Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:33:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 122
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Draza Mihailovic-izdajnik ili patriota?  (Pročitano 102075 puta)
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
Citat: Shogun
Evo jos jedne interesantne dileme u vec ionako mucnoj i krvavoj istoriji srpskog naroda: uloga Draze Mihailivica,vodje cetnicko-ravnogorskog pokkreta, u II-svetskom ratu na jugoslovenskom frontu 1941-1945. Okvirna istrazivanja su potvrdila cinjenicu da je svaka 3 srpska porodica imala bar po jednog clana na cetnickoj "strani", ili na obe, cetnickoj i partizanskoj. Istorijski podaci(bar oni dostupni i objavljeni) upucuju na zakljucak da je u rat usao kao patriota, da se borio protiv okupatora, zajedno sa Titovim partizanima(juli-novembar 1941g.), a da je potom usao u kolaboraciju sa okupatorom i na kraju rat zavrsio kao izdajnik.





a zaboravio si klanja onih hrvatske nacionalnosti,izmedju ostalog i u znak osvete za ono sto su ustase radile u Hrvatskoj, i komunista i njihovih porodica
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Blajburg -  savrseni hrvatski marketinski potez.... Ma, to nije bilo nista naspram Golog otoka... na koji su opet, vecinom, odlazili ludi Crngorci i Srbi...
Napominjem, nisam nacionalista...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol
Poruke 3
Draza Mihailovic je definitivno bio patriota
ravnogorski pokret se okupio da se mlati sa nemcima a ne sa partizanima
u pocetku su se cetnici i partizani borili zajedno
cak sta vise, dal ce neko u partizane ili cetnike je zavisilo samo od toga ko prvi dodje u selo da mobilise narod
kasnije su krenuli razdori zbog politike ali i strategije ratovanja

istorija u vezi s tim je naravno falsifikovana
pisali su je naravno pobednici i naravno da nije tacna
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
Citat: pajser

to je bilo zato sto nisu zeleli da kapitalistima pruze sansu da pobede Nemce u Jugoslaviji, jer bi to znacilo povratak monarhije


Da, to je glavna politika, ali ne Tita samog nego Konminterne po cijim je nalozima on radio...

Nikad u Srbiji ne bi partizani dobili taj gradjanski rat, koji se ovde paralelno vodio sa ratom protiv Nemaca, da nisu dosli Rusi, a Rusi nikad ne bi dosli, da se Staljin i Cercil nisu dogovorili kako ce...
Posle tog dila dolazi do ralaza Cercila sa ravnogorskim pokretom, pa cak i Kralj, pod Cercilovim pritiskom staje na stranu Tita, i Draza postaje zrtveno jagnje, sa sve svojom vojskom.

Nakon toga komunisti pisu istoriju kako njima odgovara i mnogima je veoma tesko to da prihvate. U stvari razumem one koji su sve sto imaju dobili od komunista sto nece to da prihvate. Ne razumem ove ostale...

Citat: pajser

 nema apsolutno nikakve sanse da su to uradili u saradnji sa Nemcima

Kako si ti tako siguran?
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
Citat

Nikad u Srbiji ne bi partizani dobili taj gradjanski rat, koji se ovde paralelno vodio sa ratom protiv Nemaca, da nisu dosli Rusi, a Rusi nikad ne bi dosli, da se Staljin i Cercil nisu dogovorili kako ce...


A kako ti i na osnovu cega tvrdis ovo?
Ne zaboravi da su Rusi "dosli" u Jugoslaviju tek 1945 i usli su samo u jedan mali dio teritorije zemlje gdje su se relativno kratko zadrzali a ako si tako dobar poznavalac istorije kao sto se predstavljas, trebao bi znati kakav je bio odnos snaga izmedju partizana sa jedne strane i svih drugih saradnika okupatora i domacih izdajnika (naravno, tu ukljucujem i cetnike) sa druge strane te 1945-e.
Zaista su mi smijesni raznorazni pokusaji revidiranja istorije i "ispravljanja komunistickih nepravdi" kako to obicno vole da kazu oni koji se bave time. Tacno je da pobjednik pise istoriju ali je isto tako tacno da jos uvijek ima zivih ucesnika WW2 (na svim stranama) koji pricaju kako je tada bilo. Naravno, oni svoje iskustvo baziraju na licnim dozivljajima i zapazanjma ali eto, za primjer, bio sam mnogo puta u prilici da pricam i sa zivim partizanima i sa zivim cetnicima. Svi oni su obicni ljudi (znaci nisu politicari) ali svi oni pricaju ono sto smo vec naucili iz istorije. Tako su mi na primjer cetnici pricali da su bili vise razularena banda nego prava vojska (govorim o podrucju oko Prnjavora u Republici Srpskoj jer je tamo djelovala njihova jedinica) i da im je osnovni moto bio "u se', na se' i poda' se". Za partizane su mi oni sami rekli da su bili daleko ozbiljnija, bolje organizovana i disciplinovana vojska. Cak stavise, oni su mi ispricali kako ih je recimo 13 proleterska u jednoj borbi tako razbila da se nisu posle toga mjesecima mogli prikupiti prezivjeli pripadnici njihove jedinice. I rekli su mi da takve borce (partizane) nikada do tada nisu vidjeli. A sa druge strane, pricao sam sa jednim suvonjavim cicicom koji je isto sa tog podrucja i koji je bio u partizanima. Pitao sam ga da li je tacna prica o streljanju za ubranu jabuku ili sljivu i on mi rece da nije, nisu se ljudi streljali ali su borci iz komande dobijali striktna uputstva da je to tudje i da mogu uzeti nesto samo ako pitaju vlasnika i isti im to dozvoli.
E sad, ako lazu ti ljudi koji su sve to ispricali meni onda i ja lazem vas.
A primjera poput ovog znam jos mnogo tako da neka prica o borcima za slobodu, o antifasistima itd ne drzi vodu. Mozda su oni zaista na pocetku i imali takav cilj ali su veoma brzo odustali od njega i priklonili su se onima protiv kojih su u stvari i trebali da se bore.

Citat

Posle tog dila dolazi do ralaza Cercila sa ravnogorskim pokretom, pa cak i Kralj, pod Cercilovim pritiskom staje na stranu Tita, i Draza postaje zrtveno jagnje, sa sve svojom vojskom.

Koliko je meni poznato, Britanci su na pocetku rata pa sve do 1943 podrzavali cetnike i nisu priznavali partizane. Zapitaj se malo sta se to desilo pa da dojucerasnji saveznici okrenu cetnicima ledja i pocnu priznavati partizane. Da su cetnici bili antifasisti to se sigurno nikada nebi desilo i da su bili tako dobri kao sto ih neki nastoje prikazati narod bi stao na njihovu stranu, zar ne? Ali, narod nije lud, osjetio je njihovu dobrotu na vlastitoj kozi i ta dobrota mu je prisjela te se okrenuo onima koji su bili bolji od cetnika (ne kazem da su bili savrseni ali bolji od cetnika sigurno jesu).
Ja sam se do juce smijao Hvatima zbog njihovih budalastina u pokusaju da izjednace ustase i partizane a danas vidim da ni i Srbi nismo nista bolji od njih jer radimo istu stvar.
Zalosno, bruka i sramota da veca ne moze biti. Smile

Prije par mjeseci sam negdje procitao neki feljton u Vecernjim Novostima o hapsenju, sudjenju i streljanju Draze Mihajlovica. Jedan podatak mi je privukao paznju a to je da ga je streljao partizan (Srbin) kome su cetnici pobili 15 (petnaest) Smile  clanova porodice samo zato sto je on bio u partizanima.

Ma divni su bili ti nasi cetnici, daleko im kuca od moje bila za sva vremena. Smile
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
Citat

Nikad u Srbiji ne bi partizani dobili taj gradjanski rat, koji se ovde paralelno vodio sa ratom protiv Nemaca, da nisu dosli Rusi, a Rusi nikad ne bi dosli, da se Staljin i Cercil nisu dogovorili kako ce...


A kako ti i na osnovu cega tvrdis ovo?
Ne zaboravi da su Rusi "dosli" u Jugoslaviju tek 1945 i usli su samo u jedan mali dio teritorije zemlje gdje su se relativno kratko zadrzali a ako si tako dobar poznavalac istorije kao sto se predstavljas, trebao bi znati kakav je bio odnos snaga izmedju partizana sa jedne strane i svih drugih saradnika okupatora i domacih izdajnika (naravno, tu ukljucujem i cetnike) sa druge strane te 1945-e.
Zaista su mi smijesni raznorazni pokusaji revidiranja istorije i "ispravljanja komunistickih nepravdi" kako to obicno vole da kazu oni koji se bave time. Tacno je da pobjednik pise istoriju ali je isto tako tacno da jos uvijek ima zivih ucesnika WW2 (na svim stranama) koji pricaju kako je tada bilo. Naravno, oni svoje iskustvo baziraju na licnim dozivljajima i zapazanjma ali eto, za primjer, bio sam mnogo puta u prilici da pricam i sa zivim partizanima i sa zivim cetnicima. Svi oni su obicni ljudi (znaci nisu politicari) ali svi oni pricaju ono sto smo vec naucili iz istorije. Tako su mi na primjer cetnici pricali da su bili vise razularena banda nego prava vojska (govorim o podrucju oko Prnjavora u Republici Srpskoj jer je tamo djelovala njihova jedinica) i da im je osnovni moto bio "u se', na se' i poda' se". Za partizane su mi oni sami rekli da su bili daleko ozbiljnija, bolje organizovana i disciplinovana vojska. Cak stavise, oni su mi ispricali kako ih je recimo 13 proleterska u jednoj borbi tako razbila da se nisu posle toga mjesecima mogli prikupiti prezivjeli pripadnici njihove jedinice. I rekli su mi da takve borce (partizane) nikada do tada nisu vidjeli. A sa druge strane, pricao sam sa jednim suvonjavim cicicom koji je isto sa tog podrucja i koji je bio u partizanima. Pitao sam ga da li je tacna prica o streljanju za ubranu jabuku ili sljivu i on mi rece da nije, nisu se ljudi streljali ali su borci iz komande dobijali striktna uputstva da je to tudje i da mogu uzeti nesto samo ako pitaju vlasnika i isti im to dozvoli.
E sad, ako lazu ti ljudi koji su sve to ispricali meni onda i ja lazem vas.
A primjera poput ovog znam jos mnogo tako da neka prica o borcima za slobodu, o antifasistima itd ne drzi vodu. Mozda su oni zaista na pocetku i imali takav cilj ali su veoma brzo odustali od njega i priklonili su se onima protiv kojih su u stvari i trebali da se bore.

Citat

Posle tog dila dolazi do ralaza Cercila sa ravnogorskim pokretom, pa cak i Kralj, pod Cercilovim pritiskom staje na stranu Tita, i Draza postaje zrtveno jagnje, sa sve svojom vojskom.

Koliko je meni poznato, Britanci su na pocetku rata pa sve do 1943 podrzavali cetnike i nisu priznavali partizane. Zapitaj se malo sta se to desilo pa da dojucerasnji saveznici okrenu cetnicima ledja i pocnu priznavati partizane. Da su cetnici bili antifasisti to se sigurno nikada nebi desilo i da su bili tako dobri kao sto ih neki nastoje prikazati narod bi stao na njihovu stranu, zar ne? Ali, narod nije lud, osjetio je njihovu dobrotu na vlastitoj kozi i ta dobrota mu je prisjela te se okrenuo onima koji su bili bolji od cetnika (ne kazem da su bili savrseni ali bolji od cetnika sigurno jesu).
Ja sam se do juce smijao Hvatima zbog njihovih budalastina u pokusaju da izjednace ustase i partizane a danas vidim da ni i Srbi nismo nista bolji od njih jer radimo istu stvar.
Zalosno, bruka i sramota da veca ne moze biti. Smile

Prije par mjeseci sam negdje procitao neki feljton u Vecernjim Novostima o hapsenju, sudjenju i streljanju Draze Mihajlovica. Jedan podatak mi je privukao paznju a to je da ga je streljao partizan (Srbin) kome su cetnici pobili 15 (petnaest) Smile  clanova porodice samo zato sto je on bio u partizanima.

Ma divni su bili ti nasi cetnici, daleko im kuca od moje bila za sva vremena. Smile
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
Citat

Ne zaboravi da su Rusi "dosli" u Jugoslaviju tek 1945 i usli su samo u jedan mali dio teritorije zemlje gdje su se relativno kratko zadrzali


Toliko o tvojoj teoriji. Rusi su uz pomoc partizana 44. a NE 45. oslobodili npr. Beograd.

Citat

Zaista su mi smijesni raznorazni pokusaji revidiranja istorije

 
Zasto je to smesno? Bojis se da se ne otkrije istina?

Citat

E sad, ako lazu ti ljudi koji su sve to ispricali meni onda i ja lazem vas.

 
E, pa i ja sam cuo svakakve price. A jedna od tacnijih je da su i jedni i drugi nerado napadali Nemce, jer su Nemci bili za njih ko vanzemaljci, pa im je lakse da medjusobno ratuju.
Citat


Zapitaj se malo sta se to desilo pa da dojucerasnji saveznici okrenu cetnicima ledja i pocnu priznavati partizane. Da su cetnici bili antifasisti to se sigurno nikada nebi desilo i da su bili tako dobri kao sto ih neki nastoje prikazati narod bi stao na njihovu stranu, zar ne?


Ne. Ti zaboravljas o kome pricas. Ja cu da te podseti. Pricas o Britancima, ljudima kojima je njihov interes pre svega. Znaci, o Cercilu kao njihovom predstavniku.
Politika Cercila se promenila u dogovoru sa Staljinom, tu se narod (kao ni danas, mislim pogledaj Bosnu) nista ne pita.

Narod je u Sumadiji velikim brojem stao uz cetnike i zbog toga su posle rata mnogo ispastali i to ne mozes da poreknes. 6ta licka je pocinla vise zlocina posle rata nego nemacka vojska. A to sto neko to nece da prizna, to je njihov problem.

Citat

Ja sam se do juce smijao Hvatima zbog njihovih budalastina u pokusaju da izjednace ustase i partizane a danas vidim da ni i Srbi nismo nista bolji od njih jer radimo istu stvar.

 
To nema veze jedno sa drugim. Ustase su bili otvoreni fasisti, dok su cetnici kraljevksa vojska u otadzbini. Sto je to isto???

Citat

Prije par mjeseci sam negdje procitao neki feljton u Vecernjim Novostima o hapsenju, sudjenju i streljanju Draze Mihajlovica. Jedan podatak mi je privukao paznju a to je da ga je streljao partizan (Srbin) kome su cetnici pobili 15 (petnaest)  clanova porodice samo zato sto je on bio u partizanima.

 

U gradjanskim ratoima ima najvise zlocina, jer udara brat na brata.
Ja jedinu stvar koju zameram Drazi, to je sto nije dobro kontrolisao svoje oficire i zbog toga su mnogi i pocinili zlocine. Ali oni nisu ni priblizni onima koje je ucinal 6ta licka, sto ti kazes, daleko im lepa kuca.
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jos ce jako jako jako mnogo vode proteci kolubarom dok mi ne saznamo zaista prabvu istinu sta je sve bilo, ako ona uopste ikada izadje na videlo
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
" Pitao sam ga da li je tacna prica o streljanju za ubranu jabuku ili sljivu i on mi rece da nije, nisu se ljudi streljali ali su borci iz komande dobijali striktna uputstva da je to tudje i da mogu uzeti nesto samo ako pitaju vlasnika i isti im to dozvoli."  

Moj deda je bio jedan od najmladjih boraca I proleterske udarne brigade. Imao je 17 god kad je otisao u partizane. A njegov otac, moj pradeda bio je u cetnicima. Pradedu nisam imao prilike da upoznam. Ali deda(jos uvek je ziv, ima 82 god) mi je pricao da su ta uputstva o kojima govoris, bile pismene naredbe koje je Vrhovni Stab slao ostalim partizanskim jedinicama. Naredbe su javno citane svim borcima, od strane ili komandanta brigade ili politickog komesara brigade. Pokazao mi je pre godinu dana jednu sacuvanu pod brojem: 335/41 u kojoj izmedju ostalog pise: "...posebno skrecemo paznju komandantima i politickim komesarima da odlucno sprecavaju sve oblike krsenja parizanske etike i vojne discipline. U ovoj fazi nase narodno-oslobodilacke borbe, narocito je vazno i neophodno borcima usaditi duh i svest ponasanja partizanskog borca, proleterskog udarnika. Zbog toga trazimo da se svi oblici krsenja partizanske etike uvek ispitaju i najstrozije kaznjavaju, ukljucujuci i preki sud."   S obzirom da je Tito tezio jedinstvu komandovanja i discipline, opste naredbe su bile obavezne za sve partizanske jedinice. Bilo je cak i streljanja i za ubranu sljivu, ako je bilo bez pitanja. A bilo je i mnogo masovnijih streljanja, kao npr. u Crnoj Gori i Hercegovini 1942 god. Moj deda je bio i ostao komunista, ali je pricao i o nekim preterivanjima u toj disciplini.
Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
@Leggy
Priznajem gresku u godini jer nije bila 1945 vec 1944 a pogrijesio sam stoga sto sam citao vise tema odjednom i pisao odgovor na ovu temu istovremeno radeci jos neke stvari sa strane te se zato potkrala greska.
Medjutim, i pored toga, da li to ista mijenja na stvari, jer Rusi svojim dolaskom i relativno kratkotrajnim zadrzavanjam u Jugoslaviji nisu mogli uciniti malte ne nista u smislu da uniste cetnike i da toliko pomognu komunistima koliko ti hoces da prikazes. Partizani su i tada (1944) bili daleko brojcano i tehnicki nadmocniji od cetnika tako da je zaista smijesno pricati o cetnicima kao o nekoj vojnoj sili u to vrijeme. Po tebi ispada da nebi Rusa komunisti nikada nebi pobijedili u Jugoslaviji vec bi to bili cetnici. Stvarno smijesno.
Partizani bi i sami oslobodili Beograd ali bi to bilo mnogo teze nego sto se desilo uz pomoc Rusa i sigurno bi odnijelo daleko vise zrtava i trajalo bi mnogo duze te se samo sa te strane moze govoriti o vrijednosti ruske pomoci. Sve ostalo su price za malu djecu.
Citat

Zasto je to smesno? Bojis se da se ne otkrije istina?

A kakva to "istina" Leggy treba da se otkrije, koliko istina imamo danas? Ispada da svaki covjek ima neku svoju istinu i da se svako bori da dokaze da je samo ono sto on govori tacno a sve drugo su lazi. Nemam se ja cega bojati ili ne bojati, jednostavno cinjenice su takve (a suvise su brojne da bi ih sve nabrojao) da su cetnici bili domaci izdajnici, zlocinci i saradnici okupatora i da im je kao takvima mjesto na porazenoj strani i to je toliko jasno da zaista ne znam sta jos ima da se prica ili raspravlja o tome. Svakoga njegova muka ili sramota najvise boli i trudi se da je sakrije ili da je promijeni pa to isto rade ustase u Hrvatskoj ili cetnici u Srbiji. Svi oni sad pokusavaju da se prikazu patriotama, rodoljubima, antifasistima, borcima za slobodu i slicnim sranjima. Ali sta god oni radili ne mogu promijeniti istorijske cinjenice i dokaze koji su neumoljivi i koji savrseno jasno oslikavaju ulogu i jednih i drugih tokom drugog svjetskog rata.
Citat

E, pa i ja sam cuo svakakve price. A jedna od tacnijih je da su i jedni i drugi nerado napadali Nemce, jer su Nemci bili za njih ko vanzemaljci, pa im je lakse da medjusobno ratuju.

Pa sad, nisam zivio u to vrijeme pa da ti mogu reci da li su partizani rado ili nerado napadali svabe ali ako se u tvojoj recenici krije neka primjedba na racun nacina ratovanja koji su partizani vodili protiv Nijemaca moram ti reci sledece. Partizani su koristili nacin ratovanja koji je njima u to vrijeme najvise odgovarao a to je gerilska borba. Mislim da se slazemo da bi zaista bila najveca moguca ludost da su se partizani odmah na pocetku odlucili za frontalnu borbu jer niti su bili opremljeni, niti su bili toliko obuceni, niti su bili toliko jaki i brojni da bi se mogli tako boriti. To bi sigurno bio njihov kraj.
Medjutim, kako su vremenom postajali sve jaci i jaci tako su mijenjali postepeno nacin borbe. Ali kakav god da je nacin njihovog borenja bio, konacni rezultat je bio vidljiv a to je njihova pobjeda.
Citat

Ne. Ti zaboravljas o kome pricas. Ja cu da te podseti. Pricas o Britancima, ljudima kojima je njihov interes pre svega. Znaci, o Cercilu kao njihovom predstavniku.
Politika Cercila se promenila u dogovoru sa Staljinom, tu se narod (kao ni danas, mislim pogledaj Bosnu) nista ne pita.

Pa cekaj malo, zar nas vajni kralj nije nagulio upravo u London i tamo su ga Britanci udomili, zar nije prije toga kroz istoriju bio saveznik sa Francuzima i Britancima, zar nisu ti isti Britanci zdusno pomagali bjelogardejce u borbi protiv komunista u Rusiji nakon oktobarske revolucije, zar je tim istim Britancima drazi jedan komunista (Tito) nego recimo srpska kraljevska porodica i njihova vojska u zemlji, zar je njihov interes bio da se u Jugoslaviji uspostavi komunisticka ili kapitalisticka (kraljevska) vlada?
Mozda se nisu smjeli puno zajebavati sa Staljinom i sa Rusima jer je vec tada Rusija bila itekako respektabilna sila ali zato partizanske jedinice tokom 1941-1943 nisu nikako mogle biti tako jak faktor kao sto su bili npr. Rusi pa da ih se Britanci boje i da zaziru od njih. Znaci, tvoja teorija o navodnim interesima Britanaca ne pije vodu jer ja zaista ne vidim ni jedan interes ili korist koji bi Britanci imali od partizana u vecoj mjeri nego sto bi to dobili od kraljevske vlade i cetnika.
Citat

Narod je u Sumadiji velikim brojem stao uz cetnike i zbog toga su posle rata mnogo ispastali i to ne mozes da poreknes. 6ta licka je pocinla vise zlocina posle rata nego nemacka vojska. A to sto neko to nece da prizna, to je njihov problem.

Pazi, zaista ne volim da slusam neke neodmjerene izjave tipa da je jedna partizanska jedinica pocinila vise zlocina na odredjenom prostoru nego Nijemci tokom cetiri godine ratovanja. Shvati ovo kako hoces ali ja zaista takvu jednu tvrdnju moram nazvati budalastinom. Iz te tvrdnje se samo vidi sljepilo i gola mrznja koju neko osjeca prema nekome zato sto on misli, ili je cuo da je nesto tako bilo pa onda svjesno ili nesvjesno (to ti najbolje znas) naduvava tu stvar i pokusava postupke partizana poistovjetiti sa postupcima okupatora a sve sa ciljem da iste pokaze u sto losijem svjetlu.
Sva ta prica o sestoj lickoj me neodoljivo podsjeca na jadikovke Hrvata nad "nevinim" zrtvama partizanskih zlocina u Blajburgu. Naime, danas skoro da nema Hrvata koji nece sa takvom strascu braniti zrtve iz Blajburga i govoriti za njih da su nevini itd. A to sto se radilo o najgorem mogucem ustaskom sljamu koji je prethodno za cetiri godine pocinio stravicne zlocine, to Hrvati nece da vide i to ih se ne tice, jednostavno, to se po  njima nije desilo i sve je to komunisticka propaganda i sta ti ja znam sta sve jos ne.
Ista stvar je cini mi se u pitanju i kad se prica o zlocinima seste licke.
Ti sam tvrdis da je dosta naroda u Sumadiji stalo na stranu cetnika (izdajnika i saradnika okupatora). I kad su partizani pobijedili sasvi je logicno da pohapse, da sude i da kazne zlocince i saradnike okupatora, zar ne? E sad nastaje problem jer dok su cetnici klali i ubijali to je za njih bilo OK ali kada se ratna sreca promijenila i kada je mecka zaigrala pred njihovim vratima i kad su dojucerasnji dzelati shvatili da su se uloge promijenile nastao je lelek jer nikome nije drago da bude kaznjavan ili ubijan. Ali jebi ga, cetnici i njihovi saradnici su se sjetili toga tek kada je njihova koza dosla na tapet a dok su oni ubijali druge sve je bilo OK.
I sta si ti uopste ocekivao od partizana, da nakon rata kazu ustasama i cetnicima:"Jebi ga, bio je rat, sto je bilo, bilo je, ko je koga ubio, ubio je, ko je pocinio zlocin, pocinio je, nego hajde da mi sada sve to zaboravimo i da lijepo zivimo ponovo zajedno u miru, sreci i medjusobnom postovanju".
Pa sasvim logicno je bilo da se partizani razracunaju sa zlocincima, nisi valjda ocekivao da ih kite lovorikama.
Citat

To nema veze jedno sa drugim. Ustase su bili otvoreni fasisti, dok su cetnici kraljevksa vojska u otadzbini. Sto je to isto???

E jebi ga Leggy, ja taman pomislio da si razuman momak kad ti ovako.
Tacno je da su cetnici bili ostatci kraljevske vojske.
A kao takvima osnovni zadatak im je bio.....sta?
Pa da se bore protiv okupatora a okupator je bio....ko?
Pa Nijemci, Italijani i svi njihovi saveznici. Medjutim, cetnici su uradili.....sta?
Pa stali su na stranu tog istog okupatora i umjesto da se bore protiv njega borili su se protiv onih koji su se jedini borili protiv okupatora i svih njegovih saradnika a to su bili.....ko?
Pa partizani Leggy, jedini oni i niko drugi.
A ako se samo malo vratimo u istoriju pred WW2 vidjeces da je Komunisticka Partija na legalno odrzanim visestranackim izborima odrzanim tamo negdje pocetkom dvadesetih godina (cini mi se u periodu 1921-1924 ali se ne sjecam najbolje) osvjila toliko glasova da je bila treca partija po snazi u Parlamentu.
I sta se onda desava, kralj donosi cuvenu Obznanu i Zakon o zastiti drzave kojim se KPJ proglasava zabranjenom partijom i komunisti prelaze u ilegalu. Pocinju proganjanja, hapsenja, zatvaranja, torture, montirani sudski procesi itd.
A sad opet nazad na kraj WW2. Kad su komunisti pobijedili u borbi protiv okupatora i jedini bili ti koji su zaista cinili sve da se zemlja oslobodi neki su ocekivali da oni tek tako prepuste svu vlast kralju koji je kao zec pobjegao 1941 ali bez obzira koliko je zurio nije zaboravio da ponese zlato Kraljevine Jugoslavije (oko 80 sanduka) kojem se od tada gubi svaki trag. I dok su partizani i komunisti krvarili po balkanu kralj je 'ladio jaja u Londonu. Kakav god da je bio (a bio je svakakav, to je neosporno) Tito je ipak bio tokom cijelog rata sa narodom i prosao je skoro sve ofanzive, bio je ranjavan i zivot mu je veoma cesto bio ugrozen ali bez obzira na sve nije nagulio negdje gdje je sigurno pa da otuda komanduje vojskom iako je i za to imao mogucnosti. Ne znam da li je to bio presudan faktor ali je sigurno bio veoma bitan za narod jer je narod vidio da njihov vodja dijeli sa njima dobro i zlo te ga je zato prihvatao rado i zato su ga ljudi voljeli toliko, sve do njegove smrti.
Valjda iz svega ovoga vidis da ta navodna "kraljevska vojska" (kako ti zoves cetnike) nije radila svoj posao a to je borba protiv okupatora vec je radila upravo suprotno tj. otvoreno su saradjivali sa njim. Znam ja da oni nisu voljeli komuniste ali izmedju dva zla treba izabrati manje a to je saradnja sa partizanima i borba protiv okupatora. A kad se rat zavrsi onda trebaju sjesti svi skupa i vidjeti sta i kako dalje, niko, pa cak ni kralj, tada nebi mogao negirati zasluge komunista u borbi protiv okupacije zemlje.
Davno je receno, ko je sa djavolom tikve sadio o glavu su mu se razbijale. Toliko o "hrabrim antifasistickim borcima za slobodu" ili ako vise volis cetnicima.
Citat

U gradjanskim ratoima ima najvise zlocina, jer udara brat na brata.
Ja jedinu stvar koju zameram Drazi, to je sto nije dobro kontrolisao svoje oficire i zbog toga su mnogi i pocinili zlocine. Ali oni nisu ni priblizni onima koje je ucinal 6ta licka, sto ti kazes, daleko im lepa kuca.

Pa sama cinjenica da cak ni takav autoritet kao sto je bio Draza nije mogao da kontrolise svoje oficire valjda dovoljno govori kakva su zapravo "vojska" bili cetnici.
Naravno, ti odmah nastavljas sa supljom pricom o partizanskim zlocinima prema kojima cetnicki predstavljau zapravo humanitarni rad.  
Kad si prije uspio samo da sve cetnicke zlocine prebrojis i da izvrsis tako preciznu procjenu da mi je samo znati, bice da su cetnici ubili svega par ljudi pa je bilo lako za brojanje.


@ Shogun
Sama cinjenica da citiras dokumenat koji je vjerodostojan samo potvrdjuje rijeci onih prezivjelih partizana sa kojima sam ja pricao. Znaci ljudi nisu lagali.
Ja nigdje nisam rekao da nije bilo mozda i takvih slucajeva da neko bude i strijeljan ali tvrdim da to nije bilo generalno pravilo vec izuzetak od pravila.
Meni je recimo moj djed pricao da je zamalo bio strijeljan po naredjenju komandira njegove jedinice jer je zaspao u koloni iscrpljen visednevnim marsiranjem (kretali su se ka jednom gradu da zauzmu borbeni polozaj za napad) i dok je tako hodao zapeo je i nesvjesno je opalio metak u zrak. Naravno, akcija je propala a njegov komandir je naredio da ga streljaju zbog toga sto je provalio akciju. Komandir je prosto kiptio od bijesa ali tada su ga njegov zamjenik i komesar jedinice ubijedili da ne cini tu ludost, da borac (moj djed) nije to uradio sa namjerom i da su ljudi iscrpljeni te da trebaju odmor. Komandir se smirio jer je shvatio da su oni u pravu. Njegova reakcija je u stvari bio onaj prvi impuls kada se iznerviramo iznenada i kad nam propadne neki vazan poduhvat (svako od nas je imao takve momente) i kada u prvoj sekundi i ne razmisljamo o posljedicama nasih ishitrenih odluka. Djed mi je i dan danas ziv i ponekad pricamo o tim vremenima jer me zaista zanima da sto vise cujem o tom vremenu iz prve ruke, od ljudi koji su sve to prosli i prezivjeli. I on prica da je bilo nekih pretjerivanja u disciplini ali kao sto rekoh, niko nije savrsen pa tako ni partizani to nisu bili.
I oni su ljudi a ljudi grijese.
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 122
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:33:35
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.