Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:42:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dizel motor na jestivo ulje :)  (Pročitano 25637 puta)
26. Sep 2010, 21:20:20
Ucesnik diskusija

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 102
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
mob
Samsung Omnia II
Skoro sam gledao emisiju o tome kako dizel motori mogu biti pokretani uljem. Bi mi to malo cudno pa sam to proucio, i naisao na informaciju da je dizel motor prvenstveno i konstruisan da bi radio pomocu ulja kikirikija, ali, ekspanzijom crnog zlata, ta cinjenica je brzo zaboravljena.

S' obzirom na to da imam starog golfa II, dizelasa, koji mi nicemu ne sluzi, dodjoh na ideju te obidjem lokalne, te sam iz par istih dobio znatnu kolicinu starog jestivog biljnog ulja, iz friteza, tiganja itd...

Skupio sam nekih 25 litara istog, te ga "preradio", procistio sam ga vise puta kroz gaze dok nisam bio siguran da u njemu vise nema zaostalih mrvica hrane itd.

Nakon svega toga, pomesao sam ulje sa 5 litara dizela + 3 litra koji su vec bili u rezervoaru, sto nam daje odnos od 3:1

Sa strahom sam upalio motor, iz prvog pokusaja, te se provozao kroz ulicu. Mislio sam da automobil radi samo iz razloga sto jos uvek u sebi ima 3 litre cistog zaostalog dizela, te sam iz tog razloga otisao na poligon da vidim koliko ce zapravo raditi. Nakon 50 km. predjenih na poligonu, dosao sam do zakljucka da dizel motor na jestivo ulje zapravo radi.

Od mog malog eksperimenta je proslo mesec dana, a golf dizel je i dalje pokretan, sa predjenih 590 kilometara pomocu jestivog ulja, tj. mesavine starog jestivog ulja i dizela u razmeri 3:1.

Iako imam noviji automobil, dizel takodje, ne usudim se u njega sipati ovu gore mesavinu, ali sa golfom, kojeg sada koristim po gradu, na 590 kilometara, ustedeo sam, po mojim procenama, 130 evra, zagadio okolinu mnogo manje nego obicno te uspesno realizovao svoj eksperiment.

Ovime sam samo zeleo podeliti svoje iskustvo sa vama, te vas ovim ne nagovaram da uradite nesto slicno, ali, ako imate neku pokretnu dizel krntiju sa kojom ne znate sta cete, probajte uraditi ovo, pa se i sami uverite.


A kad gorivo jos poskupi, tj. predje cenu jestivog ulja, planiram ovo prektikovati i na novom automobilu Smiley

Ziveli Wink
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Svaka cast prijatelju  SmileSmile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
mob
SonyEricsson C702i
 Smile Smile Smile
Alal vera za ekspeiment  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Je vois tout!

Zodijak
Pol
Poruke 395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
svaka cast Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

No squealing remember "that it's all in your head"

Zodijak
Pol
Poruke 5365
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
 Smile
IP sačuvana
social share
I reach my peak, I can't speak,
call my nigga Chic, tell him that my will is weak.
I'm sick of niggas lyin', I'm sick of bitches hawkin'
matter of fact, I'm sick of talkin'.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 372
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Nokia 6280
I ja sam video na Tv-u lika koji u svojoj garazi pravi od jestivih ulja biodizel i sipa u autic i on pici! Traba mala izmena na motoru a to je da se promene sva gumena creva za dovod goriva jer biodizel nagriza gumu! Stave se samo ona providna, sinteticka creva i pici ko lud!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
mob
Samsung S7
Sta kazete za ovo ? Smile Smile

Inzenjer Anton Peterka se nije zbunio zbog nestasice benzina na pumpama, odmah je svoj "jugo" prilagodio novom gorivu koga ima svuda... Verovali ili ne "jugo 45" pored benzina kao gorivo moze da koristi i drva.

- Nije to nov izum, tehnologija je stara 125 godina, samo je shodno prilikama ponovo primenjiva, kaze rudarski inzenjer Anton Peterka iz Zeleznika, konstruktor i vlasnik pomenutog auta na drva.

U cilindricno "furunce" stane oko 35 kg drva dovoljnih da se prede oko 145 km Iako za danasnje vreme izgleda pomalo neverovatno, sve do pedesetih godina bilo je kamiona i autobusa na nasim cestama koji su pokretani upravo na "sauggas" uz pomoc drva.

- Princip se zasniva na nepotpunom sagorevanju drveta, objasnjava inz. Peterka, kome je iskustvo steceno u rudarskim oknima sirom Srbije, pre nego sto je stigao u direkciju za proizvodnju uglja EPS-a u Beogradu, bilo od velike koristi.

- Zbog nedovoljne kolicine vazduha stvaraju se gasovi: ugljen-monoksid, koji je osnovno gorivo, vodonik i metan. Dobijena mesavina gasa je zapaljiva isto kao i benzinske pare.

A da bi se auto pokrenuo potrebno je zaloziti ga. To je i razlog sto se "jugo" lako uocava na ulici zbog neobicnog oklopa. Cela konstrukcija, teska sezdesetak kilograma, napravljena je od celicnog lima.

- Deo u kome gore drva se sastoji od dva cilindra, opisuje Peterka. U unutrasnji deo se stavljaju drva i on je sa pet dizni povezan sa spoljasnjim iz koga gas ide u filtere. Na srednjem delu cilindra nalazi se otvor kroz koji se bakljom potpali vatra. U sistemu mora biti uspostavljen vakuum, pa se otvori kroz koje se ubacuju drva i cisti pepeo zatvaraju poklopcima skinutim sa kanti za mleko, koji su ovde zbog dobrog dihtovanja nasli novu primenu - objasnjava konstruktor.

Gas se u filterima cisti od fizickih necistoca - prasine i hladi tako da sa 250 do 300 stepeni Celzijusovih do motora stigne ohladen na 25 do 30 stepeni.

- Jugo je najprikladniji za prepravku, dodaje nas sagovornik, jer ima dovoljno prostora kod motora da se smesti ventilator koji se pokrece strujom iz akumulatora, povuce gas iz cilindricne "furune". Kada smesa postane zapaljiva, sto se lako proveri upaljacem, ventilator se iskljuci i stavi deo u kome se gas mesa sa vazduhom u odnosu jedan prema jedan i poput benzinskih para iz karburatora, koji se ovde skida, pokrece motor. Gas nije pod pritiskom vec se proces odvija u sistemu vakuuma.

Jedina izmena je "mesalica" za gas koja se stavlja umesto karburatora Ono sto posebno fascinira je potrosnja i razlika u ceni izmedu ova dva goriva.

- Umesto litra benzina trose se 2,5 kilograma drva, pri tom je cena kubika drva, u kome ima oko 600 kg, 50 maraka, a na 100 km sagori 20 kg. Racunica je prosta a u zavisnosti od potrosnje benzina ustedi se i do 10 puta - precizan je inzenjer.

I to nije jedina prednost prilikom voznje - izduvni gasovi imaju mnogo manje stetnih komponenti i cadi, drugim recima okolina se manje zagaduje.

Zanimala nas je snaga motora i brzina ovog, verovatno i van granica nase zemlje, jedinstvenog auta na drva.

- Nasi benzinci rade na stepenu kompresije osam do 10, dizel motori od 17 do 22 a za ovaj gas bi idealno bilo da je od 12 do 13 stepeni.

- Drugo, gasna smesa ima oko 2590 kJ na metar kubni, dok benzinska ima 3344 kJ, zato je motor slabiji i umesto 45 konjskih snaga dostize od 27 do 28. Tako da ide oko 85 km na sat, doduse vozio sam i 110 km na sat ali na nizbrdici, dodaje u sali Peterka. Osim toga na sporiju voznju uticaj ima i otpor vazduha zbog narusene aerodinamike.

- Sve je to lepo ali nije komercijalno, dodaje sin Igor, masinski tehnicar, bez cije pomoci se Anton mozda i ne bi upustio u ovaj posao. Da bi se auto pokrenuo potrebno je posto se zalozi 15 do 20 minuta da se drvo razgori, a vecina vozaca navikla je da okrene kljuc u bravi i da motor odmah upali - podseca Igor.

U lozionik stane oko 30 do 35 kg drva sto je dovoljno da se prede od 140 do 145 km, ali ne sme sve da se sagori, mora stalno da ostane jedan sloj drva. Ukoliko se auto zaustavlja manje od sata ne isplati se gasiti motor, bolje je ostaviti ga da radi na leru a i jednostavnije je zbog potpale, savetuje Peterka.

Kako stvari stoje - cega nema bez njega se moze pa ni benzin nije nezamenjiv. U porodici Peterka smo se uverili da parola "Snadi se" i nije samo parola. Nedavno su u Beogradskom vodovodu skupi uvozni filteri zamenjeni njihovim inovacijama, koje ne samo da su jevtinije, vec su i bolje od uvoznih originala.



IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Alcatel One Touch
U Kanadi sam video nesto ovako:       
« Poslednja izmena: 05. Okt 2010, 12:06:32 od drogance »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Dakle, ovaj na drva je car careva Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 230
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Biodizel nije isto što i proceđeno jestivo ulje (takozvani SVO - straight vegetable oil). Rudolf Dizel je napravio motor upravo da bi zemljoradnici mogli sami da prave svoje gorivo. Stari motori, dakle generacije pre WV PD i Common Rail sistema mogu bez problema da koriste SVO. Zimi je problem želiranje ulja zbog hladnoće, pa se predlaže ili dodavanje grejaca negde na putu do motora ili neki anti gel aditiv. Biodizel se pravi od SVO + NaOH (tzv. masna soda) i onda se greje i dobija se deterdžent + biodizel Smile Biodizel nagriza poprilican broj materijala, za razliku od SVO, te je zato losiji + manje ga kolicinski dobijete preradom SVO. Ima puno kitova na netu za ugradnju i instrukcija pa pogledajte.

Sa druge strane, ono sto može da doprinese poboljšanju potrošnje kod dizela je vodena para. Verovali ili ne Smiley Ona se posle filtera vazduha uvodi u motor, prostim vakuumom samog motora, ili jos bolje pre turbine. Dakle, potreban vam je grejac (izduvni gasovi), voda (koju ćemo pretvoriti u paru), baštenska creva i šelne (mogu i bakarne cevi ako imate alat za njih), i jedna čelična cev koja će preuzimati toplotu od izduvnih gasova, a koja se umeće u sam auspuh. Postoji i jevtinija i laksa varijanta - obmotajte bakarnu cev oko auspuha i na jedan kraj povezite crevo koje ce ici do usisog kanala motora. Taj kraj uvodi vodenu paru u motor. Drugi kraj crevom povežite sa posudom u kojoj je voda. Mozda je najlakse da koristite termos ili nesto slicno, da se voda u zimskim mesecima ne bi ledila. Vakuum motora će stvoriti vakuum u crevima i u samom termosu, pa će voda početi da isparava od samog vakuuma. Da bi se ovo omogućilo, potrebno je dozvoliti atmosferskom vazduhu da uđe u termos, ali ISPOD površine vode, da bi pravio mehuriće (kao deca slamčicom). Ti mehurići sadrže vodenu paru koja se diže do vrha termosa i crevom se dovodi do bakarnih namotaja gde preuzima toplotu od auspuha. Tako stvorena para ulazi u motor i preuzima deo toplote od eksplozije dizela i širi se gurajući klip dodatnom snagom naniže. Koncept je proveren i dozvoljava uštedu od 20-40%.

Evo par linkova kako to izgleda i koje sve varijante postoje. Ova grupa uredjaja se inace naziva Fuel Vaporizers:

http://www.panaceauniversity.org/GEET%20fuel%20procesor.pdf - detaljan opis uredjaja pod nazivom GEET, kao i varijante za benzince i dizelase.
www.youtube.com/user/aluka1603 - lik koji je sproveo dosta eksperimenata na agregatu od 2kw i pokazuje kako se sklapa.

Inace Panacea Univerzitet se bavi samo ovim tipom tehnologija, zaboravljenim, zabranjenim, novootkrivenim itd. Sve je za dzabe. Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:42:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.