Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Deset saveta kako da se snađete u školskim problemima svog deteta  (Pročitano 986 puta)
02. Feb 2006, 00:24:28
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple 15
Deset saveta kako da se snađete u školskim problemima svog deteta

Kad đak popusti u školi

Kako da se snađemo u školskim problemima deteta? Oni su tako brojni i različiti da je to teško i stručnjaku, a kamoli roditeljima. Ponekad nemaju vremena, a ponekad strpljenja. Teško je i učitelju ili nastavniku. Ali je ipak najteže samom malom đaku.

Najčešće sve počinje bezazleno: sporo radi domaće zadatke, teško pamti slova, ne može da se koncentriše. Skloni smo da se tešimo: „Još je mali, naučiće“. U tom trenutku teškoće je lako primetiti i ispraviti. Ali ako ih prenebregnemo, one se kasnije samo množe, a jedan problem vuče za sobom nekoliko drugih. Stalni neuspesi toliko obeshrabruju dete da teškoće prelaze s jednog predmeta na drugi. Dete se predaje, počinje da se smatra bespomoćnim i na kraju samo sebi kaže: „Nikad mi to neće poći za rukom!“ Stoga se ne uljuljkujte da će sve proći samo od sebe. Preduzmite sve što je u vašoj moći.

Prvo - ne gledajte na nastale teškoće kao na ličnu tragediju, ne očajavajte i, što je glavno, trudite se da ne pokažete svoje ogorčenje i nezadovoljstvo. Imajte na umu da je vaš glavni zadatak da pomognete detetu.

Drugo - spremite se na to da vam predstoji dugotrajan rad s detetom jer ono samo, u ovom trenutku barem, nije za to sposoban.

Treće - vaša glavna pomoć se sastoji u tome da potkrepite njegovu sigurnost u sopstvene snage, da probate da ga oslobodite napetosti i osećaja krivice za neuspeh. Ako ste prezauzeti, pa ulovite samo poneki trenutak da ga pitate kako mu ide i izgrdite ga, time mu nimalo ne pomažete, već samo izazivate nove probleme.

Četvrto - zaboravite čuvenu frazu: „Šta si danas dobio?“. Ne zahtevajte da vam odmah ispriča kako je bilo u školi, naročito ako je razočaran ili ogorčen. Ostavite ga na miru, sam će vam sve ispričati ako bude siguran u vašu podršku.

Peto - ne razgovarajte s nastavnicom o detetovim problemima u njegovom prisustvu. Nikada ne grdite dete pred drugovima iz razreda. Takođe ne treba se oduševljavati uspesima druge dece, a njegove nipodaštavati.

Šesto - treba da se interesujete za domaće zadatke samo kada mu vi pomažete da ih uradi. Kad zajedno radite domaći, morate da se naoružate strpljenjem.

Prilikom izrade domaćih zadataka držite se pravila da nikad ne radite više pola sata bez pauze. Odredite i ko će sa detetom da radi, mama je emotivnija i lako može da povisi glas, dok je tata strog, ali staloženiji.

Sedmo - nemojte se ustručavati da zamolite nastavnika ili učitelja da prozove dete samo kad se samo javi, da ne ističe pred svima njegove greške i ne naglašava neuspehe. Detetu je potrebna pomoć i jedne i druge strane.

Osmo - radite samo na „pozitivnoj motivaciji“. Bodrite i hvalite mališana za najmanji, makako beznačajan uspeh. Najvažnije je da ga nagradite za trud i to ne samo na rečima. U protivnom, dete će pomisliti da nema svrhe da ulaže napor jer to niko ne primećuje i ne konstatuje.

Deveto - deci s teškoćama u učenju neophodan je precizan dnevni raspored. Takva deca su obično rasejana i nimalo smirena, što znači da im nije lako da se drže određenog režima. Ako mališan ujutru teško ustaje, nemojte da ga drmusate i požurujete; mnogo je bolje da navijete budilnik barem 15 minuta ranije.

Dajte mu izvesnu slobodu (recimo, pustite ga da legne u deset umesto u pola deset). Veoma je bitno da jedan dan u sedmici (najbolje nedeljom) dete bude rasterećeno svake obaveze, naročito za vreme raspusta.

Deseto - veoma je bitno da blagovremeno i pravilno sprovedete mera za poboljšanje uspeha u školi. Stoga se obavezno konsultujte sa stručnjacima: psihologom, logopedom, pedagogom ili lekarom.


Izvor: Blic \ CDC/JS
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.