Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Draži zlatnici padali sa neba  (Pročitano 2233 puta)
17. Avg 2005, 04:19:16
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Nikola Jokić potvrdio priču o britanskom zlatu, ali tvrdi da je ono slato kao pomoć četničkom pokretu

Draži zlatnici padali sa neba

Jokić ekskluzivno za naš list tvrdi da su zlatne poluge, koje su za četnike u sanducima spuštali britanski padobranci na Sinjajevini iznad Kolašina u Crnoj Gori, u Srbiju prebacili četnici iz Zaostra i da je Draža Mihailović zlatnike delio svojim stalnim saborcima

Četnik Nikola Jokić, koji je u Glavnom štabu Draže Mihajlovića proveo 26 meseci, potvrdio je za naš list istinitost priče iz vremena Drugog svetskog rata o britanskom zlatu i četnicima.

Jokić, međutim, demantuje navode londonskog Sandej tajmsa da je britanski obaveštajac, pukovnik Djuen Bil Hadson (po kome je stvoren lik agenta Džejmsa Bonda), pokrao zlato i dijamante britanske vlade i skrivao ih kod Čačka u Srbiji. Jokić ekskluzivno za naš list tvrdi da su zlatne poluge, koje su za četnike u sanducima spuštali britanski padobranci na Sinjajevini iznad Kolašina u Crnoj Gori, u Srbiju prebacili četnici iz Zaostra i da je Draža Mihailović zlatnike delio svojim stalnim saborcima.
   
   

- Istina je samo da je britanska vlada u zlatu pomagala Dražu Mihailovića i četnike. Ne verujem da su britanski obaveštajci, pa ni taj pukovnik Hadson, mogli da se domognu zlatnih poluga koje smo mi u okovanim sanducima iz Crne Gore preko Prijepolja preneli u Srbiju. Kod nas su dolazila dvojica britanskih oficira. Jednog smo zvali Marko, a drugog Beli. Marko je bio rudarski inženjer, snažan čovek, mogao je biti i miner brodova, a Beli je bio direktor "Trepče". Reč je, dakle, o dvojici ljudi s kojima je Draža sarađivao, a ne o jednom čoveku kako sada tvrde - priča Nikola Jokić, nekadašnji vojnik Glavnog štaba Dražinog četničkog pokreta koji je delovao u Crnoj Gori, a danas penzioner Vojnog odmarališta "Breza".

- U to vreme sam bio u Glavnom štabu u Lipovu, više Kolašina, blizu kuće gde je Draža stanovao. Pre toga, bili smo u Poljima kolašinskim, gde su nas posetili Italijani, jer im je izgleda neko dojavio, pa smo morali da se povučemo u Lipovo. Tamo smo bili od zime 1942. sve do polovine aprila 1943. godine. Iz Lipova smo otišli u Zaostro i tu ostali petnaestak dana, a onda iz Zaostra u Srbiju, ponevši zlato koje su britanski padobranci prethodno spuštali na Sinjajevinu iznad Kolašina. Dražu, njegovu pratnju i Glavni štab, otpratili smo do Prijepolja gde ih je prihvatila druga jedinica, a mi se vratili.

Već sutradan su Nemci zarobili Pavla Đurišića i njegovu jedinicu. Dotad sam bio sa Dražom, ali moj brat Miodrag Jokić, njegov radio-telegrafista, sa Dražom je bio sve vreme. Kad su otišli za Srbiju, više se nismo videli, sve do kraja 1945. kad sam ga našao u KP domu u Nišu, a tu nije bio dugo jer je stigla amnestija - priča Nikola Jokić.

Vraćamo se opet na početak priče o zlatu britanske vlade za Dražu i Četnički pokret.
- Pomoć britanske vlade spuštana je padobranima na Sinjajevinu, mada su padobrani prvo spuštani na Bjelasicu, iznad Biogradskog jezera. E, tu su ti seljaci počeli da kradu, a padobrane nismo mogli da nađemo, nego smo jurili za njima, pa smo odlučili da se "desant" premesti gore na Sinjajevinu. Uz hranu i odeću, sa neba su "padali" i teški sanduci, okovani nekim posebnim materijalom, nalik na burad, dužine nekih 80, a širine oko 40 centimetara.

U tim buradima bilo je i oružja, a onda je doletelo i to zlato. Za Božić 1943. godine, Draža nam je svima u Zaostru podelio po zlatnik. On je i raspolagao tim zlatom i delio zlatnike svim stalnim četnicima, kako je ko mogao da dođe da ih uzme. Po dolasku iz Crne Gore zlatnike je delio i četnicima u Srbiji. Nismo ga nikad pitali, ali verujem da je to zlato poslala vada iz Londona. Pričalo se da je to zlato bilo poslato partizanima, što nije tačno - priča Nikola Jokić.

- Kad su partizani razbili četnike na Kalinoviku, ispod Sinjajevine, pošli smo za Zaostro. Puna četiri kamiona bila su natovarena teretom, radio-tanicom i arhivom. Pošto smo izbegli zasedu Italijana, repakovali smo kamione i premestili sanduke koji su bili toliko teški da sam ja jedva prešao tridesetak koraka. Tek uz pomoć još jednog, i to znatno jačeg od mene, uspeli smo da ih prenesemo.

Zanimljivo je da su sanduci bili žigosani sa više voštanih pečata. Oružje i municiju nismo nikad okivali, niti pečatili voskom, a i nisu bili toliko teški - preko 150 kila. U to vreme došao je i jedan kapetan Milisavljević ili Milosavljević, ne znam tačno, ali mi smo ga oslovljavali sa Čika Taras. Nije imao nikakve vojske, niti dužnosti, i verujem da je došao da čuva to zlato.

Prilikom iskrcavanja engleskih padobranaca poginula su dvojica podoficira iz Londona, dva rođena brata. Spleli im se padobrani. Sahranili smo ih na groblju kraj crkve u Poljima, uz najviše vojničke počasti. Štab je bio u zgradi kraj crkve. Bojim se da je londonski Sandej tajms pomešao neke činjenice. To o Džejmsu Bondu su čiste izmišljotine. Imao sam zapisana i njihova prava imena i slike sa njima, ali kad su došli Rusi, a partizani me mobilisali 1944. godine, majka je sve uništila iz straha.

A baš smo se slikali u Zaostru. Tu sliku kao i da sada gledam - Marko, pukovnik Djuen Bil Hadson, ili Džejms Bond. Da imam te slike sada, pokazao bih vam i Marka, i Bejlija, i Dragišu Vasića, i majora Lalatovića, i Dražu sa njima i sa svima nama. Pocepa ih uplašena majka da mene partizani ne uhapse - priča Nikola Jokić.
   

Svi na jednom kazanu

- U krugu smo imali jedan radioaparat koji je hvatao Radio London. On se nalazio u Čičinoj sobi, gde su dolazili njegovi najbliži saradnici. Naredio je da se na prozoru sobe postavi jedan manji zvučnik pa smo se skupljali ispod prozora i slušali vesti svako veče. Nikad mu nije zasmetalo što ponekad zagalamimo, nijednom nas nije opomenuo. S vremena na vreme izlazio je u dvorište da malo prošeta, ponekad sa gospodinom Dragišom Vasićem, a češće sam. Nije dozvoljavao da ga neko prati dok šeta. Doduše, uvek bi po jedan od nas izašao s puškom prema šumi dok on šeta, ali to niko nije određivao, smatrali smo da je to dužnost vojnička. Bio je jedan broj viših oficira u Štabu, ali oficirske kuhinje nije bilo, ni za engleske oficire. Čiča i oficiri uzimali su ručak sa vojničkog kazana - seća se Nikola Jokić.
      
      
      
   
Glas javnosti \ R. Barjaktarević
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.