Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Deca žrtve trovanja zbog nemarnosti odraslih  (Pročitano 4201 puta)
12. Feb 2007, 11:51:17
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
 Oprez - Šarene tablete i flaše privlače mališane, ako su im pri ruci, staviće ih u usta
Deca žrtve trovanja zbog nemarnosti odraslih

Petogodišnju T.I. iz Zemuna, majka je prošle nedelje otrovala etiolom. Sipala ga je na njenu glavu da bi umrtvila vaške. Ova opasna hemikalija kroz kožu je dospela u krvotok i izazvala opšte trovanje. T.I. je samo jedno od mnoštva dece koja su žrtve trovanja kućnom hemijom ili lekovima.

Mališani, posebno oni najmlađi do četvrte godine, stavljaju u usta, piju i jedu sve što im dođe pod ruku i najčešće su žrtve trovanja hemikalijama.

Najrasprostranjeniji i najopasniji su lekovi, zatim kućna hemija, gde spadaju sona kiselina, razređivači i razni deterdženti i izbeljivači, ali i etiol kojim se često trebe vaške. Za neke mališane trovanja su kobna.

T.I. je trenutno na lečenju u Institutu za majku i dete, a takvi i slični slučajevi leče se i u Dečjoj klinici u Tiršovoj. Iskustva pedijatra dr Jasne Kalanj su brojna - od trovanja pesticidima kao što je pomenuti etiol, do trovanja lekovima, kućnom hemijom i gasovima.

- Lekovi za odrasle, ali i za decu, moraju se dobro čuvati, daleko od dečjih ručica. Decu privlače raznobojne tabletice i ukoliko im se ukaže prilika, strpaće ih u usta. Kućna hemija je takođe opasna. Razni izbeljivači, razređivači i deterdženti često su uzroci trovanja dece, a zaista su sveprisutni u domaćinstvima i mahom vrlo dostupni deci. Problematični su i gasovi, posebno u romskim domaćinstvima koja lože i gumu, pa smo imali i takvih, veoma teških trovanja - objašnjava doktorka Kalanj.

Iskustva sa trovanjima najmlađih imaju i pedijatri u Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć. Prema rečima doktorke Vesne Radović, deca najčešće nabasaju na hemikalije za čišćenje prostorija koje se ostavljaju na podu kupatila, nadohvat dečjih ruku.

- Skoro sam imala slučaj da je mališan popio razređivač. Dok sam radila na Dečjoj klinici u Tiršovoj, videla sam primer dve devojčice kojima je baka etiolom uništavala vaške. Stavila im je i kese na glave, tako da je došlo do trovanja krvi, a jedna od devojčica je preminula - kaže za „Blic“ dr Radović.

Roditelji ne vode dovoljno računa o tome kako čuvaju lekove. Ni svoje, ni dečje. Deci su primamljivi i sirupi, pa se dešava da ih iskape. Na sreću, prema saznanjima doktorke Radović, novije generacije sirupa prave se tako da toksičnog efekta nema, čak i ako dete popije celu bočicu.

Za razliku od pojedinih sirupa, sona kiselina nije ni najmanje bezazlena.

- Veoma su česta trovanja ovom hemikalijom. Jeftina je i veoma često u upotrebi, a nesavesni roditelji je ostavljaju na podu kupatila. Bilo je i smrtnih slučajeva dece zbog ove kiseline onda kada je medicinska pomoć kasnila, a u pitanju su bile veće popijene količine - ističe doktorka.

Da li će dete preživeti trovanje zavisi od toga kada je dovezeno kod lekara, odnosno koliko je otrov stigao da deluje do momenta ukazivanja medicinske pomoći. U situacijama kada se zakasni, dešavaju se i smrtni ishodi.

Prema rečima dr Jasne Kalanj, za ove opasne otrovne supstance ne postoje protivotrovi, pa se u većini slučajeva leče simptomi, a ređe se pristupa ispiranju želuca.

Ivan Mišković

    Otrovi u pivskim flašama


    Ne truju se samo deca, već i odrasli. Prema rečima toksikologa dr Dragana Joksovića, najčešće je reč o ostacima otrova koji se sipaju u pivske flaše ili flaše od vode.

    - Naši ljudi se vode logikom - što da bacim ovo malo otrova, kad je već ostalo. Onda ih sipaju u neku bocu, ostave na navodno sigurno mesto, ali se uvek nađe neko ko posegne za tom flašom da utoli žeđ - ističe doktor.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.