

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 434
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung 
Kakva epidemija..
a vrx.to jeste bial prica, ali se smirilo
bas mi ej tetka sad bila u bolnicu, i akze nema cetvroro ljudi da lezi od meningitisaaa.
a ocete jos jednu vijest Smiley i koksaki se pojavio, kako kao epidemija ne znam...ali...
IP sačuvana
social share
Edit by shone83: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB

Ti i jA, Ti i Ja, bAsH Bi bILi dOBar pAR... Ti i Ja tI I jA POglEDaj mE JednoM BaR Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia 
sta ti je to??  Smile Smile
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 17:12:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.