Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Deset najtraženijih Srba na poternici Interpola  (Pročitano 5026 puta)
11. Avg 2008, 11:15:53
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.51
mob
Apple iPhone SE 2020
KO ŠTITI BEGUNCE
Deset najtraženijih Srba na poternici Interpola
Autor: T. M. S. | 11.08.2008. - 06:16



BEOGRAD - Više od tri stotine Srba nalazi se na međunarodnoj poternici Interpola koja važi u 186 zemalja. Međutim, da raspisivanje poternice ne znači obavezno hapšenje i ekstradiciju begunaca pokazalo se nedavno u slučaju Stanka Subotića Caneta, koji je uhapšen u Moskvi u aprilu, a zatim pušten zbog navodne zastarelosti postupka o švercu cigareta za koji je optužen u Srbiji.

Rusija je imala presudnu ulogu i u izbegavanju krivične odgovornosti Mirjane Marković i Marka Miloševića. Dobijanjem azila, Interpolova poternica za njima je u Rusiji prestala da važi.
Slično prolazi i Bogoljub Karić, koji se od bekstva iz Srbije 2006.
krije u Rusiji, ali i slobodno putuje Evropom.
- Za njima ne postoji organizovana potraga. Njihova imena su u sistemu Interpola, što znači da bi trebalo da budu uhapšeni gde god da se nalaze. Na terenu, međutim, sve zavisi od politike i zakona zemalja na čijoj se teritoriji nalaze begunci. Marko i Mira bi bili uhapšeni čim napuste Rusiju, ali je pitanje da li bi i u toj situaciji došlo do njihovog izručenja Srbiji. Interesantno je i da je Švajcarska, kojoj je bio poslat zahtev za Subotićevo hapšenje, to odbila pozivajući se na svoje zakone o finansijskim krivičnim delima - kaže za „Blic“ izvor iz vrha MUP-a. On navodi da je, po zakonu, srpska policija u ovakvim slučajevima potpuno nemoćna jer se cela aktivnost završava na raspisivanju poternice.
Za razliku od Mire, Marka, Subotića i Karića, naš MUP i dalje organizuje opsežnu potragu za petoricom odbeglih pripadnika zemunskog klana Milanom Jurišićem, Vladimirom Milisavljevićem, Milošom Simovićem, Sretkom Kalinićem i Ninoslavom Konstantinovićem, koji su u bekstvu od marta 2003.
Iako za njih postoje informacije da se kriju u okruženju i da često dolaze u Beograd, potraga za njima i dalje je bezuspešna.
Srbin sa najdužim stažom na poternici Interpola je Čačanin Goran Bojović, naručilac serije plaćenih ubistva sredinom devedesetih godina. Pet likvidacija, izvršenih od 1995. do 1997. godine u Čačku, Bojović je naručio iz Kejptauna, najvećeg grada Južne Afrike u kojoj se najverovatnije i sada krije.
Ubistva, koja su posledica obračuna dve tada najveće kriminalne grupe u Čačku, Bojović je platio 50.000 nemačkih maraka.
Njegove plaćene ubice Darko Nikolić i Dejan Životić iz Beograda poslednji su u Srbiji osuđeni na smrtne kazne 1998. godine. Nikolić je osuđen za ubistvo Milijana Anđelića i Milivoja Vujovića, koje je greškom likvidirao 22. avgusta 1995. godine na parkingu ispred restorana „Lovac“ umesto prave mete Mike Velimorovića, koji je te večeri žrtvama pozajmio svoj „mercedes“. Krajem novembra iste godine, Nikolić ponovo pravi grešku kada je, u pokušaju da u kafiću „Montana“ likvidira Tomislava Mihailovića Gibanicu, stradao noćni čuvar Jovan Aleksić. Bojović nije odustao od likvidacije Mihailovića, koga je 5. juna sledeće godine ubio Dejan Životić. Šest meseci kasnije, Životić je po nalogu iz Kejptauna usmrtio i Branka Drobnjaka, jednog od braće Drobnjak koji su se sukobili sa Bojovićem, što je bio i osnovni povod za obračun u čačanskom kriminalnom podzemlju.

Potraga za Terzićem
Poslednji srpski begunac za kojim je pre nekoliko dana raspisana poternica je Zvezdan Terzić, bivši predsednik Fudbalskog saveza Srbije, koji se tereti da je prisvojio 1,1 milion maraka od transfera Vanje Grubača u Hamburg 1998. godine.
Terzić je iz Srbije otišao krajem januara, kada su počele najave njegovog hapšenja. Početkom marta je za njim raspisana potraga, a sud je pre nedelju dana za njim raspisao poternicu Interpola. Pretpostavlja se da se Terzić krije u Crnoj Gori.



Najpoznatiji sa spiska na kome je više od 300 naših državljana
Mirjana Marković

Prva Interpolova poternica za Markovićevom raspisana je u akciji „Sablja“ 2003. godine zbog nezakonitog dodeljivanja stana dadilji unuka Marka. Tri godine kasnije, poternica je povučena kako bi joj se omogućio dolazak na sahranu supruga uz jemstvo i obećanje da će se pojaviti na sudu. Markovićeva nije došla u Srbiju, poternica je ponovo aktivirana, a prošle godine pridodata joj je i istraga za šverc cigareta. Krajem prošle godine u Risiji je dobila azil.

Srđan Živković
Živković se tereti da je sa Slovencom Silviom Plutom, optuženom za surovo ubistvo Jasmine Đošić u Aleksincu, učestvovao u pokušaju ubistva Milovana Mladenovića 13. novembra 2004. godine. Plut je izvršio samoubistvo u slovenačkom zatvoru u kojem je služio 30-godišnju kaznu zbog ubistva Ljubice Ulčar.

Marko Milošević
Sina Slobodana Miloševića azil u Rusiji štiti od poternice raspisane prošlog leta zbog šverca cigareta i poternice iz februara 2008. zbog premlaćivanja trojice požarevačkih „otporaša“. Prva poternica protiv Marka, iz februara 2003, povučena je 2005, kada je Zoran Milovanović povukao iskaz kojim je Miloševića optužio za prebijanje.

Slobodan Radulović
Istraga protiv prvog čoveka „C marketa“ pokrenuta je u decembru 2005. zbog sumnje da je bio jedan od vođa stečajne mafije. Iako se u optužnici navodi da postoji opasnost da iskoristi novac koji je većim delom ostao neotkriven, njemu je u Španiji od aprila 2006, kada je za njim raspisana poternica, određen kućni pritvor.

Željko Milovanović
Za bivšim pripadnikom JSO poznatom po nadimku Crveni Vetar Interpolovu poternicu raspisali su sudovi u Osijeku, Beogradu, Novom Sadu, Subotici. Poslednju akciju u Srbiji, Milovanović je izveo u maju 2005, kada je opljačkao poštu u Beočinu. U policijskoj poteri Milovanović je ranjen, a tri dana kasnije nađen je ispred tuzlanske bolnice. Tamo je uhapšen, ali je posle samo nekoliko dana pobegao iz marice kojom je prevožen na lekarski pregled.

Mladen Lazarević
Sa Milanom Ljepojom, Duškom Poznanom i Draganom Đorđevićem učestvovao u pljački zlatare u Dubaiju 15 aprila prošle godine iz koje su ukrali nakit vredan 11 miliona evra.
Ljepoja je pre dva meseca uhapšen u Francuskoj, čija policija potražuje i dvojicu njegovih „oslobodilaca iz zatvora“ Predragaom Lovrićem i Milošem Jovanovićem.

Stanko Subotić
Zbog zastarelosti šverca cigareta, za koji je optužen pred Specijalnim sudom, Rusija je krajem juna odbila zahtev Srbije za izručenje Stanka Subotića. Njegovo hapšenje i izručenje prethodno je odbila Švajcarska.

Bogoljub Karić
Za Bogolju-bom i njegovim bratom Sretenom Karićem poternica je raspisana početkom 2006, kada je pokrenuta istraga o malverzacijama u „Mobtelu“ teška 70 miliona dolara. Veruje se da se zbog dobrih političkih veza u ruskoj administraciji i finansijskih ulaganja u tu zemlju obojica nalaze u Moskvi.

Miladin Kovačević
Sud u Njujorku raspisao je međunarodnu poternicu za Kovačevićem zbogprebijanja američkog studenta u kafiću na Binghemton univerzitetu. Slučaj je izazvao veliku pažnju američkih vlasti koje insistiraju na Kovačevićevom dobrovoljnom povratku u Ameriku, iz koje je posle incidenta pobegao zahvaljujući putnoj ispravi koju mu je nazakonito izdao srski vicekonzul Igor Milošević.

Milan Mitić
Na poternici hrvatske policije koja ga sumnjiči za pljačku 15 miliona kuna (dva miliona evra) iz Zajednice pošta u Splitu sredinom marta. Zbog razbojništva i krađa osuđivan u Švajcarksoj i Nemačkoj, u čijim zatvorima je proveo više od deset godina.
U Srbiji mu se sudilo kao članu razbojničke grupe Milosava Veskovića.
Zbog ove pljačke hrvatska policija traga i za Zoranom Stevanovićem, koji je ukradene kune konvertovao u Bosni.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.