Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:05:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čokoladni vodič  (Pročitano 853 puta)
15. Jan 2009, 01:46:10
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.19
Čokolada je najomiljenija poslastica u celom svetu, a najverniji obožavaoci lako će prepoznati pravu i kvalitetnu čokoladu. Na njen kvalitet, prema rečima Sare Džejn Stejns, direktorke britanske Akademije kulinarske umetnosti i autorke dve knjige o čokoladi, osim procenata sastojaka koje sadrži veoma utiče i njihov način obrade.

- Prema pravilima, crna čokolada trebalo bi da sadrži minimalno 60 odsto kakaoa, a mlečna 30 odsto. Međutim, iako čokolada ima, na primer, 70 odsto kakaoa, ne znači da je kvalitetna jer na to utiču kvalitet i proces obrade zrna kakaovca. Kako biste lakše procenili njen kvalitet, u popisu sastojaka na deklaraciji ne bi trebalo da stoji ništa što ne poznajete. Ako vidite oznaku E i uz nju brojke, veštačke konzervanse i hidrogenizujuće masnoće, razmislite još jednom pre kupovine - savetuje Stejns.
Kvalitet čokolade možete da prepoznate i po njenom ukusu i izgledu. Ona na dodir treba da bude svilenkasta i ne sme da se lepi za prste. Tek posle nekoliko sekundi njena tekstura trebalo bi lagano da počne da se otpušta.
Kvalitet čokolade takođe možete da proverite i njenim prelamanjem. Ako ispusti čist, pucketav zvuk, znači da je dobra. Pri prelomu ne bi smela da se mrvi ili raspada. Takođe, dobra čokolada se otapa pri prvom dodiru sa jezikom. Većina osećaja za ukus slatkog nalazi se na vrhu jezika, gde ukus čokolade i počinje da se oseća. Ako ne počne odmah da se topi na jeziku, niskog je kvaliteta.
Dobra čokolada trebalo bi da u ustima ostavlja gladak, kremast ukus koji se nežno rastvara u kremastu tečnost. Ne bi smela da se lepi ili bude zrnasta. Nakon što ste pojeli čokoladu, ukus treba da se oseća još nekoliko minuta. Taj ukus treba da bude čist i bez taloga, a neke čokolade ostavljaju ukus i do 45 minuta. Ako čokolada ima voštani ukus, verovatno su proizvođači kakaov maslac zamenili biljnim uljima, što nije oznaka prave čokolade.
Takođe, treba da znate i da su sastojci na deklaraciji napisani prema količini, od većeg prema manjem. Na crnoj čokoladi prvi je kakao (kakao masa), a na mlečnoj šećer. Prava čokolada trebalo bi da ima u sebi vanilu, ali ne vanilin, koji je napravljen od soka ananasa. Čokolada se topi na 18°C, a na njen ukus utiču i vlaga, vazduh, kao i promena temperature.

Istorija nastanka čokolade

Po meksičkoj legendi, čokolada, odnosno „xsocotlatl", kako su je Asteci, drevni narod današnjeg Meksika, nazivali, bila je piće bogova u raju, a seme kakao drveta su bogovi darovali ljudima kao poseban blagoslov. Asteci su u znak zahvalnosti svake godine prinosili ljudsku žrtvu, a poslednji obrok žrtvovanog bio je kakao.
Kakao zrna Kortez je 1525. godine doneo španskom kralju, koja su u španskim manastirima obrađivana u strogoj tajnosti. Italijanski trgovac Antonio Karleti uspeo je 1606. da dođe do kakao zrna, koje je zajedno sa recepturom tajno preneo u Evropu. Za samo nekoliko godina, „čokoladna groznica" je zahvatila sve zemlje.
Prva prodavnica čokolade otvorena je 1657. u Londonu. Cena je bila takva da su je sebi mogli priuštiti samo najelitniji slojevi. U isto vreme, čokolada je bila prepisivana bogatim slojevima kao lek za mnoge bolesti, pa je lični lekar kardinalu Rišeljeu prepisivao svakodnevnu upotrebu čokolade. Marija Tereza od Austrije, ćerka Filipa IV, 1960. udala se za Luja XIV i na francuski dvor dovela sa sobom posebnog slugu za spremanje čokolade.
Zahvaljujući italijanskim proizvođačima čokolade i trgovcima, 1750. čokolada stiže u Švajcarsku. Petnaest godina kasnije, u Americi, u mestu Dorčester, počela je sa radom prva fabrika čokolade. U Holandiji je 1815. osnovana fabrika „Van Huten", u kojoj je kasnije prvi put pronađen način za obradu kakao butera i kakao praha u obliku u kojem se i danas koristi.


Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:05:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.