Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da komšiji "crknu" topole  (Pročitano 1216 puta)
19. Mar 2005, 01:51:26
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Da komšiji "crknu" topole

Put do Naupara, na petnaestak kilometara od Kruševca, vodi uz Rasinu kroz topoljake i na divlje uzdignuta naselja. Selo je poznato po srednjovekovnom manastiru Naupare i velikom broju gastarbajtera, ali ga loš glas bije zbog bespravne gradnje, zapuštenih imanja i zagađene Nauparske reke.

- Mislio sam da ću, po povratku sa privremenog rada u Austriji, naići na toplinu zavičaja. Mislio sam da ljude ovde sve manje zanima politika, a da se sve više okreću radu i biznisu. Međutim, prevario sam se. Ne zanima me ničija politika, hoću da se bavim biznisom. Tu je nastao spor između čelnika Mesne kancelarije i mene - priča Mlađan Obradović.

Otac i majka su mu stari i nemoćni za privređivanje, pa je na svojim parcelama, da ih ne bi zahvatio trnjak kao nekoliko ostalih u selu, zasadio mlade topole. Tu bi on uzgajao puževe i od njih imao koristi.
- Parcelu poljoprivrednog zemljišta od oko dvadesetak ari pretvorio sam u šumski posed. To mi je dozvoljeno rešenjem Odeljenja za finansije, planiranje i privredu opštine Kruševac. Uz saradnju sa Šumskom upravom, zasadio sam 650 mladih topola.

Ali čelnici Mesnog odbora, Života Nikolić, koji mi je i ujak, Miodrag Ilić, Radiša Lazarević, Mile Dimitrijević i još nekolicina iz sela, odmah su pozvali inspektora Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu za Rasinski okrug iz Trstenika da interveniše, pod izgovorom kako će ovaj šumski zasad loše da utiče na poljoprivredne kulture i zdravlje ljudi u Nauparu. Traže da se topole počupaju, a parcele vrate u prvobitnu poljoprivrednu namenu - priča Mlađan Obradović.

Istovremeno, selom je proneta priča da topole ispuštaju hemikalije koje štete disajnim organima, iako u Nauparu drugog drveća skoro i da nema osim topola i da svi ovi ljudi, koji traže da se uništi Mlađanov zasad, u svojim dvorištima imaju topole, a pojedinci čak i čitave zasade. Seoska imanja i kuće pored Nauparske reke, zapravo, od poplava čuvaju topole. I Mlađanov zasad je pored Nauparske reke.
- U priču da topole štete zdravlju, ja ne verujem. Bolest se, zapravo, širi sa zaparloženog zemljišta, iz seoskih septičkih jama i otpadnih voda - priča Natalija Ilić.

Ali starica Jela Zdravković je u seoskoj prodavnici najglasnija u tvrdnji da topole u cvatu donose bolest.
- Prošle godine procvetaše topole, a jedno dete se onesvesti, pa je ležalo u bolnici, sad je dobro. Šta ja znam. Ja sam stara, meni topole ne smetaju, ali sam čula da one kad cvetaju ispuštaju neki otrov - priča Jela Zdravković.

Bilo kako bilo, Ministarstvo poljoprivrede i vodoprivrede za Rasinski okrug je, na predstavku svog inspektora iz Trstenika, donelo rešenje kojim se Mlađanu Obradoviću nalaže da povadi sve topole sa svojih parcela. U rešenju se ne navodi obrazloženje meštana da topole štete zdravlju.

Tako, povuci-potegni, četvorogodišnje Mlađanove topole stigoše do Vrhovnog suda Srbije. Sada ovaj sud treba da odlučuje po rešenju Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu. Ukoliko se ponovo naloži da se Mlađanove zemljišne parcele vrate u prvobitnu poljoprivrednu kulturu, uslediće žalba Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu. Jer, Mlađan je podigao šumski zasad da bi u njemu uzgajao puževe i proizvodio zdravu hranu, a to je opet, kaže, lekcija iz poljoprivrede.

- Moje topole ne smetaju nikome. Još su, takoreći, u povoju. Premereno je i ustanovljeno da šumski zasad ne zaklanja ničije imanje. Štaviše, čuvaće selo od poplava. A, pogledajte, duž celog puta i reke na poljoprivrednom zemljištu na divlje je izgrađeno na stotine kuća i postoje brojni zagađivači ekološke sredine. Pa, zar, to niko ne vidi, samo im smeta moj zasad - kaže Mlađan Obradović.
R. Barjaktarević
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


se ipsum vincere pulcherima res est

Zodijak Scorpio
Pol
Poruke 3624
Zastava Periferija razuma
Svasta, ali me ipak ne iznenadjuje. Ovo je samo jos jedan od dokaza da je glupost neunistiva u svoj svojoj raskosnoj pojavnosti.
IP sačuvana
social share
Na silu ne biva...al, ne se znaje - Заре игра.
Ћклај  конза
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Za jednog ROKERA - 100 shabana.

Zodijak
Pol
Poruke 1329
Mentalitet. Tesko cemo se mi toga osloboditi. Smile
IP sačuvana
social share
If ASSHOLES could FLY this place would be an AIRPORT.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.