Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 22:17:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Drugi svetski rat u Ljuboviji-secanja  (Pročitano 48571 puta)
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ukoliko ja dobro povezujem Vi ste za vreme bezanije bili kod moje bake Marije Simic u Postenju, i Vi je sigurno znate. Ona je tada imala oko 10 godina. Svet je stvarno mali, zar ne? Kada sam naisla na ovu temu na burekovom forumu prosto nisam mogla da verujem da neko pise o ljudima i kraju u kome sam tako cesto boravila. Posto sam veoma radoznala takodje sam na internetu nasla i Vase ime na prezentaciji Ljubovije i okolnih sela, vidim da je super odradjeno, dopada mi se, jos nesto neki moji prijatelji smatraju da Regata na Drini definitivno brend tih krajeva, ja se iskreno nadam da cu se ove godine lepo provesti na Regati bas kao i oni.

Lepo je sto neko pridaje paznju ovom kraju Srbije, jer on je od strane titoisticke vlasti veoma zapostavljen i unazadjen, verovatno zbog naklonosti prema Cica Drazi, sto i danas tamo primecujem i to me prosto odusevljava.



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 437
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
Draga Ivana,

Danas cu ti poslati knjigu DRINSKI RASOMON.Mislim da se jedna epizoda odnosi na Vujicu Nikolica .U knjizi SOKOLsSKA NAHIja( mislim da tu knjigu ima biblioteka u Omoljici, g.Djurica Jovanov)ima sve o Simicima i Policima.Kada dobijete knjigu potvrdite.

Nas kraj je turisticka atrakcija, ali se to ne zna.Narocito Drina koja je u svome zanru najlepsa reka Evrope.Vodim tamo turiste a bagatelnu cenu, vidite sajt DRINA-http://solair.eunet.yu/~tom
Rodjacki pozdrav svima tvojima
Tomislav Krsmanovic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Da zaista knjiga Sokolska nahija postoji u biblioteci kod mene u mestu, i ja sam je citala profesor Ljuba Pavlovic je napisao, rodjace apsolutno se slazem sa Vama da je Azbukovica prava turisticka atrakcija i da se malo zna o tome, inace po struci sam turisticki tehnicar i moji profesori su delili Vase i moje misljenje. Vidite licno meni Azbukovica ima dusu odise pravom prirodnom lepotom, ali kako to kod nas biva neka mesta se preterano favorizuju, a druga pak zapostavljaju. Ja se iskreno nadam da ce turizam makar zbog Regate biti podignut na neki visi nivo u Azbukovici, i Podrinju generalno.
Vidim da poznajete gos. Djuru Jovanova, nazalost moram Vas obavestiti da je on pre mesec dana tragicno nastradao, ostavivsi za sobom velika dela koja je uradio za moje mesto.
Hvala Vam rodjace za knjigu i trud za nas prelepi kraj

Pozdrav Vasima od rodjake Ivane
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Dragi rojdace oprostite mi na dezimformaciji, naime nije nadtradao gos. Djurica vec njegov brat, izvinite jos jednom slabo pratim dogadjaje u mom mestu, a znala sam da se radi o nekom clanu njihove porodice.

Jos jednom izvinite i veliki pozdrav os Vase rodjake Ivane
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 437
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
Znam za tragediju Dj.Jovanova, on je   divan covek.Recite mi opet Vasu adresu, knjiga je preda mnom.Ne mogu da nadjem prethodnu Vasu poruku.Divno je sto ste turisticki tehnicar,sto volite rodni kraj,  imam ideja za kofrisnu saradnju, i to odmah. Jeste li videli moj sajt o Drini, Azbukovici-http://solair.eunet.yu/~tom?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Rodjace adresa je Mihaila Pupina 37 Omoljica , na ime Ivana Polic tj. ja, Vas sajt sam pogledala i odlicno je uradjen, vec sam Vam to i pomenula, recite mi o kakvoj saradnji je rec ako mogu da pomognem tu sam

Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 437
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
Ivana, u prilogu PROGRAMI IZLETA, Splavarenje,. Krstarenje Drinom, prouci.Pronadjimo tamo one koji ce da idu na Drinu, dodaj sebi proviziju.
PROGRAMI IZLETA 2007 godine- Drina, drinske planine, jezera. -Tomislav Krsmanovic
Tel. 011-3511829;Mob.tel-064-3095176;E-mail:Poktret@eunet.yu
Web Drina izleti-http://solair.eunet.yu/~tom

Cena PUN PPANSION- Prenociste, + 3 obroka=750 dinara ( prenociste 300
dinara, rucak-200 dinara, dorucak-100 dinara, vecera-150 dinara),svaki gost
koji prenoci za svaku noc placa 30 dinara boravisne takse za opstinu ( preko
vlasnika kuce)...

Program broj1:Manastir Soko Polazak iz Beograda 7 casova za ManastirSveti
Nikola SOKO,(oko 200 km, asfaltom celo vreme)preko Sabca-Loznice-Malog
Zvornika-ka Ljuboviji, skrece se pre Ljubovije oko 6 km, levo ima strelica
pokazuje za manastirSoko Dolazak u manastir oko 11 casova .(oko 400 metara
n.v) 11-12 casova-razgledanje Manastrira 12-13 casova-uspon na cuvenu
tvrdjavu Soko gradiz vremena Turske, sa sedam kapelica u kamenu, zidinama.
Opcija 1: 13 casova -15 casova ,uspon na Rozanj 970 metara.15-16
casova-povratak u Manastir sa Roznja Opcija 2:13 casova-13 casova 30
minuta-za one koji ne zele uspon na Rozanj. Povratak u Manastir 16
casova -17 casova povratak u selo Uzovnica. poseta dvema vodenicama
potocarama na reci Gracanici koje jos melju, moze se kupiti brasno, kukuruz,
psenica, 17 casova -18 casovarucak( 120 dinara+7, supa, glavno jelo, hleb)
po zelji kod domacina sluzenje picima po zelji. Voznja camcem po Drini,po
zelji ( 1 sat, 100 dinara+7), razgledanjeostrva Cagelj, razgledanje sela

Program broj 2. .Planina Bobija Polazak iz Beograda 7 casova za planinu
Bobiju,dolazak oko 11 casova 30 minuta u podnozje Bobije(1270 metara) 200 km
od Beograda), asfaltom celo vreme, preko Sabca-Loznice-Malog Zvornika-ka
Ljuboviji, , asfalt do Zicare, oko 22 km od Ljubovije, ali ima oko 10 km
makadama koji ide od Zicare do Planinarske kuce na vrhu Bobije, ( preko
Ljubovije5 kmod Uzovnice, od Ljubovije do Zicare 17 km.+10 km do vrha,ukupno
od Uzovnice do Bobije oko 32 km). .10casova -.13casova minuta, pesacka
turado vrha Bobije-Zicara-Bobija. po vrhu Bobije, osvezenje u
Planinarskojkuci kod Pere. Rucak u selu Uzovnica.

Program broj 3.-Kanjon Gornje Tresnjice Polazak iz Beograda 7 casova za
Zicaru ,dolazak oko 11 casova 30 minuta u podnozje Bobije(1270 metara)
asfaltom celo vreme, preko Sabca-Loznice-Malog Zvornika-ka Ljuboviji, ,
asfalt do Zicare, oko 22 km od Ljubovije ( preko Ljubovije5 kmod Uzovnice,
od Ljubovije do Zicare 17 km). 10casova -.13casova minuta, pesacka
tura -Zicara-Gornje Koslje ok 7 km. Silazak niz kanjon Gornje Tresnjice
gde zivi orao beloglavi sup)potreban je vodic, to je predsednik
Planinarskog drustva Branko Pavlovic iz Ljubovije ,tel. 063-321286,
015-661565, njemu to treba platiti( Uzeti ga u autobus prilikom prolaska
kroz Ljuboviju.)..16 casova selo Uzovnica-rucak. Ili dolazak od
aljeva( Beograda) doDebelog brda, pa onda silazak krozkanjon Gornje
Tresnjice.

Program broj 4..-Spustovi niz Drinu ,splavarenje(rafting) Spustovi niz
Drinu, oko 25-30 km, sedam casova, od Bacevaca ili Gornje Tresnjice
doLjubovije. 500 dinara po osobi.10 osoba(.Gumeni camci sa 8 komora, vodici,
pojasevi,osiguranje, licenca.Obezbedjena sigurnost.. ).

Program broj 5.-Banja Crni Guber Srebrenica, Bosna( RS) Poseta Bosni( RS),
samo sa licnom kartom, Uzovnica-Srebrenica, banja Crni Guber, 15 km, asfalt,
uspon na planin caus iznad Bratunca 800 metara

Program broj 6.-Planina Bodnjik, Cuver Uspon na planinu Bodnjik iznad
Uzovnice 780 metara nadmorske visine, ili Cuver 750 metara

Program broj 7.-Planina Nemic .Uspon na planinu Nemic iznad Ljubovije 790
metara( 10 km od Ljubovije),pesice

Program broj 8.-Kanjon Ljubovidje .Poseta kanjonu reke Ljubovidje-7 km
autobusom od Ljubovije

Program broj 9.-Planina Mackov kamen Uspon na Mackov kamen( 923 metra n v)
na planini Jagodnji gdje je bila velika bitka u Prvom svetskom ratu i gde je
sazidana Spomen kosturnica. Pesacka tura od sela Uzovnica( 150 metara n v)
do Mackovog kamena(923 metra,10 km), oko 4 casa I oko 2-3 casapovratku.
razgledanje crkvice iz srednjeg veka u Selancu koja je 1984 godine
proglasena za kulturno dobro.

Program broj 10.-Razgledanje kanjona pritoka reke Drine Razgledanje kanjona
pritoka Drine:Gornje Tresnjice, Tribuce, Ljubovidje, Uzovnice, Gracanice,
Velike reke.

Program broj 11. -Razgledanje kanjona Tribuce Razgledane kanjona recice
Tribuce, polualpinisticka tura, potrebni konopci, alpinisticka oprema.
Dolazak dosela Savkovica kod Zicare ispod Bobije, ulazak u kanjon Tribuce sa
vise vodopada, kaskada, oko 3 km, potrebno je oko 7 casova da se prodje.

Program broj 12-Planina Sokoline-Crvena stena Uspon na planinu
Sokoline-Crvene stene (1220 metara n v),Beograd-Valjevo-Debelo brdo-Vincina,
sici.Ide se zatim oko 1 sat i po do vrha, a odatle oko 4 sata pesacka tura
do skole u GornjojTresnjici. Tu dolazi autobus da uzme putnike. Moguce je
doci i od pravca Beograd-Sabac-Ljubovija-Rogacica. Vincina.Rucak-vecera u
selu Uzovnica.

Program broj 13.-Razgledanje pecina Razgledanje pecina :u kanjonureke
Uzovnice, Gorje Tresnjice, Gracanice, Postenjske planine.

Program broj 14.-Drinski Manastiri Razgledanje drinskih manastiracrkvica:
manastir Soko kod Ljubovije,Citluk kod Ljubovije, Tronosa, Raca, cvrkvica u
Selancu kod Uzovnice, cerski I valjevski manasstiti, manastiru u sesuednoj
Bosni( RS

Program broj 15-Razgledanje Zvornickog jezera Razgledanje Zvornickog jezera
camcem ,brodicem.

Program broj 16.-Razgledanje vodenica potocara
Razgledanja vodenica potocara na rekama Gracanica, Uzovnica, Gornja
Tresnjica

Program br.17- Autobus Beograd-Valjevo-Krupanj-Mackov Kamen-tu izlaze
planinari, idu na Mackov Kamen, odatle na Boranju-Sarena bukva-Banja Radalj,
gde ih ceka autobus.Prenociste u selu Amajic( kod Malog zvornika,-10 km od
Banje Radalj)) ili u Uzovnici.( 40 km).

PROGRAM BROJ 18-JEDRILICARSTZVO I NAUTICKI SPORTOVI NA ZVORNICKOM JEZERU.

PROGRAM BROJ 19-DRINSKA REGATA 9 juli LJUBOVIJA

PROGRAM BROJ 20-RIBOLOV, PECANJE NA DRINI I ZVORNICKOM JEZERU

PROGRAM BROJ 21-KUPANJE NA DRINI I ZVORNICKOM JEZERU-JUNI-JULI-AVGUST

PROGRAM BROJ 22-KAJAK, KANU, CAMAC

PROGRAM BROJ 23-DRINSKI PLIVACKI SPUST MARATON

PROGRAM BROJ24-ORIJENTACIONA TAKMICENJA

PROGRAM BROJ 25-jednodnevni, dvodenvni i visednevniboravci u seoskim
domacinstvima, pun komfor po vrlo jeftinoj ceni( punpansion) 700 ilim 750
dinara, ili samo prenociste, dorucak, rucak, vecera( sve po zelji i
dogovoru)

PROGRAM broj 26-KRSTARENJE DRINOM I DRINSKIM JEZERIMA( Perucac i Zvornicko
jezero)., 2, 3 , 4 , 5 dnevno
PROGRAM broj 27- Kampovanej, satori
PROGRAM broj 28-ZA SPORTISTE RAZLICITIH DISCIPLINA
PROGRAM broj 29-BICIKLI, Brdski biciklizam, imamo nase bicikle


 
SPLAVARENJE SPUSTOVI DRINOM


 

       SPLAVARENJE, SPUSTOVI NIZ DRINU

                        Odmah! Sutra! Kasnije! Kada god zazelite!

                                                                  (Ljubovija, Srbija, Srednji tok Drine)

                                                          KROZ BUKOVE DRINE. NEZABORAVNO

                                                             Cena 500 dinara za jednodnevni spust

Jednodnevni- Gornja Truijesnjica -Ljubovija 20 km, 5-6 casova , sa pauzama, cena 500 dinara po osobi. Krstarenje Drinom :Dvodnevno – 1.000 dinara( Bajina Basta –Gornja Trijesnjica, Gornja Trijesnjica-Ljubovija, Trodnevno(Bajina Basta –Gornja Trijesnjica, Gornja Trijesnjica-Ljubovija, Ljubovija.-Crnca).-1.500 dinara. .Organizujemo krstarenje Zvornickim jezerom.

Ovde je Drina poluplaninska reka, izvolite pogledati web sa detaljima i slikama, nije opasna kao Tara ili Lim, ali je spust vrlo uzbudljiv. .Spustove obavljaju bezbedno i djaci, ekskurzije. ..Drina na ovoj deonici tece kroz planine, gudure, cist vazduh, sunce, nad lecu je orlovi. Voda je zelena, toliko cista da je neki piju.

Spustovi u gumenim camcima za po 10 osoba ( ima i jedan splav od stabala drveca), sa osam komora, u svakom camcu veslac-vodic, pojasevi, osiguranje,licenca, sve legalno, po propisima. Vreme spusta sami odredjujete, neophodno je da bude najmane 6 polaznika.Moze do 100 polaznika odjednom( u deset camaca)...

Obezbedjujemo smestaj u selu Uzovnica pored Drine( 5 km od Ljubovije, nadmorska visina od 160 do 750 metara),Gracanica(slicna nadmorska visina) i u selu Gornje Koslje( 950 metara nadmorska visina, 20 km od Ljubovije), u komfornim kucama sa kupatilma, izvorskom vodom ,ekoloski cistom hranom, i nadaleko poznatim iskrenim gostoprimljivim domacinima. Iz sela Uzovnica i Gracanica kod Ljubovije, autobusom ( ili kolima) se ide u selo Gornju Trijesnjicu na ukrcavanje u camce.Ko zeli : PUN DNEVNI PANSION -750 dinara-prenociste, plus tri obroka( 300 dinara prenociste, 100 dinara dorucak, 200 dinara rucak, 150 dinara vecera).. Prevoz-licno kolima, autobus-gradski prevoz, redovna linija vise puta dnevno u oba pravca Beograd-Ljubovija, ( 210 km),asfalt =500 dinara povratna karta, u oba pravca ( vazi mesec dana).

Kontakt: Tomislav Krsmanovic, Stanka Paunovica 70, 11090-Beograd,

tel.011-3511829;Mob.tel-064-3095176; Pokret@eunet.yu; Web Drina-http://solair.eunet.yu/~tom

 

MI SMO DRINSKI PRAVAC-POKRET ZA ZDRAVLJE
Sarm srednjeg toka Drine je spona Drine, koja je jedna do najlepsih reka Evrope, i okolnih planina koje u neposrednoj blizini idu do 1.500 metara nadmorske visine, suma, klisura, livada, faune, flore. To je vrsta netaknute prirode , vrlo slabe naseljenosti, na samo 200 km asfaltnim putem preko Sapca, ili Valjeva.
Ovaj deo Srbije ( i Bosne), vidimo pre svega kao sredinu koja nudi oporavak, krepi zdravlje, daje duhovnu cvrstinu i optimizam.
U ovom kraju ima manastira, vekovima starih crkvica, kulturnih znamenitosti, folklor je jos uvek prisutan, vodenice na recicama, blizu je Bosna( Srebrenica, Bratunac, Zvornik, Skelani), prelaz samo sa licnom kartom .
Moguci drugi sadrzaji u nasoj reziji su : odmor po volji, ,setnje, planinarenje, posete manastirima, kulturno-istorijskim spomenicima, kupanje, pecanje, voznja biciklom, lov, kajakarenje, kampovanje, uzivanje u jedrenju na vodi, ili cak i takvi spoprtovi kao paraglajding, orijentiring,ili spaleoloska istrazivanja, itd( po volji). Organizujemo vrlo bogate programe na Zvornickom( drinskom ) jezeru.
Izvolite pogledajte vrlo bogat sajt, sa brojnim slikama, i svim potrebnim detaljima.Stojimo na raspolaganju za saradnju.U prilogu nize adresa sajta. Kliknite!
Inter



 
SENZACIONALNO! NOVO! KRSTARENJE DRINOM I ZVORNICKIM JEZEROM


KRSTARENJE DRINOM I ZVORNICKIM JEZEROM


Srednji tok Drine-granice izmedju Srbije i Republike Srpske, Bosne)


PODJITE SA NAMA U NEZABORAVNU AVANTURU, OTKRIJMO ZAJEDNO NEPOZNATE CARI BUKOVA DRINE I ZELENOPLAVIH DUBINA NJENIH JEZERA

NOVO! SENZACIONALNO!

Cene-jednodnevni spust Drinom,dvadesetak km, oko 6-7 casova sa pauzama , 500 dinara; Dvodnevni-1000 dinara;Trodnevni 1500 dinara.Jednodnevni obilazaka motornim camcima Zvornickog jezera( oko 3,5 do 4 casa) 750 dinara.

Za polaznike krstarenja su obezbedjeni komforan smestaj i ishrana u seoskim domacinstvima po vrlo pristupacnim cenama: Prenociste-300 dinara; Dorucak 100 dinara; Rucak 200 dinara, Vecera-150 dinara.

Cetvorodnevno, Trodnevno, Dvodnevno ili Jednodnevno. krstarenje. Sve po vasoj zelji.Cene vrlo pristupacne: , Cetvoro dnevno-Drinom tri dana( Prvi dan:Rogacica- Trijesnjica 22 km; Drugi dan Trijesnnjica-Ljubovija 18 km; Treci dan Ljubovioja-Velka Reka 18 km; Cetvrti dan-Krstarenje Zvornickim- drinskim jezerom od Velike Reke ka Zvorniku trajanju od oko 3,5-4 casa); dva dana , jedan dan Zvornickim jezerom. Cene:Jednodnevno Drinom-500 dinara; Dvodnevno Drinom-1.000 dinara; Trodnevno Drinom-1.500 dinara. Jednodnevno-Zvornickim jezerom 750 dinara.,

Ovde je Drina poluplaninska reka, izvolite pogledati web sa detaljima i slikama, nije opasna kao Tara ili Lim, ali je mnogo veca, spust je vrlo uzbudljiv. .Spustove obavljaju bezbedno i djaci, ekskurzije. ..Drina na ovoj deonici tece kroz planine, gudure, cist vazduh, sunce, nad lecu je orlovi. Voda je zelena, toliko cista da je neki piju.

Spustovi u gumenim camcima za po 10 osoba ( ima i jedan splav od stabala drveca), sa osam komora, u svakom camcu veslac-vodic, pojasevi, osiguranje,licenca, sve legalno, po propisima. Vreme spusta sami odredjujete, neophodno je da bude najmane 6 polaznika.Moze do 100 polaznika odjednom( u deset camaca)...

Obezbedjujemo smestaj za polaznike krstarenja u selu Uzovnica pored Drine( 5 km od Ljubovije, nadmorska visina od 160 do 750 metara),Gracanica(slicna nadmorska visina) i u selu Gornje Koslje( 950 metara nadmorska visina, 25 km od Ljubovije), selo Amajic na obali Zvornickog jezera, u komfornim kucama sa kupatilma, izvorskom vodom ,ekoloski cistom hranom, i nadaleko poznatim iskrenim gostoprimljivim domacinima. Iz sela Uzovnica i Gracanica kod Ljubovije, ili Amajica, autobusom ( ili kolima) se ide u selo Gornju Trijesnjicu na ukrcavanje u camce.Ko zeli : PUN DNEVNI PANSION -750 dinara-prenociste, plus tri obroka( 300 dinara prenociste, 100 dinara dorucak, 200 dinara rucak, 150 dinara vecera).. Prevoz-licno kolima, autobus-gradski prevoz, redovna linija vise puta dnevno u oba pravca Beograd-Ljubovija, ( 210 km),asfalt =500 dinara povratna karta, u oba pravca ( vazi mesec dana).

Kontakt: Tomislav Krsmanovic, Stanka Paunovica 70, 11090-Beograd,

tel.011-3511829;Mob.tel-064-3095176; Pokret@eunet.yu; Web Drina-http://solair.eunet.yu/~tom


__._,_.___


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa Vi ste pravi profesionalac, svakako cu prouciti program i recimo ponudu mogu da istaknem na mom fakultetu, jer ja sam clan studentskog parlamenta i to bih mogla da uradim bez neke dosadne papirologije, tj. molbi  za reklamiranje itd. i  da porazgovaram sa nekim ljudima za koje znam da su ljubitelji prirode.

Svakako cu biti sa vama u kontaktu, i obavesticu Vas kako se stvar odvija

Pozdrav rodjace.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 437
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
Raduje me da te interesuje nas rodni kraj.Cilj mi je da tamo zazivi turizam, Drina je evropska lepotica, ne zarada, ( nesto malo da pokrijem troskove)nego da pomognem rodni kraj.Pretprosle godine sam  ostvario 800 turista /nocenja u Uzovnici( ranijej 0), 400 jednodnevnih spustova niz Drinu, prosle godine malo vise, ove godine racunam mnogo  vise.Pozovi me na telefonme-011-3511829;mob.tel-064-3095176, da porazgovaramo o mogucoj saradnja na ovome planu. Studente jako privlaci rafting( imam jako dobru semu, splavarenje, jednodnevno-500 dinara, prevoz autobusom 500 dinara, ima svaki dan autobus).

Ivana pozdrav svima tvojim rodjacima i tebi
Tomislav Krsmanovic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 437
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.5
T.Krsmanovic: Nastavlja se Dnervnik-Drinski rasomon.( 1940-1944) U pripremi za stampu moja najnovija knjiga SAGA O .....ICIMA I deo(1940-1965), svakodnevno ce ovde biti prikazivana poglavlja.Ocekujem da ce neki citaoci prepoznati svoj rodni kraj, rodjake, zem|jake.Da ce videti kako je bilo onda. Iz Ljub ovije se selimo u Loznicu, a 1945 u Zitkovac, juzna Srbija. 

- Avgust 1944 godine datum nepoznat)-Odlazak u Loznicu

Stariji brat treba da nastavi dalje skolovanje, u Ljuboviji ima samo osnovna  skola,  roditelji su odlucili   da ga upisu u gimnaziju u obliznjoj povecoj varosi Loznici. U Loznici zive Stanojevici bliski  ocevi rodjaci, pomogli su nam da nadjemo stan  blizu njihove kuce, tamo na iskraju varosi, kod Rasadnika.

Deda upregao konjska kola, podjosmo u ranu zoru, majka sa troje dece, sa najneophodnijim stvarima. Mrak.je, ali polako svice, postaje sve vidljivije.Kroz skripu tockova kola se nesto nacu dole ka Drini, riknu kao govece. “To je rikoc, drinska ptica, javlja se samo nocu, ima takav glas ”.-objasni deda. Svanu, sinu toplo avgustovsko sunce, konj vuce kola polako  sve putem iznad  Drine, koja se plavi sa uzvisice , kao ogromna zmija palaca bukovima, gmize besno po sprudovima, sisti vrtlozima, naidjose splavovi, zariju se u penu i plavu vodu, skoro nestanu, onda se pojave.okupani, bljeste na suncu,  kao da nije bilo nista.

Nasa kola pristize polako jedna limuzina, stade tacno naspram nas. Deda viknu konju resko”O,O”.Iz automobila izadje povisok crnomanjast covek u uniformi partizanskog oficira sa sjajnom crvenom petokrakom na titovki, i blestecim epoletama na ramenima, smeje se grohotom ,sija od radosti  kao sunce, deda zaustavi kola, pozdravi se kratko i uljudno sa njim.  To je bio brat bake Save, Drago Beatovic, od 1941 se pridruzio partizanima, majka uzviknu radosno ”Ujko Drago”.On ponudi , ucini mi se vise reda radi, da nas poveze autom do Loznice, mama se uctivo zahvali. Cim ga videh odmah ga se setih , onako visokog, crnomanjstog, nasmejanog   sa njegovom cetom partizana u Uzovnicu kod dede Velizara, kada je ruski avion. bombardovao Krsmanovica cagelj-ostrvo u Drini. Jos mi u usima zvone detonacije bombi i njegov reski glas..Tako znacajan covek,a mamin ujak. Partizani su dobri ljudi, oni nas brane.

Pre nego sto smo  nasa majka i nas  troje dece dosli u Loznicu, jednu noc smo proveli kod mamine  rodjake slicnih godina  u susednoj Banji Koviljaci.,gde je zivela su muzom cutljivim i ozbiljnim covekom, koji ih je ostavljao same da piju kafe i izvrcu fildzane. Isto kao sto cine u Bratuncu, pa one su Bosanke. Nocu je tamo negde preko Drine odjekivala kanonada, mitraljezi, topovi, haubice, radovalo me je da je Drina tu blizu, pa ovo je rodni kraj. Zamisljao sam je da je tu odmah iza kuce, onakva kakvu je znam, da sjakti penusavim brzacima na sablaznoj mesecini. Muz mamine rodjake sapnu  preplaseno se osvrcuci, kao da se zbog necega plasi da ga  neko ne cuje:” Ama biju se tamo na Majevici sa cetnicima”

U Banji Koviljaci svugde ledeni strah, zabrinuto iscekivanje.

Nase  novo  prebivaliste u Loznici  je dvorisna omanja kuca- prizemljusa, belih zidova, vlasnica vec postarija proseda udovica, ima dva sina, jedan je mladic od oko dvadesetak godina,  javlja se u prolazu uctivo,  a drugi nesto mladji od nase majke,snazan smedj muskarac, posmatra nas pomalo nadmeno, potseca na nekog siledziju  sa ulice. Ali  nas ne uznemirava.

Zagubismo magnet,  jednog dana se naoblaci, nastade uzbuna, mora se naci magnet, jer kazu da privlaci grom. Magneta nigde nema. Strah ipak prodje.Nabavili smo zecice, gajimo ih u kafezu u dvoristu. Rodjaci Stanojevici imaju dve cerke i sina, sa njima smo cesto zajedno.Rasadnik je veliki, uredjen, mnogo drveca, sadnica, aleje u hladovini prosto mame prolaznike da odahnu,  sve sija.u vrlo raznobojnom bujnom cvecu.

Loznica je posle Lubovije  veliki grad. Skola je na brdu, u centru , kod Crkve,  velika lepa zgrada, prostrane ucionice,  red, disciplina. Pazim na casovima, ucim, zelim da budem odlican, i  najbolji kao dosada, ali vidim da to ovde ide mnogo teze.Tako je bilo i posle Uzovnice dolaskom u Ljuboviju. Lakse je biti odlican u selu, ili maloj varosici, ovde je  veca konkurencije, stroziji kriterijumi, a i ne znaju me, treba da se nametnem..Nema kao u Ljuboviji kad dignem ruku i govorim, da me pohvali uciteljica ili ucitelj, umesto toga neka vrsta nezainteresovane hladnoce. To me zaboli  jer mi se to pricini kao odbojnost, iako znam da nema razloga za to. Kazem sve dobro, mlaka podrska, nema one prave pohvale. ,ohrabrenja. A kad neko drugi odavde digne ruku  i  kaze, onda ga uciteljica  glasno hvali, radosno mu govori.To je bolan osecaj zapostavljenosti, beznacajnosti, ali je tako.Nisam se mirio sa time, to me nije obeshrabrilo, naprotiv postajao sam sve borbenji, uporniji..Ne poznaju me  trudim sam se jos vise..Shvatam da se moram nametnuti .Ipak, kretalo je nabolje, ali vrlo sporo..

Dosao je kraj godine, odlicnim djacima su davali za priznanje knjge, ali samo onima ciji imucniji roditelji su za svoj novac kupili knjige za  skolu. Znaci knjige samo deci imucniih roditelja. Boli ta mala nepravda, neravnopravnost.

Loznica ima veliku pijacu, petkom se slegnu seljaci iz okolnog Jadra ,sidju brdjani iz Radjevine.
sa kajmakom, sirom, jajima, vocem, povrcem, slaninom, suvim mesom. Ima bioskop. Skola organizuje predstave za djake,velika zgrada, na ulazu stoji teco Milonja Kicovic, on je ucitelj, ozenjen je sestrom zeta nase majke Miladina Racica svestenika iz Uzovnice. Bio je jedno vreme ucitelj u Uzovnici.  On je takodje kao i teco Miladin Crnogorac, iz Vasojevica, smeje mi se obradovan sto me vidi :” Nemoj sedati na pocetku reda, da ne smetas onima koji ulaze, sedi u sredinu”. Tu su i njegova dva sina Dragan i Bozo, cerka Seka nije dosla. Daju se francuski i engleski filmovi, nema ruskih. A ocekivao sam ruske filmove.

Cika Milonja mi je jednom objasnio zasto se selo Postenje izgovara na tri nacina:” Dolazi od dve reci –pod- i –stenje”, znaci ispod stena, naselje ispod stenja. Tog imena ima sirom Srbije, i van nje. Neki kazu ekavski-Postenje- drugi kazu-Postijenje-to je ijekavski, a opet neki kazu-Postinje-to je ikavski, u Podrinju ima naseljenika iz Dalmacije, rudara”. .Setih se da u Uzovnici neki kazu”rijeka”, ili pak”rika”.,ili”reka”..Cika Milonja je objasnjavao da je pola Uzovnice crnokoso, a pola plavo-ko Svabe, Sloveni se mesali sa drugima”

Obozavam crkve, kupolu, visoke zidove, krst na vrhu, prostrana dvorista, skoro uvek crkva brdu. Setno daleko zvono tako potseca na mir i spokojstvo, svoje ljude i rodni kraj. Crkve su toplina koja raduje, idu nebu, sa belim zidovima, ogradom , prostranim dvoristima sa klupama, , uvek napravljene na uzvisenju, iz daljine se vide, prvo se pojave kupola i krst, onda odjekne setni daleki ton zvona, medju svojima smo , medju znancima. Koliko je ovde bilo vasara, kola, veselja i tuga. Kad dodjem crkvi pogledom pomilujem ogradu. Kada vidim svestenika to je jos veca radost. Preci moje majke su vekovima bili svestenici.

Loznica je blizu rodnog kraja, isto govore, rastezu, ima ijekavice, kazu kao i u Ljuboviji Jovo, ne Jova.,ali ih ima koji kazu  Jova, to su macvani. Loznica je  ipak nesto malo drugacija. Prvo,  to je poveca varos, posle Ljubovije izgleda kao neki veliki grad  iz filmova i knjiga. Velike zgrade, siroke ulice, prodavnice, knjizare, otkud ovoliki automobili, na vecem je prostoru. Kroz grad ide recica Stira. Malo dalje je nesto veca reka  Jadar koja dolazi iz planina, ide  Drini, ali je ovde blatnjava, zapala u mulj, useceno korito u plodnu zemlju, spora, ne volim takve reke, volim brze bistre planinske vode.sa ribicama koje suknu iz vira kao strelice, u Jadru neke nagojene, mirne, jedva se krecu, kao u  akvarijumu.. Okolo prema Macvi je bericetna  ravnica, plodno, bogato, velike kuce, velike pomocne poljoprivredne zgrade, ogromna dvorista, velike obradjene njive ,  konjska kola velika kao galije ,neki drugi ljudi , nisu  kao oni u Azbukovici, nego su ,barem mi se tako cini, hladniji, zatvoreniji. U Azbukovici je sve sto je covek stvorio nekako manje, ali su velika brda, planine, brze bistre recice, siroka brza valovita Drina.,proziran ostar vazduh, ljudi srdacniji, otvoreniji. Ali i ovde kao i u Azbukovici vrednoca, svi rade od jutra do mrkle noci.

Otac moga druga  je bogat zemljoradnik , cuvaju ovce i svinje tamo ka Lesnici, pored Drine, Drina je Drina,  iako je ovde ravnica, brza je,  valovita, ama to su iste one strelovite ribice, isti penusavi valovi, ali su  predeli  oko nje drugaciji,  velike guste, tamne sume u ravnici pored Drine, negde sam video slike, citao o Sremu, tako me posteca na Srem. Macva je ravna, bogata, kao Srem, a nije ni ravni Srem daleko. Loznicani su poreklom podrinci, radjevci , azbukovacni, slicno etnicko poreklo je i  macvana.

Tugujem za planinama, za mene kuca sa cijeg praga se ne vidi vrlet ili obrisi surih vrhova  nije kuca. .Sa jedne strane nase kuce rastuzuje beskrajna ravnica, ali sa druge neizmerna radost,  vide se blizu  oveci strmeni planine Gucevo., jos vise mame tamo preko Drine ,veseli , plavicasti obronci Majevice u Bosni. Kad cujem rastegnutu radjevsku, azbukovacku jekavicu, to me beskrajno obraduje.Ipak su oni nasi.,nisu ovo tudjinci.

Sretoh neke Macvane, kazu da su od Ljubovije, odselili se Macvi, pobegli od vrleti, penjanja po strminama, dosli u milinu, pitominu, ravnicu. Postali bogati. Onda bezali od planine, sada ne mogu bez nje, kazu -stalno ceznu, vracaju se da vide, sanjaju da dodju opet u planinu, da se nagledaju stenjaka i sneznih vrhova, Drine sa visine, medju urvine, vukove, orlove, u snegove, kise, magle.Da se nadisu vazduha, i da zimi uzivaju u pucketanju drveta u furuni, da dozive bozicnje cesnice, polozajnika, da vide decu u prostrtoj  slami ispod stolova, sijela i prela., stalno zamisljaju olistale sume pod stenjakom. Jedan sused spominje selo Veliku Reku na Drini ka Ljuboviji, kaze njegovi stari pricali kad su silazili  iz planine , najednom puce pogled na  neku veliku reku, kakvu nikad nisu videli, navikli na potoke, recice, a ono velka Drina, i tako dadose selu ime Velika Reka,neki kazu Velika Rijeka. Jedni su iz Amajica.Kazu da ime njihovog sela dolazi od turskih reci:AMA, sto je uslo sa istim zacenjem i u nas jezik, I ICH.Ich znaci NISTA.Objasnise, dosli Turci u selo, traze plena, pretresli sve vajate, ambare,  nisu nista nasli, odlazeci besni na alatima povikase na izlazu iz sela AMA ICH. Nasi to posrbili-AMAJIC.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 22:17:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.121 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.