Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Djurdjevdan: Slava DSS i DS ~ Ima li razloga za slavlje  (Pročitano 1183 puta)
07. Maj 2007, 12:54:39
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Umesto da pregovaraju, lideri DSS i DS juče proslavili stranačke slave
Ima li razloga za slavlje
Autor: K. Preradović, J. Vojinov i N. M. Jovanović | 07.05.2007 - 10:03


Sastanci lidera DS i DSS Borisa Tadića i Vojislava Koštunice o formiranju vlade nisu urodili plodom, jer ni juče nije bilo dogovora oko toga ko će upravljati Bezbednosno informativnom agencijom. Poslednja slamka spasa trebalo je da bude sinoćnji direktan sastanak lidera dveju stranaka, ali niko od sagovornika „Blica“ nije verovao u njegov pozitivan ishod. Današnje konsultacije, a zatim i rasprava o izboru predsednika Skupštine Srbije pokazaće ima li šanse za formiranje većinske vlade DS, DSS i G17 plus.
Dogovor lidera se čini daljim jer je lider DSS u subotu počeo ozbiljno da pregovara sa radikalima, saznaje „Blic“ od izvora bliskih pregovaračima. Sudeći po izjavi Koštunice, koji je na stranačkoj slavi okrivio DS za propast pregovora, nikoga ne bi smelo da iznenadi ako se do 14. maja formira vlada koju bi činili DSS i SRS. Uprkos svemu, izvor iz vrha DS za „Blic“ kaže da je Srbija bliža novim izborima nego vladi DSS i radikala i da se ulazi u novi predizborni ciklus.
Poslednja ponuda DSS koja je u toku dana stigla na adresu demokrata bila je da BIA kontrolišu dva ko-direktora ali ni to nije dobilo zeleno svetlo u sedištu DS.
Predsedništvo DSS koje je juče tri puta odlagano održano je u kasnim večernjim satima. Na sastanku je ocenjeno da je DS po drugi put odbila njen predlog i postavljeno pitanje „da li razlog leži u izjavama stranih zvaničnika u kojima se sugeriše kako bi trebalo da izgledaju konkretna rešenja za službe bezbednosti u vladi Srbije“.
DSS je odlučio da „učestvuje na današnjoj sednici Skupštine Srbije jer je neophodno konstituisati državni parlament koji će moći da donosi relevantne odluke vezane za razgovore o budućem uređenju Kosova i Metohije“.
- Srbija je bliža novim izborima - bio je prvi komentar iz DS posle sednice Predsedništva DSS.
Demokratska stranka saopštila je sinoć da su DSS i NS, vodile pregovore o vladi na takav način da do komprimisa ne dođe i da oni posluže kao alibi za formiranje vlade sa SRS. DS je ocenila da i „drugi partner, G17 plus, nije pokazao nikakvu konstruktivnost u pregovorima, već je uglavnom podržavao predloge DSS ili ih čak formulisao“.
Ukoliko se bude išlo na nove izbore, oni će morati da budu održani najkasnije 15. jula, a rok za formiranje nove Vlade bio bi 15. novembar. To bi omogućilo Koštunici da vlada bez kontrole parlamenta, a istovremeno ne bude odgovoran za odluku o budućem statusu Kosova koju bi u međuvremenu doneo Savet bezbednosti UN.
Nakon što su u petak dramatično prekinuti pregovori između Tadića i Koštunice, lider G17 plus Mlađan Dinkić i potpredsednik Tomica Milosavljević pokušali su istog dana da ubede Tadića da se vrati na pregovore. Struja demokrata, predvođena potpredsednikom stranke Draganom Šutanovcem, zatražila je od predsednika DS-a da zaoštri pregovore i pokaže čvrstinu jer je do sada napravio previše ustupaka. Zbog toga je Tadić, kako tvrde izvori iz DS, neočekivano u subotu ponovo zatražio resor MUP, iako je ranije dogovoreno da Jočić ostane na tom mestu. Koštunica je to kategorički odbio i u subotu uveče započeo ozbiljnije kontakte sa SRS oko formiranja eventualne koalicije.
Nakon toga, Tadić je ipak Koštunici poslao poruku da treba da nastave pregovore i odlučio da ublaži poslednji predlog i pristane (ponovo) na to da DSS dobije MUP. Takođe, složio bi se sa predlogom DSS-a da se mesto direktora BIA reši po principu duplog ključa po kome bi direktor BIA bio iz jedne stranke, a zamenik iz druge, a menjali bi se na godinu i po dana. Jedino što bi Tadić u tom slučaju tražio bilo bi da prvi direktor bude iz DS.
Koštunica nije odmah odgovorio na njegovu poruku pa je Tadić istovremeno pokrenuo svoj plan B i predložio Božidaru Đeliću da za vreme svog boravka u Parizu napiše program buduće vlade. Naime, ukoliko Koštunica bude počeo da pravi ozbiljan dogovor sa radikalima, Tadić bi predložio Đelića kao jedinog zvaničnog kandidat za mandatara i na taj način kupio vreme dok DSS i SRS zvanično ne ponude svog kandidata.
Tadića je na stranačkoj slavi u Zrenjaninu rekao da su demokrate spremne da potpišu koalicioni sporazum koji podrazumeva da u sektoru bezbednosti postoji međusobna kontrola.
- Ovog sekunda sam spreman da potpišem koalicioni sporazum koji podrazumeva da u sektoru bezbednosti postoji međusobna kontrola, da niko nema apsolutnu dominaciju, sporazum koji podrazumeva da DS nema premijera i koji podrazumeva da čak i ministar za kapitalne investicije dobije svoje ministarstvo jer se ne može bez njega - rekao je Tadić i ponovio da, ipak, nema kompromisa oko glavne strategije i glavnog političkog pravca kojim Srbija mora da ide.
Daleko oštriji bio je predsednik DSS-a Vojislav Koštunica koji je optužio DS da je odbacivanjem predloga njihove partije onemogućila formiranje nove vlade i na sebe „preuzela veliku odgovornost“.
- Umesto pristupanja dogovoru o predlogu DSS, koji je napravljen uvažavajući prethodne predloge DS i G17 plus, potpuno neobjašnjivo DS je izašao sa novim predlogom koji zapravo potire sve što je u dosadašnjim pregovorima bilo urađeno, vraćajući sve na početak - rekao je Koštunica.
Prvi znak dogovora Koštunice i radikala oko Vlade bio bi izbor zamenika predsednika SRS Tomislava Nikolića za predsednika na današnjoj sednici Skupštine. O tome se uveliko spekuliše, naročito posle iznenadnih konsultacija Nikolića sa liderom SRS Vojislavom Šešeljom u Hagu. Posle tih razgovora, Nikolić je samo izjavio da bi pristao da bude izabran za predsednika parlamenta, ali nije potvrdio i da to znači podršku SRS-a manjinskoj vladi koji bi činili DSS i SRS.
Za danas je zakazana sednica Skupštine Srbije na kojoj bi trebalo da bude izabran predsednik parlamenta, a jedini zvanični kandidat je poslanica demokrata Milena Milošević. Međutim, kako saznajemo, vrh DSS razmišlja o opciji da podrži Nikolića ili pak da predloži svog kandidata za predsednika.

Dinkić: Nestranačka ličnost na čelu BIA
Predsednik G17 plus Mlađan Dinkić uputio je zvaničan predlog da lideri DS i DSS konsenzusom za direktora BIA izaberu nestranačku stručnu ličnost kako bi se nastavili pregovori i formirala vlada, koju bi činili DS, DS i G17 plus. Dinkić za „Blic“ kaže da je uputio pismeni predlog Tadiću i Koštunici.
- Ni Vojislav Koštunica, ni Boris Tadić nemaju prva da građanima Srbije oduzmu evropsku perspektivu. Za G17 je nedopustivo da se rad BIA politizuje. Zato direktor BIA treba da bude nestranački stručnjak koji radi u nacionalnom interesu. Na taj način bilo bi rešeno pitanje BIA koja je sada ključni problem u pregovorima, a i to bi bio znak da će ova služba biti depolitizovana - zaključuje Dinkić. N. M. J.

Sve stranke dolaze
Za predsednika parlamenta izabran je poslanik koji je dobio većinu glasova prisutnih narodnih poslanika, što znaci da teoretski predsednik može biti izabran i sa samo 64 glasa, ako su u sali 126 poslanika, koliko je potrebno za kvorum. Prema novom Ustavu, međutim, predsednik i potpredsednici skupštine biraju se većinom glasova svih poslanika, odnosno za izbor je potrebno najmanje 126 glasova. Sve parlamentarne stranke najavile su prisustvo današnjoj sednici Skupštine Srbije. SRS ima 81 poslanika, a Socijalistička partija Srbije, koja je u subotu ponovo predložila formiranje koalicije DSS-NS-SRS-SPS, ima 16 poslanika. Koalicija DSS-NS ima 47, pri čemu su 34 iz DSS, 10 iz Nove Srbije i po dva iz Jedinstvene Srbije i SDPO. Poslanički klub DS ima 64 člana, G17 plus 19, a LDP 11. Preostalih 12 su poslanici manjinskih i regionalnih stranaka.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.