Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:21:25
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dubok san u mokroj postelji  (Pročitano 2848 puta)
10. Mar 2007, 22:09:50
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Dubok san u mokroj postelji
Noćno umokravanje je jedan od najčešćih problema dečjeg doba i jedno od najneprijatnijih iskustava u životu deteta, ali i njegovih roditelja

Mnoge mame i tate, čiji mališani imaju ovaj problem, ne znaju na čija vrata treba da pokucaju za pomoć, pa često pokušavaju da ga zataškaju time što će negirati  da problem postoji.
Doc. dr Mirjana Kostić, pedijatar-nefrolog Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, objašnjava da najveći broj dece koja se susreću sa ovim problemom ima primarno noćno umokravanje što znači da dete nikada nije imalo period duži od pola godine da je ostalo suvo tokom noći.
– Enureza je najčešći oblik primarnog noćnog umokravanja kod zdrave dece posle pete godine života. Prema podacima iz svetske literature u uzrastu od pet godina ovaj problem ima svako četvrto dete. Pri polasku u školu svako deseto dete se noću umokrava. Promenom uzrasta broj dece sa enurezom se smanjuje. Pa, ipak, u svakom razredu osnovne škole od dva do tri deteta se noću umokrava. Prema svetskim statistikama, od jedan do dva odsto dece nastaviće da živi sa ovim problemom i u odraslom dobu. Kod mališana sa enurezom funkcija mokraćna bešika je potpuno normalna, njeno pražnjenje je kompletno, ali se dešava, mimo volje deteta, u snu. Tokom dana, u budnom stanju, dete je suvo i nikada nema problema sa mokraćnim infekcijama – objasnila je doc. dr Mirjana Kostić.

Najznačajniji razlozi za nastanak ove pojave su genetska predispozicija deteta, povećano stvaranje mokraće u snu, relativno manji kapacitet mokraćne bešike i čvrst san. Poznato je da u bližoj ili daljoj familiji dece sa enurezom obično postoje i drugi članovi  porodice koji su  u detinjstvu patili od istog problema. Ukoliko su se oba roditelja, kao deca, noću budila mokra, verovatnoća da će i njihovo dete imati enurezu iznosi čak 75 odsto.

– Poslednjih desetak godina identifikovano je nekoliko gena koji su od značaja za nastanak enureze. Kod najvećeg broja dece sa enurezom tokom noći postoji povećano stvaranje mokraće. Ovo nastaje kao posledica poremećaja u ritmu lučenja jednog neuropeptida, vazopresina, koji se luči u mozgu i koji na nivou bubrega reguliše količinu i gustinu stvorene mokraće u snu. San dece sa enurezom je obično veoma čvrst, a njihovi roditelji najbolje znaju koliko im je teško da dete razbude – istakla je naša sagovornica.

Jedna od najčešćih zabluda vezanih za noćno umokravanje jeste da je ono posledica psiholoških problema ili psihološkog profila deteta. Stručnjaci kažu da deca sa enurezom (posebno ako se lečenje ne započne na vreme) imaju brojne psihološke probleme, emotivne i sociološke poremećaje, ali oni su uvek posledica, a ne uzrok enureze. Česta je zabluda da se ova pojava ne može izlečiti ili da je ne treba lečiti, jer će sama od sebe jednoga dana prestati.

– Problem se kod najvećeg broja dece može izlečiti. Enureza koja duže traje nosi rizik od razvoja ozbiljnih posledica na mentalni, emotivni i socijalni razvoj ličnosti deteta. Deca sa enurezom se osećaju različitom  i manje vrednom od svojih vršnjaka koji se ne umokravaju, pa se kod te dece razvija osećaj krivice. Često pokušavaju da sakriju svoj problem od okoline, povlače se u sebe, postaju nesigurna, izbegavaju kontakte sa vršnjacima, što vodi u njihovu socijalnu samoizolaciju. Brojne studije su pokazale da je samopoštovanje dece sa enurezom značajno sniženo ne samo u odnosu na vršnjake bez enureze, već i u odnosu na decu sa teškim hroničnim bolestima. Zaboravlja se i da enureza nije problem samo deteta. To je problem cele porodice i često razlog za poremećaj odnosa razumevanja i harmonije u porodici što dodatno ima nepovoljan uticaj na razvoj ličnosti deteta – naglasila je doc. dr Kostić.

Roditelji deteta koje ima ovaj problem treba da se obrate svom pedijatru koji će na osnovu razgovora, pregleda i malog broja neinvazivnih ispitivanja utvrditi o kom tipu umokravanja je reč i započeti odgovarajuću terapiju (dezmopresin, enureza alarm). Što ranije lečenje počne mališan će pre zaboraviti da je imao problem zbog kojeg se svakoga jutra osećao krivim i manje vrednim.

Danijela Davidov

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 75
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
   Vidim nije bas popularna ova tema. Sta, ne postoji niko ko je imao ovaj problem? Nije valjda da se stide oni koji su ga imali? Evo ja cu malo prokomentarisati na ovu temu...
   Ja sam imao ovaj problem i stvarno zna da ostavi teske posledice na psihu, samopostovanje i socijalizaciju u kasnijoj dobi, tj. kao sto je i receno, sto problem duze traje, vece su i posledice.
   Mene je ovaj problem mucio bas dugo, mozda oko 7-10 godina koliko sam bio sam svestan. Ne znam kada mi se to prvi put desilo jer sam bio jako mali a i verovatno toliko davno da to nisam ni sebi znao da predstavim kao problem, vec polako vremenom. Majka je imala uvek dovoljno razumevanja kada je u pola noci morala da menja posteljinu, mozda zato sto je zdravstveni radnik pa je imala predstavu i interesovala se sta je to i kako se resava, dok mi je otac to uvek nabacivao na nos i duboko me uverio da sam poremecen. On je nocu takodje ustajao da bi se na moje oci nervirao ulivajuci mi osecaj jake krivice, ljutito je izdisao kroz nos da se to cuje da je on besan, u pola noci kada sam cekao da mi se promeni posteljina on me je grdio sto sam kao puno popio tecnosti pre spavanja i da je to zbog toga (covek je talentovan i razume u cemu je stvar - malo sam ironican...). On je bio ubedjen da ja to mogu da izkontrolisem samo sto sam bezobrazan i necu...
   Ljudi to su stvarno muke! Kako su godine prolazile ja sam sve vise postajao svesniji tog problema i sve sam se vise stideo samog sebe. Vise nisam mogao ni normalno da spavam, cimao sam se nekoliko puta u pola noci da pipnem posteljinu oko sebe i kada sam video da je suva, to je bila premija, ali vecinom nije bilo tako. Premoren od nedostatka normalnog sna, ja sam kasno posle ponoci utonuo u duboki san i... eto... to mi se ponovo desavalo. Znao sam da se cimam iz sna cim cujem u drugoj sobi da su moji roditelji ustali da provere u kakvom sam "agregatnom stanju". Kasnije sam od tolike strepnje da ce me otac nanovo i nanovo grditi, kada sam ponekad uspevao da se probudim i skontam da sam mokar pre nego sto moji roditelji dodju, pokusavao to da osusim pre nego sto oni naidju tako sto sam se otkrio i polako potajno mahao posteljinom da bi se brze osusila. Naravno to je bilo tesko jer treba puno vremena da bi se posteljina osusila. Dok sam to pokusavao da osusim, tresao sam se koliko mi je bilo hladno, a plus - u istoj sobi mi je spavala i starija sestra (na drugom krevetu) koju takodje nisam smeo da probudim. Ali ej, ponekad sam i uspevao da osusim i prikrio to, pa se ujutru budio kao pobednik...
   To su samo delici problema. Problemi su posebno nastajali kada smo sa osnovnom skolom odlazili na ekskurziju na 5 do 7 dana. To su onda bili planovi kako sakriti a da drugari to ne otkriju. U sobi smo spavali po cetvoro ili i vise... Secam se da je uciteljica to provalila ali mi je i pomogla mi da to ostane u tajnosti. Ni sam ne znam kako sam to uspevao da u takvim situacijama sakrijem.
   Onda mnogo puta sam preko letnjeg raspusta ostajao na selu kod babe, strica i strine, nocio i boravio i po mesec dana... Desavalo mi se to (hm... "to") ali niko nije o tome smeo da otvoreno prica pa mi je predstavljeno kao neki tabu, tj. prostije i normalnije receno "sramota".
   Ne znam vise, ali bilo je raznih neprijatnih situacija. Sada imam 24 godine i taj problem sam resio pre nekih 13-14 godina pomocu roditelja koji su me vodili u Beograd kod nekog privatnog lekara u ordinaciju. Tamo sam prvo radio neki psiho test, bezveze, i dao mi je gomilu tableta koje sam razvukao nekoliko meseci i koje su mi promenile boju mokrace u 100 hiljada nijansi. Hvala Bogu, problem je nestao i u pocetku sam spavao jako cvrstim snom, posteljina je ostajala suva, a moja mokracna besika ujutru je bila prepunjena. Dakle u pocetku nisam mogao svesno da osetim potrebu u snu da moram u WC, ali i to se vremenom promenilo i preslo u normalu. Prilikom terapije i odlaska na kontrolu, skontao sam da postoje ljudi koji vuku ovaj problem i preko 20 godina, pa cak unesu i u brak. Secam se kako se zvala ordinacija ali necu navesti ime da ne bi ispalo kao reklama, a cena terapije je bila oko 500-700 maraka, dakle rec je o periodu oko 1993 godine. Bilo je to puno novaca i verujem da je covek to malo i precenio, ali ne zalim kao ni moji roditelji ni jedne marke.
   Da, ostavlja ovaj problem posledice na psihu... bas onakve kao sto je i navedeno u prvom postu.
   Ja sam sada Visi Fizioterapeut i mada ovaj problem nema dodirnih tacaka sa tom strukom, imam toliko malo mozga kao i verujem vecina vas, da skontam da ovaj problem nema veze sa voljnim naporom i voljnom kontrolom, posebno u decijem uzrastu, a ne mogu da verujem da toliko malo mozga nije imao moj otac i sva bliza okolina koja je za moj problem znala, a prema meni i tom problemu se odnosila kao prema velikoj sramoti. Eto kada su neki stariji ljudi ubedjeni da sve znaju, pa cak se razumeju i u lecenje psihosomatskih poremecaja a da ne procitaju ni jedan jedini list literature koja bi im u najmanju ruku otklonila neke predrasude.
   Pozdrav svima i hvala Burek Forumu na ovoj prilici sto sam mogao da iznesem ovo. Dugo nisam o ovom problemu razmisljao ali mi je sad nekako lakse kada sam nesto od istine i licnog iskustva o tome napisao.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Razumem nocno umokravanje, ali sta se desava sa 6 ili 7 godisnjim detetom koje je zdravo ali se nekontrolisano umokrava i tokom dana?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 7
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Nokia 6600
I ja sam imao ovaj problem oko 7-8 godine, i neki covek mi je napravio tradicionalni lek za ''to'' iz nekog sela. Secam se samo da su se neke trave stavljale u rakiju komovicu i da je to stojalo nekoliko dana, pa je bilo gusto kao med kad sam pio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:21:25
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.