Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: DNK test otvara Pandorinu kutiju?  (Pročitano 1894 puta)
14. Jun 2011, 15:58:54
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Zamislite da u trudnoći možete pomoću samo jednog nalaza krvi da znate sve o DNK svoje bebe? Pretpostavlja se da ta slika otkriva ne samo medicinska stanja poput Daunovog sindroma, nego i boju očiju i visinu.

Znaćete kolike su šanse da vam dete bude gej, postane depresivno ili dobije Alchajmerovu bolest. Takve mogućnosti su i dalje predmet naučne fantastike, ali stručnjaci veruju da već idu u tom pravcu.

Skeniranje fetalne DNK iz krvi majke biće bez sumnje jedna od najvećih prednosti za buduću uspešniju prenatalnu negu. Međutim, u praksi može da izazove niz zakonskih, etičkih i društvenih izazova.

„Značajno može promeniti način na koji se ljudi susreću sa trudnoćom i potomstvom“, objašnjava Marsi Damovski iz Ventra za genetiku i društvo u Berkliju (Kalifornija, SAD). Ona se pita da li bi roditelji i dalje bili toliko posvećeni održavanju trudnoće, ako rezultati testova ne pokažu da je fetus „dovoljno dobar“ da bi bio rođen.

A šta je to „dovoljno dobro“? Damovska i njene kolege brinu o tome kako će parovi u budućnosti razumeti takvu poplavu informacija i na kraju krajeva, koliko ih treba otkriti.

DNK fetusa odavno je podložan promenama putem medicinskih procedura, uz izuzetno mali rizik od pobačaja. Međutim, analize krvi su oslobođene i od najmanjeg rizika, što znači da će više žena biti zainteresovano da sazna koliko će njihovo buduće dete biti podložno bolestima.

Budući da će takve informacije moći da dobiju veoma rano, imaće mogućnost da abortiraju pre nego što se rezultati testiranja pokažu i u praksi.

Okidač za novu diskusiju je objavljivanje preliminarnih rezultata istraživanja čiji je cilj bio rekonstrukcija bebine genetske slike tako što će uzeti fragmente DNK fetusa iz majčinog krvotoka. Ta mogućnost uz rapidan pad cene analize DNK otvara vrata sumnjičavosti prema nečijem „genetskom kvalitetu“.

Za pet do deset godina lekari će moći da testiraju DNK na 100 do 200 bolesti i otklone mnoge od njih. Prenatalno testiranje će dati mnogo više informacija o genetici deteta u ruke mnogo više roditelja.

To saznanje ima svoju tamnu stranu: koliko je neko u stanju da ponese odgovornosti i podvrgne nerođeno dete genetskom inženjeringu? Ako se dete rodi sa stanjem koje je trebalo da bude ranije primećeno, taj rezultat više neće biti smatran nečim što vam se desilo, nego nečim za šta ste krivi ili ste bar učestvovali u tome.

To je veliki teret koji se stavlja na leđa roditelja. Takođe, u budućnosti će biti moguće otkriti i gene koji se ne odnose samo na pretnje po zdravlje. Recimo, znaće se koliko dete ima šanse da bude gej.

Onda će se novo pitanje postaviti čovečanstvu, a to je: kakve varijacije u ljudskom postojanju mogu da postoje i koliko će se one tolerisati. Na osnovu čega će se tada žene odlučivati na abortus? Da li će uopšte biti svesne zašto čine takav korak i da imaju alternativu?

Na društvenom nivou lako se može desiti da se prenatalna dijagnoza vidi kao “lek” za bolesti tako što će se abortirati fetusi koji ih nose. Jedno je sigurno – kada se otvori Pandorina kutija DNK prenatalne analize, biće je veoma teško zatvoriti.

Izvor: u92

Ono sto je meni interesantno je to sto je jedna televizija poput b92 objavila da se sa bolescu homoseksualnosti radja i da ce u buducnosti putem DNK ta bolest moci da se iskoreni.
« Poslednja izmena: 14. Jun 2011, 15:59:37 od Orfanelin »
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 12.0.742.91
mob
Nokia 
Amniocinteza, imamo slicno.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Ah idemo ka onom iz filma "Gataka".  Smile

Interesantno je sto cete moci da vidite da li je dete podlozno nekoj bolesti. Razvitak iste ipak zavisi i od drugih stvari.

Inace, mislim da je  ovo za homoseksualnost cisto senzacionalisticki i da je glupost.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
fašizam. planiraju da etnički očoste svet od bolesnika svake vrste.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9062
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
fašizam. planiraju da etnički očoste svet od bolesnika svake vrste.

ja podrzavam .. em zbog bolesti em sto bi svet bio bolje mesto za zivot... i tako dobijes dete izopacenog psihopatu koji sa 18-20 pobije 10 ljudi a 20 tesko rani zbog ocena u skoli (kao sto je bio slucaj u Nemackoj ili USA koliko se secam)... ili dete sa Daunovim sindromom koje moras ceo zivot da negujes kao biljku maltene .. vidjao sam ljude intelektualce sa fakultetima koji imaju bolesnu decu i pitao sam se:Sta su ti ljudi Bogu zgresili ? ... rade svoje poslove,produktivni u drustvu,uvek lepa rec o njima ali nije savrsen zivot... umesto da njihovo dete raste i razvija se ko sva ostala deca,sutradan ima devojku i pravi sranja po skoli ko sva normalna deca...to dete je zauvek dete od 11-12 godina...ide u specijalnu ustanovu i nije produktivno i nema potomstvo sutradan..prilicno je tuzno gledati takve porodice koje su lisene normalnog zivota ili dete asmaticara koje ne sme da  potrci nikada a kamoli da izlazi napolje zbog hronicne astme,ceo zivot se inhalira i koristi pumpicu do kraja zivota a roditelji pate i propadaju zbog njega... dok neki pijanac koji je pola svog zivota proveo ispod stola ,bije i muci zenu on ima normalnu porodicu .. deca zdrava,zena isto zdrava ali on uvek pijan..gde je tu pravda i logicnost.. pa mnoge nasledne bolesti bi bile iskorenjene i ja sam ZA GENETSKU MODIFIKACIJU  .... neka rade naucnici svoj posao.. sutradan ce svet biti bolji ....nece biti perverznih ljudi koji seju smrt i nece biti izopacenih umova kojima je stalo samo do nanosenja bola drugim osobama....ja sam svoje rekao ostalo je na vama ...  Hitler je hteo da iskoreni bolest i da napravi cistu naciju,nisu mu dali ali danas slede njegove korene i to je danas ispravno to sada naucnici rade sa dozvolom i punim pravom koje imaju...
« Poslednja izmena: 15. Jun 2011, 18:42:55 od misewic »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 1044
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 12.0.742.100
fašizam. planiraju da etnički očoste svet od bolesnika svake vrste.

ja podrzavam .. em zbog bolesti em sto bi svet bio bolje mesto za zivot... i tako dobijes dete izopacenog psihopatu koji sa 18-20 pobije 10 ljudi a 20 tesko rani zbog ocena u skoli (kao sto je bio slucaj u Nemackoj ili USA koliko se secam)... ili dete sa Daunovim sindromom koje moras ceo zivot da negujes kao biljku maltene .. vidjao sam ljude intelektualce sa fakultetima koji imaju bolesnu decu i pitao sam se:Sta su ti ljudi Bogu zgresili ? ... rade svoje poslove,produktivni u drustvu,uvek lepa rec o njima ali nije savrsen zivot... umesto da njihovo dete raste i razvija se ko sva ostala deca,sutradan ima devojku i pravi sranja po skoli ko sva normalna deca...to dete je zauvek dete od 11-12 godina...ide u specijalnu ustanovu i nije produktivno i nema potomstvo sutradan..prilicno je tuzno gledati takve porodice koje su lisene normalnog zivota ili dete asmaticara koje ne sme da  potrci nikada a kamoli da izlazi napolje zbog hronicne astme,ceo zivot se inhalira i koristi pumpicu do kraja zivota a roditelji pate i propadaju zbog njega... dok neki pijanac koji je pola svog zivota proveo ispod stola ,bije i muci zenu on ima normalnu porodicu .. deca zdrava,zena isto zdrava ali on uvek pijan..gde je tu pravda i logicnost.. pa mnoge nasledne bolesti bi bile iskorenjene i ja sam ZA GENETSKU MODIFIKACIJU  .... neka rade naucnici svoj posao.. sutradan ce svet biti bolji ....nece biti perverznih ljudi koji seju smrt i nece biti izopacenih umova kojima je stalo samo do nanosenja bola drugim osobama....ja sam svoje rekao ostalo je na vama ...  Hitler je hteo da iskoreni bolest i da napravi cistu naciju,nisu mu dali ali danas slede njegove korene i to je danas ispravno to sada naucnici rade sa dozvolom i punim pravom koje imaju...

Слажем се
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
vi to hoćete da ubijete dušu demokratije i multikulturalizma ?    Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9062
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
vi to hoćete da ubijete dušu demokratije i multikulturalizma ?    Smile

ma kakva demokratija i evropske unije i nato to su price za malu decu .... zna se vec sta je ciniti Srbiji i narodu nasem Smile ... znaju evropski lideri da nas treba pokoriti jer za bolje nismo .. prvo su krenuli od privatizacije svih domacih preduzeca(tj prvo njihovo unistenje pa privatizacija pa tek onda okupacija naseg naroda da radimo po evropskim standardima i sluzimo stranim firmama za male pare koje su u evropi mizerne a ovde dobra plata (primer je USS Serbia) gde covek gori na peci 10+ sati (prekovremeno cak i 2 smene radi) za platu od 80000 - 100000 dinara dok u Kosicama bi zaradio duplo ako ne i vise...
« Poslednja izmena: 16. Jun 2011, 12:34:31 od misewic »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Ljudi će biti GMO... Lovely.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9062
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
gmo ljudi gmo hrana ... zivimo 300 godina,nikad ne ostarimo .. propadnu svi lekari plasticne hirurgije jer promenis gen i porastu ti sise ili misici i tako dalje i tako dalje .... Smile Smile Smile Smile genijalno...sto da vatam silikonke kad moze prirodnim putem da se naprave sisice za "zene daskare" koje pate od kompleksa i zele silikone...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.133 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.