Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 11 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je najveca Srpska greska u istoriji bila 1918.  (Pročitano 14820 puta)
Poznata licnost


Ми ништа не обећавамо - и то испуњавамо!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4672
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Србија би била задовољна са Македонијом (која је била у саставу), затим Црном Гором која је сама протерала краља и прогласила присаједињење са Србијом , затим Српским Војводством које је исто само прогласило присаједињење са Србијом и наравно деловима Босне као територијом у којој је живело много Срба и као награду за победу у рату...
IP sačuvana
social share
И данас кад дође до последњег боја, неозарен старог ореола сјајем, Ја ћу дати живот,  отаџбино моја, знајући шта дајем и зашто га дајем.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung S500
Misliš?


Ja bih rekao da je Kraljevina Srbija i prije rata bila "bacila oko" na dosta šire područje od ovog što ti navodiš, točnije na sva ona područja na kojima žive Srbi.

I zato mislim da je stvaranje Kraljevine SHS kao "države svih južnoslavenskih naroda" u biti za kralja i kraljevsku vladu predstavljalo proširenje Srbije. Mislim da je naziv "Kraljevina SHS" bila samo "ambalaža" za povećanu Srbiju.

Jer, da su zaista vladajući politički krugovi u Srbiji (kralj, vlada) istinski željeli "panjužnoslavensku" državu, onda bi ta država bila ustrojena u obliku federacije, u obliku personalne unije, u obliku saveza država - a ne kao unitarna centralizirana kraljevina na čelu koje stoji srpska kraljevska porodica i srpska vlada.

Zato smatram da je stvaranje Kraljevine SHS (Jugoslavije) 1918. godine bio dobitak za Srbiju, a greška za sve ostale.
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 356
Zastava Singidunum
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Siemens c72
Ja bih rekao da je Kraljevina Srbija i prije rata bila "bacila oko" na dosta šire područje od ovog što ti navodiš, točnije na sva ona područja na kojima žive Srbi.

I zato mislim da je stvaranje Kraljevine SHS kao "države svih južnoslavenskih naroda" u biti za kralja i kraljevsku vladu predstavljalo proširenje Srbije. Mislim da je naziv "Kraljevina SHS" bila samo "ambalaža" za povećanu Srbiju.

Jer, da su zaista vladajući politički krugovi u Srbiji (kralj, vlada) istinski željeli "panjužnoslavensku" državu, onda bi ta država bila ustrojena u obliku federacije, u obliku personalne unije, u obliku saveza država - a ne kao unitarna centralizirana kraljevina na čelu koje stoji srpska kraljevska porodica i srpska vlada.

Zato smatram da je stvaranje Kraljevine SHS (Jugoslavije) 1918. godine bio dobitak za Srbiju, a greška za sve ostale.
Pazi ovako. Ta prica oko "ambalaze" se pominjala jos u periodu izmedju dva rata, a svakako se nije pominjala slucajno. Sve je to bilo planirano, jer su politicke strukture u Hrvatskoj iz nekih razloga bile trajno nezadovoljne stanjem u drzavi SHS (neki od tih razloga za nezadovoljstvo su mozda bili i opravdani a neki svakako nisu). Ali, ako je ta prica i mogla da ima neki efekat tada, sada svakako ne moze zato sto se vremenom pokazalo da je zaista postojala ideja Jugoslovenstva u okviru srpskih politickih struktura (a i u okviru kraljevske porodice). Pa upravo bi Srbiji najvise odgovaralo da je Kraljevina SHS bila sastavljena po federalnom sistemu (pri cemu bi svakako srpska federalna jedinica bila daleko veca od slovenacke ili hrvatske), medjutim bas zbog tih jugoslovenskih ideja drzava je bila napravljena po centralizovanom modelu (a takav model samo na prvi pogled moze da izgleda kao da je odgovarao samo Srbima, a kad se stvari sagledaju iz drugog ugla on je mnogo vise odgovarao svima ostalima jer se jednostavno nije znalo sta je cije). A ovo sto kazes da je na celu SHS bila srpska kraljevska porodica, pa to je sasvim normalno. Ja kolko znam ni Hrvati ni Slovenci nisu imali svoju kraljevsku porodicu, tako da niko drugi osim dinastije Karadjordjevic nije mogao biti na celu drzave.

I na kraju tvoja konstatacija da je stvaranje SHS bio dobitak za Srbiju a gubitak za sve ostale, po meni je zaista subjektivna. Realno Srbija nije imala nikakvu korist od takve drzave, vec samo gubitke. S druge strane svi ostali su izvukli kakvu takvu korist (mada je mozda bilo i gubitaka i za ostale). E sad ti ces mozda reci da je i moja konstatacija subjektivna, al sta da se radi. U svakom slucaju cenim da je bolje da SHS nikad nije stvorena i da smo mi Srbi nastavili sa nasom drzavom (koja bi svakako bila veca od one pre rata), a sta bi posle bilo ne znam (verovatno ne bi ispalo ovoliko lose koliko je ispalo na kraju).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 738
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Misliš?


Ja bih rekao da je Kraljevina Srbija i prije rata bila "bacila oko" na dosta šire područje od ovog što ti navodiš, točnije na sva ona područja na kojima žive Srbi.

I zato mislim da je stvaranje Kraljevine SHS kao "države svih južnoslavenskih naroda" u biti za kralja i kraljevsku vladu predstavljalo proširenje Srbije. Mislim da je naziv "Kraljevina SHS" bila samo "ambalaža" za povećanu Srbiju.

Jer, da su zaista vladajući politički krugovi u Srbiji (kralj, vlada) istinski željeli "panjužnoslavensku" državu, onda bi ta država bila ustrojena u obliku federacije, u obliku personalne unije, u obliku saveza država - a ne kao unitarna centralizirana kraljevina na čelu koje stoji srpska kraljevska porodica i srpska vlada.

Zato smatram da je stvaranje Kraljevine SHS (Jugoslavije) 1918. godine bio dobitak za Srbiju, a greška za sve ostale.

Pa da je bio dobitak za Srbiju onda hrvatska ne bi kasnije dobila svoju banovinu u sastavu jugoslavije. Tacno je da su Srbi ziveli svugde na Balkanu ali i Srbija je znala gde su Srbi cinili vecinsko stanovnistvo tj. na kojim teritorijama.
Kao sto rece @Winter Demon federativni tj. odredjeni savezni oblik bi najvise odgovarao Srbiji jer bi se tacno utvrdile granice i svakako da bi Srbija dobila najveci deo teritorija jer sem sto je bila pobednica tu je ziveo njen narod koji je jos mnogo ranije zeleo da se ujedini sa Srbijom. Srbija ne bi ostala bez nekih teritorija koje su joj jos ranije pripadale. Ovako Srbija je podelila teritorije sa svim juznoslovenskim narodima tj. napravila je unitarnu drzavu u kojoj nije bilo nikakvih granica i razlika izmedju Srba i ostalih naroda. Iako je Kralj Aleksandar zeleo da ujedini sve zemlje i ostvari svoju ideju jugoslovenstva (po cemu svedoci i podela jugoslavije na banovine koje su dobijale ime samo po geografskim odlikama tj. rekama i blizini mora dok nije bilo politickih i istorijskih granica) i zbog toga je platio veliku cenu (mada platio je i narod).
E da je Srbija nastavila da bude Srbija ali umesto toga prozivesmo najvece ubijanje i proterivanje itd... Takodje ne vidim zasto hrvatima nije odgovarala ta drzava jer imali su potpunu ravnopravnost i slobodu (u SHS) kao i Srbi a to sto je Beograd bio prestonica a ne zagreb nema veliku vaznost jer su i hrvati imali veliku slobodu i imali su veliku ulogu u drzavnom parlamentu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 738
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
хе хе...да знаш да јесмо... Smile (не смемо да офујемо више,убиће нас ови)

Znas kako se kaze "pa ako nisu dosad, nece valjda sad".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Samsung S7220
godine bio dobitak za Srbiju, a greška za sve ostale.

Kakva crna greska... da niste stupili u Kraljevinu SHS jos bi gledali Austrougare i Madjare na saboru...
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ми ништа не обећавамо - и то испуњавамо!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4672
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
никад се не зна...

фацо...мислим да грешиш...краљевина велика Југославија је било само тренутно решење за проширену Србију, знало се да то решење није добро за Србију, па сам Пашић и Мишић су упозоравали краља (као и други државни великодостојници) упозоравали краља да то не чини јер "Хрвати и Словенци нас не воле, господару...пустимо их да направе своју државу а ми да средимо нашу...." али краљ их није хтео слушати...хтео је да буде "велики" а није био свестан колико је био мали и колико ће упропастити свој народ због своје мегаломаније...(да- признајем био је мегаломан али -Југословенски...)
он је био паћеник који је стварно и искрено веровао у јединство јужних словена...
« Poslednja izmena: 01. Okt 2006, 00:15:51 od bambyle »
IP sačuvana
social share
И данас кад дође до последњег боја, неозарен старог ореола сјајем, Ја ћу дати живот,  отаџбино моја, знајући шта дајем и зашто га дајем.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung S500
Pa opet ponavljam - ideja jedinstva južnoslavenskih naroda, dakle "jugoslavenska" ideja u tom je trenutku izgledala privlačno i ostvarivo, i tek je 80-godišnja praksa pokazala da ta ideja nije održiva.

Međutim, političari 1918. nisu raspolagali tim iskustvom, pa su zato odlučili kako su odlučili.

Ja tvrdim da bi ta zajednička država imala bitno drugačiju sudbinu da je 1918. bila uređena na federalnom principu, kao "unija" dvije (ili tri - nije bitno) jednakopravne članice - recimo nešto kao SAD.

Takvu državu su bili zamislili hrvatski predstavnici, samo kada je poslanstvo Države SHS otišlo u Beograd, zahvaljujući Pribićeviću otišli su "kao guske u maglu" bez jasno formiranog stava o federalnom uređenju, i jednostavno su prihvatili sve ono što je kralj od njih tražio. I dogodilo se što se dogodilo.

Dakle, da zaključim - stvaranje zajedničke države 1918. godine bila je greška - i za Srbiju, i za Hrvate i za Slovence i za sve druge.
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 740
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Nokia 
Koliko se secam, tuzutelji u Hagu pitali su Milosevica otkud ideja Karadjordjevicu da ce Slovenci da prihvate srpskog kralja. Ako smo se i trudili da sve Srbe stavimo u jednu drzavu, a nikako da nam to podje za rukom, oktud se tu nadjose Slovenci? I dobise drzavu, mislim, ni krivi ni duzni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ми ништа не обећавамо - и то испуњавамо!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4672
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
фацо слажем се са твојом задњом реченицом, али Србија је највише изгубила; ЦГ,Македонију,Косово и пола Босне
IP sačuvana
social share
И данас кад дође до последњег боја, неозарен старог ореола сјајем, Ја ћу дати живот,  отаџбино моја, знајући шта дајем и зашто га дајем.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 11 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.