Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 18:26:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dvadeset dana u avionu  (Pročitano 689 puta)
10. Jun 2006, 13:02:17
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
"Niški Australijanac" Desimir Vučković imao popust kod "Jata" zbog čestih putovanja u Srbiju
Dvadeset dana u avionu

Desimir Veličković, iz niškog prigradskog naselja Donji Komren, već 35 godina živi u Melburnu, a ovih dana je sa suprugom Bosiljkom po sedamnaesti put došao u zavičaj. Svojevremeno je kod "Jata" imao specijalni popust zbog čestih letova iz Melburna za Beograd, a od kada "Jat" više ne leti do Australije, koristi linije raznih kompanija. Izračunao je da je do sada u avionima proveo preko 500 sati ili oko 20 dana, da je na ta putovanja potrošio i puno para, ali da mu nije žao.

- Dešavalo se da dođem s posla, počnem da pakujem kofere i kažem porodici - odoh ja u moj Niš, prošlo je već godinu dana kako nisam bio. Potrošio sam na ta putovanja dosta para, možda u vrednosti nekoliko kuća, ali to je bio i moj način lečenja neprekidne nostalgije za zavičajem - kaže Desimir.
      

PADAJU NA SARME

- Australijsko meso nije kao ovo naše ovde jer stoka je tamo na otvorenom po ceo dan, uz razlike u temperaturi i po trideset i više stepeni između noći i dana. Imam običaj da kažem da im je meso "zgrčeno" i potrebno je veliko majstorstvo da se napravi roštilj ili drugi specijaliteti da liče na ove naše sa skare. Imaju odlična piva i vina, a ja tamo omičem pivo, a ovde grejanu rakiju. S nogu ih inače obaraju moje kobasice i ražanj i Bosiljkine sarme - priča ovih dana Desimir, dok obilazi rodbinu i stare prijatelje u Nišu. Na mestu gde je nekada bila njegova mesara, sada je diskont, ali restoran "Stara Srbija" u komšiluku je i dalje onaj stari i na starom mestu.
      
   
   

U Nišu je radio ka mesar u radnji u centru grada, u blizini restorana "Stara Srbija". Radio i lepo zarađivao, a onda mu je, kako kaže, marta 1971. godine nešto "ćurnulo" da krene u Australiju, sa svojim mesarskim nožem i devet prst iju, jer jedan je inače "prepolovio" na početku mesarske karijere. Kasnije su za njim krenuli i drugi, pa u Melburnu sada živi sedam familija Veličković iz Niša. Desimir sa suprugom Bosiljkom ima kćeri Olgicu i Slavicu i sina Slavišu zvanog Šeki. Deda je prvi put postao u 36 godini, kasnije još tri puta, a već je i dvostruki pradeda. Od 1997. godine je penzioner.

- Nije bilo lako u početku, ne zbog posla, nego zbog ćudljive klime, nepoznavanja jezika, nove sredine. Ali snašao sam se dobro, kasnije i svi moji, hvala bogu. U Melburnu sam radio mesarski, ali i sve druge poslove. Podučavao naše kako se pripremaju roštilj i ražanj, kako prave kavurme, krvavice, švargle, krezle i brizle i mojoj kući se i danas meze ti specijaliteti koje ja spravljam. A tu su i Bosine sarme, gulaši, srpski pasulj, pite na sto načina i druge poslastice iz zavičaja. Imam običaj da kažem da od svih salata najviše volim meso i slaninu, ali se nikada nisam ugojio niti patio od pritiska i holesterola jer i sada neprekidno zujim i nešto radim - kaže Desimir.

Više puta je zbunjivao australijske carinike koji su mu u prtljagu po povratku iz Niša nalazili crepulje, rakiju i drugu robu "Mejd in Serbia". Ali, uvek je i uspevao da ih šarmira da ga puste bez carine. Jednom je u Singapuru na aerodromu sreo svog gazdu koji se sa suprugom vraćao sa letovanja u Indoneziji, zapričao se i poneku i popio sa njim i zakasnio na avion. Bilo mu je sve jasno kada je sa aerodromskog razglasa na srpskom čuo da JAT čeka na putnika sa njegovim imenom i prezimenom.

- Uveli su me u avion koji je zbog mene kasnio sa poletanjem. Kapetan me je dobro izribao, putnici koji su čekali takođe. A onda, kod sledeće pauze u Bombaju, preko ozvučenja pilot je poručio da svi mogu da izađu iz aviona osim Veličkovića iz Niša! Da opet negde ne zalutam!

Desimirova kuća u kvartu Lajlor u Melburnu puna je zemljaka, ne samo Srba nego i Bosanaca, Makedonaca, Crnogoraca, Hrvata i drugih. A u bašti na okućnici ima i ljutih papričica obavezno. Sa svima se lepo druži, a mnogi dolaze i da probaju njegove specijalitete od mesa koje i danas pravi, za familiju i prijatelje. Pomogao je i mnogima koji su tek stigli, dok se tamo ne snađu. Često odlazi i da ponešto pomogne i uradi u porti pravoslavne crkve u Bransviku, kod prote Miroslava Popovića.


Izvor: Glas Javnosti \ M. Doderović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


incorporated

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 961
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia 6030
 Smile
IP sačuvana
social share

      Sit down, relax, mix yourself a drink and enjoy the show ... http://forum.burek.com/index.php/topic,39973.0.html
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Filozofiraj koliko hoces, ali stvarnost je tu!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 18
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Siemens S65
Stvarno, zaista idilicna prica o tome kako se NASH covek snasao u dalekoj Australiji.
Pozdrav za Aneu, sto se toliko potrudila da nam ovo napise...
IP sačuvana
social share
Marko the Master
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


incorporated

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 961
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia 6030
copy / paste  Smile Smile
Smile Smile
IP sačuvana
social share

      Sit down, relax, mix yourself a drink and enjoy the show ... http://forum.burek.com/index.php/topic,39973.0.html
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 18:26:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.