Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:19:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čuvajte se melanoma  (Pročitano 749 puta)
12. Jun 2007, 22:17:26
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Apple iPhone 6s
Čuvajte se melanoma
Autor: E.B. | 12.06.2007 - 11:07


Sunčanje je za mnoge od nas sinonim letnjeg zadovoljstva, a preplanuli ten tokom čitave godine predznak udobnog života. U celoj priči često zaboravljamo da ono što je lepo ne mora da bude i dobro, tačnije zdravo.

I pored svakodnevnog bombardovanja informacijama o štetnom uticaju UV zraka i njihovom katastrofalnom dejstvu na mladeže, prisutna je jedna vrsta nezainteresovanosti za temu, koja je po svojoj prilici posledica neprijatnog sadržaja samih vesti - upozorava dr Branislav Piščević, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije Vojnomedicinske akademije u Beogradu.

Mladeži
Normalan mladež ima pravilan oblik: okrugao, ovalan ili duguljast. Njegove ivice su ravne, čistih obrisa, ujednačene boje. Mladež najčešće ima boju bele kafe ili je svetlobraon. Ako je boja mladeža veoma tamna, skoro crna, ili je crvenkasta, odnosno tamnokestenjasta, to je možda nagoveštaj da nešto nije u redu. Bitna je i veličina mladeža. Oni su uglavnom mali, prečnika do šest milimetara. Ako primetite da se neki od vaših mladeža povećava, obavezno se obratite lekaru.
Melanom je najmaligniji tumor kože, a i jedan od najmalignijih tumora uopšte. Stopa preživljavanja obolelih od melanoma zavisi od trenutka pravovremenog postavljanja dijagnoze. Ovaj tumor je otporan na hemoterapiju kao i na rendgenoterapiju, a u današnje vreme sve se više uvodi i imunoterapija - objašnjava dr Branislav Piščević.

Kad mladež može da preraste u melanom?
Pre svega zbog ultraljubičastog zračenja. Iz godine u godinu ozonski omotač je sve tanji, pa su i sunčevi zraci sve jači i opasniji. Ne treba, međutim, prenebregnuti činjenicu da je sunčanje u solarijumu podjednako opasno i štetno.
Kao drugo, povreda mladeža može da se izrodi u melanom: recimo ako ste ga slučajno zakačili noktom, brijačem ili odećom (bretelom, lastišem...). Opasne su i opekotine i promrzline, to jest sve što nadražuje kožu.
Kao treće, na mladež mogu uticati hormonske promene u organizmu za vreme polnog sazrevanja, u trudnoći, klimaksu, u slučaju endokrinih bolesti.

Skidanje rizičnih mladeža
Na najčešća pitanja koja pacijenti postavljaju u vezi sa skidanjem mladeža odgovara dr Branislav Piščević.
1. Da li mladež treba da se skida?
Treba samo onda kada to lekar savetuje, a ne prijatelj ili roditelj, ne medicinska sestra ili neko ko je to već uklanjao već samo onaj koji se time bavi...
2. Ko se bavi skidanjem mladeža?
Lekari specijalisti dermatolozi, hirurzi plastične hirurgije ili onkolozi. Dermatolozi samo pregledaju ili snimaju mladeže posebnom tehnikom i upućuju dalje. Sam akt uklanjanja rade plastični hirurzi ili onkolozi.
3. Kako izgleda porocedura uklanjanje mladeža?
Uklanjanje mladeža je manja hirurška procedura. Rez ide uz samu ivicu mladeža sem kada sumnjamo na melanom. Tada se hirurški rez znatno proširuje, što određuju precizne mere standardizovane i davno utvrđene.
4. Koje komplikacije izaziva nestručno uklanjanje?
Nestručno u prvom redu znači nedovoljno skidanje mladeža po širini ili dubini ili i jedno i drugo. Takođe ne dolazi u obzir uzimanje dela mladeža tipa isečka ili biopsije u svrhe daljih analiza.
5. Kako se to pravilno radi?
U prvom aktu se skida sve, poštujući i estetske principe koliko je god moguće, i šalje se na patohistološku analizu. Po dobijenom nalazu određuje se dalja strategija.
6. Koje su komplikacije ako se sve ovo ne ispoštuje?
Razne, ali od najbenignijih da je potrebna barem još jedna reintervencija pa do širenja malignog procesa ukoliko se radilo o neprepoznatom melanomu.
7. Da li je uklanjanje laserom bezbedno?
Uklanjanje laserom je bezbedno pod uslovom da se ide dovoljno radikalno. Ipak preporučujem oštar hirurški nož.



Kad kod lekara
Postoji nekoliko očiglednih simptoma na koje treba da obratite pažnju:
-mladež je počeo da se povećava;
-mladež je promenio oblik: konture su mu neravne i rasplinute;
-mladež je promenio boju: posvetleo je ili, naprotiv, potamneo, oko njega su se pojavile tamne pege ili upaljena ivica;
-osećate svrab, pečenje i probadanje;
-mladež se peruta, pokriven je koricom, krvari - to su već simptomi malignog procesa.
Bitno je da se sve promene što pre prijave lekaru, jer se malanom uspešno leči hirurškim putem samo u najranijem
stadijumu. Kod žena se melanom najčešće javlja na nogama (47 odsto), a kod muškaraca na leđima (43 odsto).


Pravila sunčanja
Kada? Najsigurniji ste ako se sunčate do 10 sati ujutru i posle 16 sati posle podne. U podne, kada je sunce u zenitu, intenzitet ultraljubičastog zračenja je 10 puta veći nego tri sata pre ili posle toga.
Koliko? Da biste bili sigurni, jednostavno zapamtite da je čoveku severne hemisfere dovoljno 10 do 15, maksimum 20 minuta na suncu. U krajnjoj liniji, ako ste tamnoputi, počnite od 10 do 15 minuta dnevno da biste postepeno povećavali izlaganje suncu na 30 do 40 minuta.
Zaštita? Kreme za sunčanje moraju biti sa visokim faktorom zaštite od UVB i UVA zračenja (iznad 15). Kupujte krenu samo u apoteci i vodite računa da je od nekog poznatog proizvođača.
Kako da se obučete? Ne zaboravite da možete da pocrvenite i dok idete na plažu ili se vraćate u sobu. Zato se zaštitite svetlom pamučnom odećom, jer pamuk, za razliku od sintetike, manje propušta radijaciju. Obavezne su i naočare od stakla, sa UV zaštitom. I, naravno, šešir.
Pre odlaska na letovanje trebalo bi da pregledate svoju kožu kako biste „upoznali“ sve svoje mladeže i na vreme primetili eventualne promene na njima.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:19:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.