Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 01:25:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Depresija i terapija?  (Pročitano 1738 puta)
15. Mar 2013, 22:19:22
Zodijak
Pol
Poruke 3
Browser
Chrome 25.0.1364.160
Kako pomoći depresivnoj osobi? Koje su pravi koraci koje treba učiniti?
 Meni bliska osoba je na antidepresivima i sedativima,ide kod lekara koji joj to prepisuje,već duži period i prati.  Poslednje što je dobila je Lamictal,i tu joj stalno povećava dozu.
Jasno mi je da je sa antidepresivima ta priča,dok se ne nađe pravi,isprobava se,ali. . . . ne mislim da joj samo ti lekovi mogu pomoći,bez nekog terapeuta,razgovora o razmišljanju,strahu,izgubljenosti. . . ono što je ona rekla da oseća i da se radi na rešavanju toga i samopoštovanja. . . .
Sada sa lekovima ona jako jako slabo jede,puno spava,pije sedativa i više nego što je preporučeno,nema volju nizašta,a pritom i živi sama sa kučetom(bar se još o njemu brine).  Ali je negativnog razmišljanja,ne vidi razlog i način da bude bolje. . Oseca ogroman bol već dugo. .
Zanima me da li bi kognitivno-bihejvioralna terapija pomogla,ili neka druga,. . i koja. . . kakva su iskustva. . . i kako da nađem lekara kome će moći da poveri svoj mozak. . .
Plašim se da će samo pući. . . . ne znam ni ja kako više da se ponašam.  I mene je sam strah za nju počeo uvlačiti u depresiju,pa neznam više šta. . . kako. . .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows 7
Browser
Chrome 25.0.1364.172
mob
Samsung 111111
1.

To sto ide kod psihijatra je odlicno.Inace,anti-depresivi imaju sirok spektar nezeljenih efekara, koji bi trebalo da joj pomognu kroz neko vreme tipa par nedelja.Lekovi ne deluju odmah.

2.

Teraj u osobu na neku fizicku aktivnost i skretanje misli.Najbolje bi bilo da ako se osoba ne bavi fizickom aktivnoscu krene da trci.Neka pliva,trci,gleda da ispuni dan .. kako bi vreme o bilo kakvim prisilnim i mracnim mislima imala minimalno vremena.

3.

Popricaj sa psihijatrom kako mozes da joj pomognes,on je najupuceniji jer zna koju joj je terapiju prepisao i koju dijagnozu postavio.


BAY d vej..nisam psiholog,niti bilo sta iz te branse,tako da sve sto si procitao iz mog posta uzmi sa rezervom.Eventualno razmotri trecu stavku.
« Poslednja izmena: 15. Mar 2013, 22:38:23 od jasikasi »
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.14
Jedna lepa tema o samoj depresiji...

http://forum.burek.com/t229867.html

i jedna o pravcima u psihoterapiji pa i o kognitivno-bihejvioralnom...

http://forum.burek.com/pravci-u-psihoterapiji-t447018.msg7256186.html#msg7256186

Inace, nema neke prevelike pomoci. Pruzi toj osobi podrsku, budi uz nju i vodi je kod lekara i nadaj se najboljem. Ako je vec pod terapijom i lekovima i prati se terapija to je to. Ako ima dobrog psihijatra koji vodi racuna o njoj on ce sam verovatno promeniti lekove i terapiju ako bude bilo potrebe...
« Poslednja izmena: 16. Mar 2013, 01:04:23 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Kako pomoći depresivnoj osobi? Koje su pravi koraci koje treba učiniti?
 Meni bliska osoba je na antidepresivima i sedativima,ide kod lekara koji joj to prepisuje,već duži period i prati.  Poslednje što je dobila je Lamictal,i tu joj stalno povećava dozu.
Jasno mi je da je sa antidepresivima ta priča,dok se ne nađe pravi,isprobava se,ali. . . . ne mislim da joj samo ti lekovi mogu pomoći,bez nekog terapeuta,razgovora o razmišljanju,strahu,izgubljenosti. . . ono što je ona rekla da oseća i da se radi na rešavanju toga i samopoštovanja. . . .
Sada sa lekovima ona jako jako slabo jede,puno spava,pije sedativa i više nego što je preporučeno,nema volju nizašta,a pritom i živi sama sa kučetom(bar se još o njemu brine).  Ali je negativnog razmišljanja,ne vidi razlog i način da bude bolje. . Oseca ogroman bol već dugo. .
Zanima me da li bi kognitivno-bihejvioralna terapija pomogla,ili neka druga,. . i koja. . . kakva su iskustva. . . i kako da nađem lekara kome će moći da poveri svoj mozak. . .
Plašim se da će samo pući. . . . ne znam ni ja kako više da se ponašam.  I mene je sam strah za nju počeo uvlačiti u depresiju,pa neznam više šta. . . kako. . .

Fora sa antidepresivima je što oni obično deluju tek posle nekog vremena uzimanja... nekoliko nedelja, nekad čak prođe i mesec dana. Potrebno je pronaći pravu dozu i pravi lek sa minimumom neželjenih efekata, a to obično nije lako, jer svaki organizam je priča za sebe.

Ne poželjno, već neophodno je da se, istovremeno sa medikamentoznom terapijom, uvede i psihoterapija. Kod depresivnih osoba, nekada je potrebno sačekati da im se stanje stabilizuje lekovima, pa se tek onda pristupa psihoterapiji. Lekovi sami za sebe, dugoročno gledano, ne mogu pomoći. Cilj većine medikamentoznih terapija jeste najpre smanjivanje, a zatim i ukidanje lekova - to nije moguće postići bez psihoterapije. Psihijatre kod nas za to, nažalost, u velikom broju slučajeva, za to boli patka i najlakše je dati lekove i gotovo (naravno, čast izuzecima).

KBT je dobar izbor, mislim da je REBT (racionalno-emocionalno-bihejvioralna terapija, derivat KBT) još bolji. Naravno, sve zavisi od vrste i uzroka depresije. Lekara/psihijatra, ali i psihologa/psihoterapeuta - najbolje je naći na preporuku. Ako si iz NS, piši mi putem privatnih poruka, pa ti mogu reći ko u ovom gradu to radi ozbiljno i posvećeno.  Smile
« Poslednja izmena: 16. Mar 2013, 16:51:32 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows 7
Browser
Chrome 25.0.1364.172
hvala za odgovore svima! B@mbin@nije u pitanju Novi Sad,nažalost.
 A da li je neko imao iskustva sa Zavodom za mentalno zdravlje u Palmotićevoj?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows 7
Browser
Chrome 25.0.1364.172
Može li se u Zavodu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj birati lekar? Ima li neko neko pozitivno iskustvo odande?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 01:25:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.