Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Daltonista putuje iščezlom Jugom "Sivi kamion crvene  (Pročitano 1243 puta)
05. Nov 2004, 11:20:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Daltonista putuje iščezlom Jugom
"Sivi kamion crvene boje" - prva srpsko-slovenačka koprodukcija posle raspada zemlje. Verajeti ga poredi sa Demijevom "Čudesnom devojkom"

Srđan Koljević, jedan od najprisutnijih mlađih scenarista u novijoj srpskoj kinematografiji ("Kaži zašto me ostavi", "Normalni ljudi", "Stršljen"...), režirao je po svom tekstu film "Sivi kamion crvene boje", čija je beogradska premijera zakazana za 16. novembra. Asistent na beogradskom FDU, Koljević je "Crveni kamion", svoj "prvi i najdraži" tekst, napisao još tokom studija.

Tekst je dobio mnogobrojna domaća i strana priznanja, bili su zainteresovani Britiš skrin i francuski producenti, a reditelj Slobodan Šijan godinama je pokušavao da ga realizuje. Naslov je metaforičan, glavni junak ovog roud muvija je daltonista, a njegovo putovanje bivšom Jugoslavijom u leto 1991. predstavlja beg iz zemlje i nagoveštaj rata. "Sivi kamion" je prva slovenačko-srpska koprodukcija posle raspada zemlje, glavne uloge igraju Srđan Žika Todorović i slovenačka glumica Aleksandra Balmazović.

Samo da publika uživa

Koljević se upravo vratio sa festivala u Monpeljeu, gde je film dobio nagradu publike za najbolji film.
- Bilo je fenomenalno, publika je super primila film. Rekli su mi odmah posle projekcije da takav prijem znači i nagradu publike. Kako nisam bio siguran krenuo sam u Beograd i na putu čuo za nagradu, koju je primio Dinko Tucaković. Dinko mi je doneo i divne kritike objavljene u francuskim novinama.

I šta u njima piše?
Najzanimljivija mi je opaska da je film istovremeno uzbudljiv i nežan. Da u isto vreme izaziva i smeh i suze. Ima pozitivnu energiju. Porede ga sa filmom "Život je lep" Bore Draškovića, što mi je čudno. Valjda pronalaze istu vrstu energije, smeha, emocija. Film je dobio prosečnu ocenu publike 4,38 na skali od jedan do pet.

Kažu da je to najbolja ocena za jedan film u poslednje dve godine. Ovo je nagrada do koje mi je izuzetno stalo. Iako mije drago što film ima intenzivan festivalski život, pravio sam ga pre svega kao bioskopski film. "Računao" sam da će publika da uživa.

Ovo je drugo značajno priznanje "Crvenom kamionu". Dobili ste nagradu države Hesen i Ministarstva za kulturu Nemačke? Pa kako se osećate kao nemački autor?
- "Sivi kamion crvene boje" proglašen je za najbolji nemački film u 2004. godini, što je pomalo smešno. U ovoj srpsko-slovenačko-nemačkoj koprodukciji novac je uložio nemački producent Toke-Mebijus, pa je kao takav konkurisao za pomenutu nagradu. Žiri je nagradio ostvarenje čija ga je priča potpuno uvukla u film. Meni kao autoru je upravo to bio cilj - da napravim film koji potpuno uvlači publiku u priču.

A priča je naša, poslednji dan pred raspad bivše Jugoslavije?
- Filmsko putovanje, ekscentrična ljubavna priča dvoje otpadnika od društva. Beogradska rok devojka i bosanski ruralni momak. Pre nego što je apsurdna komedija prerasla u apsurdnu tragediju. Još uvek smo u sunčanom letu pred raspad Jugoslavije devedeset prve. Film je dosta smešan i pozitivan iako nije komedija već, pre svega, ljubavni film. Moja najveća ambicija bila bi da publika poželi da vidi film ponovo.

Manda kao Bil Marej

Vrata svetskih festivala otvorila Vam je kritika u Verajetiju.
- Film je nazvan srpskom varijantom "Čudesne devojke" Džonatana Demija sa Melani Grifit i Džefom Denijelsom. Epizoda Milorada Mandića Mande poređena je igrom Bila Mareja. Teško je uskladiti sve pozive za svetske festivale sa jednom kopijom koju imamo. Film će prvo biti prikazan u Beogradu, pa u Ljubljani. Posle beogradske premijere slede Manhajm (takmičarski program), Toronto, Pariz, Trst i festival Alpe Adrija...
V. Milivojević
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
volela bih da vidim.
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.