Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Duvan dnevno ubija 13.200 ljudi  (Pročitano 2111 puta)
01. Feb 2004, 03:46:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Duvan dnevno ubija 13.200 ljudi


U svetu svake godine od bolesti direktno ili indirektno prouzrokovanih pušenjem umire skoro pet miliona ljudi, svakog dana 13.200, a očekuje se da će broj umrlih tokom sledećih 25 godina iznositi 10 miliona godišnje. Duvan izaziva 25 vrsta bolesti, počevši od raka pluća, glasnih žica, jednjaka, želudca, mokraćno-polnih organa do niza drugih oboljenja - srca, krvnih sudova, mozga, endokrinih žlezdaU Srbiji, prema procenama Instituta za zaštitu zdravlja Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, ima oko tri miliona predanih uživalaca u duvanskom dimu. Svaki drugi muškarac i svaka treća žena su pušači i oni su Srbiju doveli sa petog na prvo mesto u svetu po broju pušača. Do skoro su Srbi u Evropi bili na trećem mestu odmah iza Grka i Turaka, međutim, danas se bore za zlatnu medalju. Naše žene su u ovoj konkurenciji do skoro bile na drugom mestu, ali su poslednjih godina ozbiljno ugrozile Šveđanke. Ono što naročito zabrinjava jesu podaci o pušenju u populaciji mladih.

Među petnaestogodišnjacima 27 odsto puši svakodnevno, a 40 odsto je već probalo cigarete i tu je više devojčica nego dečaka. Istraživanje sprovedeno 2003. godine na 4.377 učenika sedmog i osmog razreda širom Republike Srbije pokazalo je da je 54 odsto ispitanika probalo cigarete i da je 16,9 odsto onih koji su stalni pušači, a 54,4 odsto želi da prestane da puši.

Smanjenje broja pušača u Srbiji pre svega postiže se edukacijom mladih. Pri našem ministarstvu zdravlja postoji nacionalna komisija za borbu protiv pušenja u kojoj predstavnici zdravstvene službe već godinu dana koriste finsko iskustvo. Pre 50 godina u Finskoj je pušilo 76 odsto muškaraca, kada je finska vlada donela niz mera. Danas u Finskoj puši samo 26 odsto ljudi, a u stanovništvu je obolevanje od raka pluća prepolovljeno. Svake godine zahvaljujući smanjenju pušenja u Finskoj je nekoliko hiljada života spaseno, tri puta je smanjena smrtnost prouzrokovana moždanim i srčanim udarima.

U rad komisije uključen je Institut „Batut“, Savez Srbije protiv pušenja, Ministarstvo prosvete i sporta, Medicinski fakultet, Institut za onkologiju... Program se sprovodi u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja koje postoji 23 godine. Mesečno kroz njega prođe deset pacijenata koji se podvrgavaju tretmanu. On podrazumeva konzumiranje leka „ziban“, koji poništava apstinencijalnu krizu.

- Uz njega je 80 pušača bez problema ostavilo cigarete. Tu su i gume za žvakanje „nikorete“, čaj protiv pušenja koji je testiran. Od 100 ljudi koji prođu kroz seanse, koje traju nekoliko sati u toku par dana u nedelji dva do tri meseca, duvan ostavi od 92 do 96 odsto njih. Nakon godinu dana od ostavljanja duvana ne puši 82,9 odsto njih - kaže primarijus, doktor Petar Božović sa Instituta „Batut“.

Kao najbitnije ističe da savetovalište radi detoksikaciju, jer bez nje ako je pacijent pušio dvadeset godina, produkti duvana se zadržavaju u različitim organima i do 30 godina po prestanku pušenja.

- Neko ko je pušio 20 godina pod visokim rizikom za rak pluća je narednih 30 godina. U savetovalištu specijalnim detoksikacijom smanjuje se taj uticaj duvana na godinu do dve i to je najveća snaga savetovališta - kaže Božović.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Being number two sucks.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2057
Zastava Prague, Cz
mob
Nokia 6500 + iPhone
hebiga, sta da kazem, svi oni koji pocnu da puse su svesni te cinjenice ali niko to ne shvata sa nekom velikom ozbiljnoscu.

Smoke Kills
IP sačuvana
social share
WARNING: The post above may contain content unsuitable for ignorant posters.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 626
Reklama za Marlboro u Americi:
"We know that 40 thousand people die from smoking each year, but other 40 million are doing just fine!" :twisted:
IP sačuvana
social share
high tech low life
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Being number two sucks.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2057
Zastava Prague, Cz
mob
Nokia 6500 + iPhone
pa ... ima tu neke logike :[132]:
IP sačuvana
social share
WARNING: The post above may contain content unsuitable for ignorant posters.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ima tu neke logike... marketinske, ali ljudske nikako...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 685
Zastava trenutno Šabac
Bezveze kako bas pusaci ne shvataju da nepusacima vise duvan skogi nego njima. Ali opet svi oko mene kazu da je to "normalno", pa gde je tu normala sto cu ja dobiti cancer ili nesto drugo, pre neko strastvenog pusaca koji misli samo na sebe.

Dobro je sto u mojoj "porodici" ne pisi niko. (mislim na roditelje, sestru i sebe)
IP sačuvana
social share
Red, rad i disciplina.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Uvek mozes da izbegnes drustvo pusaca ako ti ono toliko smeta zdravlju, cinjenica je da moze stetiti, ali ti koja vec imas takvu situaciju imas ponajmanje ovde razloga da se brines.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 685
Zastava trenutno Šabac
Citat: SerbianFighter
Uvek mozes da izbegnes drustvo pusaca ako ti ono toliko smeta zdravlju, cinjenica je da moze stetiti, ali ti koja vec imas takvu situaciju imas ponajmanje ovde razloga da se brines.



Nemas pojma kako smeta duvan kad neko dodje ili kada odem negde, jednostavno pokusavam da se naviknem ili bar da ne udisem previse taj vazduh. Moje uze "drustvo" ne cigaretise, sto mi jako prija. Mada nikada nije kasno da se neko od njih predomisli. Kad sam bila mladja probala sam i moja mama je ali nije ok, smeta mnogo.
IP sačuvana
social share
Red, rad i disciplina.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jednostavno, nemoj se druziti sa ljudima koji puse i izbegavaj takve situacije. a kada se u nekoj nadjes istrpi kao sto svi trpimo ponekad neke stvari koje nam smetaju... to je normalno
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3156
Zastava Shorewood, WI
mob
Samsung Galaxy S6
Bio sam pušač od gimnazije, prekinuo i pet i po godina nisam pušio, a onda, tokom ovih prošlih ludih godina dospeo u krizu koja me je vratila cigareti. Prvi dim posle te pauze bio je sladak, kao da nisam ni prestajao. Priznao sam sebi da sam adikt, da volim da pušim, da u tome uživam i sada mi ne pada na pamet da razmišljam o ostavljanju. Ako mi je to sudbina, prihvatam je.
IP sačuvana
social share

Dreadnot is proud to be here, sharing madness with you Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.