IN < - Dzim Vinsent - >LO
(1/1) :: Odgovori!
Autor: pilot :
Rokenrol je u Evropu doneo niko drugi nego Dzim Vinsent. Sam izraz rokenrol je skovao je 1949 jedan disk

dzokej. Sad se to zove Di Dzej a nekada davno je oznacavalo osobu koja je pustala ploce na igrankama ili

na radio stanici u zivim emisijama. Taj disk dzokej je tim nazivom hteo da prikrije stvarni naziv muzike a

to je Ar en bi posto je kultura crnaca bila zabranjena i izolovana. Sam izraz Rokenrol je u tadasnjem

crnackom zargonu bio izraz za seksualni cin.

Razvoj rokemrola je podstaknut prvim patentom elektricne gitare iz 1944 godine a firma Fender je odma

iza toga pocela i ogranicenu proizvodnju istih. Inace sam tvorac te prve elektricne gitare je na toj istoj

gitari do ovih godina drzao redovne koncerte u jednom malom klubu u Americi. Vec pomenuti Dzim Vinsent

je imao prateci sastav i svi su koristili Fenderove gitare a posto je bio slavan u Americi onda su ih rado

koristili za reklamiranje svojih gitara.

Sad se ne mogu setiti tacne godine al mislim da je bilo pre pedeset druge. Koncert Dzim Vinsenta u

Londonu i sto je najzanimljivije prvi izlazak tog tipa muzike van Amerike. U Evropi je jos uvek suvereno

vladao dzez. Cela ekipa kao i sam Dzim su imali veliku tremu pred taj nastup. Na preporuku menadzera

izvrsili su male pripreme za nastup. U lokalnim londonskim radnjama su kupili crna odela i sakoe a nabavili

su i po jedan veliki srebrni medaljon na lancu koji im je visio na grudima. Svakog clana grupe je ta

"zabava" kostala po 22 funte sto je bila ogromna kinta u to vreme. I tako su izasli i pred punu salu... Inace

Dzim Vinsent je sa svojih sesnaest godina pao sa motora i zbog toga je sepao na jednu nogu. Da bi to

zamazali na sceni bilo mu je preporuceno da stalno seta. Tako je i bilo... Dzim se krivio i vrteo a publika

odusevila njihovim velikim hitom "Bi bap palula". E sad ne bi da procenjujem ali to je verovatno izvrsilo

trajan uticaj na sve muzicare, koji su dotle stajali ukopani pred mikrofonom, tako da ih dan danas vidimo

kako se krive, njisu... sve je izgleda mi zbog Dzima.

Imao sam priliku da gledam arhivski snimak tog koncerta. Valjda BBC ima taj materijal... a nasli su i

menadzera tog prostora gde su svirali koji ih se dobro secao i rekao da su na sceni licili na cudake.
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo