Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:56:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Crnac gradonacelnik Pirana (SLO)  (Pročitano 1105 puta)
25. Okt 2010, 12:58:57
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 7.0.517.41
mob
Apple iPhone SE 2020
PITER BOSMAN ŠEF GRADSKE UPRAVE PIRANA
Prvi crni gradonačelnik u istočnoj Evropi

Srna    | 25. 10. 2010. - 08:21h | Foto: Reuters    | Komentara: 1
Lekar iz Gane Piter Bosman izabran je na lokanim izborima za gradonačelnika grada Piran i on je prvi tamnoputi šef gradske uprave nekog istočnoevropskog grada.

Bosman je bio kandidat stranke levog centra Socijaldemokrata (SD).

Prema njegovim rečima, ljudi nisu gledali na boju njegove kože i izbori su pokazali visok nivo demokratije u Sloveniji.

On je u Sloveniju došao osamdesetih godina prošlog veka, kada je ta zemlja još bila u sastavu bivše SFRJ, na medicinske studije. Po završetku fakulteta želeo je da se vrati u Ganu, ali je ostao jer se oženio sa koleginicom sa fakulteta, koja je hrvatskog porekla.

Bosman je odneo tesnu pobedu ispred prethodnog gradonačelnika Tomaža Gantara, sa 51,4 odsto osvojenih glasova.

"Zasnivao sam svoju kampanju na dijalogu i mislim da je to i prevagnulo," rekao je Bosman, ističući da je veoma srećan i ponosan zbog izbora, prenosi BBC.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 374
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Nokia 2690
 Smile Bas mi je drago zbog toga.
IP sačuvana
social share
Edit by shone83: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Alcatel One Touch
Baš me zabole zbog toga... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 7.0.517.41
mob
Apple iPhone SE 2020
Gradonačelnik Pirana: Hoćemo da se pobratimimo sa Novim Sadom

M. Pejić    | 26. 10. 2010. - 00:02h | Foto: AFP    | Komentara: 41
Slovenački grad Piran izglasao je za svog gradonačelinka Petra Bosmana, poreklom iz Gane, prvog crnog gradonačelnika u ovom delu Evrope. Piranski Obama, kako ga meštani zovu, kaže za “Blic” da je ponosan na svoju pobedu i da će se truditi da stvori uzor koji će slediti i ostali gradovi i zemlje.

Bosman kaže da već deset godina nije posetio Srbiju i Beograd, koji mu je ostao u lepom sećanju. “U početku sam stalno dolazio u Beograd i sećam se koliko su ljudi bili srdačni prema meni. Primili su me u svoje domove i tretirali me kao jednog od njih. Deset godina nisam dolazio, ali sada planiram da to prekinem i posetim Srbiju. U mom timu koji mi je vodio kampanju bila je i jedna devojka iz Novog Sada koja mi je stalno govorila koliko je taj grad poseban i lep i kako moram da ga posetim i stvorim prijateljske odnose. Stoga sam i njoj obećao i sam odlučio da ću sigurno doći u Novi Sad i od njega stvoriti novog pobratima grada Pirana”, odlučan je Bosman.

Lekar po profesiji, a član socijaldemokrata, u drugom krugu lokalnih izbora dobio je 51 odsto glasova sugrađana i time prekinuo mandat dotadašnjeg gradonačelnika Tomaža Gantera iz lokalne stranke “Piran je naš”. Bosman je tokom izborne kampanje čvrsto verovao u pobedu jer, kako kaže, ljudi koji ga poznaju znali su koliko vredi.

“Imali smo odličan tim i šanse za pobedu su nam bile velike. Slušali smo ljude koji su želeli promene, a mi ćemo ih pružiti. Veoma sam ponosan i srećan što su mi stanovnici Pirana ukazali poverenje jer oni mene poznaju, znaju da mogu i umem. Trudiću se da privredno unapredim Piran i pridobijem mlade da ostaju ovde”, kaže on.

Bosman je sa preko 2.000 ljudi, porodicom i prijateljima slavio do ranih jutarnjih sati, a njegovu pobedu pozdravili su i vodeći svetski mediji.

“Ovo jeste novi vid tolerancije i želim da pokažem da to ovde može da uspe, da stvorim uzor koji će da slede prvo ostali gradovi u Sloveniji, a onda i druge zemlje u Evropi”, rekao je on.

Pre 30 godina Bosman je kao stipendista stigao na tle bivše Jugoslavije tražeći način da napreduje i da se suprostavi političkoj situaciji koja je tada vladala u rodnoj Gani.

“Moj otac, takođe lekar, bio je politički aktivan. On je bio prijatelj sa predsednikom Gane i otuda i to porodično uporište u politici. U Gani je 1979. vojska preuzela državu. Tada su počeli moji prvi politički angažmani. Veliki broj studenata udruživao se protiv vojske. Kada sam dobio jugoslovensku stipendiju, cilj mi je bio da odem da se usavršim i nakon toga vratim u Ganu”, priča Bosman.

Kada se uputio prema Balkanu, mislio je da ide na studije u Beograd, ali ga je put odveo severnije.

“Čim sam sleteo na beogradski aerodrom, sačekali su me, smestili u auto i rekli mi da idem za Ljubljanu. Prilično sam se unervozio jer sam mislio da ću studirati u Beogradu. Ali ubrzo sam se zaljubio u Ljubljanu, u njene ljude”, priseća se Bosman.

I tada Bosman nije mogao da ugasi svoju želju za politikom, pa je još devedesetih godina izabran za poslanika opštine Piran, a od pre dve godine je član Socijaldemokratske stranke. Kako kaže, ljudi su mu uvek ukazivali poverenje i verovali da poseduje energiju i volju, što je i doprinelo tome da se kandiduje za gradonačelnika. Bosman kaže da nije imao problema zbog boje kože:

“Kao i u svakoj kampanji, oponenti se trude da vas predstave nedovoljno dobrim za pobedu, ali niko nikad nije potencirao to što sam crnac. Uglavnom su to bile neke provokacije lične prirode, kako ne znam dobro slovenački ili volim da se kockam, ali niko se nije pozivao na boju kože. Inače sam s tim imao svega nekoliko neprijatnosti, ali onih lepih iskustava je mnogo više.”
 
Ostao zbog ljubavi
Bosman je u Ljubljani završio medicinu, pa se preselio u Piran, ali njegove planove da se vrati u rodnu Ganu “osujetila” je ljubav. “Zaljubio sam se u koleginicu Karmen Laković, venčali smo se i planovi su nam bili da nakon nekog vremena zajedno odemo u Ganu. Međutim, dobili smo ćerke Alis (24) i Karin (21), što je promenilo planove, pa smo odlučili da se skućimo u Piranu”, priča.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 78
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
svaka cast slovenci, makar da neko sa sa prostora bivse Yuge uspe.Samo napred vasa buducnost je svetla.Kod nas u Srbiji ce sada uskoro mrak od restrikcija-zbog grejanja,a ako to prezivimo dotuce nas ovi poslanici. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Nokia 6300
 Свака им част!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:56:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.