Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 19:52:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Enciklopedija života za sve  (Pročitano 853 puta)
09. Maj 2007, 15:52:55
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Enciklopedija života za sve



U mamutskom projektu znanstvenici namjeravaju skupiti sva znanja o svih do sada poznatih 1,8 milijuna vrsta na Zemlji te podatke besplatno ponuditi svima koji imaju internetsku vezu.

Brojne znanstvene institucije u svijetu surađuju na stvaranju interaktivne Enciklopedije života koja će opisivati ukupno 1,8 milijuna životinjskih i biljnih vrsta te drugih, do danas poznatih, oblika života.

Projekt, koji službeno kreće u srijedu, omogućit će pristup svom sadašnjem poznavanju zemaljske biološke različitosti, omogućujući njezino bolje očuvanje.

"Enciklopedija života ponudit će dragocjene i dobro organizirane informacije o biološkoj različitosti i njezinoj zaštiti svima, svuda i u svakom trenutku", objasnio je James Edwards, izvršni direktor projekta, koji podupiru vodeće istraživačke institucije.

Besplatna Enciklopedija uglavnom će se fokusirati na životinje, biljke i gljive, kojima će uslijediti mikrobi. Sve će natuknice biti popraćene tekstom, fotografijama, kartama i videom u istom formatu.

Edwards kaže da je ovaj multimedijalni projekt omogućen intenzivnim razvojem interneta posljednjih godina.

Ogledne stranice uključuju podatke o polarnim medvjedima, riži, otrovnim gljivama i 'jeti raku', koji je nedavno otkriven na južnom Pacifiku.

"Radi se o tome da je pristup informacijama dostupan svima", rekao je voditelj projekta Jesse Ausubel s Rockefellerovog sveučilišta iz New Yorka.

Enciklopedija će se koristiti postojećim bazama podataka o sisavcima, ribama, pticama, vodozemcima i biljkama. Jezik Enciklopedije života bit će engleski, ali će od početka biti mogući prijevodi i na druge jezike.

"To će biti vrlo vrijedna pomoć istraživačima, nastavnicima, studentima i političkim čelnicima, koji trebaju odlučivati o zaštiti pojedinih vrsta", dodao je Edwards.

Stranice će biti prilagođavane kako bi mogle pružiti korisne informacije i učenicima, ali i istraživačima poput biologa, s naglaskom na ohrabrivanje "građana-znanstvenika" da dodaju svoja zapažanja.

I dok će amateri moći pridonijeti u jasnom označavanju stranica, u izvorima fotografija, videa i slično, ključne će detalje i znanstvene dijelove Enciklopedije kompilirati i revidirati isključivo stručnjaci.

Trebat će približno 10 godina da bi se popunile stranice koje će sadržavati sve živuće vrste znanstveno katalogizirane unatrag 250 godina. Osim toga, Enciklopedija života konstantno će se aktualizirati radi uključivanja novih identificiranih vrsta.

Nove će se vrste dodavati kako će biti otkrivane. Edwards kaže da bi na Zemlji moglo postojati od 8 do 10 milijuna vrsta, te dodaje da ima procjena koje govore i o čak 100 milijuna vrsta. Enciklopediji će naknadno biti dodani i podaci o fosilima.

Znanstvena vjerodostojnost zajamčena je sudjelovanjem tisuća stručnjaka iz svijeta, tvrde promotori projekta.

Na samoj će Enciklopediji raditi ekipa od 25 do 30 ljudi, a glavni će im zadatak biti bilježenje prijetnji raznim vrstama koje mogu biti posljedica zagađenja, uništenja staništa i globalnog zatopljenja.

Projekt vode američki Field Museum, Sveučilište Harvard, Laboratorij pomorske biologije, Botanički vrt Missouri, Institut Smithsonian te Biodiversity Heritage Library, udruženje koje uključuje londonski Prirodoslovni muzej, Botanički vrt New Yorka i Kraljevski botanički vrt iz engleskog Kewa.

Pokretanje projekta, za koji se procjenjuje da će stajati oko 100 milijuna dolara, financirano je donacijama dviju američkih zaklada u visini 12,5 milijuna dolara.

Bude li se projekt odvijao kako treba, Enciklopedija bi mogla ispuniti oko 300 milijuna stranica, koje bi poredane bile duže od 83.690 kilometara te bi dvaput mogle opasati Zemlju oko ekvatora.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 19:52:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.