Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ekonomija - izborna obecanja i inflacija u Srbiji  (Pročitano 1116 puta)
11. Jun 2008, 08:40:24
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Izborna obećanja budžetskim korisnicima podižu inflaciju za oko jedan odsto

Više novca na računu a manje u džepu

Beograd - Srbija već pola godine, zbog političke nestabilnosti, ne sprovodi zacrtanu ekonomsku politiku, koja je između ostalog podrazumevala i držanje inflacije pod kontrolom. Ta ciljana inflacija bila je projektovana tako da bazna bude na nivou od tri do šest odsto na godišenjem nivou, dok ukupna inflacija ne bi smela da premaši gornju granicu od osam odsto. Te projekcije su do sada branjene samo merama monetarne politike. Guverner Narodne banke Srbije prokomentarisao je nedavno da je za "stabilnost kursa dinara formiranje vlade nužan, ali ne i dovoljan uslov, i da je mnogo važnije obezbediti restriktivnost budžeta, kako bi cilj - inflacija od 6,5 odsto, bio ostvaren".

Sidro zvano devizni kurs dinara

Devizni kurs dinara do sada je bio sidro, koje je značajno uticalo na obuzdavanje inflacije. Ali, u narednom periodu neće više biti moguće držati devizni kurs na tako niskom, veštačkom nivou. Jer, ukoliko inflacija bude rasla a kurs ostane na istom nivou, to će dovesti do daljeg rasta spoljnotrgovinskog deficita, a biće ugrožene i devizne rezerve zemlje. Treba, dakle, priznati da ćemo imati višu stopu inflacije od projektovane - kaže za Danas Nikola Fabis, vanredni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

- Bazna inflacija, koju kontroliše Narodna banka Srbije se ubrzava, i u prvih pet meseci iznosi četiri odsto. Ukoliko bi taj trend rasta bio nastavljen, bazna inflacija bi na kraju godine dostigla nivo od devet odsto. Treba, takođe, podsetiti da su u aprilu i maju međugodišnje stope bazne inflacije bile na nivou od 14 odsto. Uzroke tog rasta treba tražiti u troškovnim udarima prehrambenih proizvoda, koji su se proširili i na druge proizvode, što je dovelo do rasta stope bazne inflacije. I to stvara u ovom trenutku probleme centralnoj banci da vrati baznu inflaciju u zacrtani koridor - izjavio je za Danas Pavle Petrović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

On ističe da je najnovije povećanje referentne kamatne stope smanjilo inflatorni pritisak, ali je i usporilo privrednu aktivnost. Drugi pravac koji smiruje inflaciju odnosi se na kurs dinara, napominje naš sagovornik, i ističe da se i tu oseća uticaj centralne banke, koja preko fiksiranog nominalnog kursa dinara utiče na usporavanje bazne inflacije.

- Ali, glavno pitanje su fiskalni rizici koji će naročito doći do izražaja u drugoj polovini godine. Do sada je fiskalna politika bila koliko-toliko umerena, ali predizborna obećanja i dogovori oko formiranja nove vlade navode na zaključak da će doći do povećanja javne potrošnje. Primera radi, samo povećanje penzija u obećanim procentima, povećalo bi deficit za oko jedan odsto BDP. Teško je pomiriti i kresanje i povećanje javne potrošnje, tako da to navodi na zaključak da je teško vratiti projektovanu baznu inflaciju u projektovane tokove - zaključuje Petrović.

Ni bazna ni ukupna inflacija, koje su bile deo projekcije monetarne i fiskalne politike, neće biti ostvarene, procenjuje Nikola Fabris, vanredni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

- U Srbiji su veoma izražena velika inflatorna očekivanja i kada ta očekivanja počnu da rastu, onda je inflaciju teško suzbiti, čak i kadu nestanu svi faktori koji realno dovode do rasta inflacije. Pokazalo se da NBS ne može sama da bude odgovorna za inflaciju, i pored izuzetno restriktivnih mera monetarne politike, ona nije uspela da suzbije inflaciju. Centralna banka je u tokom ove godine povećala referentnu kamatnu stopu za 575 bazičnih poena, što je bilo izuzetno visoko, ali i nužno povećanje. To, međutim, nije dalo pozitivne rezultate i ukoliko javna potrošnja ne bude smanjena, postoji realna mogućnsot da inflacija do kraja godine bude dvocifrena - ističe sagovornik Danasa.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Devizne rezerve u maju devet milijardi evra

Beograd - Devizne rezerve Narodne banke Srbije u maju su smanjene za 300,4 miliona evra i iznosile su devet milijardi evra, ili izraženo u dolarima 14,1 milijardu.

Takav nivo deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase od 326 odsto - saopštila je juče centralna banka. Poslednjeg dana maja su, precizira se, uz devizne rezerve banaka od 858 miliona evra ukupne devizne rezerve Srbije dostigle 9,9 milijardi evra, odnosno 15,44 milijarde dolara.
Na smanjenje deviznih rezervi NBS uticalo je to što su banke povukle 285,9 miliona evra izdvojenih kod NBS po osnovu obavezne devizne rezerve. Kako se navodi, pored toga, na ime izmirenja obaveza po osnovu stare devizne štednje isplaćeno je 41,3 miliona evra, a u maju su plaćene i obaveze prema inokreditorima u iznosu od 6,8 miliona evra.

Najznačajniji priliv u devizne rezerve NBS realizovan je po osnovu neto otkupa efektivnog stranog novca u visini od 54,3 miliona evra, što je porast od 23,2 miliona evra u odnosu na prethodni mesec.

Rad međubankarskog deviznog tržišta u maju obeležio je visok obim trgovine devizama u iznosu od 2,5 milijardi evra, dok je u aprilu iznosio 1,5 milijardi evra. U prvih pet meseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 9,6 milijardi evra.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.