Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Jul 2025, 20:09:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dva lica ambrozije  (Pročitano 564 puta)
22. Dec 2006, 19:42:36
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Nokia the best
Iako ozloglašena, jer njen polen izaziva alergiju, list i koren ambrozije koristi se i da se zaleče rane, zaustave krvarenja, kao i u slučajevima problema sa varenjem, i kod ženskih bolesti...

Da medalja uvek ima dve strane, potvrđuje i biljka ambrozija! S jedne strane je ozloglašena, jer polenom izaziva burne alergijske reakcije i zagorčava život velikom broju ljudi. I to s pravom, jer su brojna istraživanja potvrdila da 10 % svetske populacije (u Americi čak 20% ) kašlje i guši se kad vetar ponese polen ove biljke.

S druge strane, zna se da su američki Indijanci ovom biljkom trljali kožu posle ujeda insekata i koristili je za lečenje kožnih bolesti, a da su drugi narodi čaj od lista i korena ambrozije preporučivali u slučaju menstrualnih bolova i tegoba sa varenjem.

Sredinom 19. veka lekar Vilijam Kuk eksperimentisao je sa čajem ove biljke i potvrdio da blag pomaže kod proliva, lakšeg oblika dizinterije, krvarenja materice, želuca i pluća.., a jači u slučaju bolesti bubrega, za održavanje tonusa želuca i uravnoteženja cirkulacije. Pored toga je tvrdio da prašak ambrozije zaustavlja krvarenje iz površinskih rana, ili sluzokože nosa, dok je kaša od lista delotvorna u slučaju čireva na koži.

Naučnik Lucius Sajer je 1917. godine preporučivao lišće ambrozije za zaustavljanje krvarenja i upalnih procesa u ranama, kao i u slučajevima neredovne menstruacije, ili njenog izostanka. Lekar Vilijam Berike navodi da ambrozija pomaže u lečenju crvenila beonjača, suzenja i svraba očnih kapaka, a ova biljka se koristila i kod napada kašlja, glavobolje, krvarenja iz nosa, diareje i dizinterije.

Značajan doprinos u objašnjavanju lekovitog delovanja ambrozije dala su i istraživanja antibakterijskog i fungicidnog (protiv gljivica) delovanja vodemom parom desetilovanog eteričnog ulja osušene ambrozije u cvetanju. Pokazalo se da ova tečnost zelenkaste boje i blagog mirisa ubija brojne mikroorganizme.

Slepi putnik
Proteklih 150 godina ambrozija je sa američkog kontinenta naseljavala Evropu i ostale delove sveta najčešće kao primesa uvezenog semena žitarica iz SAD. Na Balkanu je primećena i naučno se proučava od 1941. godine. U Evropi može da se nađe oko 20 vrsta ambrozije, a narasporostranjenije su kratke (Ambrosia artemisiifolia, Ambrosia elatior). Inače, reč je o biljki koja izraste do metar i po, mada je uobičajena visina 70 santimetara. Koren je vretenast i plitko usađen u tlo, stablo uspravno, razgranato i pokriveno dlačicama. Prvi listovi su tamnozeleni i dlakavi sa gornje strane, a bledi i sa više dlačica sa naličja. Cvetovi su skupljeni u duge, šute grozdaste cvasti na vrhu stabla. Cveta od polovine jula do prvih hladnih dana.
Izvor
« Poslednja izmena: 22. Dec 2006, 19:44:07 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Jul 2025, 20:09:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.