Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Destruktivna psihologija mase  (Pročitano 3128 puta)
29. Maj 2005, 03:14:07
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1387
Zastava Uvek i svuda
Fatalna zbivanja na teritoriji bivše Jugoslavije u poslednjoj dekadi dvadesetog veka (rat u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni, rat za Kosovo i NATO bombardovanje) uticala su na porast svesti o potrebi razumevanja složenog problema tabua ubistva i njegovih relativizacija u uslovima ratova i tiranija.

U vremenu ratova nasilje je postalo deo psihopatologije svakodnevnog života. Nasilje je, za neke ljude, postalo efikasan način za postizanje različitih ciljeva, velikih ili malih: nasiljem se može steći moć, politička ili lična, eliminisati realni ili imaginarni protivnik, nasiljem se može steći ili zadržati vlast i moć da se kontrolišu tuđi životi. Ciljevi ostvareni takvim nasiljem po pravilu generišu novo nasilje, i veće i teže, što ljude krvavih ruku uvodi u začarani krug destrukcije. Jednom srušene civilizacijske barijere, što je pretpostavka za vladavinu sile, teško je ponovo uspostaviti ali ne i sasvim nemoguće.

Društvene napetosti, politički razdori i sukobi u velikoj meri predstavljaju eksternalizaciju unutrašnjih konflikata pojedinca. Te unutrašnje napetosti čovek bi trebalo da razreši u sebi umesto što svoju neurotičnu ili psihotičnu podvojenost projektuje na socijalni plan. K. G. Jung je pisao o tome koliko individualna opsednutost "pogrešnim" emocijama može biti zarazna za mase. U nemogućnosti da se suoči sa sopstvenim Das Selbst (unutrašnjim ja) pojedinac pokušava da popravi druge ljude ili, u slučajevima ekstremne političke moći, da pokori svet.

Ponašanje ljudi u masovnim katastrofama i ratovima predstavlja “prirodni eksperiment” kojim se psihologija mora koristiti da bi došla do teorijskih saznanja o dramatičnim epizodama, kolektivnim odgovorima na njih i, konačno, individualnim razlikama u tim reakcijama. Ekstremno dramatične situacije kao što su ratovi pokazuju, između ostalog, šta se može desiti ljudskom razumu kad ga obuzmu i nadvladaju bes, panika, hostilnost i strah – kad najniži i najprimitivniji slojevi mentalnog funkcionisanja izbiju na površinu. Čini se da tako duboke regresije razaraju duhovni i civilizacijski sloj čovečanstva nataložen tokom više hiljada godina, pokazujući da pod određenim uslovima homo sapiens (razuman) može ponovo postati homo demens (bezuman).

Leposava Kron
Institut za kriminološka i sociološka
istraživanja, Beograd
IP sačuvana
social share
Ne dam ovo sunca u ocima
Ne dam ovo hleba na dlanu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Jel to neki članak ili postoji knjiga ?
Nisu samo ratovi ti koji dovode do negativnih pojava.
Neke sasvim obične svakodbevne stvari iz života mogu je podstaći (ono negativno) ..
recimo poskupljenje cena benzina ili kašnjenje isplata penzija .. direktno utiče na više stotina hiljada ljudi u isto vreme ..
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1387
Zastava Uvek i svuda
Vise kao studija...rat naveden samo kao tipican primer.
Kako pojedinac svoje ideje ( cesto destruktivne) moze preneti na masu, i manipulisati istom?
Videli smo u nasoj zemlji na primerima politickih stranaka, ali i u onim manje uocljivim kada razne estradne i druge javne licnosti promovisu armiji idolopoklonika svoje stavove o sex- u , ljubavi , moralu, ponasanju ,pri tom svesni ili ne da svoju promiskuitetnost , mogu "normalizovati" samo ako je prihvati veliki broj ljudi...primera ima puno, ....dali je jednostavnije zavesti masu ili pojedinca.
IP sačuvana
social share
Ne dam ovo sunca u ocima
Ne dam ovo hleba na dlanu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


It's a state of mind.

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 144
mob
SonyEricsson T230
Danas mediji predstavljaju ubojito orudje "pojedinaca". Vecina ljudi nas svetu provede minimum 4 sata dnevno ispred TV ekrana, neretko prihvatajuci sve sto im se servira. Primera je mnogo, veliku opasnost predstavljaju filmovi izasli iz Holivuda, finansirani od strane pojedinaca radi propagiranja politickog stava, usko su povezani sa ljudima na celu velikih korporacija koji takodje pomazu produkciju i koriste filmove za reklamiranje svojih proizvoda. Takodje se dovoljno jakom i dugom medijskom propagandom drustvo moze promeniti iz korena, namecuci  na taj nacin cak i moralne norme, odnos i stav drustva prema odredjenim stvarima. To je nesvesno ispiranje mozga, oblikovanje svesti, neizmerna opasnost koja preti da napravi od ljudi poslusne robote koji izvrsavaju svaku naredbu, usmerenu direktno ka izvrsenju krajnjeg cilja individue/a koja/i ima/ju direktnu ili indirektnu kontrlolu nad medijima.
Nekada su se ratovi mozda i imali smisla ako ih je jedan narod vodio za oslobodjenje. Danas toga nema, pa cemu onda ratovi? Droga, nafta, trziste, jeftina radna snaga... A zna se ko ih zakuvava. Ko ima najvise koristi od rata koji se vodio na teritoriji BiH? Evo i RS su ukinuli.  Dzamije i crkve se ponovo grade, ljudi su zbunjeni, ne znaju za cega su se borili. Sve se vraca na staro, sem novih americkih zastava koje se vijore na srpskim fabrikama, a mi, slepci kakvim su nas napravili, ponosni sto radimo za Amerikance. Oni "kao" dobro placaju, a zaboravili smo na to kolike su plate bile pre ratova...

btw, =>najniži i najprimitivniji slojevi mentalnog funkcionisanja izbiju na površinu<= na ovo sam mislio kad sam napisao "izivljavanje", upuceno NeoDesignu
IP sačuvana
social share
Stavi pravu stvar na pravo mjesto i cini to cesto.
One hoce isto sto i mi.
Izgubio sam ideale. Posteni nalazac moze slobodno da ih zadrzi. Neka mu je Bog u pomoci.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1387
Zastava Uvek i svuda
masmediologija na Balkanu...
inace , pod pojmom psihologija mase ima puno primera i iz obicnog zivota, npr. divljanje navijaca na sportskim bojistima, znam puno momaka ,koji to nikad ne bi radili kad su sami, ali podivljaju u coporu.
IP sačuvana
social share
Ne dam ovo sunca u ocima
Ne dam ovo hleba na dlanu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


It's a state of mind.

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 144
mob
SonyEricsson T230
Pa, valjda im je to neki ventil.
IP sačuvana
social share
Stavi pravu stvar na pravo mjesto i cini to cesto.
One hoce isto sto i mi.
Izgubio sam ideale. Posteni nalazac moze slobodno da ih zadrzi. Neka mu je Bog u pomoci.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


It's a state of mind.

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 144
mob
SonyEricsson T230
Inace sta mislite o ovome: Do nedavno se na HRT-u (hrvatska tv) emitovao serial tipa "da se ne zaboravi"(u stvari, mogucje je da se joh uvek emituje, nisam siguran), u kom su ljudi svakodnevno imali prilike da gledaju strahote rata. Navarno, Srbi su nazivani cetnicima i prikazivani kao najgori monstrumi koji kolju, razaraju, siluju a njihov konacni, jedini zbog kog zive, cilj je da zbrishu sve Hrvate sa lica zemlje. Pored bolesno mashtovitih epiteta rec "agresor" je najcescje upotrebljivana kako bi se pomenuo srpski narod.
Serial se sastojao od preradjenih priloga iz njihovog tv dnevnika koji se emitovao za vreme rata, a emitovanje je zapocelo '92-'93.
Sve u svemu ljudi su to 10 godina gledali. Sta mislite, sada, kakvo misljenje imaju oni o Srbima??? "Lepo"!!!
I kod nas se rat hushkao preko TV ekrana, ali ne po zavrshetku rata!!!
Znam samo jednu stvar... ni moji unuci, ni nihova deca necje moci u Milnu na more.
Mrznja je duboko usadjena u ljude.
IP sačuvana
social share
Stavi pravu stvar na pravo mjesto i cini to cesto.
One hoce isto sto i mi.
Izgubio sam ideale. Posteni nalazac moze slobodno da ih zadrzi. Neka mu je Bog u pomoci.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1387
Zastava Uvek i svuda
hrvati su cak i angazovali neku stranu marketinsku agenciju da im vodi rat...sto znaci da su bili svesni kolika je moc propagande i kakav je njen uticaj na mase kako u zemlji ,tako i napolju...ali oni su toga oduvek bili svesni, sada im je konacno i uspelo. Mislim da je masu svakako lakse obrlatiti nego pojedinca , zapalis malu vatru i sklonis se sa strane, a drugi ce vec dolivati ulje konstantno dok ne postane pozar.
IP sačuvana
social share
Ne dam ovo sunca u ocima
Ne dam ovo hleba na dlanu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


...jednom, davno, negde daleko...

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 11837
Zastava
mob
Nokia 5110
Mislim da gresis u ovome.

Citat
hrvati su cak i angazovali neku stranu marketinsku agenciju da im vodi rat...sto znaci da su bili svesni kolika je moc propagande i kakav je njen uticaj na mase kako u zemlji ,tako i napolju

Te novinarske agencije su prvo razgovarale se Karadzicem i trazili od njega novac da se srbi prikazu u svetu kao narod koji se brani, narod koji nezeli rat a svi ostali kao zlocinci. On je to odbio i zato smo ovako prosli. Hrvatio su im davali i sakom i kapom i imali podrsku sveta u svakom svom cinu kao i muslimani.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1387
Zastava Uvek i svuda
Ne gresim, u pitanju je americka agencija za publicitet "ruder i fin".
IP sačuvana
social share
Ne dam ovo sunca u ocima
Ne dam ovo hleba na dlanu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.