Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ekskluzivno: Otvoren arhiv organizatora 27. marta  (Pročitano 5138 puta)
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
SonyEricsson 
Šta ja imam od toga što ti govoriš holandski?  Smile Jel to neko preveo? I jel to knjiga ili istorijski izvor?
ne znam da li je neko preveo...nije knjiga nego istorijski izvor, dokumentovano,  pisci su međunarodni stručnjaci za wwii, istoričari, analitičari, itd...
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Nokia krntija
E jebi ga, pa šta ja i ne samo ja, nego i svi mi ostali koji želimo da proverimo tu tvrdnju, da radimo? Da učim holandski ne pada mi na pamet.  Smile

Jedino da se nadam da će se pojaviti neki prevod.

U međuvremenu, ako je knjiga istorijski izvor, onda bi u sebi trebalo da sadrži dokaze o tome da su Englezi posedovali to što su posedovali... dakle nekakve dokumente, vlasničke papire, ugovore, povelje šta ti ja znam... na osnovu čega autori tvrde to... ti dokumenti, tj. njihove fotokopoje bi trebalo da su uneti u knjigu i sigurno nisu na holandskom, ili su na srpskom ili engleskom ili... pa ajd to ako imaš skener baci ovde.

Ili ako ih nema u knjizi, onda su makar naveli na kraju knjige šta su koristili kao izvor i gde su našli te podatke.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
SonyEricsson 
nemam skener, mogu samo da prevedem tekst što su oni pisali.
i naravno, ne mogu ni oni sve detaljno dokumentovati, jer bi trebali onda navesti i ime svakog savezničkog vojnika koji su iskrcali na d-day, jer inače otkud bi mi bili sigurni da u prvom valu iskrcao x broj vojnika  Smile
evo jedan deo:

Polukolonijalni status Jugoslavije
Pod vlašću stranog kapitala

...Nestabilnu i uvek napetu unutrašnju političku situaciju najbolje je znao iskoristiti strani kapital, pre svega francuski, engleski, a kasnije i nemački i italijanski. Njihove metode eksploatacije prirodnih resusrsa YU i njenog stanovništva bile su iste kao u kolonijalnim prilikama....

...O udelu stranog kapitala najbolje govore brojevi. Godine 1939 oko 52% privrede bilo u rukama stranog kapitala, osim seoske poljoprivrede. U industriji taj postotak iznosio više od 77,5%, u proizvodnju mašine 81.5%,  a u proizvodnju obojenih metala 99,9%!...

...Ako se tome dodaju i veliki dugovi, postaje jasno da do koje mere bila je zemlja podređena stranim uticajim i interesima..."

ova knjiga se sastoji od tri dela, ima oko 50 autora, i mali milijun izvora...moram jedan po jedan pročitati, a to mi se ne radi...znaš ono, sve je sa  sitnim slovima i italic fontovima...

sad na tebe je da veruješ prevodu, tj. meni  Smile i autorima. ovu knjigu (onaj deo što se bavi jugoslavijom) nisu pisali ni četnici, ni partizani, pa smatram da je pisano iz neutralnog aspekta. o dešavanjima u YU su pisali 2 holanđana, 1 amerikanac, 1 austrijanac. nisu uveličavali ni partizanski, ni četnički pokret...ništa osobno, samo činjenice...i tako sa celim svetom...zato mislim da nisu lagali sa ovim brojevima...mada ko zna?
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Nokia krntija
Nije stvar u tome što ja ne verujem tebi i tvom prevodu... nema razloga da ti ne verujem, čim si rekao to znači da si negde pročitao. Stav je u tome što ja ne želim da verujem njima, tj. tim autorima na lepe oči.

Dakle da se razumemo, ta knjiga je očigledno literatura, ne istorijski izvor. Istorijski izvori su tekstovi, predmeti ili činjenice koji nam pružaju saznanja iz prošlosti. Postoji nekoliko klasifikacija iistorijskih izvora a ona koja podvlači liniju između izvora i lliterature je podela na primarne i sekundarne izvore i da nema te podele po definiciji bi i dela istoričara koji govore o nekom razdoblju čiji savremenici oni nisu bili, već su to napisali na osnovu dela ljudi koji su upravo bili savremenici ili u ovom slučaju svedoci nekog događaja, bili istorijski izvori.

Dakle mogu i ja da napišem knjigu o Drugom svetskom ratu, ali to moje delo ne može da bude istorijski izvor već literatura koja je zasnovana na podacima iz određenih istorijskih izvora koji su imali neposredan dodir sa događajima o kojem ja želim da pišem. Takva je i njihova knjiga... tek sad vidim, nekako sam prevideo, da je izdata 1975. godine.


E sad, dakle ovaj deo

Citat
O udelu stranog kapitala najbolje govore brojevi. Godine 1939 oko 52% privrede bilo u rukama stranog kapitala, osim seoske poljoprivrede. U industriji taj postotak iznosio više od 77,5%, u proizvodnju mašine 81.5%,  a u proizvodnju obojenih metala 99,9%!...

Ovo me zanima... Dakle ako hoću da poverujem u ovo što su izneli treba mi dokaz, tj. verodostojni izvor koji potkrepljuje ovo. Ne mogu ja, kao istoričar, verovati ljudima tek tako... nebitno to što su oni strani nepristrasni autori... mnogi autori su skloni senzacionalizmu i pogrešnim tvrdnjama na osnovu falsifikovanih, kompromitujućih i lažnih izvora, da bi tu knjigu što bolje prodali. Mnogo je osporavanih istoričara...

Dakle za ovo navedeno mora da u naučnom aparatu postoje reference i izvori na osnovu čega oni to tvrde. Možda u samoj knjizi postoji fusnota na tom pasusu pa onda dole na dnu strane napisan izvor koji je korišćen za tu tvrdnju, to je česta praksa, proveri možda ima. Ako ima da vidimo šta je taj izvor i koliko je verodostojan.
« Poslednja izmena: 29. Mar 2011, 18:44:02 od bookee »
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
SonyEricsson 
Citat
mnogi autori su skloni senzacionalizmu i pogrešnim tvrdnjama na osnovu falsifikovanih, kompromitujućih i lažnih izvora, da bi tu knjigu što bolje prodali. Mnogo je osporavanih istoričara...
nema tu senzacionalizma....jugoslavija je dobila svega nekoliko desetina stranica  Smile
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Nokia krntija
Sasvim nebitno koliko ima stranica... baš zato je i zgodno za senzacionalizam. Napišu na 10 strana među kolko, 500+ strana, i kažu "ma teraj, ko će to da proverava"  Smile
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.