Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 03. Maj 2024, 00:18:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Drevni sisavci su i leteli  (Pročitano 1035 puta)
14. Dec 2006, 12:02:21
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Drevni sisavci su i leteli



Kad su se pojavili prvi sisavci, prije nekih 200 milijuna godina, Zemljom su vladali dionsauri. Dugo se smatralo da su sisavci mogli preživjeti samo ako su bili mala, noćna bića bez specijalizacije.

Tek nakon izumiranja dionasura, prije otprilike 65 milijuna godina, sisavci su mogli doći na svoje.

No, u posljednih nekoliko godina, serije otkrića pokazala su da su se sisavci zapravo diverzificirali vrlo rano te da su usvojili masu trikova koji su im pomogli da prežive.

Među tim otkrićima nalaze se i insektojed specijaliziran za kopanje i biće nalik dabru, koje se hranilo ribama.

Novi dodatak gomili je Volitcotheria antiquus, 14 centimetara dugačak sisavac iz unutrašnje Mongolije. Njegova najimpresivnija karakteristika su velike kožne membrane koje su se protezale između prednjih i stražnjih udova.

"Bilo je veliko iznenađenje kad smo to vidjeli", rekao je paleontolog Jin Meng iz Američkog muzeja prirodne povijesti iz New Yorka, koji je s kolegama opisao fosil u magazinu Nature.

"Jasno je da je ta membrana bila prilagođena letenju", kaže Meng, "a biću koje se penje po drveću služila bi za let između grana".

Sa svojim četvrtastim krilima Volitcotheria vjerojatno nije lovila plijen iz zraka. No, let bi dobro došao kad je trebalo bježati od lovaca, kao što su leteći pterosauri, koji su živjeli u isto vrijeme.

Star između 130 i 164 milijuna godina, ovo je daleko najstariji fosil letećeg sisavca. Sljedeći poznati je fosil šišmiša iz Wyominga, star 51 milijun godina.

"Ukupni raspon ondašnje ekološke raznolikosti danas je kudikamo veći nego što smo mislili prije samo pet godina", kaže Zhexi Luo iz Muzeja prirodne povijesti Carnegie u Pittsburghu.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 03. Maj 2024, 00:18:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.