Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 15:16:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Душан Прелевић  (Pročitano 4023 puta)
16. Avg 2009, 01:34:40
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Qtek 小米
Душан Прелевић


Певач, композитор и писац Душан Прелевић Преле рођен је у Београду 11. новембра 1948. године. Уз музику се занимао за спорт, играо је фудбал у "Булбурдерцу" и "Црвеној звезди" и био голман у хокеј тиму "Партизана". Музиком је професионално почео да се бави 1965. године певајући соул и рхyтхм и блуес стандарде. Био је члан група Оркани, Јуниори, Силуете Томија Совиља и Визије. Године 1968. постаје члан Корни групе, али са њима остаје неколико месеци, јер му Корнелије Ковач даје отказ због неодговорности према професионалним обавезама. С њима је снимио песму "Човек и пас".

На Београдском пролећу 1970. године изводи песму "Да л' постоји она коју сањам". Исте године на Омладинском фестивалу у Суботици, за песму "Кажу" добија награду, али на бину излази пијан и прави први у низу својих сценских скандала. Будући да су га због тога одмах забранили на програмима РТБ одлази на годину дана да пева у америчким клубовима у аустријском зимском центру Гармишпартенкирхену.

Почетком седамдесетих глуми у роцк мјузиклу "Коса" Атељеа 212. Године 1974. постаје певач кратковечне групе Оливер у којој је био и тадашње чудо од детета, Оливер Мандић Исте године, под именом Преле и пријатељи, са члановима Корни групе снима сингл "Врати ми снове за двоје". Са гупом Опус снима ЛП "Опус 1" (Дискос 1975.) за који је написао и текстове. Са песмом Оливера Мандића "Бела соба" за коју је написао текст, учествује на Опатијском фестивалу 1980. године. Почетком осамдесетих пева у клубовима по Холандији.

За први ЛП "На оштрици бријача" 1982. године поред њега песме пишу Кире Митрев и Бора Ðорђевиц. Од обрада је снимио "Јутро ће променити све", из репертоара лндеxа и "Мајко, на шта личи твој син" (текст Преле, музика А. Тоуссаинт). У песми "На оштрици бријача", текст је говорио глумац Слободан Алигрудић. На снимању плоче су учествовали Лаза Ристовски .(клавијатуре), Енес Мекић (гитара), Ненад Стефановић (бас), Владимир Фурдуј (бубњеви), Стјепко Гут и Георги Димитровски (трубе), Иван Швагер (саксофон) и Кире Митров (тромбон).

ЦД "У реду, победио сам" доноси 1991. године песме са деби албума и Прелетове обраде јазз стандарда које су снимили трубач Душко Гојковић, пијаниста Миша Крстић, контрабасиста Миша Блам и бубњар Лала Ковачев ЛП "Ја, Преле" снима 1996. године са великом екипом музичара: гитаристи Радомир Михајловић Точак, Душан Безуха и Драган Јовановић, оргуљаш Саша Локнер, синтисајзер Ðорђе Петровић, контрабас Небојша Игњатовић, бубњеви Чеда Мацура, вокали Влада и Бајка, Никола Хаџи Николић и други. На плочи се нашла верзија старог хита Борка Када "Човек и пас" и репертоара Корни групе, "О, младости" Арсена Дедића, "Када будем на небу" ("Теарс ин Хеавен" Ериц Цлаптон), "Треба имат душу" Атомског склоништа, "Ин Мy Лифе" Беатлеса и друге. Солистичке концерте је одржао септембра 1991. у Филмском граду и марта 1992. године у Дому синдиката, када се као гост појавио Даворин Поповић, певач лндеxа.

Преле је објавио књиге прича "Како је умро Баш Челик" (1987.), "Воз за једну битангу" (1991.), коаутор је збирке "Београдске приче" (1991.) са Миланом Оклопчићем и Богданом Тирнанићем, написао је сценарио за филм "Последњи круг у Монци", а 1995. године је приредио монографију "Њим самим" у којој су приче, песме, дневници и белешке глумца Зорана Радмиловића, Преле је глумио у ТВ серији "Како" Бранка Балетића и филму "Пакет аранжман". За ЦД са музиком из филма "Краљица Марго" (Комуна 1994.) Горана Бреговића, Преле је отпевао тему "Ла Нуит" измисливши за ту прилику реци које подсећају на језик Рома.

На плочи "Ја нисам ја......" (ПГП РТС 1994.) Владе и Бајке, Преле гостује у песми "Београд" Био је политички активан (члан ДЕПОС-а и ДСС-а). Хапшен је на демонстрацијама 9. марта 1991. године. Половином осамдесетих је почео да пише коментаре у новинама "Дуга", "НИН", "РТВ Ревија", "Књижевне новине" Члан је удружења књижевника и удружења јазз музичара. Био је на ратишту у САО Крајина.

Дискографија

Синглови
"Кажу"/"Да И' постоји она коју сањам" (ПГП РТБ 1970.)
"Хеј, хеј, окрени се" /"Јесења песма" (ПГП РТБ 1973.)
"Нисам више твој" /"У ноћима без сна" (ПГП РТБ 1973.)
"Тајна" / "Прошло је све" са групом Оливер (ПГП РТБ 1974.)
"Врати ми снове за двоје" / "Не тражи љубав" (ПГП РТБ 1974.)
"Мојих пет минута"/"Поведи ме" (ПГПРТБ 1978.)
"Хоћу да памтиш/"Хоћу да памтиш - инструментал" (ПГП РТБ 1980.)

Албуми
"На оштрици бријача" (ПГП РТБ 1982.)
"У реду, победио сам" (ПГП РТБ 1991.)
"Ја, Преле" (ПГП РТС 1996.)
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 15:16:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.