Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 09:12:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Da li Srbiju treba decentralizovati?
Da
64.9%  (24)
Ne
24.3%  (9)
Ne znam
10.8%  (4)
Ukupno glasova: 37
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li Srbiju treba decentralizovati  (Pročitano 11003 puta)
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
BlackBerry bold
pa sta je problem zemunac sa onim sto sam vec napisao na temi kina, rusija, eu...?
po principu off shore zona! samo sa merom, gde se privlaci krupniji kapital!
ujedno bi resili i problem (ili bi ga bar malo ublazili) gde nasi tajkuncici novac prebacuju na kipar pa odatle firma posluje!

provereno efikasniji nacin, a uz to nema onoga sto je upropastilo socijalizam -
nacionalizacija dobiti i socijalizacija gubitka!
« Poslednja izmena: 05. Maj 2007, 17:58:04 od Kamaro24 »
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 
naravno Smiley

isao sam na Floridi jednu godinu srednje. Jednom godisnje se radi drzavni ispit. Skola ciji ucenici imaju rezultate ispod proseka dobijaju manje para u budzetu sledece godine, a ne obrnuto. Onda sa manjim parama treba jos bolje da edukuju decu da ne bi opet dobili manje para...

Jedino tako se podstice na bolje rezultate. U pravu si Kamaro.

Naravno treba da se decentralizuje, steta sto se u diskusiju ne ukljuce troje sto su glasali protiv decentralizacije.
ti sto su glasali protiv su samo pogledali za sta smo mi, pa onda kontra...znas ti to, iskusan si vec...

i ja bih zeleo da ih cujem...ok, aneu sam cuo, i bila je prilicno slaba, sad ce celik da odvali nesto, ali ja zelim da cujem nekoga sa mozgom i jakim argumentima...
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Citat
Treba kopirati austrijski model. U Austriji postoji zakon o ravnomernom regionalnom razvoju, po kome razvijenije pokrajine (Beč, Salcburg, Donja Austrija, Gornja Austrija) izdvajaju mnogo veći procenat prihoda u savezni budžet od najsiromašnijih pokrajina (Foralberg i Burgenland). Onda austrijska savezna Vlada tim novcem finansira razvoj siromašnijih pokrajina.
Isto mora biti i kod nas. Mogu građani Vojvodine da se bune koliko hoće, ali moraju oni i beograđani da pomognu razvoj Babušnice ili Tutina.

Princip je sledeći, od uplaćenog PDV-a i ostalih prihoda u budžet Srbije, na teritoriji Vojvodine i Beograda, Vojvodini (Beogradu) ostaje samo trećina, a dve trećine idu u republički budžet za razvoj pasivnih krajeva Srbije. Obrnuto, u Babušnici ostaje 95% uplaćenog PDV-a u toj opštini, a samo 5 % ide u republički budžet.

Bez ravnomernog regionalnog razvoja, nema stabilne i prosperitetne Srbije. Siromaštvo uvek rađa ekstremizam. Mora se pomoći nerazvijenim krajevima Srbije, u suprotnom će se svi iz Vranja doseliti u Beograd, a kuće će prodati šiptarima, koji već mešetare po Vranju, jer su Bujanovac odavno kupili od lokalnih Srba. Da ne bude za 20 godina novi "kosovski" problem u Vranju i okolini. Imam rodbinu dole, znam šta se tamo dešava.
kardinalna greska!
pogresno razmisljanje, to je vec vidjeno! nikako ne smes nikome oduzimati visak da bi davao drugome! Smile

Kako da ne, kardinalna greška. Zato je Austrija "najzaostalija" zemlja Evrope. Kome oduzimaš višak, kako je taj došao do viška? Zato što su svi u bivšoj Jugoslaviji finansirali razvoj Vojvodine, jer se žito kupovalo isključivo od njih, po ceni koju oni odrede. Nijedna republika nije smela da uvozi žito, osim ako podbaci prinos u Vojvodini i Slavoniji. I sada je isto. U Vojvodini kilo pšenice naplaćuju oko 15 dinara, a u Bugarskoj i Ukrajini se može nabaviti kilo pšenice za 5 dinara + 2 dinara za prevoz = 7 dinara. Koriste maksimalno svoj monopolistički položaj u proizvodnji hrane.
Što se ne dozvoli slobodan uvoz/izvoz pšenice i sličnih proizvoda, pa da vidimo Vojvodinu na "slobodnom tržištu" prehrambenih proizvoda. Pukli bi ko zvečka. Cela SFRJ ih finansirala decenijama, sad im ne odgovara da oni pomažu razvoj drugih krajeva.

Kaži mi za primer bilo koje zemlje u Evropi, gde je dominantno poljoprivredni region najbogatiji. Upravo suprotno, takvi regioni su najsiromašniji. Najbolji primer je austrijska pokrajina Burgenland, na granici sa Mađarskom. Burgenland je jedini austrijski region koji se nalazi u Panonskoj niziji, glavna privredna grana je poljoprivreda, isto kao u Vojvodini. Ubedljivo su najsiromašniji deo Austrije i pored silnih ulaganja i pomoći iz saveznog budžeta.
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
BlackBerry bold
Citat
Koriste maksimalno svoj monopolistički položaj u proizvodnji hrane.
nema to veze sa vojvodjanima vec sa drakulicem i miskovicem! Smile

Citat
Kaži mi za primer bilo koje zemlje u Evropi, gde je dominantno poljoprivredni region najbogatiji. Upravo suprotno, takvi regioni su najsiromašniji. Najbolji primer je austrijska pokrajina Burgenland, na granici sa Mađarskom. Burgenland je jedini austrijski region koji se nalazi u Panonskoj niziji, glavna privredna grana je poljoprivreda, isto kao u Vojvodini. Ubedljivo su najsiromašniji deo Austrije i pored silnih ulaganja i pomoći iz saveznog budžeta.
vojvodina nije bogata samo zbog poljuprivrede, vec i zbog daleko jace privrede.
drugi deo citiranog posta je zapravo odgovor na tvoje pitanje zasto je greska kardinalna!

Citat
Kako da ne, kardinalna greška. Zato je Austrija "najzaostalija" zemlja Evrope
jeste kardinalna!
sto je austrija razvijena? milion razloga! uspeh pomenute mere,mozemo objasniti i mentalitetskim karakteristikama!
ova druga mera, nazovimo je "gurka", je daleko bolja!

imas situaciju gde lokalna samouprava ima dalko vece ingerencije i narod je bira(hipoteticka predpostavka da je decentralizacija na snazi)!
regija posustaje, privreda je losa, narod svoje nezadovoljstvo resava tako sto bira nove lokalce!
ti novi lokalci imaju pravo-zakonsko da spuste poreze i doprinose za isvestan procenat (hipoteticka predpostavka da je usvojen kranje presizan i nedvosmislen zakon koji je obradio sve detalje. to i nije tesko).
investitori kako iz cele srbije tako i stranci imaju motiv da dodju bas u taj region i da tu zapocnu biznis, jer imaju fiskalna olaksanja! tipa porez na profit je 8%, dok je u razvijenim regijama 10%.
to ostaje na snazi sve dok se regija ne razvije do zeljenog nivoa!

inace, ovo potvrdjuju najnovije teorije u menadzmentu koje su u praksi proverene!
kompaniju delis i definises profitne centre (u okviru njih profitne jedinice), pored njih jasno vidis i one druge "gubitaske" centre, kao i delove koji po prirodi ne mogu biti profitiabilni! na taj nacin dobijas jasnu sliku o razvoju,koja je nedvosmislena i koja daje informacije kako i sta raditi dalje!

u suprotnom, desava se sledece. opstina x ima kretene na vlasti koji samo kukaju i traze pomoc drzave. opstina y radi i stvara, i puni budzet. ti sad oduzimas radom stecen visak i dajes ga neradnicima, i tako omogucavas i dalje da nesposobni ljudi vode opstinu x. u opstini y javlja se nezadovoljstvo, jer im oduzimas visak koji bi oni ulozili u razvoj svog regiona!
poenta je ljude naterati da rade i da misle, to se najbolje ostvaruje ako ih nateras da budu svesni svoje odgovornosti!
pobedu moraju da slave, poraz boraju da prebole! intervencije samo umrtvljuju!
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
@ Kamaro

Citat
vojvodina nije bogata samo zbog poljuprivrede, vec i zbog daleko jace privrede.

Koja je to privreda, osim poljoprivrede i nešto nalazišta nafte i gasa u Banatu?
A, da ne zaboravim, imaju par ciglana i cementaru u Beočinu.
Više od 75% vojvođanske privrede je klasična poljoprivreda ili laka prehrambena industrija.

Hipotetički, da je Vojvodina nezavisna, šta ima da ponudi na svetskom tržištu?
Šećer (limitiran uvoznim kvotama EU), pšenicu, kukuruz, kobasice i slaninu, i šta još?
Da nemaju možda belu tehniku, televizore, kompjutere, automobile, traktore, tenkove ili nešto slično?
Ne radi se ovde o Miškoviću, Kostiću, Drakuliću. Sve što je u Vojvodini stvoreno, posledica je monopolskog položaja u okviru bivše SFRJ. Apsolutno.


Citat
imas situaciju gde lokalna samouprava ima dalko vece ingerencije i narod je bira(hipoteticka predpostavka da je decentralizacija na snazi)!
regija posustaje, privreda je losa, narod svoje nezadovoljstvo resava tako sto bira nove lokalce!

Narod bira nove lokalce, ali para i dalje nema u lokalnom budžetu. Narod u Svilajncu bira DOS, nadajući se napretku, pa kad sve ostane isto, bez vidljivog napretka, onda na sledećim izborima vrati Bidžu. Pa u krug.

Kamaro, formalna decentralizacija nema svrhe, ako nema para. Neko mora da finansira lokalnu zajednicu. Ako je ta zajednica siromašna (npr. Babušnica), neko mora da je kreditira pod najpovoljnijim uslovima i da ulaže u razvoj lokalne infrastrukture i privrede.
Pošto strani i domaći ulagači ne žele da ulažu u privredu Babušnice, mora država (investiciono-razvojna banka u 100% državnom vlasništvu) da stimuliše lokalno stanovništvo beskamatnim kreditima i produženim grejs periodom otplate. Samo tako, formalna decentralizacija ima neku suštinu.
Da bi država imala sredstva za finansiranje nerazvijenih krajeva, mora da uzme od onih bogatijih + poreske i druge olakšice u samim lokalnim jedinicama.

Nemačka danas ne bi bila što jeste, da nije bilo sveobuhvatnog "Maršalovog plana" da nanovo finansira razvoj Nemačke, koja je 1945. godine bila praktično u pepelu, Berlin i ostali veći gradovi su bili srušeni do temelja, praktično kamen na kamenu.

Shvati prijatelju,  no money, no fun!!!
« Poslednja izmena: 05. Maj 2007, 20:07:55 od zemunac2 »
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 
Citat
Pošto strani i domaći ulagači ne žele da ulažu u privredu Babušnice
posto ne zele, gradonacelnik uvede sistem 48h i privuce gomilu investitora.
uzme kredit za par kompova i za obuku radnika.
sto kaze kamaro, snize neke poreze i omoguce da se za rekordno vreme izgradi bilo sta sto neko zeli da finansira.
ja se skroz slazem sa kamarom!
na kraju, eh, da ja zivim u babusnici.
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 173
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Mislim da je resenje da ne psotoji centralni budzet u koga ce se slivati novac iz regiona vec obrnuto. Dakle regioni u skladu sa svojom snagom i ostalim parametrima finansira centralnu vlast. A sto se tice podsticaja, svaki region treba da s takmici i takodje da se omoguci pozitivna diskriminacija
IP sačuvana
social share
" Ako znamo da smo za druge demoni zbog toga sto smo bili u svakom problemu, ako znamo da smo paradigma svakog zla u Srbiji, onda treba da shvatimo da nas cekaju kako bi nas unistili u prvom trenutku nase slabosti. I nemoj da mi govoris da to razumes. Pokazi. Nemoj da cutis kada lazu o tebi. Reci ne! Sto puta. Kad god otvore usta. Pogledaj sta su od mene napravili." Zoran Djindjic
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Citat
Pošto strani i domaći ulagači ne žele da ulažu u privredu Babušnice
posto ne zele, gradonacelnik uvede sistem 48h i privuce gomilu investitora.
uzme kredit za par kompova i za obuku radnika.
sto kaze kamaro, snize neke poreze i omoguce da se za rekordno vreme izgradi bilo sta sto neko zeli da finansira.
ja se skroz slazem sa kamarom!
na kraju, eh, da ja zivim u babusnici.


Ti misliš da je to tako prosto? Dođe strani investitor i pita gradonačelnika koliko košta kubik gasa u Babušnici? Gradonačelnik kaže: mi nemamo gasovod, jer je Tito našim parama (i ostalih građana SFRJ) gasifikovao Vojvodinu, a do nas nije stigao, jer je prerano umro Smile
Pa pita dalje investitor, kakvi su pristupni putevi i veza sa koridorom 10? Pa kaže gradonačelnik, naši putevi su puni rupčaga jer mi nemamo novca u opštinskom budžetu za krpljenje puteva, a ministar Selja Ilić trenutno krpi puteve oko svoje kuće u Atenici kod Čačka itd.
Na kraju razgovora pita investitor gradonačelnika: šta vi nudite meni kao investitoru, a ovaj odgovara, nudimo livadu bez infrastrukture i više nego jeftinu radnu snagu, koja nema rodbinu u BG, pa mora da životari u Babušnici.
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

'OĆEŠ DA TI OPEREM ŠAJBU?

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 864
Zastava vazduh-zemlja-voda
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
Postoje primeri zemalja koje su decentralizovane i koje su centralizovane pa im dobro ide, bogate su i srecne, a isto tako postoje primeri i decentralizovanih i centralizovanih zemalja kojima bas ne cvetaju ruze, tako da primer "pogledajte Nemacku" ili neku drugu decentralizovanu zemlju nije argument vec navijanje na sta se odmah moze dati primer "pogledajte Francusku"...Zatim sto se tice nas samih, nije samo ekonomija pitanje na osnovu kojeg se treba razmatrati decentralizacija, vec i opste stanje i u nasoj drzavi, ali i oko nas, kakve sile vladaju, kakve opasnosti vrebaju, kakav je nas mentalitet, pa tek kada se sve te teme dobro protresu i kada se sve stavi na kantar, tek onda treba doneti zakljucak...Ja licno sam za jedinstvenu drzavu, a decentralizacija da se izvrsi davanjem sto veceg ovlascenja lokalnoj samoupravi i ne vidim razloga da izmedju Novog Sada i Srbije postoji medjunivo zvani Vojvodina. Pare koje se zarade u novosadskoj opstini treba da ostanu u Novom Sadu i ne treba da idu u vojvodjansku kasu da bi je ovi posle vraćali u novosadski budžet. Što se tiče pomoći manje razvijenim opštinama, smatram da je to potrebno, znači recimo u Novom Sadu ostane 70% para koje se tu uberu, a 30% ide u republički budžet, pa odatle neka republička vlast iz nekog fonda pomaže kome treba. Naravno to mora da bude po nekom kriterijumu uz neke konkretne razvojne i poslovne planove, racunice i garancije tj. nista nema na lepe oci. Mislim da je dvolično pričati kako ne treba izdvajati za nerazvijene delove Srbije, a na drugoj strani kao jedan od najvažnijih argumenata za pristup EU navoditi njihove fondove bez kojih ne mozemo da krenemo napred...Znaci Srbija bez EU fondova ne moze napred, a nerazvijeni delovi Srbije moraju sami od sebe napred, tu nesto nije logicno...
« Poslednja izmena: 05. Maj 2007, 19:56:35 od nssale »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Pozadrav od vaseg ljubaznog komsije Milanman-a

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1349
Zastava Kraljevo hometown,Nis fax
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 3120c
decentralizacija!!!ogromna tema!!!
mislim da treba obzbediti da u skupstini postoji lokalni predsatvni a ne da se kao da sada ostavlja mseto starnkama da biraju!!!tako da se glas nekih optina i gradova nikad ne cuje!!!mediji su takodje dosta centralizovani,a pogldajte njihov program nije nista sadrzajniji nego nekih lokalnih medija!!!prednost je sto su u beogradu i sto imaju diraktan pristup informacijama!ali televizija nisu samo vesti nego muzika,kultura,naucno obrazovno progmam koji je kod nas ocajan da nije discovery i naional geographic...takodje traba u nekoj meri pomoci ostalim manje razvijenim krajevima.nemoguce je bogradu oduzeti savu i dunav a on od tih prihoda moze malo da izdvoji za ostale krajeve!i ne samo beograd nego svi pomalo!takodje treba da su svi regionio ravnopravni a ne da vojvodina ima budzet a da sumadija i raski deo srbije koji je najstariji nemaju svoj deo!!!
IP sačuvana
social share
Herr Nikolic
Ja sam GENijE!!!Imam GENE od mame i tate!!!
Pogledaj profil Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 09:12:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.