Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 08:16:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Da li Srbiju treba decentralizovati?
Da
64.9%  (24)
Ne
24.3%  (9)
Ne znam
10.8%  (4)
Ukupno glasova: 37
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li Srbiju treba decentralizovati  (Pročitano 11002 puta)
05. Maj 2007, 16:10:13
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Evropsko iskustvo pokazuje da decentralizovana drustva ostvaruju najveci napredak na polju funkcionalnosti, razvoja i unutrasnje uredjenosti (Nemacka, Velika Britanija).

U Srbiji je novim ustavom potvrdjen centralisticki drzavni model koji u vecoj ili manjoj meri funkcionise vec skoro 140 godina. Nasa zemlja je i dan danas prilicno neravnomerno razvijena, nefunkcionalna, birokratija je neverovatno spora i troma, a sve kljucne odluke i dozvole se donose iskljucivo u Beogradu.

Sta mislite o ovom problemu i da li mislite da je decentralizacija resenje?

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

regions_germany2.gif
(25.38 KB, 479x653)
« Poslednja izmena: 05. Maj 2007, 16:16:28 od danilobg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 173
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Naravno da je to resenje. Evo samo nekoliko stvari.
Metar kvadratni u Bg je od 1000 do 3000 evra. U unutrasnjosti je od 500 - 800.
90 odsto stranih investicija ide u Bg itd.
Prosecna zarada u Bg je skoro dva puta veca nego u nekim vecim gradovima Srbije. Nedopustivo.
IP sačuvana
social share
" Ako znamo da smo za druge demoni zbog toga sto smo bili u svakom problemu, ako znamo da smo paradigma svakog zla u Srbiji, onda treba da shvatimo da nas cekaju kako bi nas unistili u prvom trenutku nase slabosti. I nemoj da mi govoris da to razumes. Pokazi. Nemoj da cutis kada lazu o tebi. Reci ne! Sto puta. Kad god otvore usta. Pogledaj sta su od mene napravili." Zoran Djindjic
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Razlika bi bila u tome sto pare ne bi dobijali celnici beogradske vlade, vec lokalni sefovi i mufljuzi... znaci.. sa ekonomske strane, ne bi bilo nikakve razlike...
Takodje, ako je Beograd zlo... zasto svi iz unutrasnjosti dolaze i ostaju u Beogradu?  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Evo sta kaze ambasador Evropske komisije Zoze Ljoveras o znacaju i koristi decentralizacije:

Odgovoriću sa primerom iz iskustva Evropske Unije. Poslednjih decenija, Evropska Unija razvila je ključni princip koji na
engleskom jeziku zovemo subsidiarity, ili možda na sprskom "subsidijarnost".

U svakom slučaju ovaj princip se grubo može opisati na sledeći način: zbog čega raditi nešto na višem nivou kada to isto može biti urađenjo produktivnije na nižem nivou, bliže krajnjim korisnicima, to jest građanima. Evropska Unija je takođe razvila mehanizme kako bi obezbedila solidarnost ne samo među zemljama, već sve više među regionima i građanima.

Ovo zahteva da lokalni i regionalni entiteti imaju kapacitet da prvi preuzmu odgovornosti da definišu i rešavaju svoje probleme.

Kada se govori o decentralizaciji, bitno je imati na umu da ne postoji jedinstveni recept za sve. U zemljama članicama Evropske Unije imamo različite modele decentralizacije. Da vam dam primer koji je meni najbliži: u mojoj zemlji – Španiji – postoji 17 različitih autonomnih regionalnih vlada sa autonomijom na raznim nivoima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 173
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Razlika bi bila u tome sto pare ne bi dobijali celnici beogradske vlade, vec lokalni sefovi i mufljuzi... znaci.. sa ekonomske strane, ne bi bilo nikakve razlike...
Takodje, ako je Beograd zlo... zasto svi iz unutrasnjosti dolaze i ostaju u Beogradu? Smile

Polako. Sada ti lokalni mufljuzi dolaze u Bg i ovde zare i pale. A svi dolaze u Bg jer su ovde plate vece i misle da ce bolje da zive.
Dakle sve se moze resiti dobro osmisljenom decentralizacijom i naravno decentralizacijom investicija.
Ne treba da Vlada u Bg uz pomoc Nipa odradjuje u kom je gradu potraban bazen a u kom skola.
Potrebno je da ljudi u tim regionima sami odredjuju. A to sto je kod nasih politicara obraz kao djon pa vole da kradu, to vec treba da resava policija a ne decentealizacija.
IP sačuvana
social share
" Ako znamo da smo za druge demoni zbog toga sto smo bili u svakom problemu, ako znamo da smo paradigma svakog zla u Srbiji, onda treba da shvatimo da nas cekaju kako bi nas unistili u prvom trenutku nase slabosti. I nemoj da mi govoris da to razumes. Pokazi. Nemoj da cutis kada lazu o tebi. Reci ne! Sto puta. Kad god otvore usta. Pogledaj sta su od mene napravili." Zoran Djindjic
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 
Razlika bi bila u tome sto pare ne bi dobijali celnici beogradske vlade, vec lokalni sefovi i mufljuzi... znaci.. sa ekonomske strane, ne bi bilo nikakve razlike...
Takodje, ako je Beograd zlo... zasto svi iz unutrasnjosti dolaze i ostaju u Beogradu? Smile

Polako. Sada ti lokalni mufljuzi dolaze u Bg i ovde zare i pale. A svi dolaze u Bg jer su ovde plate vece i misle da ce bolje da zive.
Dakle sve se moze resiti dobro osmisljenom decentralizacijom i naravno decentralizacijom investicija.
Ne treba da Vlada u Bg uz pomoc Nipa odradjuje u kom je gradu potraban bazen a u kom skola.
Potrebno je da ljudi u tim regionima sami odredjuju. A to sto je kod nasih politicara obraz kao djon pa vole da kradu, to vec treba da resava policija a ne decentealizacija.
nama pre svega trebaju 10 puta rigorozniji zakon koji ce da kaznjavaju prestupnike.
i naravno, trebaju nam normalni organi reda koji ce stvarno da hapse kriminalce i sve ostale koji krse zakon.
pre svega, treba nam neka sluzba gde ce se gradjani javljati da prijave nepravilnosti rada pandura, komsije, radnika, gradonacelnika........

bez rigoroznih kaznjavanja, nema nista od decentralizacije i normalne drzave.
ja sam za decentralizaciju, ali mislim da bi se ovlascenja zloupotrebljavala siroko.
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 173
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Naravno, sve to ide u paketu. Stvaranje pravne drzave efikasnih i decentralizovanih institucija. Ali daleko smo mi od toga. Nazalost...
IP sačuvana
social share
" Ako znamo da smo za druge demoni zbog toga sto smo bili u svakom problemu, ako znamo da smo paradigma svakog zla u Srbiji, onda treba da shvatimo da nas cekaju kako bi nas unistili u prvom trenutku nase slabosti. I nemoj da mi govoris da to razumes. Pokazi. Nemoj da cutis kada lazu o tebi. Reci ne! Sto puta. Kad god otvore usta. Pogledaj sta su od mene napravili." Zoran Djindjic
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Kasno sam video da je otvorena ova tema o decentralizaciji Srbije, pa sam komentar stavio na onoj temi o Kini,Rusiji itd.

Evo copy/paste mog odgovora sa one teme:

Treba kopirati austrijski model. U Austriji postoji zakon o ravnomernom regionalnom razvoju, po kome razvijenije pokrajine (Beč, Salcburg, Donja Austrija, Gornja Austrija) izdvajaju mnogo veći procenat prihoda u savezni budžet od najsiromašnijih pokrajina (Foralberg i Burgenland). Onda austrijska savezna Vlada tim novcem finansira razvoj siromašnijih pokrajina.
Isto mora biti i kod nas. Mogu građani Vojvodine da se bune koliko hoće, ali moraju oni i beograđani da pomognu razvoj Babušnice ili Tutina.

Princip je sledeći, od uplaćenog PDV-a i ostalih prihoda u budžet Srbije, na teritoriji Vojvodine i Beograda, Vojvodini (Beogradu) ostaje samo trećina, a dve trećine idu u republički budžet za razvoj pasivnih krajeva Srbije. Obrnuto, u Babušnici ostaje 95% uplaćenog PDV-a u toj opštini, a samo 5 % ide u republički budžet.

Bez ravnomernog regionalnog razvoja, nema stabilne i prosperitetne Srbije. Siromaštvo uvek rađa ekstremizam. Mora se pomoći nerazvijenim krajevima Srbije, u suprotnom će se svi iz Vranja doseliti u Beograd, a kuće će prodati šiptarima, koji već mešetare po Vranju, jer su Bujanovac odavno kupili od lokalnih Srba. Da ne bude za 20 godina novi "kosovski" problem u Vranju i okolini. Imam rodbinu dole, znam šta se tamo dešava.
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
BlackBerry bold
Citat
Treba kopirati austrijski model. U Austriji postoji zakon o ravnomernom regionalnom razvoju, po kome razvijenije pokrajine (Beč, Salcburg, Donja Austrija, Gornja Austrija) izdvajaju mnogo veći procenat prihoda u savezni budžet od najsiromašnijih pokrajina (Foralberg i Burgenland). Onda austrijska savezna Vlada tim novcem finansira razvoj siromašnijih pokrajina.
Isto mora biti i kod nas. Mogu građani Vojvodine da se bune koliko hoće, ali moraju oni i beograđani da pomognu razvoj Babušnice ili Tutina.

Princip je sledeći, od uplaćenog PDV-a i ostalih prihoda u budžet Srbije, na teritoriji Vojvodine i Beograda, Vojvodini (Beogradu) ostaje samo trećina, a dve trećine idu u republički budžet za razvoj pasivnih krajeva Srbije. Obrnuto, u Babušnici ostaje 95% uplaćenog PDV-a u toj opštini, a samo 5 % ide u republički budžet.

Bez ravnomernog regionalnog razvoja, nema stabilne i prosperitetne Srbije. Siromaštvo uvek rađa ekstremizam. Mora se pomoći nerazvijenim krajevima Srbije, u suprotnom će se svi iz Vranja doseliti u Beograd, a kuće će prodati šiptarima, koji već mešetare po Vranju, jer su Bujanovac odavno kupili od lokalnih Srba. Da ne bude za 20 godina novi "kosovski" problem u Vranju i okolini. Imam rodbinu dole, znam šta se tamo dešava.
kardinalna greska!
pogresno razmisljanje, to je vec vidjeno! nikako ne smes nikome oduzimati visak da bi davao drugome! Smile
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ухапсите Младића!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 4971
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Motorola V3i
naravno Smiley

isao sam na Floridi jednu godinu srednje. Jednom godisnje se radi drzavni ispit. Skola ciji ucenici imaju rezultate ispod proseka dobijaju manje para u budzetu sledece godine, a ne obrnuto. Onda sa manjim parama treba jos bolje da edukuju decu da ne bi opet dobili manje para...

Jedino tako se podstice na bolje rezultate. U pravu si Kamaro.

Naravno treba da se decentralizuje, steta sto se u diskusiju ne ukljuce troje sto su glasali protiv decentralizacije.
IP sačuvana
social share
Vreme je za demonstracije.
- Sreda 20. Februar u 15h studentski protest na Platou kod Filozofskog fakulteta -
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 08:16:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.138 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.