Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:03:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da nam bude bolje  (Pročitano 2993 puta)
17. Dec 2015, 18:28:31
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Browser
Chrome 47.0.2526.106
Poštovane kolege forumaši,
nakon dugih prepiski sa vama,po različitim temama vezanim za aktuelnu situaciju u zemlji nam Srbiji,otvorih ovu temu,ovde,mada sam se dvoumio gde da je postavim.Ako je nešto slično započeto već-ja nisam primetio-molim modove da mi ukažu na to.Dakle:
- da li imate ideju,konkretan predlog,argumentovan i/ili analiziran šta da,kao nacija,učinimo da nam bude bolje?
Koristim priliku da zamolim dežurne hejtere po difoltu,da smanje svoj angažman po ovoj temi i tako pokažu da možemo biti bolji,kao narod,samo ako se malo potrudimo-"...budimo ljudi,iako smo Srbi." Svaki konkretan i iole pristojan komentar je dobrodošao,naravno.Eto.
Da počnem ja:
- obaveza glasanja od 15-55 godina starosti,tj. radno sposobnog dela stanovništva
- besplatno,osnovno,zdravstveno osiguranje za sve.Ako ne drugačije,onda kroz povećanje PDV
- smanjenje državne administracije - 101 poslanik u parlamentu,manji broj ministarstava,do 7max
- drastično smanjenje aparata lokalnih samouprava i povećanje njihove efikasnosti putem tehnoloških rešenja poslovanja,putem interneta,elektronske overe,neposrednom pristupu informacijama od strane korisnika...
- reorganizacija državne uprave.Okruzi - kao u Conquiztadoru - birački,odbrambeno,upravno,logistički,poreski,sa maksimalno širokim nadležnostima...
- referendum oko svih državnih pitanja
- obaveza služenja vojnog roka,po uzoru na švajcarski model
- kandidatura za vršenje državne funkcije kroz rigoroznu selekciju - osoba sa potrebnim kvalifikacijama,stažom, uspehom,referencama,dokazan i materijalno obezbedjen,tzv."prvenstvo časti,a ne vlasti",pa i obavljanje najviših, državnih funkcija "pro bono"
- sniženje plata u tzv.javnom sektoru ispod državnog proseka,u skladu sa gore pomenutim
- strateške firme,od posebnog značaja za naciju-EPS,Telekom,putevi,železara,namenska,vode,šume,poljoprivredno zemljište bez titulara...zadržati u državnom vlasništvu,sa mogućnošću davanja koncesija
- usmeravanje obrazovanja i favorizacija svih aktivnosti ka proizvodnji hrane,energije,lake preradjivačke industrije,gradjevinarstva i IT tehnologijama,sa ciljem podizanja kvaliteta proizvoda
- realno stipendiranje studenata od strane države,u prethodno navedenim oblastima

Nameravam da dodajem još,postepeno,kako se čega setim,a pozivam i vas,da doprinesete temi na sličan način.
Zahvaljujem.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 47.0.2526.73
Gangrena je anemijska nekroza tkiva ili organa zbog narušene cirkulacije na koju se najčešće nadovezuje raspadanje tkiva usled dejstva truležnih bakterija ili parazita. U najtežim slučajevima, ukoliko se gangrena ne leči na vreme, ili se ne odstrani nakon izvesnog vremena, može se proširiti po vitalnim organima i izazvati smrt.Gangrena se između ostalog leči primenom tzv. Debridman čišćenja ili, u težim slučajevima, amptuacijom dela tela koji je gangrenozan.


Prvo to da se shvati.
« Poslednja izmena: 17. Dec 2015, 20:21:40 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.10.5
Browser
Safari 601.2.7
mob
I-mate 30 Pro
pocnete da radite..
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
OS
Windows 7
Browser
Chrome 47.0.2526.106
Čitao sam odavno,neke 1994-95,mislim "Zapisi iz rata" od V.Nazora ili slično...o Igmanskom maršu i posledicama na učesnike istog.Tamo je,u prvom licu,lekar koji se nosio sa gangrenom aktera-u istoimenom filmu A.Berček-detaljno pisao o delotvornom postupku:
dok je odstranjivao "trulo",gangrena se navraćala posle dan-dva.
Pozitivni rezultati su usledili tek nakon "sečenja u zdravo".
To je momenat više,priroda,nema veze sa nečijim stavovima ili bilo čime.Naprosto,tako funkcionišu stvari.
Kolaterala,žrtva,preventiva...kako god nazvali,neophodna je cena svake uspešne promene stanja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Windows 7
Browser
Chrome 47.0.2526.106
komentarisacu obimno ali prvo moram da nesto citiram:
"Najveći deo švedskih uspeha i apsolutna komparativna prednost nad drugima proističe iz sposobnosti da relativno lako postižu konsezus politike, preduzetnika, moćnih ali kooperativnih sindikata, nevladinog sektora… oko ključnih interesa nacije koje zatim poštuju i vlast i opozicija. Tako su van rasprave pitanja izvozne orijentacije proizvodnog sektora, favorizovanja nauke, aplikacija novih tehnologija, opšteg obrazovanja i socijalnih prava građana, ekologije, zastupljenosti žena u politici i zapošljavanju. To je deo korpusa švedskog modela, koji kod njih niko razuman ne dovodi u pitanje. Dakako da je talas populizma dopro i do Skandinavije, ali je tamo blaži i po broju i po zagriženosti pripadnika."

malo konkretnije:
"Tešku finansijsku krizu devedesetih godina, koja je pokazivala sve karakteristike kasnije globalne krize, Švedska je razrešila nacionalizovanjem banaka, ne obraćajući pažnju na kuknjavu liberalnih fundamentalista. Nedavno je prodala poslednjih 7 odsto vlasništva Nordea finansijske grupe, koja kao privatna banka pokriva Skandinaviju (Finska, Norveška, Danska i Švedska), ali će njene dve najveće domaće banke, koje je nacionalizovala, ponovo postati privatne tek 2028.

Švedska je sebi postavila čvrste i rigorozne ciljeve kresanja državne potrošnje sve do postizanja pozitivnog bilansa budžeta. Ustanovila je Finansijski savet – komitet eksperata kojem je definisan zadatak da obezbede dugoročnu finansijsku stabilnost, privredni rast i što veću zaposlenost. Uspela je jer je imala podršku celog političkog spektra. Isti postupak sa istim nivoom kolektivne svesti i odgovornosti ponovljen je kasnije još samo na Islandu i sa podjednakim pozitivnim rezultatima. Uglavnom oporavljena dočekala je globalnu krizu 2007/8. godine sa izbalansiranim budžetom i stabilizovanom ekonomijom. Švedska je jedina članica EU u kojoj sve regije imaju BDP po stanovniku viši od proseka Evropske unije, a prosečan BDP iznosi 46.219 dolara po stanovniku. Po broju stanovnika je od Srbije veća samo za četvrtinu (9,5 miliona ukupno), a po BDP jača 12,5 puta!"
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.10.5
Browser
Safari 601.2.7
mob
I-mate 30 Pro
Ko se menja puno lako se prilagojava...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 47.0.2526.73
Čitao sam odavno,neke 1994-95,mislim "Zapisi iz rata" od V.Nazora ili slično...o Igmanskom maršu i posledicama na učesnike istog.Tamo je,u prvom licu,lekar koji se nosio sa gangrenom aktera-u istoimenom filmu A.Berček-detaljno pisao o delotvornom postupku:
dok je odstranjivao "trulo",gangrena se navraćala posle dan-dva.
Pozitivni rezultati su usledili tek nakon "sečenja u zdravo".
To je momenat više,priroda,nema veze sa nečijim stavovima ili bilo čime.Naprosto,tako funkcionišu stvari.
Kolaterala,žrtva,preventiva...kako god nazvali,neophodna je cena svake uspešne promene stanja.


Lepo rečeno.

Kad smo već kod knjiga, preporučujem ti da (ako već nisi) pročitaš i ''Čujte Srbi'' od Arčibalda Rajsa. Najkraće rečeno, jedan čovek je još pre više od veka, u 100 strana objasnio gde leže snage a gde slabosti Srbije i šta će s njom biti ako ne sprovede neke fundamentalne promene.


I da, još nešto čega se sad setih posle dabishinog posta... Čuo sam skoro jednu priču o Tajvanu. Kaže, kada su se posle WW2 ''odcepili'' od Kine i dobili svoje parče zemlje, bili su pod velikim znakom pitanja kako će oni sa jednim tako malim i ne baš izdašnim komadom zemlje, da postanu uspešna država koja će uz to moći da se odupire tendencijama velikih sila kojima je okružena. Pa su seli za sto i napravili lepo plan na šta će da se fokusiraju i šta će da im budu stubovi ekonomije. Rešeno je da između ostalog, elektronika i nauka budu jedni od glavnih aduta zemlje i odmah se počelo sa sprovođenjem tog plana u delo, što se posle nastavilo kroz naredne decenije. Napravili su dugoročni plan za razvoj zemlje, i sprovodili ga nekoliko decenija. I evo ih danas, 5. ekonomija Azije i 19. ekonomija sveta sa zemljom duplo manjom nego Srbija.

Naravno, ima i dosta drugih faktora koji su tu imali značajnu ulogu (pomoć od SADa za početak) ali je dobar primer koliko dobra procena, dugoročno planiranje i disciplina mogu da znače za zemlju i da je nebitno kolika ti je zemlja, već šta s njom uradiš.
« Poslednja izmena: 17. Dec 2015, 20:49:03 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.10.5
Browser
Safari 601.2.7
mob
I-mate 30 Pro
Normalno treba uzeti u obzir da oni prakticno nemaju ideologiju...

Cak moze da se kaze da im je ideologija bliska materjalizmu...

Tako da je rezultat ocekivan...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
OS
Windows 7
Browser
Chrome 47.0.2526.106
pocnete da radite..

O,Finac,dobrodošao...
Ja sam rodjen 1972.god,prvi posao sam imao 1990-91. u CH,u projektantskom birou,kao gradjevinski tehničar.
Onda sam upisao arhitekturu u BGD,1991.i bio u vojsci i ratu,godinu dana.
Radio sam 1995,96 kao student-apsolvent kod jednog preduzimača.
Od 1998.imam svoju firmu-prvo radnju za gradjevinske radove,a od 2000. i za projektovanje(diplomirao sam 1999.nakon rata u kome sam učestvovao,opet).Imam čin rezervnog kapetana.I troje dece,2 x Deč+1 x Dev.
16 godina staža,on my own,mirno spavam,nikome ne dugujem,plaćam poreze,doprinose,račune,sigurno je da živim bolje od polovine naroda u Srbiji.Sumnjam da ću dočekati penziju,"nešto će pući,šipka ili vrat".
Ali nema perspektive za decu ovde.Ja sam radio kako sam znao i morao-najbolje znam kako i koliko-ali želim sistem u državi,koji garantuje neki minimum pristojnog života,materijalno i duhovno,da ne elaboriram šta to znači,znamo svi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Windows 7
Browser
Chrome 47.0.2526.106
na trenutak necu previse razmisljati o realnosti ili nacinu da se dostigne svedski model saradnje relevantnih drustvenih faktora koji sam naveo, nego izloziti svoje ideje nesto idealnije predstavnicke demokratije

- obaveza glasanja od 15-55 godina starosti,tj. radno sposobnog dela stanovništva
ne slazem se sa obaveznim glasanjem jednostavno zato sto volim slobodu. oni koji ne razmisljaju o politici svesno prepustaju drugima u ruke svoju sudbinu. treba im to dopustiti. isao bih cak ekstremnije i razmisljao o uvodjenju opcije "niko" tako da ta ako ta opcija dobije neki minimum glasova, izbori moraju da budu ponovljeni. institucionalizovao bih bele listice. to bi berovatno povecalo i izlaznost i dalo jasnu poruku strankama.
takodje, ne razumem ogranicenje na 55 godina. a pravo glasa sa 15 godina mi se takodje ne svidja. ja sam sa 20 jos uvek bio politicki idiot, vise su me interesovale devojke, muzika i kojesta drugo. mozda bi se slucajevi kao moj mogli korigovati pravilnim uvodjenjem "gradjanskog vaspitanja" u predmete kao sto su istorija i geografija pored zadrzavanja predmeta kao jednogodisnjeg, koji bi sluzio gotovo samo za ucenje ustava i osnovnih zakona.

- smanjenje državne administracije - 101 poslanik u parlamentu,manji broj ministarstava,do 7max
- drastično smanjenje aparata lokalnih samouprava i povećanje njihove efikasnosti putem tehnoloških rešenja poslovanja,putem interneta,elektronske overe,neposrednom pristupu informacijama od strane korisnika...
potreba za smanjenjem drzavne administracije mi je nepoznanica jer nemam informacije ko tamo sta radi i da li radi. verujem da je potrebno.
sto se tice smanjenja broja poslanika. zeleo bih da vidim drugaciji izborni model sa srbijom podeljenom na par stotina izbornih okruga otprilike podjednakog broja stanovnika, od kojih bi svaki birao jednog poslanika. taj poslanik bi bio predstavnik svog izbornog okruga u skupstini. gradjani bi u okviru izbornog okruga mogli da pokrecu procedure opoziva svog poslanika. poslanik bi morao da se konsultuje sa svojim biracima na neki institucionalizovani nacin jednom mesecno recimo. bilo bi dobro da se na glasacki listic u vidu neobaveznih referenduma po izbornim okruzima uvedu pitanja sa ponudjenim odgovorima da i ne. pitanja bi postavljali sami gradjani putem odgovarajucih peticija i odgovori bi sluzili kao neobavezujuce uputstvo buducem poslaniku. ne bi bilo izbora poslanika sirom drzave  isto vreme, nego bi svaki okrug imao svoje izbore na 4 godine od pocetka mandata trenutnog poslanika. vlada bi zavisila od podrske u skupstini, ali se ne bi raspisivali izbori za poslanike ako vlada padne. izvrsna vlast je posebna prica i nisam dovoljno razmisljao o tome. predsedniku koji bi bio biran na drzavnim izborima bih sigurno povecao ovlascenja, ako bih zadrzao takvu funkciju.

po lokalnim samoupravama nivoa opstina bih ukinuo opstinske skupstine i uveo direktne izbore za vecinu glavnih funkcionera, od nacelnika policije do upravnika zelenila.

mislim da bi to ucinilo mnogo na smanjenju korupcije i slamanju trenutne partokratije u srbiji
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:03:11
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: nam

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.