Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 04:27:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Duklja  (Pročitano 5915 puta)
16. Okt 2006, 23:37:38
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows 2003
Browser
Internet Explorer 6.0
 Postovani, nikad ranije nisam voljela istoriju ali proteklih 2-3 mjeseca sam pocela da je iscitavam i gle - postala sam zaludjena njome. Ima zaista toliko zanimmljivih i nevjerovatnih podataka, s tim sto sam izucavanje pocela od formiranja drzave Duklje u IX vijeku.

  Oblast koju skoro nikako ne poznajem jeste period prije drzave Duklje. Naime, znam da Duklja, Zeta i Crna Gora su tri naziva za jednu istu drzavu! Znam da je u doba Ilira (I vijek nove ere, ako se ne varam) postojao i grad Duklja ciji ostaci postoje nedaleko od Podgorice, a da je drzava Duklja formirana u IX vijeku dolaskom Slovena na ovo podrucje.

  Objasnite mi slicnost grada Duklje i drzave Duklje, i da li uopste postoji slicnost? Koliko je povrsine zauzimao grad Duklja, a sta je drzava Duklja obuhvatala (granica drzave Duklja nisam najbolje razumjela u knjizi)?

  Ne zamjerite na mom neznanju! Smile

  HVALA UNAPRIJED  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 73
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Prije drzave Duklje, koja je postojala stotinama godina, tu je bila rimska provincija Prevalis.

Vizantijski Car Konstantin VII Porfirogenit,  u svom djelu >Život Vasilija I<  nastalom polovinom X vijeka, navodi slovenske državice na Balkanu, koje su bile samostalne i imale  svoje arhonte. Komentari su dr Radoslava Rotkovića.





Pečat Petra - arhonta Duklje iz IX ili X vijeka, nadjen u Berlinu.





Karta koju je izradio češki arheolog Lubor Niederle 1910. godine, 
prve slovenske državice na Balkanu.



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows 2003
Browser
Internet Explorer 6.0
Veliko, veliko, veliko i iskreno hvala !

[Edit by SerbianFighter: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 19. Okt 2006, 16:46:06 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 73
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Hvala i tebi.

Poslije toga o Duklji imas najvise na ovom mjestu http://www.montenegrocult.com/pages/pages1/istorija/istorija.htm#doseljavanjeslovena

a uskoro tu treba da se postavi jos dosta  dokumenata o Duklji, narocito iz perioda vladavine Vojislavljevica.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows 2003
Browser
Internet Explorer 6.0

  Bila sam na adresi koju si mi dao! Jos jednom - VELIKO HVALA !
  Medjutim, imam dva pitanja (i ne zamjeri na mom neznaju!!!)
  1. kako na karti koju si gore postavio u sklopu drzave Duklje pise i grad Podgorica (ako dobro vidim)? To mi je nekako "noviji" naziv, tacnije mislila sam da se ime Podgorica prvi put pominje oko 1325. godine.
  2. Zamolila bih te da procitas ovo sto sam ukratko napisala i provjeris tacnost: 
     - grad Duklja, tj. Doclea potice iz I vijeka nove ere.
     - Na tom podrucju su bili Iliri, a potom dolaze Rimljani koji naseljavaju Duklju, a citavoj toj oblasti (koja priblizno odgovara teritoriji danasnje Crne Gore) daju ime Prevalis;
     - raspada se Rimsko carstvo - Prevalis pripada Istocnom carstvu, tj. Vizantiji. Duklja je administrativni, duhovni i kulturni centar provincije Prevalis. (slijedi razarenje grada, potom zemljotres, a onda...
     - oko VI dolaze Sloveni, naseljavaju nekadasnji Prevalis i MIJENJAJU ime tom podrucju u Duklju. Dakle, nekadasnje ime ilirskog grada Duklje sada postaje naziv citave oblasti!

     Jesam li u pravu? Zivim u Podgorici i ne znati odakle i otkad poticu ostaci Duklje nadomak Podgorice je zaista - ogromna sramota! Nisam ni ja znala i kad sam pocela da citam, vjeruj da nisam mogla vjerovati da oni ostaci imaju toliko veliku istorijsku vrijednost! Slusala sam da je bilo ljudi koji su dolazili i slobodno nosili ostatke Duklje, a sada kad sam toliko iscitala o ovom nekadasnjem slavnom gradu ne mogu vjerovati da drzava to dozvoljava!

   HVALA JOS JEDNOM !
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 73
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

 Bila sam na adresi koju si mi dao! Jos jednom - VELIKO HVALA !
 Medjutim, imam dva pitanja (i ne zamjeri na mom neznaju!!!)
 1. kako na karti koju si gore postavio u sklopu drzave Duklje pise i grad Podgorica (ako dobro vidim)? To mi je nekako "noviji" naziv, tacnije mislila sam da se ime Podgorica prvi put pominje oko 1325. godine.

Kartu je crtao neki  Čeh, arheolog, komentari ispod karte i ispod pečata su dr Radoslava Rotkovića.
Mislim da je nacrtao, tako kako je nacrtao, sumnjam da je Rotković nešto prepravljao.

2. Zamolila bih te da procitas ovo sto sam ukratko napisala i provjeris tacnost:
 - grad Duklja, tj. Doclea potice iz I vijeka nove ere.
 - Na tom podrucju su bili Iliri, a potom dolaze Rimljani koji naseljavaju Duklju, a citavoj toj oblasti (koja priblizno odgovara teritoriji danasnje Crne Gore) daju ime Prevalis;
 - raspada se Rimsko carstvo - Prevalis pripada Istocnom carstvu, tj. Vizantiji. Duklja je administrativni, duhovni i kulturni centar provincije Prevalis. (slijedi razarenje grada, potom zemljotres, a onda...
 - oko VI dolaze Sloveni, naseljavaju nekadasnji Prevalis i MIJENJAJU ime tom podrucju u Duklju. Dakle, nekadasnje ime ilirskog grada Duklje sada postaje naziv citave oblasti!

 Jesam li u pravu? Zivim u Podgorici i ne znati odakle i otkad poticu ostaci Duklje nadomak Podgorice je zaista - ogromna sramota! Nisam ni ja znala i kad sam pocela da citam, vjeruj da nisam mogla vjerovati da oni ostaci imaju toliko veliku istorijsku vrijednost! Slusala sam da je bilo ljudi koji su dolazili i slobodno nosili ostatke Duklje, a sada kad sam toliko iscitala o ovom nekadasnjem slavnom gradu ne mogu vjerovati da drzava to dozvoljava!

 HVALA JOS JEDNOM !

Uglavnom, to što si napisala je O.K.
Grad Duklja je dobila ime po ilirskom plemenu DOCLEATIMA.

U rimskoj provinciji Prevalis, poslije dolaska Slovena (sa dijelom Gota i Avara), očigledno niko nije prevladao, pa je država nazvana Duklja. U državi Duklji živjeli su uglavnom Sloveni, Grko-Romani i Iliri.
Ilire računam u dvije kategorije, jer je naziv Ilir bio opšti naziv kako su Rimljani nazivali stanovnike Balkana, sem Grke. Dakle pod ovim Iliri podrazumijevam da su u državi Duklji živjeli Iliri - Albanci (Malisori) i Iliri - Vlasi.

Još jedan žestoki dokaz da Sloveni u državi Duklji nijesu prevladali, su toponimi kao naprimjer: Sukuruć = Santa Croce, Sutorman = St. Roman, Boka, Durmitor, Medun ... i još mnogo drugin naziva, ništa to nije slovenskog porijekla.

Možemo bez sumnje reći da su se sve ove etničke grupe stopile još u dukljanskoj državi, koja je trajala stotinama godina, zato van svake sumnje možemo reči da smo potomci Dukljana, stanovnika države Duklje, što nikada nijesam čuo da spori nijedan jedini istoričar.

Tragedija Crne Gore je ta, što 90% naroda u CG, kad se spomene Duklja, misli na rimski grad Duklju, koja je razorena i napuštena, još u 6. vijeku  Smile Smile

Tako jadni narod crnogorski uopšte ne može da shvati, nema ko da mu objasni, da ono što Jevrem Brković i drugi pričaju o Duklji, da to pričaju o državi Duklji.

Na internetu ima osoba, pazi, na internetu, kojima kad kažeš DUKLJA, oni kažu:
To je gomila kamenja pored Podgorice"  Smile

Izvori iz doba Vojislavljevića, vizatijski izvori, označavali su termin DUKLJANIN, kao etnonim, dakle Dukljanin je bio naziv za pripadnika naroda!

http://www.blogovanje.com/MontenegroHistory/komentari.php?id=152

http://www.blogovanje.com/MontenegroHistory/komentari.php?id=151

http://www.blogovanje.com/MontenegroHistory/komentari.php?id=150

To su dokumenta sa mog bloga, uskoro ce biti postavljena na onaj sajt, procitaj izvore  sa mog bloga bice ti mnogo, jasnije, imaces mnogo jasniju sliku o dukljasnkoj drževi, naročito o periodu Vojislavljevića.


Sve u svemu očigledno, što se tiče fizionomije i etničkog porijekla Crnogoraca, očigledno da smo samo LINGVOSLOVENI.

Na ovom mjestu sam urednik podforuma, možeš svratiti i ovđe.
http://www.durmitorcg.com/forum/viewforum.php?f=51

Diskusije o istoriji CG uglavnom se vode ovđe, tu nijesam urednik podforuma.
http://forum.cafemontenegro.com/forumdisplay.php?f=35


Hvala na pažnji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows 2003
Browser
Internet Explorer 6.0

  Ovi linkovi su pravo uzivanje !!! Znas i sam da sam iskreno i neizmjerno ZAHVALNA !!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 04:27:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.