Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 12 13 15
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dobro i Zlo - relativni ili stvarni pojmovi ...  (Pročitano 21169 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 335
OS
MacOS X
Browser
Mozilla rv:1.8.1.4)

Onodys ne moze svako u to uzivati   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 
ne ne Smile stvarno ne. Smile
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 
al znas sta ipak ako bolje pomislim moze, samo sto ja podrazumevam pod varanje to je diskutabilno. Varati sa drugom zenom, da li ce boleti ako suvise uzivaju?! I postoji puno slicni pitanje. Poligami smo, muski telo odnosu sa zenskom telom podrazumeva 2,4 zenu, a to su izracunali etolozi.A zene sve jbolje muskarca vole , to znaci lezajuca osmica je broj.Sa tom treba suociti. A to su vec strategije kako zadovoljimo te nuzde. Ili kontrolisamo. Smile
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nikad vruc u 'ladan Vrbas...

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 307
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 6020
Kako kazu "The beauty is inn the eye of the beholder", pa tako bi moglo i za dobro i zlo. Smile Nema generalno dobra i zla, postoji samo ono kako mi to sebi predstavimo. Svaki covjek ima svoj sistem vrednovanja, i zavisi od njegove proslosti, sredine, ovoga, onoga, kako ce da gleda na svijet, i time kako da razlikuje dobro i zlo. Niko nije namjerno zao... Samo onaj sa strane koji to gleda moze reci "to je zlo". Neko drugi moze reci "to je smijesno." Tako da je sve to apsostrupmfno relativno.
da, i ako te devojka vara i ti saznas, znas preispitaj sebe ima vise istina, vnimavaj sta ces izabrati. Ona ustvari i te ne vara to je samo tvoja istina. Ti tako samo gledas stvari, dok ni si znao ona nije te ni varala. Smile Smile
Neotkrivena istina nije i nepostojanje na istina, a bas neznanje vodi kon taj tvoj relativizam

Njinji! Nisi shvatila! Sad cu ja to da elaboriram...

Dakle, nije problem jel me varala il nije. To je istina, al kakve to veze sa zlom ima? Njena stvar, ne voli da bude sa mnom vise, ide dalje... (Moglo je to mozda i na ljepsi nacin, al jebiga...) To je zlo i strasno samo onda ako ja to sebi tako predstavim. (ako sam recimo ko zna sta ocekivao od nje, sto nije moglo biti. Ako sam je "prisvojio". Sam sam kriv.) To je opet i dobro, jer mi se pokazalo da ne treba dalje ista da ocekujem od nje, da treba i ja da nastavim dalje... prevazilazim situaciju i pichim, naucio sam jos nestoiz toga svega...

Recimo klinac ide okolo i tuce svoje vrsnjake, prebija ih, vrijedja... To je "zlo", i ti ga osudjujes. A ako znas da je takav zato sto svakodnevno dobija tri puta vece kolicine batina od svog oca alkoholicara, onda ti ga sazaljevas. A to je isti onaj klinac.

Tako to otprilike radi.
IP sačuvana
social share

“Today a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves. Here’s Tom with the weather.” (Bill Hicks)


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 335
OS
MacOS X
Browser
Mozilla rv:1.8.1.4)

Chovaburaz, da, jas sam te pogresno svatila u smislu da sam mislila da ti relativiziras i istina, a ne samo moralni zakon. Sto se tice tvoi stav ja i dalje se nemogu potpuno saglasiti, jer krajna relativizacija dobro i zla, pravi pravednost apsurdna, a sud jos vece. To dete koi tuce svi oko sebe i dalje ostaje vinovno, ili recimo ne ako je maloletno, ali recime ubojstvo, to je neispravno delovanje i nema tu kako ti gledas na to, moguce je da okolnosti ublaze kazna ili pojaca, ali to je to.
To ti najbolje objasnava kategoricki imperativa Kanta:
-Deluj tako sto maksime tvoje volje uvek moze imati vrednost da postane princip na seopsto zakonodavstvo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nikad vruc u 'ladan Vrbas...

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 307
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 6020
Gdje je u zakonu opisana razlika izmedju dobra i zla? Zakon je dat da bi se osigurala neka sloboda i sigurnost svakog pojedinca (i onog "dobrog" i onog "zlog"), i nigdje ne pise "ovo je zlo, a ovo dobro", nego pise "ovo se smije, a ovo ne". Ako bi po tome razlikovali dobro i zlo, to znaci da bi covjek koji umire od zedji i ukrade casu vode od komsije da bi prezivio, bio zao covjek. Pominjes i moralni zakon. Oces mi reci da postoji i to negdje zapisano? Sve zavisi od pojedinca.
Pa i ono kantovo sto kazes,
-Deluj tako sto maksime tvoje volje uvek moze imati vrednost da postane princip na seopsto zakonodavstvo.
Mislis da bi svaki covjek svojom voljom "pravio" isto sveopste zakonodavstvo? To je nemoguce...

Dobro i zlo su samo u tvojoj glavi. I mojoj, i njenoj i njegovoj, i u svakoj glavi se razlikuju. Pa se ti usudi da sudis Smile
Posto si skorpija u horoskopu, ocekujem da ces da mi izvuces zivac sledecim postom do te mjere da cu da spalim kompjuter Smile Ja i skorpije (zenske skorpije) se nekako slabo slazemo...

Po meni, dobro i zlo nisu crno i bijelo, nego u najmanju ruku nestalne nijanse sive boje... a sto ja znam da serem...

ps. imam poteskoca da razumijem sve sto napises, izvini ako sam sta pogresno shvatio. pises kao jedan moj poznanik iz francuske  Smile
« Poslednja izmena: 16. Jun 2007, 04:08:01 od Chovaburaz »
IP sačuvana
social share

“Today a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves. Here’s Tom with the weather.” (Bill Hicks)


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 335
OS
MacOS X
Browser
Mozilla rv:1.8.1.4)
Dobri vesti, kompjuter ostace citav, ja nisam skorpija.   Smile
Ali jedno ostaje isto mi se i dalje ne slazemo  Smile
 Moj stav i dalje je da moralnost nije odvojena od objektivna priroda sveti,i kako sto mozemo izmeriti dimenzija iskustveni svet isto tako mozemo izmeriti dimenzija dobro i zao. A samo to meni indicira na to da ima kosmicki  moralan zakon, i to bas tako kako sto ja merim duzina i sirina mojoj sobi i tako dolazim do njen obliki velicina. Ali ti hoces doci do to preku gola spekulacija i teoretiziranje, ali kako sto ljubav se spoznaje samo ljubiti, tako i moralan zakon se spoznava preko moralno delovanje. ( Live dharma and dharma will come, ili live dharma and dharma will protect you - dharma znaci moralan zakon)
Tebi kao skepticist ostaje ti samo sumnja. Tvoj osobni stav o dobro i zlo moze biti pogresan, isto kao sto ja mogu imati pogresan stav o velicini i oblik mojoj sobi. No to sto ti imas pogresni stav ne znaci da ovaj svet nema moralni dimenzii.
I bas ono sto ti kazes nema veze sa moralni zakon, zasto opredelujuca osnova volja, kad covek deluje u sklad moralni zakon je neuvjetena. Seti se samo onaj stoik koj umirajuci od bolka kaze: Kolko i da bi me mucilo ovaj bol ja nikad ne bi priznao da je to zlo. Bol ni malo ne namaluje vrednost negova licnost, nego samo vrednost negovo stanje i ne moze biti razlog za relativiziranje na dobro i zlo.

I ako nesto ne razumes, ja te ponizno molim slobodno da me pitas.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 
Jako je lepo sto si pisala bbb108, Kantov Kritik der Urteilskraft izvire iz tvog esej. A da estesis znaci osecati nesto, a etika to je objektivna teleologija. A to je fazon da kako moze se odvojiti to sta je realnost a sta napravi nasa um. I pored tog pitanju retorisete sa bolom. Ja uvek koristim evoluciju za taj resenje, transcendetalizma ovde ce voditi u pozivinu feedbacku bola. A bol po evoluciju zatoje bitan da Znamo da nesto nije uredu, ako znamo sta resicemo problemu iz vida dobotaka i gubitaka. a sa transcendetalizmom to cemo misliti o nekoj etickoj ili osecajnoj problemu da mi smo izvori( to samo ja kazem da apriori je nasa svet). a to vec pocetak paranoju, zbog toga sto ljudi smo i strah, strepnja kao osnovni egzitstencijale, hocemo da zaboravimo zato da resimo realna stva, al sa transcendetalizmu bas realan stvar ce biti zaboravljen i strah i strepnja samo sebe ce oljacavat, jer trazicemo upoznanje apriornoi. A naravno na kraju sve ce biti suvise nauceno i nista necemo se osecati.Potsacemo razni i predmeti za manipulaciju Ja glasam za kognitivni- evolucijski metodu, tamo bas znamo sta i zasto radimo.
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nikad vruc u 'ladan Vrbas...

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 307
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 6020
@bbb108, zar ono nije horoskopsi znak za skorpiju? Smile
nema veze...
Vidi, ja uopste nisam skeptik. Nikako da se nas dvoje razumijemo. Ti kazes, da mozes izmjeriti dobro i zlo, kao sto mozes izmjeriti duzinu zidova u sobi... Ok. Ajde izmjeri. Napisi. Ako i uspijes, te mjere se nece slagati sa mojim mjerama.
Svako ima prestavu o dobru i zlu. Ali se te predstave od covjeka do covjeka razlikuju.

Ti moralni zakon mozes da zivis, ali to je tvoj moralni zakon. Onaj sveopsti moralni zakon je i tebi i meni za sada nedokuciv.

Evo samo za kraj, citat

"It's no good appealing to reality because we don't have a model independent concept of reality" Stephen Hawking, My Position, 1992

Dakle realnost postoji, ali je besciljno pozivati se na nju kada i ti i ja imamo samo sopstvene slike realnosti. Isto ide i za moralni zakon, i za dobro i zlo, i za sve ostalo.

Jebiga, ne znam vise sta sam razumio a sta nisam... ja vise nemam sta puno na ovu da dodam.
IP sačuvana
social share

“Today a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves. Here’s Tom with the weather.” (Bill Hicks)


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 
Chovaburaz ti bas to zaboravis da ljudi vise su slicni kao sto razliciti. A taj univerzalnost je u razlikama. Taj tema je jedan knjigu potpuni. Ljudski genom sa alelima je otkriven, i ne moze da postoji bezgranicno nacinu jedan covek, treba jesti piti sexati, svima nama da ostajemo zivi. A iz te osobine vec stizemo do univerzalnost. A zato imamo konflikte bas jer isti strategijama zivimo da stignemodo jelo pice, sexa a i to je univerzalnost. A iz tog univerzalnost da upoznali smo stignemo do toga da mozemo biti empaticni, osetimo nase voljenima nuzde lepote itd. Onda da moguce resiti uvek kompromis ako konsenzus ni ne. Al treba uvek probati prema konseza ici inace tesko ce biti bilo kakav resenja. A to je sebicluk, al kod mene to je sad u pozitivnu smislu.
« Poslednja izmena: 16. Jun 2007, 16:13:20 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 12 13 15
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.