Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:48:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čovek koji zadaje glavobolju celoj EU  (Pročitano 4407 puta)
24. Okt 2008, 08:40:25
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Češki predsednik se stalno bori protiv vetrenjača
Čovek koji zadaje glavobolju celoj EU
Autor: N. V. | 24.10.2008. - 05:30




Od omiljenog retoričkog pitanja Vaclava Klausa, predsednika Češke, koje glasi: „Hoćemo li da dopustimo da se naš identitet i suverenitet istopi u Evropi kao kockica šećera u šolji kafe?”, mnogim političarima u Briselu diže se kosa na glavi. Klaus, nekrunisani kralj evroskeptika i jedan od rodonačelnika ideje da je priča o globalnom zagrevanju prevara, izjasnio se sada i za ukidanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke.

Češki predsednik je u autorskom tekstu objavljenom u listu „Mlada fronta dnjes” naveo da „MMF i Svetsku banku, sa kojima niko ne zna šta da radi, treba ukinuti kao zastarele organizacije, a ne da se za njih traži nova sumnjiva uloga”.
Klausova najnovija provokacija Brisela je ideja da se za vreme češkog predsedavanja EU sa praškog dvorca na Hradčanima ne vijori zastava Unije.
„Ne vidim razlog da se zastava tamo vijori, pošto mi nismo nekakva provincija EU”, kazao je nedavno Klaus.
Češka preuzima predsedavanje EU 1. januara 2009. godine, a ukoliko se Klausova ideja ostvari, to će biti presedan u predsedavanjima Unijom. List „Mlada fronta dnjes” naveo je da je predsednik Češke od ulaska ove zemlje u EU u maju 2004. godine dozvoljavao da se na praškom zamku, pored predsedničke i češke zastave, zavijori i barjak EU samo u slučajevima poseta bitnih gostiju iz Brisela, poput Žozea Manuela Baroza, predsednika Evropske komisije.
Klausov odnos sa Briselom je u najmanju ruku komplikovan. Evropska komisija je zvanično pozdravila ponovni izbor Klausa za predsednika Češke 15. februara ove godine, čime je on dobio novi petogodišnji mandat na čelu države. Barozo je tada Klausu uputio „najtoplije čestitke”, rekavši da se „raduje saradnji sa predsednikom Češke na izgradnji evropskog projekta”. Međutim, sigurno je da bi u Briselu mnogi odahnuli da je umesto Klausa tada u češkom parlamentu izabran Jan Švejnar, proevropski orijentisani Čeh sa američkim državljanstvom koji predaje ekonomiju na Univerzitetu Mičigen. Klaus je poznati protivnik „centralizacije” - davanja većih ovlašćenja Briselu u odnosu na države članice, a glasno se protivio i neuspelom nacrtu evropskog ustava, kao i Lisabonskom sporazumu, nasledniku ovog dokumenta.
Iako je NATO pre četiri godine nazvao „jedinom funkcionalnom odbrambenom strukturom u današnjem svetu”, Klaus je, uz dosta rezerve zbog straha od reakcije Rusije, podržao plan SAD da za potrebe Severnoatlantskog saveza postavi raketni štit u Češkoj i Poljskoj. U aprilu prošle godine češki predsednik je posetio Moskvu kako bi Vladimira Putina, tadašnjeg predsednika Rusije, uverio da češko-ruske odnose treba gledati odvojeno od raketnog štita. Ruska agencija RIA Novosti je navela da je Klaus tada rekao da „Češka nema nameru da preti Rusiji”.
„Naravno da nemate, s obzirom na to da Češka neće imati nikakvog uticaja na funkcionisanje štita”, odgovorio je u polušali Putin.
„Globalno otopljenje mit”
Vaclav Klaus je globalno otopljavanje nastalo čovekovom aktivnošću nazvao „lažnim mitom” i teorijom koja ugrožava ljudske slobode. Klaus naglašava da temperature neće nastaviti drastično da rastu, kao i da će se zagađenje okoline smanjiti. Češki predsednik je o tome napisao i knjigu „Plava planeta u zelenim okovima: Šta je ugroženo - klima ili sloboda?”.

Protiv nezavisnosti Kosova
Svoje neslaganje sa EU Klaus je izrazio i povodom samoproklamovane nezavisnosti Kosova, koju su evropske države počele da priznaju neposredno nakon starta njegovog drugog mandata kao predsednika Češke. Klaus se žestoko protivio i češkom priznanju Kosova, iako ga je u maju priznala vlada koju vodi Mirek Topolanek, čovek koji je nasledio Klausa na čelu Građanske demokratske partije.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Citat
izjasnio se sada i za ukidanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke.

Ja sam ne nekim drugim temam rekao da onaj narod i ona vlast i ona drzava koja bude uzimala sa ozbiljno MMF i Svetsku banku zasluzuje da dozivi namjenjenu sudbinu koju ce za njih izrezirati njihovi gospodari.
Mislim da niko pametan vise nikada nece slusati MMF naravno ovo vazi samo za pametne ne za one druge.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Клаус је човек цар...
Не треба заборавити ни Роднија Еткинсона, иначе рођеног брата Црне Гује. Он је избунирао неке ствари о ранијем пројекту уједињавања... Погађате, оном Хићином Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.61
Da li je Češka članica EU? Da!
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Češka koristi sve beneficije EU od finansijske stabilnosti do zajedničke odbrane. Klaus je tipičan Švejk (ko nije pročitao ranije neka pročita sad Dobrog vojnika Švejka, ima se šta naučiti o mentalitetu ). On će sa divljenjem prebrojati deset zastava na carskom dvorcu i reći da nije dobro, a kad ga policija pita zašto naći će izgovor da je tuce lakše za računanje.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Sors aspera monstrat amicum

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3520
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Samsung Galaxy II
Izvo

Ranka Pecića, jednog od najistaknutijih naših privrednika u češkoj i celom srednjoevropskom regionu, sreli smo u jednom od najvećih praških hotela, dok je, okružen istaknutim umetnicima iz Slovačke i češke, promovisao dobrotvornu manifestaciju "Harmonijum" koju, zajedno sa velikim slovačkim tenorom Peterom Dvorskim i uz reprezentativno učešće srpskih umetnika, već 12 godina organizuje u korist humanitarnog fonda predsedničkog para Livije i Vaclava Klausa.
• Ovim gestom manifestujete naklonost prema našim stvaraocima, ali i prema češkom predsedníku, sa kojim ste, kako se skoro svakodnevno može pročitati u novinama, u dugogodišnjem "neobjašnjivom prijateljstvu". Neke vaše češke kolege i novinari, izgleda, ne mogu da sakriju zavist i stalno se iščuđuju što je jedan stranac, pa još Srbin, tako blízak prvom čoveku njihove države?!
- Da, tu zavist i sam osećam, ali mi to ne smeta da se tim prijateljstvom ponosim, iako me ono ponekad skupo staje. A verovatno i predsednika. Kao svaki političar, i Klaus ima protivnike, političke i druge, koji mu na sve načine nalaze slabe tačke, pa su jednu našli u meni, kao strancu, Balkancu, i još trgovcu "sumnjivog porekla", koji se predsedniku vukao pod skute radi poslovnog i pomalo nacionalnog interesa - kaže Pecić.

Venčan i za državu

- Sticajem okolnosti, Jitkinom "krivicom", tačnije "zaslugom" tadašnjeg režima, naš san da posle venčanja nastavimo život u Jugoslaviji, u Srbiji, nije se ostvario - kaže Pecić. Jitka, naime, nije mogla da dobije pasoš, odnosno dozvolu za odlazak u inostranstvo, pa me tadašnja vlast tako venčala ne samo sa svojom državljankom, već i s ovom zemljom. U Srbiju idemo kad god možemo.


Zlobnici su iskonstruisali takvo tumačenje našeg prijateljstva jer im nije bilo jasno zašto se gospodin Klaus u proleće 1999, tada predsednik parlamenta, kao jedini istaknuti političar na prostoru koji pokriva NATO, javno usprotivio bombardovanju naše zemlje, iako to u to vreme, za političara tog nivoa, nije bilo baš politički produktivno! Pogotovo što je predsednik Vaclav Havel podržao agresiju.
- čak su i mene pitali da li sam ga na to nagovorio. Tako nešto mogli su da misle i poveruju samo oni koji ne znaju Vaclava Klausa. Dobro znam njegovu političku i ljudsku principijelnost, ne samo u političkom, već i u privatnom životu, čak i u porodici i prema prijateljima. On je čovek izuzetnog intelektualnog i političkog autoriteta i kredibiliteta koga niko ne bi mogao da nagovoriti. Mogao bih sve te koji tako nešto lansiraju da pitam ko ga je onda nagovarao da se ne složi i sa bombardovanjem Iraka, jer Klaus među svojim porodičnim prijateljima, koliko znam, nema nijednog iz arapskog sveta.
• Nije moguće da sa predsednikom Klausom nikad niste razgovarali o našoj zemlji i sudbini naše nacije?
- Razgovarali smo, naravno, mnogo puta. Razgovaramo i danas, ali to nije bilo, niti je sada, nekakvo "nagovaranje", već je reč o želji ozbiljnog i objektivnog političara da o "balkanskom pitanju", pored informacija iz izvora koji su na raspolaganju jednom državniku, sazna nešto i od "druge strane", od čoveka koji pripada "tretiranoj" naciji. Pogotovo što je svestan da češki mediji uglavnom jednostrano i tendenciozno prate taj problem. Bio bih srećan da sam mu bar malo bio od koristi. Uveren sam, međutim, da je predsednik Klaus od onoga što je od mene čuo odbacio sve ono što je ocenio kao izraz moje emotivnosti ili nacionalih osećanja.

Probio "gvozdenu zavesu"

- Kao trgovac, mislim da sam postigao nešto što je u to doba bilo gotovo nemoguće. Uspeo sam da privolim mnoge čuvene zapadnoevropske modne kuće da okušaju sreću na ovom prostoru koji je za njih, zbog blokovske podele, bio tabu. Još 1984, punih pet godina pre "somotske revolucije", u Prag sam doveo i predstavljao "Beneton". Butik koji sam sa Jitkom otvorio bio je prvi punkt ove popularne firme u Istočnoj Evropi. A za "Benetonom" su došli "Hugo Bos" i drugi. Mi smo, u stvari, svojim "somotom", lansiranjem svetske mode, prvi probili "gvozdenu zavesu".


• Šta vam je u tim podmetanjima medija palo najteže?
- Osim tih spekulacija koje se moraju podneti takve kakve jesu zato što su sastavni deo političke klime u celom svetu, ima stvari zbog kojih čovek mora da se pobuni protiv klevetnika.
• Šta vam je neposredan povod za revolt?
- Praški nedeljnik "Respekt", koji misli da je politički uticajan, nedavno objavio je članak pod naslovom "Ranko Pecić - prijatelj Vaclava Klausa" u kojem nisu ostavili na miru ne samo nas dvojicu, nego ni mog pokojnog oca Mirka. Između ostalog, list je naveo da je moj otac bio istaknuti srpski mafijaš koji je poginuo u obračunu pariskog podzemlja u francuskoj metropoli!
Mojoj ćerki Gabrijeli, koja je doktorirala na žurnalistici, kad je u "Respektu" pitala "kolege" kako su mogli da objave takvu ogavnu izmišljotinu, prepotentno su odgovorili: "Dokažite da nije tako i mi ćemo se izviniti!"


A moj pokojni otac, koji je proglašen za mafijaša samo zato što je njegov sin prijatelj sa značajnim čovekom koji je, u stvari, prava meta ovog lista, živeo je i umro u Staroj Pazovi, u koju je stigao kao kolonista iz Bosne, nikada nikud nije putovao, čak ni do Beograda, a kamoli u Francusku. Živeo je kao miran vojvođanski delatnik i umro od infarkta u svojoj kući, dok se odmarao nakon celodnevnog košenja trave.
- LJubav i poštovanje prema ocu, obaveza da ga odbranim od monstruoznih tvrdnji, hiljadu kilometara od njegove kuće, naterali su me da presavijem tabak i tužim klevetnike - kaže Pecić, vidno potresen kad priča o prljavštini "Respekta".
• Da naš razgovor, ipak, završimo veselijom temom. Kako ste u ovom "tuđem svetu" uspeli, iako vam je, kao i svim strancima u tuđini, na tom putu moralo biti mnogo teže nego, kako bi to česi rekli, "domorocima"?
- U češku, tadašnju čehoslovačku, došao sam 1972, kao i mnogi naši zastupnici, na "mandatsko" predstavljanje naše privrede. Nije bilo baš ugodno, s obzirom na moju građevinsku struku. U okviru beogradskog "Progres-Komgrapa", gradili smo hotele, bolnice i druge značajne objekte u metropoli i van nje. Kasnije, kad sam prešao u sarajevsku "Bitumenku", "presvlačio" sam češke puteve, da bih potom prešao na presvlačenje i oblačenje ljudi koji su, živeći dugo u socrealizmu, bili želji prave mode.
Ranko se pre tačno tri decenije, 22. decembra, venčao, kako kaže, sa svojom jedinom, prvom i poslednjom životnom saputnicom, čehinjom Jitkom, s kojom ima dve ćerke.
- Prva, Sandra, pretvorila je Jitku i mene u baku i deku ili, kako to ovde lepše kažu, u babičku i dedečka. Tako smo je prihvatili kao svoje stalno stanište, počeli da radimo tekstilnu modu "za svoj groš" i tako je počela moja velika ljubav prema modi, kreacijama, tekstilu. S ljubavlju prema onom što radite obavezno dolazi i poslovni uspeh - objašnjava Pecić svoj recept kako je jedan građevinac postao uspešan modni tekstilac.

Izvor:SrpskaDijaspora
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Добар је чика... Где би нам крај био да их има више таквих у ЕУ...
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Pa i ja bih kakio o EU, kada bi Srbija bila clan EU ... prosto  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
A kakvu ulogu imaju njegova laprdanja kad ni u svojoj bivsoj stranci nema uticaj  Smile Smile

Nema od njega nikakve realne vajde Wink
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Izgubljen među kvadrilionima nebitnih informacija

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1330
Zastava Negde iza sedam brda,sedam gora,sedam mora...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Philips 
To što priča nema nikakve veze,Češka ka ignoriše i napreduje na stepenicama EU-a,on može samo da trabunja u svojoj fotelji i napija se vina,dok Česi ulaze u EU i zovu Solanu na svečani ručak i idu kod njega i povećavaju Češku diplomatiju sa EU i sve više uzimaju njihove zakone i prihvataju MMF.
Pa šta sad Česima vredi što se on ne slaže sa EU,njega niko ni nije zvao u EU,Evropa je zvala Čehe,a ne njega,ovim ja nisam protiv njega i ne podržavam EU u potpunosti,zapravo EU je udruženje puno mana i u njemu se mute zločini i planovi da se Kosovo otkači od Srbije i da Albaniji,a kasnije i Vojvodina priključi Mađarskoj.Možda istok pripadne Bugarima i Rumunima,a istok će na neko vreme ostati Srbiji dok ne smisle još neko zlo.Ali ja mislim da nema nikakve vajde od te Klausove silne priče.
To je to od mene Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:48:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.