Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Diplomatske aktivnost evropskih vladara pred WWI  (Pročitano 812 puta)
10. Apr 2008, 22:35:18
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
28 Jula 1914.u 10 casova i 45mm.uvece

Vilhelm II-gi Nikoli II-om

Sa najvecom uznemirenoscu saznao sam o utisku koji je austro-ugarski korak protiv Srbije proizveo u Tvom carstvu. Bezobrizna agitacija koja se godinama vrsi u Srbiji dovela je do strasnog zlocina cija je zrtva bio Franc Ferdinand...Bez sumnje,Ti ces se sloziti sa mnom da mi obojica ,kao i svi drugi vladari imamo interesa da sva lica koja su moralno odgovorna na taj gadni zlocin iskuse zasluzenu kaznu.
S druge strane,ja vrlo dobro razumem koliko Tebi i Tvojoj vladi tesko ici protiv javnog misljenja u zemlji.Secajuci se srdacnog prijateljstva koje nas dvojicu tesno veze,koristim sav svoj uticaj da Austro-Ugarsku pobudim da se otvoreno i mirno sporazume sa Rusijom.Nadam se pouzdano da ces Ti pomoci moje napore da se otklone sve teskoce koje bi jos mogle nastati.

Tvoj vrlo iskreni i odani prijatelj i kuzen Vilhelm


Nikola II-gi Vilhelmu II-om
Petrovgrad,29 Jula,1 sat po podne

Radujem se sto si se vratio u Nemacku u ovom ozbiljnom trenutku.Molim te zivo da mi pomognes.Jedan sraman rat je objavljen jednom slabom narodu.Gnusanje je veliko u Rusiji,a i ja ucestvujem u njemu.Ja predvidjam da uskoro necu vise moci odolevati pritiscima kojis e vrse na mene,i da cu biti prinudjen d apreuzmem mere koje ce dovesti do rata.
Da bi se izbegla nesreca evropskog rata,ja Te molim,u ime naseg starog prijateljstva,d aucinis sve sto Ti bude moguce,da zadrsis saveznika,d ane ide suvise daleko.
Nikola

Odgovor Vilhelma Nikoli
6 sati i 30 mm.

Primio sam tvoj telegram,i sam zelim da se odrzi mir.Medjutim ja ne mogu-kao sto Ti rekoh u prvom telegramu-da smatram austro-ugarski rat ,kao sraman rat,jer Austro-Ugarska iz iskustva zna da obecanje Srbije,kad postoje samo na hartiji,ne vrede nista.Po mom misljenju,austro-ugarska akcija ima se smatrati kao pokusaj da se dobije jemstvo da ce se srpska obecanja stvarno i odrzati...Mislim stoga da je Rusiji sasvim moguce da u austo-srpskom ratu ostane u ulozi gledaoca ,ne uvlaceci Evropu u jedan od najstasnijih ratova sto ih je svet video...
Ali vojnicke mere Rusije mogle bi biti smatrane od Austro-Ugarske kao pretnja i izazvati nesrecu,koju hocemo da predupredimo,te tako uciniti nemogucom misiju posrednika,koje sam se ja vrlo rado primio,sledujuci Tvom pozivanju na moje prijateljstvo i moju pomoc.
Vilhelm

Drugi telegran Vilhelma II-og Nikoli II-om
30 Juli i 1 sat po podne.

...Austro-Ugarska je mogilisala samo protiv Srbije ,i to samo jedan deo svoje vojske.Ako se Rusija,kao sto je sada posle Tvoga i Tvoje vlade saopstenja izvesno,mobilise protiv Austro-Ugarske,misija koju si mi Ti priateljski poverio,i koje sam se ja na Tvoju izricitu molbu vrlo rado primio,postaje vrlo teska,ako ne i nemoguca.Tezina odluke lezi sad na tvojim plecima,Ti nosis odgovornost za rat i mir.
Vilhelm

Odgovor Nikole II-og .Vilhelmu II-om
30 Juli,1 sat i 20mm.po podne

Srdacno ti zahvaljujem na tvom brzom odgovoru.Sadasnje vojne pripreme bile su odlucene vec pre pet dana i to kao mera predostroznosti s'obzirom na austriske vojne mere.Ja se nadam iz sveg srca da te mere nece spreciti Tvoju posrednicku ulogu,na koju ja mnogo polazem.Potreban nam je Tvoj jak pritisak na Austriju,da bi se ona sklonila na sporazum sa nama.
Nikola

Drugi telegram Nikole II-og ,Vilhelmu II-om.
30 Jula ,uvece.

Srdacno Ti zahvaljujem na posredovanju,koje daje nade na miran ishod.Istina,nama je nemoguce obustaviti vojne pripreme koje su izazvane austriskom mobilizacijom.Mi smo daleko od toga da zelimo rat,i dok god budu trajali pregovori sa Austrijom o Srbiji,moje trupe nece nikako zauzeti neprijateljsko drzanje,ja ti dajem svecano svoju rec.
Imam vere i milost Boziju i nadam se uspehu Tvog posredivanja u Becu,na dobro nase zemlje i evropskog mira.
Svim srcem i potpuno odani tvoj.
Nikola


Diplomatska prepucavnja pred "pozar"!

30.Jula 1914 godine,u ponoc
Berlin
VilhelmII-gi,Nikoli II-om

Povodom Tvoga apela na moje prijateljstvo,i Tvoje molbe za moju pomoc,primio sam se posredovanja izmedju Tvoje i austrougarske vlade.Dok je ova moja akcija bila u punom toku,izvrsena je mobilizacija Tvoje vojske protiv moga saveznika Austro-Ugarske,sto je moju misiju ucinilo gotovo iluzornom.Pri svem tom ja sam i dalje nastavio rad na posredovanu.Medjutim,sad dobih pouzdane vesti o ozbiljnim ratnim pripremama i na mojoj istocnoj granici.Odgovornost za bezbednost carstva primorava me da preduzmem odgovarajuce odbrambene mere.
Ja sam sa svojim naprorima oko odrzanja svetskog mira isao do krajnjih granica.Ja necu biti odgovoran za nesrecu koja sad preti celom civilizovanom svetu.U ovom trenutku Ti si jos u mogucnosti da tu nesrecu sprecis...Prijateljstvo prema Tebi,prema Tvojoj zemlji koje mi je na smrtnoj postelji moga deda predato u amanet,uvek mi je bilo sveto,i ja sam ostao veran Rusiji u najtezim trenutcima ,narocito u njenom poslednjem ratu.Danas,evropski mir samo Ti mozes spasiti,ako se Rusija odluci da obustavi vojne pripreme upravljene protiv Nemacke i Austro-Ugarske.
Vilhelm

Knez Hajnrih Pruski engleskom kralju Djordju
30.Jula 1914 godine

...Vilhelm je vrlo zabrinut...On je u stalnoj telegrafskoj vezi sa Nikolom,koji danas potvrdjuje vest da je naredio vojne pripreme ,koje su ravne mobilizaciji,i kad su te pripreme preduzete jos pre pet dana.Osim toga,dobili smo izvestaj d ai Francuska cini vojne pripreme,dok mi pak nismo nikakve mere preduzeli,ali svakog trenutka mozemo biti prinudjeni,ako nasi susedi produze sa tim. To bi onda znacilo evropski rat. Ako Ti istinski i iskreno zelis da sprecis tu strahovitu nesrecu,smem li da ti predlozim da svoj uticaj kod Francuske i Rusije upotrebis u tom smislu,da one ostanu neutralne?
Po mom misljenju,to bi bilo od vrlo velike koristi.Hteo bih jos da dodam da se Nemacka i Engleska,sada vise nego ikada,treba uzajamno da potpomazu,da bi smo predupreli strasnu nesrecu,koja inace izgleda neizbezna. Veruj mi da se Vilhelm sa najvecom iskrenoscu zauzima za odrzanje mira.Ali vojne pripreme oba njegova suseda mogu ga najzad prinuditi da u interesu bezbednosti svoga carstva,koje bi inace ostalo nezasticeno,sleduje njihovom primeru.Ja sam Vilhelma izvestio o ovom telegramu upucenom Tebi,i nadam se daces moja saopstenja primiti u istom prijateljskom duhu kojim su ona bila ispirisana.
Hajnrih

30.JUla 1914 godine
Kralj Djordje knezu Hajnrihu Pruskom

Veoma se radujem sto sam cuo za Vilhelmove napore da se sa Nikolom sporazume radi odrzavanja mira. Moja je ozbiljna zelja da se takva nesreca kao sto je evropski rat,koja se ne bi dala popraviti,predupreti. Moja vlada cini sve sto je moguce da Francusku i Rusiju pokrene da odloze dalje vojne pripreme,ako se Austro-Ugarska zadovolji zauzecem Beograda i okolnim zemljistem kao zalogom da ce se njeni zahtevi ostvariti na zadovoljavajuci nacin,dok bi ostale zemlje imale da obustave svoje ratne pripreme.
Ja verujem da ce Vilhelm uptrebiti svoj veliki uticaj da privoli Austriju da prihvati taj predlog.
Time bi pokazao da Nemacka i Engleska zajednicki rade na sprecavanju jedne medjunarodne katastrofe. Molim Te uveri Vilhelma da ja sve cinim i da cu ciniti i dalje sve sto je u mojoj moci da odrzim mir.
Djordje.

31.Jula 1914 godine

Nemacki car Vilhelm engleskom kralju Djordju

Mnogo Ti zahvaljujem na Tvom prijateljskom saopstenju.Tvoji predlozi poklapju se sa mojim shvatanjima,ako i sa saopstenjima koja sam nocas primio iz Beca i koja sam pole dostavio Londonu. Ovoga trenutka sam primio od kancelara saopstenje da mu je prispela vest da je Nikola nocas naredio mogbilizaciju celokupne svoje vojske i flote... Ja odlazim u Berlin da se postaram za bezbednost svojih istocnih granica,gde su se vec sakupile jake ruske trupe.
Vilhelm


Diplomatija gubi igru,oseca se miris baruta!

1 Avgust 1914 godine
12.52 po podne.
Nemacki kancelar ,nemackom ambasdoru u Petrovgrad

Ukoliko ruska vlada ne dude dala zadovoljavajuci odgovor na nas zahtev,neka joj Vasa ekselencija izvoli danas do pet sati po podne predati ovu delaraciju:
"Carska vlada se od pocetka krize trudila da se dodje do mirnog resenja.Odazivajuci se zelji izrazenoj od strane Njegovog Velicanstva cara ruskog,Njegovo Velicanstvo car nemacki ,u saglasnosti sa Engleskom,bio se zauzeo da izvrsi ulogu posrednika kod beckog i petrovgradskog kabineta,kada je Rusija,ne cekajuci rezultat posredovanjaa,pristupila mobilizaciji celokupne svoje vojne snage na suvu i moru.

Usled te mere pune pretnje,koja nije bila izazvana nikakvim vojnom propremom od strane Nemacke,Nemacka Carevina se nasla pred jednom ozbiljnom i neposrednom opasnoscu. Ako bi carska vlada propustila da predupredi tu opasnost,ona bi time dovela u pitanje bezbednost,pa i samu egzistenciju Nemacke.
Prema tome,nemacka vlada se nasla prinudjena da se obrati vladi Njegovog Velicanstva,cara svih Rusa,zahtevajuci obustavu navedenih vojnih mera.
Postoje Rusija odbila da ispuni ovaj zahtev,i tim odbijanjem ocito pokazala da je njena akcija upravljena protiv Nemacke,cast mi je ,po naredbi moje vlade,saopstiti vasoj ekselenciji ovo sto sleduje:

Njegovo Velicanstvo Car ,moj uzviseni suveren,prima ,u ime Carstva ,izazivanje i smatra se u ratnim stanjem sa Rusijom".


1 Avgust 1914 godine

Nemacki car Vilhelm engleskom kralju Djordju.

Ovoga trenutka sam primio saopstenje Tvoje Vlade po kome ona nudi francusku neutralnost pod garantijom Velike Britanije.
Toj ponudi je bilo pridodato pitanje ,da li bi Nemacka,pod takvim uslovima,odustala od napada na francusku.
Moja mobilizacija,koju sam vec naredio danas po podne na dva fronta,na istoku i zapadu iz tehnickih razloga mora se nastaviti prema planu. Protiv naredba se vise ne moze izdati,jer je Tvoj telegram na zalost dosao suvise dockan.Ali ako mi Francuska ponudi neutralnost,koja mora biti zagarantovana engleskom vojskom i flotom,ja cu naravno odustati od napada na Francusku i na drugom mestu upotrebiti svoje trupe. Nadam se da Francuska nece postati nervozna.
Vilhelm

I tako je počeo WWI.

3. Avgusta  Nemacka je objavila rat Francuskoj.

4. Avgusta .Velika Britanija je objavila rat Nemackoj.

U rat su se ukljucile i druge zemlje u Evropi,pa i svetu..
Ukupno 33 zemlje sveta. Pod oruzje je stavljeno 74 miliona ljudi.
Prvi put je upotrebljen tenk i bojni otrov.
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.