Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:52:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Crkveni posed kao četvrt Srema  (Pročitano 1056 puta)
17. Jan 2006, 21:01:35
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Crkveni posed kao četvrt Srema
* U pripremi zakon o vraćanju poseda oduzetih verskim zajednicama posle 1945. godine
* Podržavljeno 2.827 poseda na prostranstvu od 172.022 hektara
* SPC je najviše obradivog zemljišta i šuma oduzeto u Srbiji i Crnoj Gori

Imovina oduzeta posle Drugog svetskog rata trebalo bi da u dogledno vreme bude vraćena starim vlasnicima, a među njih spadaju i crkve i tradicionalne verske zajednice. U njihovom slučaju to će biti učinjeno po posebnom zakonu, čije je donošenje za ovu godinu najavio ministar vera Milan Radulović. Vlada je odredila i rok za prijavljivanje podržavljene imovine, 1. jul.

Predrag Vasić, član Pravnog saveta Patrijaršijskog upravnog odbora SPC i sudija Trećeg opštinskog suda u Beogradu, kaže da se radi o 2.827 poseda ukupne površine 172.022 hektara. On smatra da će se crkvama imovina uglavnom vratiti u naturalnom obliku jer je sada u društvenom i državnom vlasništvu.
      
U bivšoj SFRJ 70.000 hektara

Prema tvrdnji dr Slavenka Grgurevića, predsednika Lige za zaštitu privatne svojine i ljudskih prava, SPC ima tapije u Srbiji na 37.197 hektara zemlje. Od toga se kao oduzeto vodi još 35.609 hektara, a najveća prostranstva su na Kosovu i Metohiji.
- Samo ime Metohija potiče od reči metoh, što znači manastirski, odnosno crkveni posed. Tako je Pećka patrijaršija svojevremeno raspolagala sa 900 hektara, Dečani sa 232 hektara plodne zemlje i 620 hektara šuma, manastir Draganac sa 200 hektara zemlje, Gračanica sa 120, od čega 18 oranica i 102 hektara šume, itd. SPC je nekada na teritoriji bivše SFRJ posedovala oko 70.000 hektara zemlje i oko 2.000 različitih objekata. Pre bilo kakve priče o podeli Pokrajine, prvo treba da nam se vrati sve ono što je bilo naše - ukazuje dr Grgurević.

Štediše i akcionari

Srpska pravoslavna crkva, odnosno pravna lica unutar nje, imala je ušteđevinu u bankama, štedionicama i osiguravajućim društvima. Tako su crkvene opštine u Pančevu i Vršcu imale po 100 akcija u Privilegovanoj agrarnoj banci AD, dok su crkve i manastiri Karlovačko-beogradske arhiepiskopije imali 309 akcija. Na računima Kreditne banke, Leskovačke zadruge AD iz Paraćina, Prve srpske štedionice DD iz Iriga, Privilegovane agrarne banke AD iz Beograda, Zadružno-poljoprivredne banke AD iz Beograda, Jadransko-podunavske banke AD iz Beograda, Sremskokarlovačke zadruge za međusobno pomaganje iz Sremskih Karlovaca i drugih imali su 7,9 miliona dinara u vreme tadašnje Kraljevine Jugoslavije.

- Samo jedan deo biće vraćen u vidu novčanog obeštećenja, u državnim obveznicama, nominovanim u evrima, i isplativom u roku ne dužem od deset godina, a one bi mogle da se upotrebe za kupovinu akcija ili nepokretnosti u vlasništvu države - objašnjava Vasić.

Crkve su bile na trećem mestu po veličini udela u zemljišnom fondu tokom agrarne reforme i kolonizacije. SPC je najviše obradivog zemljišta i šuma oduzeto u Srbiji i Crnoj Gori, a Rimokatoličkoj crkvi u Sloveniji i Hrvatskoj, dok je na teritoriji BiH podjednako oduzimano i obema crkvama i Islamskoj zajednici.

Vasić navodi da je bilo nekoliko pokušaja da Srbija donese zakone o denacionalizaciji. Čak je aprila 1991. bio usvojen Zakon o vraćanju imovine SPC (zadužbina, legata, stambenih zgrada i građevinskog zemljišta), ali je tadašnji predsednik Slobodan Milošević upotrebio pravo veta i vratio Zakon Narodnoj skupštini na ponovno razmatranje jer bi se njime vratila imovina samo SPC.

- Problem što se deo crkvene imovine nalazi na Kosovu i Metohiji može se rešiti tumačenjem Rezolucije 1244, prema kojoj Pokrajina predstavlja sastavni deo Srbije, što znači da se svi zakoni koje je donela Narodna skupština primenjuju na čitavoj državnoj teritoriji - kaže Vasić.

Država bi bila obavezna da obešteti patrijaršije, eparhije, crkvene opštine, manastire, zadužbine, samostalne ustanove, fondove i hramove. Kako postupak restitucije nije lak, treba učiti na primerima zemalja u tranziciji koje su ovaj postupak okončale, kao što su Češka, Poljska i Mađarska, ili ga kao Slovenija privode kraju, ili su na dobrom putu da ga okončaju, kao što je to slučaj sa Makedonijom.
T. U.

Izvor: Start
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
O cemu ovi pricaju? Makedonija "na dobrom putu" da vrati imovinu SPC??

Pa Makedonija zatvara svestenike SPC na vise godina kao "siritelje neprijateljstava prema naciji" i veleizdajnike.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:52:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.