Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 15:38:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Džeremaja Bendžamin Rihter  (Pročitano 1352 puta)
04. Okt 2006, 23:06:13
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Džeremaja Bendžamin Rihter (nem. Jeremias Benjamin Richter) bio je poznati nemački hemičar. Rođen je u Hirčbergu, tadašnjoj Nemačkoj, današnjoj Poljskoj. Radio je kao državni činovnik, od 1794. kao zvaničnik u rudniku u Breslau, da bi 1800. bio postavljen na funkciju u ministarstvu rudarstva i kao hemičar radio u kraljevskoj fabrici porcelana u Berlinu, gde je živeo do smrti. Ipak, najpoznatiji je ostao po svom pionirskom radu na titraciji i ustanovljenju stehiometrijskih zakonitosti.

Rad na titraciji

Rihterov pionirski rad na titraciji ogleda se u prvim ikada izvedenim kvantitativnim analizama baziranim na kiselo-baznoj titraciji. Prilikom ovog rada, Rihter je došao i na ideju da su količine različitih baza koje neutrališu jednaku količinu neke kiseline zapravo ekvivalentne. Kasnije će ovo pravilo biti prošireno do zakona spojnih masa (Rihterovo pravilo). Čak šta više, Rihter je smatrao da se u toj oblasti hemije lako može implementirati matematika, u smislu da količine baza za neutralisanje date kiseline formiraju aritmetički, a količine kiselina za neutralisanje date baze daju geometrijski niz.

Stehiometrija

Rihter je još 1792. predložio jednu verziju zakona stalnih odnosa masa. Rihter je međutim, svoju teoriju vezivao blisko za postojanje atoma, što je još uvek bilo nedokazano. Uz to je ponudio i nekoliko eksperimentalnih dokaza za ovaj zakon, među kojima npr. i činjenica da je potrebno 615 delova mase magnezijum-oksida za neutralisanje 1000 delova sumporne kiseline. Kada je Prust konačno dokazao stalni odnos masa u svim jedinjenjima, pa samim tim i zakon stalnih odnosa masa, Rihter je smatrao da je postojanje atoma kao osnovne funkcionalne jedinice datih reakcija nužnost. Iako ovaj zakon nije pružao dokaze za postojanje atoma, činjenica je da je zakon i tada bilo nemoguće dosledno objasniti ne pretpostavljajući postojanje istog.

U periodu između 1972. i 1974. objavio je trotomno izdanje knjige koja se bavila njegovim radom na zakonu stalnih odnosa masa, u kojem je prvi put upotrebio i termin stehiometrija u značenju umetnosti hemijskih mera, koja mora da se bavi zakonima prema kojima se supstance jedine da bi stvorile hemijska jedinjenja. Nažalost, njegova fasciniranost matematikom u hemiji, kao i stil pisanja koji su mnogi smatrali nespretnim i nejasnim značilo je da će ova otkrića u velikoj meri biti ignorisana od strane njegovih savremenika.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 15:38:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.