Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 37 38
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Демократска странка Србије и Војислав Коштуница  (Pročitano 23244 puta)
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.1
Да ли ће „српски став“ бити став Србије?
   PDF    Штампа    Ел. пошта
Младен Ђорђевић   
понедељак, 13. фебруар 2012.

Иако није без мана и грешака, Војислав Коштуница јесте политичар који је обележио постпетооктобарску Србију. Иако је већ четири године изван власти, и даље је на мети владајуће касте, за коју је од драгоценог саборца у обарању Милошевића постао терет и симбол нацоналистичког злотвора, главни кочничар европског пута Србије, кога би они најрадиле видели негде иза решетака. Непрекидне ударе на личност и политику за коју се залаже и персонификује, лидер ДСС-а је поднео и подноси остајући доследан својој политици и дистанциран од пропагандне бруталности.

Дистанца и интелектуални ексклузивизам који гаји очували су му имиџ и поред напада и великих грешака ДСС-а и његове владе, али су му истовремено донеле изборни неуспех и низак рејтинг. ДСС према анкетама тренутно стоји мало изнад цензуса, а уочи нових избора, који ће по Србију бити можда пресуднији од оних 2008. Коштуница у изборну утакмицу против фанатизованих европских снага и њихових хистеричних медија креће књигом Зашто Србија а не Европска унија. У њој је понудио разрађен концепт политичке и војне неутралности Србије, које нуди као одговор садашњем „безалтернативном“ путу.

Пошто сматра да би улазак Србије у ЕУ значио насилно измештање Србије из њеног историјског тока, Коштуница је понудио идеју војне и политичке неутралности, која по њему представља идеју самосталности и слободе насупрот нових догми и нових центара моћи. Он тиме настоји да реафирмише тзв. „српски став“, који је преовладавао српском политиком 19 века, односно гледиште да је у свакој политичкој активности примаран интерес Србије. Коштуница жели да српски став уобличи за 21. век, али сматра да он не сме да исходи из остатака титоизма и једнопартизма, већ да мора бити чврсто ослоњен на најпозитивније тековине српског 19. века, односно на пуну афирмацију грађанског духа, демократије и националног консензуса.  Повратак „српском ставу“ значи „не“ Европској унији и НАТО, али не значи затварање и изолацију, већ сарадњу са свима кроз превасодхни интерес Србије.

Кренувши на овакав начини у изборну утакмицу, Коштуница се определио да буде глас разума, и насупрот медијским опсенама понудио решење и алтернатиев. Обраћајући се бирачима књигом, позивао је становнике Србије да му дају легитимитет, али као одговорни грађани, а не као изгладнела, залуђена и опсењена гомила. У томе лежи вредност, али и могући велики промашај и његове књиге и стратегије. Јер, Коштуница позива грађане да промисле и прихвате визију неутралности и самосталности, дванаест година после 5.октобра, када је Србија постала друштво крајности, уништене средње класе, које је све мање способно за разумно промишљање и управљање собом, и које је премрежено моћним организацијама, партијама и медијима чији је циљ да тако и остане.

После четири године катастрофалне проевропске власти, Коштуница од грађана тражи да му поново укажу поверење на изборима, не би ли изградио Србију на темељима које је положио за време своје власти. Остаје међутим дилема колико су грађани после деценије пута у Европу, који је и сам трасирао, заиста спремни да прихвате идеју политичке неутралности, која захтева далеко више озбиљности, одрицања и напора него што се то на први поглед да уочити. Иако је опредељење за улазак у ЕУ пало испод 50%,  питање је и колико је Србија заправо способна за неутралност у времену тектонских поремећаја и опасних тенденција на међународној сцени.

Да би остали на политичкој сцени, и у њој играли улогу коју сматрају да заслужују, Коштуници и ДСС-у предстоји да у изборној кампањи пронађу начин да, насупрот предстојећој ДС-овској пропагандној канонади, већини грађана приближе најважније елементе своје стратегије. Изостанак активне и агресивне промоције читаве идеје личило би на понављање истих грешака. А ако су у ДСС-у опет спремни да чекају још четири наредне године да се грађани освесте и схвате да је Коштуница у праву, дотле се у Србији може остварити најгори сценарио. Тада ће за државотворну политику и неутралност већ увелико бити касно.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
Војислав Коштуница: Нови услов ЕУ може бити Војводина
   PDF    Штампа    Ел. пошта
субота, 18. фебруар 2012.

СУБОТИЦА - Идеја о политици неутралности је идеја о политици самосталног одлучивања Србије о њеној будућности, казао је председник Демократске странке Србије (ДСС) Војислав Коштуница, представљајући у Суботици своју књиге "Зашто Србија, а не Европска унија".

Коштуница је рекао да књига представља темељ програма ДСС која улазак у ЕУ сагледава као потез којим би Србија изгубила суверенитет и један велики део територије - Косово.

"Приступањем ЕУ Србија би платила цену територијалне целовитости", рекао је Коштуница и оценио да би ЕУ, постављајући нове услове, почела да отвара и питање других територија као што је Војводина.

Он је изразио уверење и да је један од услова приступању ЕУ и приступање НАТО, чиме би се Србија, рекао је, морала одрећи и политике војне неутралности.

ЕУ би Србији наметнула и прихватање културних и моралних образаца, вредности и стандарда који би подразумевали ревизију историје и прихватање за српску традицију неприхватљивих вредности, рекао је лидер ДСС.

"Тиме би била угрожена суштина демократије, а то су националне државе, где је демократија и настала. Неприхватљив је захтев Европе за слабљење националних држава. ЕУ се претвара у унију наднационалних ентитета и то би био велики ударац за Србију", рекао је аутор књиге.

Коштуница као једино решење види политику неутралности кроз национално јединство како би се решили сви кључни проблеми у држави. То би, како је истакао, морао бити први задатак нове владе и нове скупштине.

"Тиме би и питање Косова било замрзнуто, а временом би политику неутралности проширили и на друге државе и савезе држава. Свајцарска и Норвешка су неутралне, нису чланице ЕУ, па ипак постоје", навео је председник ДСС.

Решење које нуди ДСС у односу на ЕУ је економски споразум, а као додатни аргумент за политику неутралности изнет је став да је ЕУ засићена и да су све чешћа противљења челника држава ЕУ њеном проширењу.

"Ово што сада ради власт у Србији је измештање из њеног природног правца. Србија никада није припадала ни западу ни истоку", закључио је Коштуница.

На промоцији књиге говорили су и Часлав Копривица, Коста Чавошки и Александар Поповић, који су оценили да је књига у форми интервјуа са Војиславом Коштуницом у суштини један целовит политички програм.

"Политика ЕУ према Србији је политика понижавања, а власт се понаша како би се понашали поданици неке деспотије, а не слободни људи", оценио је Часлав Копривица.

Коста Чавошки, који је оптужио садашњу власт у Србији да личи на власт Бенита Мусолинија, казао је да се Србија суочава са новим условима за приступање ЕУ, а Александар Поповић је оценио да је Србија у последњих стотину година своје историје лутала и водила рачуна више о другима него о себи.

Промоција књиге "Зашто Србија, а не Европска унија" одржана је у пуном амфитеатру Отвореног универзитета у Суботици, а публика која није могла да уђе, трибину је могла да прати и на видео биму у холу испред амфитеатра.

На промоцији није било омогућено публици да поставља питања.

(Бета)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 963
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.46
mob
Nokia 6630
DSS u procesu odmrzavanja


Uprkos niskim temperaturama koje su praktično zaledile celu Srbiju, DSS je u procesu odmrzavanja svoje politike i političkih aktivnosti. Naime, u poslednje vreme primetno je sve veće prisustvo partijskih funkcionera u medijima što do sada nije bio slučaj. DSS očigledno ne želi da ostane marginalizovana stranka u političkoj areni pred izbore, te je rešila da poradi na gotovo nepostojećem imidžu u medijima.

Tako je prethodne nedelje, jedan od potpredsednika DSS-a Aleksandar Popović u intervjuu za list Danas izjavio da, iako nije bio prisutan u medijima, nikad nije prestao da se bavi politikom. On takođe smatra da je ta stranka izgubila izbore 2008. jer je govorila neprijatnu istinu, dok su je drugi prećutkivali. Intervju za list Blic dao je i Nenad Popović, koji je izjavio da će DSS u pregovorima sa drugim strankama insistirati na tri principa, a to su pre svega proglašavanje političke neutralnosti Srbije, ekonomski program koji za cilj ima razvoj domaće privrede i proizvodnje i dosledno poštovanje Ustava koji garantuje očuvanje teritorijalne celovitosti Srbije. Pored toga, on je rekao da će u razgovorima sa SNS-om nastojati da iznesu ubedljive argumente za političku neutralnost Srbije.

Sve češće pojavljivanje Vojislava Koštunice u javnosti govori o ambiciji te stranke da privuče što veći broj neopredeljenih birača i ostvari što bolji rezultat na predstojećim izborima. U ovom trenutku najvažnija aktivnosti ove stranke je predstavljanje knjige Vojislava Koštunice “Zašto Srbija, a ne Evropska unija” čiji se delovi objavljuju u Politici u vidu feljtona. Prvo predstavljanje ove knjige održano je u subotu, u Domu omladine. Na tom skupu Koštunica je naveo sedam razloga zbog kojih Srbija ne treba da uđe u Evropsku uniju, među kojima je prvi i najvažniji „otimanje Kosova“. Ipak, najviše pažnje izazavao je jučerašnji zahtev Vojislava Koštunice, upućen ambasadoru Nemačke u Srbiji Volframu Masu, da se izvini Srbiji jer je zloupotrebio njeno poverenje. Osim toga, on je poručio da nemački ambasador mora da uskladi svoje ponašanje sa normama civilizovanog ponašanja pre započinjanja bilo kakve argumentovane rasprave.

S obzirom da se izbori bliže, primetan je porast predizbornih aktivnosti svih stranaka, pa i DSS-a čije je prisustvo u medijima u prethodnom periodu bilo ograničeno. Prvo i najvažnije pravilo u politici je da budete primećeni, bez obzira na politička opredeljenja. Ukoliko ne postoji komunikacija sa medijima koji su glavni prenosioci politčkih poruka, ni najbolja politika neće biti primećena. Čini se da DSS polako počinje da uči tu lekciju.
http://eizbori.com/dss-u-procesu-odmrzavanja/
IP sačuvana
social share
Blejanje...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
SonyEricsson 
Citat
На промоцији није било омогућено публици да поставља питања.
hebeš takvu promociju...
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 963
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.56
mob
Nokia 6630
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Nenad Popović pisao ambasadoru Nemačke: "Sve donacije EU ne mogu nadoknaditi štetu od NATO bombi"

- Sve donacije Evropske unije ne mogu ni blizu nadoknaditi štetu od najmanje 30 milijardi evra koju je srpska privreda pretrpela zbog NATO bombardovanja 1999. godine, ocenio je danas potpredsednik Demokratske stranke Srbije Nenad Popović u otvorenom pismu nemačkom ambasadoru u Beogradu Volframu Masu.
Mas je u ponedeljak izjavio da 78 odsto ekonomske pomoći Srbiji dolazi iz EU, a da tokom mandata lidera DSS Vojislava Koštunice kao predsednika Vlade Srbije Rusija nije dala Srbiji ni jedan dinar.
 
Popović je u otvorenom pismu naveo da je Srbija potpisavnjem 2008. godine sporazuma o saradnji sa Rusijom u oblasti naftne i gasne privrede "stekla potencijal da postane najvažnije energetsko čvorište u Jugoističnoj Evropi".
 
"Na osnovu tog sporazuma ruski Gazprom je za tri godine investirao više od milijardu evra u modernizaciju Naftne industrije Srbije, a veliku korist od ovih investicija osetila je čitava privreda Srbije", konstantovao je Popović.
 
On je dodao da će krajem ove godine početi izgradnja gasovoda Južni tok, "koji će Srbiji doneti nove investicije i radna mesta".
 
Srbija želi da ima još veću saradnju sa Rusijom. Želi da sarađuje i sa Nemačkom, ali na ravnopravnim osnovama i u obostranom interesu, što podrazumeva da nemački ambasador nema pravo da nam drži lekcije sa kim smemo da sarađujemo,
a sa kim ne, poručio je Popović
.http://www.blic.rs/Vesti/Politika/307870/Popovic-pisao-ambasadoru-Nemacke-Sve-donacije-EU-ne-mogu-nadoknaditi-stetu-od-NATO-bombi


 Smile
IP sačuvana
social share
Blejanje...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
Војислав Коштуница: Србија је данас у Бриселу понижена
   PDF    Штампа    Ел. пошта
петак, 24. фебруар 2012.

БЕОГРАД – Председник Демократске странке Србије (ДСС) Војислав Коштуница изјавио је да је данас у Бриселу Србија понижена и натерена од ЕУ да буде саучесник у стварању независне државе Косово.

„Власт слави што ће добити кандидатуру и што је постигнут споразум са албанским сепаратистима”, рекао је Коштуница агенцији Бета након што су делегације Београда и Приштине у Бриселу постигле споразум о регоналном представљању Косова и интегрисаном управљању прелазима.

Коштуница је оценио да ће према том споразуму албански цариници и полицајци успоставити границу између Србије и Косова.

„На регионалним скуповима сепаратисти ће бити представљени, како кажу, фуснотом у којој се, поред Резолуције 1244, наводи и мишљење Међународног суда правде по коме независност Косова није кршење међународног права”, казао је Коштуница.

Он је навео да је тим споразумом ЕУ успела да заједно са властима у Београду нанесе „тежак ударац српском народу и српској држави” и да данас нема „слободног човека у нашој земљи који се не осећа пониженим”.

(Бета)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
Групација европских народних странака избацила из чланства ДСС?
   PDF    Штампа    Ел. пошта
субота, 25. фебруар 2012.

Београд -- Европска народна партија намерава да из свог чланства избаци ДСС због "крајње антиевропске политике" те странке, сазнаје лист "Данас". ДСС: Сами смо изашли.

Европска народна партија је групација политичких странака десног центра с тренутно највећим утицајем у ЕУ.

Лист у викенд-издању, позивајући се на међународне политичке изворе, пише да би до искључења ДСС који од 2008. води све израженију политику против уласка Србије у ЕУ, требало да дође на самиту Европске народне партије у јуну.

"Проевропска политика један је од базичних услова за чланство у Европској народној партији", кратко су образложили саговорници листа "Данас" из Брисела.

Уз ДСС, чланице Еворпске народне партије из Србије су и Г17 плус и Савез војвођанских Мађара.

Међу лидерима те групације су немачка канцеларка Ангела Меркел, француски председник Никола Саркози, шведски премијер Фредрик Рајнфелд, председник Европског савета Херман ван Ромпеј и председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо.

ДСС: Нисмо избачени, ми смо их напустили

Демократска странка Србије негирала је данас да је избачена из Европске народне партије, истичући да је због своје политике о неутралности Србије напустила ту групацију европских странака десног центра.

"Председништво ДСС-а донело је 23. фебруара одлуку да напусти ЕПП и о томе је писмено обавестило председника Европске народне партије Вилфрида Мартенса", саопштио је ДСС.

Та странка је у писму Мартенсу указала да ЕУ спроводи политику стварања независног Косова.

"Због наше одлуке да Србија треба да прогласи политичку неутралност, ДСС више није у могућности да буде у ЕПП. Наше формално напуштање ЕПП значи да ће ДСС на новим основама, уз уважавање обостраних интереса, сарађивати са странкама европског десног центра", пише у саопштењу.

Како је наведено, ДСС је због политичке неутралности већ напустио ЕПП и самим тим су без било каквог значаја и основа информације како ће у будућности ЕПП из свог чланства искључити ту странку.

(Данас)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 37 38
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.128 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.