Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li svest osnovni cinilac psihickog zivota?  (Pročitano 11239 puta)
18. Sep 2002, 13:54:51
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
Ili na srpskom: Da li zivotinje zive neki svoj psihicki zivot ili nam njihova ponasanja u odredjenim situacijama mogu posluziti samo za proucavanje filogenetske psihologije? Da li samo ljudi vode aktivan psihicki zivot?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 72
kako ja znam i oni se prcaju        
IP sačuvana
social share
Srecna sam i hvala ti Boze za sve dobro sto si mi dao mnogooooo mnogooooooo
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
A biljke? Prcaju li se one?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 286
Zastava Beograd
Moje misljenje je da su ljudi u velikoj zabludi jer misle da jedino oni vode aktivan psihicki zivot i da poseduju samosvest.

Omiljeni primer mi je uporedjivanje ljudskog mozga sa slonovskim. Tezak je 40kg, u stanju su da cuju ultrazvuk i nikada ne zaboravljaju. A uz to su na evloucionoj lestvici dosta stariji od nas. Mene niko ne moze ubediti da su oni gluplji od nas ili da vode siromasniji psiicki zivot=)
IP sačuvana
social share
Look, but don't touch.
Touch, but don't taste.
Taste, but don't swallow.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
Misljenja o ovoj temi u celom svetu su veoma podeljena.
Cinjenica je da se u evoluciji za granicu izmedju coveka i majmuna uzima ovo
"Izronjenje tehnologije tesanog kamena tokom ljudske evolucije obelezava radikalne promene u ponasanju, odvaja ljude od zivotinja i sadrzi prve definitivne dokaze o jednostavnoj kulturnoj tradiciji ili onoj zasnovanoj na ucenju" Ovo je deo mog seminarskog rada od prosle godine.
Ako je koriscenje alata (tehnologija tesanog kamena), obelezilo razlike izmedju pithecantropusa i coveka, postoji nam npr. gorila, ne znam tacno kako se zove koja moze da sabira do 10, a jednostavni eksperimenti sa golubovima pokazuju da su sposobni da se koriste alatom da bi dosli do hrane, ili da rese neke prostorne zadatke.

To bez sumlje dokazuje, da zivotinje mogu da se koriste alatom i mogu da uce.

Sada postoji vise mogucih resenja: Da li je ova definicija pogresna i granica izmedju ljudi i zivotinja lezi na nekom visem nivou?

Da li su ipak samo ljudi svesna bica, jer mi nikako ne mozemo saznati o phihickom stanju zivotinja zbog nemogucnosti introspekcije?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 286
Zastava Beograd
Prvo, mislim da je teorija evolucije pogrena. VELIKA je upljina injenica da majmuni jo uvek postoje, dakle nisu "svi" evoluirali - a to je u suprotnosti sa tvrdnjom da su se progresivno razvili u ljudska bia (ta, to su kao zaostali repovi evolucije?). Ima takvih primera jo mnogo u prirodi.

Da ivotinje mogu da ue je injenica. Ali moda su oni dostigli neki svoj funkcionalni vrhunac i ne oseaju potrebu za nekim korenitim promena. Mislim, ta e slonu sposobnost da sagradi upu? On je u stanju da to uradi (ta mu je teko da podigne par balvana i centrira ih na odgovarajui nain), ali mu uopte nije potrebno jer ne bi obavljalo nikakvu njemu korisnu funkciju.

I da - mislim da neemo saznati istinu o psihikom ivotu ivotinja sve dok ne budemo potpuno prouili funkcije naeg mozda. Tek kada budemo znali koji sve fiziki zakoni deluju u njemu biemo u stanju da objasnimo neke stvari. Mislim da e taj momenat biti PRAVA revolucija i u nauci i u ivotu uopte. Nezamislivo za dananje uslove.
IP sačuvana
social share
Look, but don't touch.
Touch, but don't taste.
Taste, but don't swallow.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
To sto majmuni jos uvek postoje je rezultat evolucije. Naime ako je osnovni princip evolucije selektivno odabiranje, znaci da su se samo oni majmuni ciji su preci bili koracic iznad drugih majmuna (imali su neprimetno odvojen palac npr, jer to su promene koje su individualne, i svaki covek ima drugacije postavljen palac), znaci samo majmuni predaka sa odvojenim palcem su se izdvojili, od njih su se polako pocele izdvajati grupe naprednih  majmuna, koje se tokom evolucije izumrle. Ovo je bila samo improvizacija, a ono mislim reci je to da ne evoluiraju bas svi, jer evolucija zavisi i od naslednosti, podrucja na kome zive, a prevashodno potreba, sto je pored klime osn. cinilac ukupne raspodele zivotinja na svetu. Prakticno to bi znacilo: slonu ne treba supa, jer je njemu bas lepo u Africi, ali bi u Sibiru bio prinudjen da sagradi supu, a unutra i centralno grejanje (opet parafraza).
Ljudi su nastajali na razlicitim mestima (zato i sada imamo crnce, azijate i belce) pa zato imamo razlicita stanista tj. zivimo na skoro celom svetu (misli se na kopno). Inace razvojem bas ljudske svesti doslo je do polaganog napretka...
Pitanje na koje ne znam odgovoriti bilo bi "A zasto se bas ljudska svest toliko razvila, a ne bas slonovska?" Uz sve opcije proucavanja ljudi i slonova ne umem dati odgovor.

Inace za ovaj 3. pasus, slazem se, ali obrnuto tj. ljudsku svest cemo ispitati samo kad budemo ispitali ono sto imaju zivotinje (necu da kazem svest, jer ne verujem u potpunu svest zivotinja, ali ni instinkt, jer je stvarno cinjenica da zivotinje uce). Npr. Prvo moramo prouciti zasto kad pcela izadje iz kosnice, vrati se bas tacno tamo i ako pomeris kosnicu 10 cm, ona je izgubljena, pa kad u potpunosti savladamo nervne sisteme zivotinja, onda cemo moci da kazemo zasto ljudi zaboravljaju npr.

Uh sto se napisah Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 286
Zastava Beograd
To da samo ljudi imaju svest tvde LJUDI jer ne postoji nain da sigurno utvrdimo suprotno (ni jedno od to dva tvrenja nije dokazano). Postoji ogroman jaz u nainima komuniciranja izmeu ivotinjskih vrsta i oveka (mada smo i mi obine ivotinje - sisari) i to je trenutno nemogue prevazii.

Ako ivotinje nemaju svest onda se ponaaju kao... maine? Ugraen im je samo algoritam ponaanja koga se slepo dre jer kod njih ne postoje emocije ili "stvar trenutka" (tj odluke) koji e ih voditi? Mislim da je to obina baljezgarija.

Ma razumem ja sve te argumente koji idu u prilog evoluciji, ali ne verujem da je ona ispravna jer ne postoji nita to je veno progresivno (a to je kao evolucija?). Traje ve tri milijarde godina? Idi bre.. "di e nam kraj".. hehe Naunici su dokazali da je nastanak organske materije mogu iz neorganske. Po mom miljenju to je samo jo jedna labava pretpostavka da mi teimo ka nekom savrenstvu (koje ne postoji btw).

Pomenuli smo majmune kao ostatke evolucije. Darvinovo prirodno odabiranje kae da u ivotinjskom svetu samo jai i sposobniji opstaje i da on nastavlja svoju vrstu (ovo se odnosi na dui vremenskli period). Znai - najbolje karakteristike jedne generacije e biti nasleene kod potomstva (nisam siguran za pravi izraz, ali "nedominantne" karakteristike nestaju.. ili tako neto). Zato sam pomenuo ono u vezi majmuna - jo uvek mi to nije najistije (kako su kod njih ostale regresivne osobine kada se to kosi sa zakonom progresa evolucije?).

Heh... sad sam se upravo setio da postoje jo uvek mikroorganizmi, ali ne oni koji su bili tu pre par milijardi godina. Novi su nastali prilagoavajui se sredini u kojoj su - izmenjenim uslovima ivotne sredine. Vrsta kao vrsta napreduje, ali iz nje nee nastati neko drugo bie (ili ta ve)... evolucija kae suprotno. U stvari, na kraju krajeva to nije ni bitno.

Da, rekao si da su ljudi nastajali na razliitim mestima. To znai i da su imali razliite potrebe. Zato se onda oni koji su "nastali" recimo pored neke vode nisu prilagodili uslovima pored te iste vode i razvili neku posebnu sposobnost boljeg plivanja i lovljenja ribe (glup primer, ali shvata ideju)? Ne verujem da je ba svim ljudima irom planete u istom evolucionom trenutku bilo potrebno to ORUE, jer mi ba banalno zvui da je ovek od boljojeda odjednom postao mesoder i poeo da hasa ivotinje irom planete.

I nije argument u prilog evoluciji da smo poeli da koristimo razna orua koja nam pomau u delatnosti. To samo znai da ne razvijamo sebe, nego samo te alate. Ako naa svest evoluira mnogo bre od nas samih (fiziki ak i nazadujemo) onda smo u gadnom sosu=)

Hehhe.. fak.. ba sam skrenuo sa teme.

-Zato se ljudska svest toliko razvila a ne slonovska?
Napisao sam na poetku poreuke da jo uvek ne znamo da li ivotinje imaju svest (ja mislim da imaju), ali je ne-znam-zato ustaljeno miljenje da samo mi, ljudi, posedujemo svest i samosvest. Pa pogledaj samo fiziku razliku izmeu ljudi i slonova. Kolika je tek razlika u razvijenosti i manifestovanju svesti?
IP sačuvana
social share
Look, but don't touch.
Touch, but don't taste.
Taste, but don't swallow.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
Za prvi pasus se apsolutno slazem, ali sam po prirodi empitista i ne verujem u nesto dok to ne vidim. Npr. verovacu u to da je macka na mom stupnju razvoja tek kada se uverim da moze da mi resi zadatak iz matematitike, da se ne patim Smile
Inace 2 pasus je ono sto ja smatram tacnim, jer cak i covek delimicno radi po algoritmu: IF to dobro za mene THEN uradi to ELSE ne diraj nista 8O (da ovo vidi  Zoki informaticar, mislim da bi ga slog strefio), naravno da svi mozgovi rade na ovakvom principu i ukoliko si bas puno pametan i dobro sagledas sve faktore koji uticu na fomiranje licnosti, moci ces i predvideti reakciju. Naravno da svako pravilo ima izuzetka.
Evolucija je stalna, ali niko ne tvrdi da mora biti vecito progresivna, eto mi smo u situaciji da zavrsimo kao dinosursi, jer sad smo na vrhuncu, ili cemo biti kroz nekih 500 godina najvise, i onda sledi period dekadencije, kada cemo spasti ili na praistoriju ( sto ce se jos i dobro pokazati) ili na koarcevate (sto ne bi bilo bas najbolje). Kad su pitali Ajnstajna koje ce biti naprogresivnije oruzje posle 3. svtskog rata, rekao je "Kamen".
Mi smo svi ista bica (ako ti posmatras na taj nacin). Jer bicar je malo bolja amoeba, a gmizavac je malo bolji vodozemac.  
Shvatam ideju oko ribe i plivanja, ali to ne znaci da sad coveku koji zivi pored vode moraju natati peraja i skrge, jer on sigurno lovi ribu bolje od mene, jer bas i ne zivim blizu reke...I ovo je glup primer, ali sta ces?, tu pocinje nadovezivanje, mi ne evoluiramo telesno, to je cinjenica, jer koliko ja primecujem stagniramo, ali u tome je lepota ljudske svesti i onoga cime je nju evolucija obdarila, a to je da se razvija tako da telesna evolucija nije ni potrebna i samim tim idemo sve brze i brze
I ja mislim da zivotinje imaju svest, ali ne onakvu kakvu ljudi, nikad se moj pas nece upitati zasto postoji, niti ce pokusati da odgonetne zasto jabuka pada sa drveta, to je rezultat toga sto ona ima pametnijeg posla od toga, ona mora hranu da sebi obezbedi, tako je to i sa ljudima, seljci rade i rade i nikad nemaju vremena da razmisljaju o tome, a bogati nista ne rade (fizicki), pa jos imaju i malo obrazovanja... i eto ti 3. njutnova zakona.
Fizicka razlika izmedju ljudi i slonova nista ne dokazuje, jer su mali ljudi istrebili velike slonove
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 286
Zastava Beograd
Opet poredi sve sa ljudima. Pa nismo mi alfa i omega ivog sveta, i mislim da se NE MOE uporeivati sve sa nama i onim to mi smatramo da je funkcionalno.

U vezi "sagledavanja situacije" i uenja - zivotinje to ne znaju jer ih ne interesujne - imaju drugaiji sistem vrednosti (verovatno).

Ono u vezi razvijanja peraja - pa evolucija se zasnijva na prilagoavanju uslova ivotne sredine, kako to moe da bude nebitan faktor?

Mi evoluiramo i telesno i psihiki (svest), samo to nam telesna evolucija ide u regresivnom smeru. Gde e biti kraj svega toga - nemam pojma, ali mislim da nemamo jo mnogo vremena.

Napisao bih neto vie ali nisam sada raspoloen.
IP sačuvana
social share
Look, but don't touch.
Touch, but don't taste.
Taste, but don't swallow.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.