Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 02. Avg 2025, 14:40:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dečija eutanazija  (Pročitano 623 puta)
10. Mar 2014, 20:49:22
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Žena
Poruke 1516
Browser
Chrome 33.0.1750.146
Ne znam da li je već otvorena ova ili slična tema, pa evo, nova vest:

Belgija usvojila zakon o eutanaziji za smrtno obolelu decu

Poslanici belgijskog parlamenta danas su velikom većinom glasova usvojili odluku o proširenju zakona o eutanaziji kojim su obuhvaćena i smrtno obolela deca koja trpe neizdržive bolove.
Zakon je usvojen sa 86 glasova "za", 44 "protiv", dok se 12 poslanika uzdržalo od glasanja, preneo je AFP. Taj propis podrazumeva da bi deca mogla da zatraže eutanaziju ako je njihova bolest neizlečiva, ako trpe jake bolove i nema mogućnosti lečenja i ublažavanja njihove patnje.
Zakon su već podržali Senat i Pravosudni odbor parlamenta, a da bi stupio na snagu treba da ga potpiše kralj. Ako se to dogodi, Belgija će biti prva zemlja na svetu koja je ukinula starosnu granicu za eutanaziju.Analitičari smatraju da je potpis kralja Filipa formalnost. Predlog zakona je već savladao niz pravnih prepreka i izgleda da ima veliku podršku javnog mnjenja širom Belgije. U Belgiji je zakon o eutanaziji za terminalno obolele pacijente starije od 18 godina usvojen 2002. godine. Uoči očekivanog glasanja u parlamentu je vođena žestoka debata.
 
Protivnici eutanazije za maloletne osobe rekli su da će obolela deca biti dovedena u rizičnu situaciju zato što nisu u stanju da donesu tako tešku odluku. Pristalice, međutim, tvrde da bi to omogućilo smrtno oboleloj deci da se oslobode patnje u vidu neprekidnih bolova.
 
Zakonom je predviđeno nekoliko uslova za eutanaziju: pacijent mora biti svestan odluke koju donosi i razumeti značenje eutanazije, zahtev za eutanaziju moraju odobriti roditelji i lekari deteta, bolest od koje boluju mora biti terminalna i moraju imati teške bolove bez mogućnosti da se oni ublaže.
 
"Tu se ne radi o donošenju odluke o tome da li dete treba ili ne treba da umre. Smrt će u svakom slučaju nastupiti brzo. Zato je neophodo dozvoliti detetu da izrazi svoje mišljenje o okončanju života, o načinu smrti", kaže za londonski "Gardijan" poslanik Danijel Bakelen koji podržava novi zakon i po struci je lekar.
 
Šesnaest pedijatara u novembru su u otvorenom pismu apelovali na poslanike u Belgiji da usvoje zakon. "Iskustvo je pokazalo da u slučajevima teške bolesti i neizbežnog smrtnog ishoda maloletne osobe vrlo brzo sazrevaju do te mere da su često u stanju da racionalnije razmišljaju o životu od zdravih ljudi", napisali su ti pedijatri.
 
Grupa od 160 pedijatara koji su protiv eutanazije, kažu da u praksi ne postoji objektivan metod kojim se može utvrditi da li je dete u stanju da racionalno rasuđuje i da se tu, zapravo, radi o subjektivnoj proceni koja je podložna uticajima.
 
Žučna debata o tom pitanju podelila je lekare, pravnike i političare. Katolička crkva u znak protesta organizuje bdenja i molitve, a stručnjaci za palijativno zbrinjavanje u principu su protiv. Ankete pokazuju da velika većina javnog mnjenja podržava ovaj radikalni potez.
 
Pedijatri su tražili odlaganje usvajanja zakona i nastavak debate. U Belgiji su 2012. zabeležena 1.432 slučaja eutanazije, 25 odsto više nego 2011. Većina odraslih koji su se opredelili za eutanaziju bili su stariji od 60 godina i bolovali su od neizlečivih vrsta raka. Belgija je jedna od samo tri zemlje koje su legalizovale eutanaziju -druge dve su Luksemburg i Holandija. U Holandiji je eutanazija dozvoljena i za maloletnike od 12. godine.


Nisam baš sigurna ni oko svog stava povodom gore navedenog, a čeka me debata na sličnu temu. Recimo da se pre slažem oko donošenja ovog zakona, a ono što je prevagnulo je to da ako neko tako mali, sa ne naročito razvijenom svešću o smrti, da ne spominjem suicidalne misli i slično, zatraži tako nešto, da je kao ljudsko biće došlo do svojih krajnjih granica pa bi eutanazija tada bila i jedino humano rešenje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.9.2
Browser
Chrome 33.0.1750.117
mob
Apple 15
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 02. Avg 2025, 14:40:05
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.052 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.