Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dr Zorica Mitić, prva Srpkinja izabrana za najistaknutijeg stranca u Norveškoj  (Pročitano 4340 puta)
14. Jan 2006, 17:52:21
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Dr Zorica Mitić, prva Srpkinja izabrana za najistaknutijeg stranca u Norveškoj
Doktorka iz Srbije na norveškoj top-listi

- Dr Mitić je pre odlaska u Norvešku radila kao anesteziolog u Kliničkom centru Srbije, a poslednjih pet godina radi u Riksradium hospitale u Oslu, bolnici u kojoj radi oko 6.000 ljudi i koja je najveći evropski centar za rak
- Početkom 1998. godine sam otkrila veliku korupciju u Kliničkom centru. Čim sam to objavila, pretili su da će da me ubiju. Iduće godine na Kosovu sam ranjena. Nije bilo druge osim da spakujem kofere i odem - kaže ona

BEOGRAD - Izborom dr Zorice Mitić, anesteziologa iz Srbije, za jednu od pet najistaknutijih žena stranaca u Norveškoj, tamošnje ministarstvo za rad i integraciju i vlada prvi put su ovakvo priznanje dodelili nekom ko potiče sa ovih prostora. Budući da su u ovoj zemlji Srbi veoma omražen narod, glavni krivci za rat na Balkanu, a neretko nastradaju i oni koji ih samo simpatišu, priznanje doktorki Mitić je ne samo dokaz njenog ličnog uspeha, već i svojevrsno priznanje našoj zemlji. Međutim, upravo naša zemlja nije imala sluha za njenu delatnost i reči, pa je doktorka Mitić samo još jedna od onih koja je zbog toga napustila Srbiju i u svetu stekla priznanje i poštovanje.

Dr Zorica Mitić (49) je inače specijalista anesteziologije. Pre odlaska u Norvešku radila je kao anesteziolog u Kliničkom centru Srbije, a poslednjih pet godina radi u Riksradium hospitale u Oslu, najvećoj norveškoj bolnici u kojoj radi oko 6.000 ljudi i koja je najveći evropski centar za rak.
   
      

Predlozi sa svih strana

Doktorka Zorica Mitić je jedina kandidatkinja u izboru za najistaknutiju ženu stranca za koju su predlozi stigli iz više organizacija i institucija.
- Za razliku od prošle godine, kada su birani izuzetni stručnjaci ali koji nisu javno prepoznatljivi, ove godine su težište stavljali na društveno angažovanje. Znači, birali su ljude koji su dobri stručnjaci, a koji su istovremeno vrlo prepoznatljivi u javnosti. Osim stručnosti, ja sam izabrana i zbog toga što učestvujem u novinskim debatama o raznim društvenim problemima i na taj način utičem na razne stvari, a najviše na politiku prema strancima. Sad se borim za promenu priznavanja obrazovanja stranaca u Norveškoj. Jer, da biste negde počeli da radite sa domaćom diplomom, morate maltene da prođete kroz sito i rešeto - napominje dr Mitić.

Šta ovo priznanje znači za nju samu, koji su razlozi što je napustila Srbiju i kako je stigla do ovako prestižne nagrade, iz Norveške specijalno za Glas govori dr Zorica Mitić.

- Još nisam ni svesna značaja ove nagrade za mene. Još ne mogu da verujem u to da sam je dobila. Od kako je nagrada dodeljena 6. januara, svaki dan me zovu po tri novinara da mi čestitaju i da me pitaju za stav o nekoj temi - bio je prvi komentar dr Mitić, koja po popularnosti žena stranaca u Norveškoj stoji rame uz rame sa Ninom Vitošek, čuvenim evropskim filozofom, Nansi Bunt, fotografom iz Amerike, kao i dve Indijke koje su se pokazale uspešnim u zaštiti dece.

- Ovo priznanje mi veoma znači pogotovu zbog toga što na nas Srbe ovde gledaju negativno i što naša populacija ima veliki problem pri integraciji. Zbog toga što je integracija stranaca u Norveškoj vrlo teška, Ministarstvo za rad i integraciju posvetilo se isticanju uspešnih ljudi stranaca kako bi dokazali da mi stranci nismo došli da iskoristimo Norvešku već da joj i nešto damo. Zbog veoma povoljne socijalne politike, u Norvešku dolazi mnogo stranaca među kojima ima i dosta onih koji to zloupotrebljavaju. Baš zbog takvih ljudi, nezaposlenost među strancima je oko 10,9 odsto, a među ljudima sa područja Srbije i više od 40 odsto.

Dr Mitić je od 1991. do 1995. godine bila lekar dobrovoljac u Krajini i iz tog iskustva proizašla knjiga "Iz Krajine koje više nema".

- Početkom 1998. godine otkrila sam veliku korupciju u Kliničkom centru. Čim sam to objavila, pretili su da će da me ubiju, a od 1999. godine počinju da me šalju na Kosovo. Budući da sam se svojim otkrićem zamerila mnogima, želeli su da me se otarase. Ranjena sam 1999. godine i od tad se više nisam vraćala na posao. Nije bilo druge osim da spakujem kofere i odem u inostranstvo - kaže ona.

Međutim, ni tamo nije bilo lako.
- U to vreme je vođena velika propaganda protiv Srba koji su proglašavani glavnim krivcima za rat na Balkanu. Kakvo je to bilo raspoloženje govori, na primer, što je prof. Meresland, šef katedre za slavistiku Univerziteta u Oslu, izbacio sve srbofile sa katedre, pa čak i one koji su bili samo naši simpatizeri. Sada, zbog toga na katedri nemate nijednog prevodioca sa norveškog na srpski jezik - navodi doktorka Mitić.

U ovakvoj situaciji njena deca se nisu snašla, pa su vratila u domovinu, ali se ona nije dala.
- Budući da pišem razne debate za novine, meni i mojoj deci su pretili Albanci i nimalo nije bilo prijatno. Tada niko nije mogao da mi pomogne. Sad već svi vide koliko sam bila u pravu za sve kritike koje sam pisala - završava dr Mitić za Glas.

Lekar dobrovoljac

Dr Zorica Mitić rođena je pre 49 godina u Beogradu. Posle završnog Medicinskog fakulteta i specijalizacije anestezije i reanimacije na VMA, magistrirala je na Psihofiziologiji na Centru za multidisciplinarna istraživanja u Beogradu. Radila je u regionalnoj bolnici u Smederevu i Kliničkom centru Srbije, gde je bila načelnik anestezije na ORL klinici. Sa tog mesta otišla je u Norvešku. O svom iskustvu dobrovoljnog lekara u Krajini pisala je knjigu "Iz Krajine koje više nema". Već pet godina radi u najvećoj bolnici za rak u Evropi. Inače, bila je uključena u nedavnom projektu obuke naših zdravstvenih radnika u SCG po norveškim programima. Ima dve ćerke - Mariju (14) i Ljubinku (24).
   
D. Stanimirović

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.