Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:48:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li su Cirilo i Metodije bili Bugari?  (Pročitano 14015 puta)
22. Jul 2003, 01:50:14
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Da li su Cirilo i Metodije bili Bugari?
Zanimalo bi me vise o ovome. upoznao sam mnogo bugara i oni tvrde da jesu, sveti cirilo i metodije slave se u bugraskoj kao sveti sava kod nas. Medjutim da postavim pitanje ponukao me je text na nemackom na jednom reklamnom siteu bugarske. Tu stoji da je prvo pismo za zapisivanje bugarskog bila glagoljica (860) koju su onda kasnije zamenili cirilicom, bugarskim pismom koje se i danas koristi i koje su od bugara preuzeli srbi i rusi... Tim su pismom bugari zapisali prve cirilicne textove ciji su se prepisi sirili na sve strane te tako bugarska predstavlja kolevku slavensko pravoslavne kulture...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Revolution in their minds!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 769
mob
Nokia 3650
E sad neznam dal me secanje dobro sluzi ali meni se cini da su bili iz Soluna...A kralj Velikomoravske kraljevine (danasnja Slovacka) ili kako da kazem neznam posto sam ja to ucio na slovackom, je rekao tadasnjem Vizantijskom caru da mu posalje ucitelje da bi prenosili hriscanstvo na slovanskom jeziku a ovaj Vizantijski car mu je poslao cirila i metodija i oni su lepo tamo smislili glagoljicu i sirili hriscanstvo...A onda kada je cirilo (konstantin) urmo bili su proterivani sa tih prostora (posto je do tada umro i ovaj slovacki knez...i nasledio ga je drugi ili 3 sina neznam tacno koji su saradjivali sa nemcima koji su hteli nametnuti svoje katolicke ucitelje) i onda je metodije i njegovi ucenici su otisli u bugarsku u Ohrid (blizina ohridskog jezera)...Evo to je onako ukratko ako sam sve tacno napisao...
IP sačuvana
social share
Life is ours, We live it our way!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Revolution in their minds!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 769
mob
Nokia 3650
Samo nisam napisao imena kraljeva posto neznam da na srpski prevedem...
IP sačuvana
social share
Life is ours, We live it our way!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
E ovako.....

Dakle, kao što je mnogima poznato Bugari još  Makedonce ne priznaju kao zaseban narod (barem dobar dio Bugara).
Sv. Ćiril i Metod rođeni su u Solunu i zapravo uopće nisu bili Slaveni nego Grci, a slavenski su naučili jer je u okolici Soluna tada živjelo brojno slavensko pučanstvo.
Perin post je više manje točan (barem u onoj mjeri koja se tiče ove rasprave), tako da ne moram dodavati previše novih podataka.
E sad zašto su po Bugarima sv. braća Bugari? Jedan od razloga je taj što su rođeni na području Makedonije, koja je po njima dio Bugarske (zasad okupiran, al tko zna što nosi budućnost, je l...), tako da je ta priča kao naravno jako stara ušla u bugarsku svijest i to je teško promijeniti.
Nešto slično kao kod npr. vas Srba, kojima je malo teže povjerovati da je Nemanja bio kršten kao katolik, ili da Vuk Branković uopće nije izdao Lazara na Kosovu i slične stvari koje uđu u kolektivnu svijest.

Ono što je ovdje još zanimljivo treba objasniti i s lingvističke strane. Naime jezik koji su sv. Ćiril i Metod da tako kažem standardizirali kod nas se naziva staroslavenski ili starocrvenoslavenski ili crkvenoslavenski, no međutim kod nekih filoloških škola npr. bugarske, ali i njemačke i još nekih se taj jezik naziva i starobugarski ili crkvenobugarski što još daje na snazi onima koji njih dvojicu trpaju u bugarski koš.

No odgovor na pitanje je samo jedan jedini: Sv. Ćiril i Metod NISU bili Bugari niti Slaveni uopće oni su nedvojbeno bili Grci.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Citat
Nešto slično kao kod npr. vas Srba, kojima je malo teže povjerovati da je Nemanja bio kršten kao katolik, ili da Vuk Branković uopće nije izdao Lazara na Kosovu i slične stvari koje uđu u kolektivnu svijest.

Svi smo mi deca Vuka i drugara, zato ja ne verujem da ga je izdao,.... mada smatram da je trebao reci da nece DOCI.

Elem:
Isti slucaj imamo i sa Teslom... Srbi ga svojataju, Hrvati ga svojataju... a covek se sam izjasnjavao kao KRAJISNIK.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 22
Citat: SerbianFighter
Citat

Isti slucaj imamo i sa Teslom... Srbi ga svojataju, Hrvati ga svojataju... a covek se sam izjasnjavao kao KRAJISNIK.



Ovo je puno jasnija situacija - Tesla je izjavio (otprilike ovako): "Ponosim se svojim srpskih podrijetlom i hrvatskom domovinom".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1426
Citat: Satir
Citat: SerbianFighter
Citat

Isti slucaj imamo i sa Teslom... Srbi ga svojataju, Hrvati ga svojataju... a covek se sam izjasnjavao kao KRAJISNIK.



Ovo je puno jasnija situacija - Tesla je izjavio (otprilike ovako): "Ponosim se svojim srpskih podrijetlom i hrvatskom domovinom".



Znaci Srbin..koji je ziveo u Hrvatskoj...Americi...
IP sačuvana
social share
*** DJin-djIC is now known as DJiDJaZ ***
>>>>§¢®MaDaFaKiN†DJiDJaZ®§¢|þ<<<<
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jasno sam video jednom prilikom u jednoj emisiji o njemu da se izjasnjavao kao Krajisnik
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 22
Citat: SerbianFighter
Jasno sam video jednom prilikom u jednoj emisiji o njemu da se izjasnjavao kao Krajisnik


OK, ne kazem da nije, za tu izjavu ne znam. Medjutim, sto je to Krajisnik? To je stanovnik Krajine, a podrucje Krajine, tj. Vojne Krajine je bila prva crta obrane Habsburske monarhije od Turaka i bila je dio iste, pod zapovjednistvom Austrije. Prema tome, Krajisnik nije nacionalna odrednica, nego regionalna (Krajisnici su bili i Srbi i Hrvati itd). Osim toga, Vojna Krajina je ukinuta 1881. i ponovo pripojena Kraljevini Dalmaciji, Hrvatskoj i Slavoniji, tako da nakon toga vise ne postoji u administrativnom smislu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 190
Zastava Macedonia
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Reći da su Kiril i Metodij bili bugari je isto kao da ste rekli da je Sveti Sava bio Šiptar. Otac im je bio grk a majka slovenske krvi. Kako su ste posle toga stvarale nacije na Balkanu - to je istorija!!! To što bugari prisvajaju sve što je makedonsko, to je sasvim druga stvar! Ali to u stvari i nisu pravi Bugari.... To su makedonci koji su se pobugarčili!!! Što bi rekli Srbi: "Nema boljeg Turčina od poturčenog Srbina". To su u stvari Srbi iz Bosne koji su u stvari veći Srbi od samih Srba. Tako je bar meni govorio jedan momak iz Banja Luke: "Oni su Srbijanci - mi smo pravi Srbi!!"....
IP sačuvana
social share
Хоџе и попови - највећи лопови!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:48:44
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.