Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je moguća univezitetska filozofija?  (Pročitano 10627 puta)
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
Koji bre mi?
Sta si ti pusio? Smile
Koja zemlja?
Koji narod?
Kakvi crni spotovi?
Uzmi neki odmor oko nove godine... Smile
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 244
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ne napreduje konstantno.Pojavila se kriza koja je dosta dugo trajala ( opet kriva crkva) ali od XVII veka stvari idu nabolje.A u poslednjih 50-tak godina stvari se razvijaju neverovatnom brzinom.

Ti stvarno mislis da to sto se napreduje 300 godina znaci da vise nece biti padova ? Ono u Francuskoj nije izolovani incident vec civilizacijski sukob dva razlicita kulturoloska koncepta .

Ja se opravdano plasim da ce onaj zapadni propasti zbog fetisizovanih ljudskih prava druge i trece generacije koja bas i omogucavaju muslimanima da se ne integrisu . Bacaju bombe na ambasade zapadnih zemalja , bombarduju im turiste, njihovi zemljaci u magrebu im  vesaju drzavljane okolo zbog posedovanja minorne kolicine droge, slikavaju im nukleani reaktor i merkaju da ga dignu u vazduh . Primili su ih sve redom i stavili na socijalne jasle naivno verujuci da su oni dosli u Evropu kako bi zapoceli novi zivot bez predrasuda. Kad ono - sipak. Oni su dosli u Evropu sa svojom kompletnom socijalnom i politickom strukturom bez imalo volje i namere da se uklope . Sve zamisljam kako je neki Arapin , recimo, sa porodicom dosao u Francusku sa zivotnom zeljom da ima novi zivot, gde ce mu zena biti uspesna, poslovna i formalno obucena, i gde je niko nece tretirati kao masinu za radjanje dece a on konacno da ima kucu sa pravom wc soljom i bez flase pored rupe, dok ce po trznim centrima konacno poceti da se, pored chiken i lamb, prodaju i pork kebabs i bez halala. To jednostavno nije slucaj .
« Poslednja izmena: 31. Dec 2005, 17:17:48 od Desper »
IP sačuvana
social share
Maximalno!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Urke brate, pa nisi valjda ljut na meneka. Na svog drugara. Starog. Ej bre, pa to sam ja (Lekler). Nemoj, burazoru. Od ljutnje se imaju stomacne tegobe. Pokvarices stolicu.

Lepo ti, poslusaj savjet pametnijeg od sebe, pa sa nemam pojma napravi pravi biznis. On neka skenira, a ti fotokopiraj. Predlazem vam kao odlicno mjesto onaj prostor oko Opstine Novi Beograd. Mislim da ce to biti zaista unosan posao.

Lova ce priticati ko luda. Pa ljudi ce stajati u redu ispred vase radnje, jer vi cete biti atrakcija, pa cak i kada uzmete pauzu. Mislim da cete tada i biti najinteresantniji ljudima. Jar kada zavrsite sa skeniranjem i fotkopiranjem, pa kada na pauzi krenete - leprsati - ljudi ce placati da vas gledaju.

Zelim ti u Novoj godini sve najbolje - leprsaj srecan!

Evo ti jedan cvijet, da se saberes:  Smile

Pa ti evo jos jedan, da ostanes sabran: Smile

Pa jos jedan, da zaleprsas: Smile

Bidni miran covjece!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
@Desper
 Smile Smile Smile
Uvek me nasmejes...
A gde je taj pametniji kog treba da poslusam? Smile
Sve najlepse.
P.S.
Sta ti znaci to leprsaj?Jel si touzeo samo kao nejneodredjeniji glagol koji si nasao ili stvarno pokusavas nesto da kazes?
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
Izvinjavam se ovo gore sama napisao Dopudu a ne Desper-u.
P.S.
Svidja mi se ovo "Urke brate". Smile
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Eto, vidis, Urke, i do sada si ti poslao mnogo zbunjujucih postova: Smile

Ali, kada se obratis direktno meni, e onda si totalno zbunjen: Smile

Vidis li kako se i zacetnik ove teme uplasio, pa odustao. Mozda je imao neku "radikalnu" ideju u vezi sa univerzitetskom filozofijom: Smile?

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Malo sam čekao da vidim što će se sve napisati pa odmah zahvaljujem svima na odgovorima. Neki su malo skrenuli s teme, ali je ipak bilo vrlo zanimljivo čitati vaše postove. Da li imam "neku radikalnu ideju"? Da. Naime, pojam radikalan potječe od lat. radix, -icis, f.=KORIJEN, a ja ću pokušati i univerzitet i filozofiju promatrati KORIJENSKI. Iz takvog "radikalnog"promatranja rodila se "radikalna" ideja. Da budem iskren, ta ideja nije moja, netko drugi ju je prije mene iznio na vidjelo. Taj drugi jest gosp. Branko Despot, a ideju je iznio u knjizi "Vidokrug apsoluta" u tekstu pod nazivom "Čovjek kao znanstveno robovanje". Ne znam koliko je ta knjiga dostupna u Srbiji, ali se tekst može naći i kao predgovor knjizi "Ideja univerziteta", autora "Kant- Nietzsche-Schelling". Ako nekoga bude posebno zanimalo mogu prepisati tekst ovdje na forumu, nije predugačak. Ja ću pokušati u kratkim crtama iznijeti na vidjelo osnovne misli pa ću ih prepustiti vama da ih dalje promišljate i razrađujete. Univerzitet kakav danas poznajemo vuče svoje podrijetlo iz srednjovjekovlja, svoje idejno utemeljenje ima u skolastici. Detalje ovdje neću iznositi radi konciznosi, a ako nekoga bude posebno zanimalo možemo zajednički razraditi same začetke UNIVERZITETA u historijskom i filozofijskom smislu. No, uvijek treba osluhnuti samu riječ i pokušati ju dočuti u njezinu izvorniku(iznimno korisna stvar, koje smo se odrekli zbog mehaničke uporabe pojmova). UNIVERZITET..unus,3=JEDAN..veritas, atis,f.=ISTINA..Univerzitet kao "JEDNA ISTINA". Što to znači? Možda nam pomogne mala instrukcija iz povijesti filozofije. Srednjovjekovna "zgrada znanosti" na svome vrhu imala je TEOLOGIJU kao najvišu znanost, i koja je kao najviša znanost ujedno ujedinjavala sve ostale znanosti..Drugim riječima, sve ostale znanosti-tu se misli na filozofiju, aritmetiku itd.-uljevaju se poput rijeka u more koje more predstavlja TEOLOGIJA. Razne istine sabiru se oko JEDNE i ujedno NAJVIŠE istine- tu pak istinu ima izreći putem sebi svojstvenoga "logosa" TEOLOGIJA. Koliko je današnje stanje "univerziteta"odmaklo od svoje izvorne ideje ne treba posebno napominjati. Druga velika preobrazba univerziteta nastupa sa novovjekovljem čiji je najpoznatiji predstavnik Imanuel KANT. U detalje njegova razmišljanja neću ulaziti(Ima ih u knjizi "Ideja univerziteta"). No, ono što je bitno ovdje napomenuti, a vezano uz našu temu, jest sljedeće- univerzitet duguje svoje utemeljenje i smisao sasvim osebujnoj FILOZOFIJI. Filozofija takoreći NADILAZI univerzitet, ona mu daje okvir i smjernice, ona mu daje njegov unutarnji SMISAO. I kada filozofija putem filozofijskog razmišljanja uvidi da DANAŠNJI univerzitet biva upregnut u kola moderne POZITIVNE znanosti(lat. positum=ono što je dano i zadano, ono što je pred-metnuto), što shvaća kao REDUKCIJU univerziteta, kada filozofija putem filozofijskog razmišljanja uvidi da univerzitet više nije zajednica ljudi koji sebe hoće ZA SLOBODU "osposobiti", nego da je industrija za proizvodnju visoko kvalificirane RADNE SNAGE koju država tj. ekonomski sustav ZA SEBE treba. onda filozofija putem filozofijskog razmišljanja svoje mjesto u takvom kvazi-univerzitetu više nema. Ona tamo više ne može biti SVEOSLOBAĐAJUĆOM ISTINOM, koja će istina nakon što je na vidjelo iznesena onda temeljito stvari PRIMJERENO SEBI u-rediti. Dakle, veliko je pitanje imamo li još nešto od filozofije na današnjim univerzitetima(možda u ponekim izoliranim pojavama nekih profesora), kao što je pitanje treba li uopće filozofija ako to hoće ostati, uopće participirati  na takvom univerzitetu. Ovdje su iznesene tek neke TEZE koje bi RAZRADIO zajedno s vama uz pomoć navedene literature. Stoga slobodno pitajte bilo što, ako se s nečim ne slažete ili nešto bude trebao dodatno razjasniti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Polazeci od stadijuma svijesti na koji se dokotrljao ovaj covjek danas, pa uzevsi njega kao mjerilo svih vrijednosti, moglo bi se zakljuciti kako gore navedeni tekst jeste radikalan.

Necu sada ulaziti u to koliko je, krecuci iz tog ugla, moguca pogreska u krajnjem zakljucku, niti cu ulaziti u vrednovanje filozofije same, a iz razloga da tema ne bi otisla u nezeljenom smjeru. Nezeljenom, mislim tu, u odnosu na htijenje zacetnika teme.

Dakle, ovo bi bio, ukoliko sam ja to dobro shvatio, a cini mi se da jesam, pokusaj oslobadanja "mislenije" od uticaja karikature koja, zahvaljujuci traljavosti drustvenog uredenja danas, dolazi na vrh piramide.

Posto univerzitet vise, zaista, nije "zajednica ljudi koji sebe hoce za slobodu osposobiti, nego je industrija za proizvodnju visoko kvalificirane radne snage...", sto hoce reci, pod potpunom kontrolom gore pomenute karikature, onda me i zanima, veoma, svaki pokusaj oslobodenja od iste te karikature.



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
:)evo još nekoliko misli..misli koje potječu od Kanta. Posljednji je puta IDEJA UNIVERZITETA progovorila kroz Kanta. Kant misli JEDINSTVO I USTROJSTVO univerziteta iz NARAVI čovjeka. ONO BOŽANSKO u čovjeku brige je teološkog fakulteta. Pravi MEĐUSOBNI odnosi i pravi, tj. NARAVI PRIMJERENI odnosai čovjeka s ostalim, NADLJUDSKIM  i MANJE-NEGO-LJUDSKIM bićima, na brizi su PRAVNOG fakulteta. Odista zdrava tjelesnost skrb je MEDICINSKOG fakulteta. FILOZOFSKI fakultet, utemeljen na slobodi kao AUTONOMIJI čistog uma, OBJEDINJUJUĆI je fakultet, koji cjelinu tek čini fakultet. Dakle, nužnost fakulteta leži u NARAVI čovjeka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.