Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Cokoladni dan (dijeta)  (Pročitano 2986 puta)
27. Apr 2006, 14:29:37
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Neki naučnici tvrde da, ukoliko tokom dana uzimate namirnice istog ukusa, možete da se rešite suvišnih kilograma, i to za vrlo kratko vreme. Iako zvuči neverovatno, i može da izazove skepticizam i kod lakovernih sledbenika dijeta, kada nastupi čokodladni dan, sve sumnje padaju u vodu

ČOKOLADA DIJETA MENJA SVE! (A MOŽDA I NE?)


Dijete su, baš kao i mnoge druge stvari na ovom svetu, postale pitanje mode - menjaju se baš kao i boje odeće i oblik cipela. Neke su maksimalno restriktivne, bazirane na niskom procentu ugljenih hidrata, neke dozvoljavaju konzumiranje svih obroka, ali u umernoj količini sa izbalansiranim hranjivim materijama. Većina "dijetaša" tako isprobava bezbroj dijeta, odustaje i ponovo pokušava, a sve u nastojanju da pronađe idealan režim ishrane - onaj koji će utoliti glad, zadovoljiti potrebu za različitim ukusima hrane i, razumljivo, izazvati znatan gubitak kilograma. E, pa izgleda da je to konačno moguće. Naime, najnovija dijeta doktora Dejvida Kaca, direktora Instituta za istraživanje prevencije iz SAD, pod nazivom dijeta ukusa (The Flavor Point Diet) udovoljiće potrebe i želje većine ljudi. Naročito atraktivan detalj ove dijete, za razliku od svih ostalih, jeste to što postoje specijalni dani u kojima je dozvoljeno uživanje u hrani omiljenog ukusa, uključujući čokoladu, i to u svim mogućim formama. Ni ostali dani nisu uopšte loši.
Sa željom da nam približi osnovne principe ove dijete, naša čitateljka Mirjana Kostić, koja živi i radi u SAD, napisala nam je sopstveno iskustvo u vezi sa ovom dijetom. Pročitajte o čemu se radi i prosudite sami.

Prelomni trenutak

Prema rečima autora dijetalnog programa doktora Kaca, u "dijeti ukusa" je najvažniji prelomni trenutak kada ćete osetiti sitost i prestati da jedete. Ovaj ekspert veruje da osećaj zadovoljenja hranom zavisi isključivo od njenog ukusa. Konzumiranje hrane istog ili sličnog ukusa smiruje centar za apetit u mozgu, dok ga raznovrsna hrana stimuliše. Taj efekat može lako da se ilustruje na primeru praznične trpeze. Iako ćete se zakleti da ne možete više da pojedete ni zalogaj pečenog mesa, lako ćete naći prostora u želucu za parče torte.
Kacovo rešenje: Obrok treba da podrazumeva više različitih namirnica, ali treba da vodite računa da su njihovi ukusi slični. Moja omiljena kombinacija je - limuni, paradajz, crni luk i pečurke. Rukovodeći se principom "jedan obrok - jedan ukus", nakon samo šest nedelja videćete rezultate ove dijete. Naravno, treba istaći da je "dijeta ukusa" zdrava jer podrazumeva konzumiranje isključivo zdrave hrane.
"Čim sam čula za 'dijetu ukusa', rešila sam da je isprobam", priča nam Mirjana. "Već duže vreme sam razmišljala o tome kako bi bilo lepo da se uvučem u svoje stare farmerke i dijetu dr. Kaca sam doživela kao pravi izazov. Da ne bih bila usamljena u ovoj 'dijetalnoj avanturi' zamilila sam svog vitkog supruga (ima savršen metabolizam) da bude moj 'saborac'. Ako njega može da zasiti ovaj način ishrane, onda može svakog, uključujući i mene.”

Prvi dan - grožđe + borovnice

Prvog dana dijete jedu se grožđe i borovnice u kombinaciji sa još nekim namirnicama. Moj dragi me je odmah upitao: 'Čekaj, da li treba da jedemo suvo grožđe ili suve borovnice?'. Kada sam mu objasnila da treba da jedemo i jedno i drugo, on je zaključio da je jedina sličnost između ove dve namirnice to što spadaju u kategoriju suvog voća. 'Njihovi ukusi su totalno različiti', moj suprug je nastavio da protestuje. Ja sam, ipak, odlučila da budem otvorena za sve opcije i fleksibilna.

Doručak se sastojao od jedne šolje cerealija sa dve kašike suvog grožđa i pola šolje obranog mleka. Iako je svaki obrok u prvoj i drugoj fazi dijete precizno određen, dr Kac takođe ostavlja mogućnost zamene obroka takozvanim 'obrocima srodnih ukusa'. S obzirom na to da u kući nemamo nijedno pakovanje cerealija, odlučujemo se za kašu od ovsenih pahuljica. Kakva divota, moj stomak je pun!

Prepodnevna užina Čaša običnog posnog jogurta sa kašikom suvog grožđa ili borovnica. E, već tu sam počela da varam. Kako nikada nisam volela jogurt, pribegla sam triku - stavila sam malo meda u njega.

Ručak se sastojao od salate od spanaća i sočiva (naravno, kuvanog!), suvih borovnica, feta sira, oraha, sa prelivom od sirćeta, senfa i maslinovog ulja. Obrok je zaista ukusan i sit, ali ja već počinjem da sumnjam u ovu dijetu. Kako je moguće da će tek nekoliko suvih borovnica na salati zadovoljiti moju potrebu za određenim ukusom i ugasiti moju želju da pojedem više nego što mi je potrebno kada njihov ukus 'guše' ostali, mnogo slasniji sastojci salate?

Večera - pečena piletina sa zapečenim lukom u vinu od borovnica. Obrok je vrlo jednostavan za pripremu. Usoljeno pile, krupno isečeni crni luk i drugi sastojici koji su krako vreme stajali u vinu, 'bace' se u tepsiju i peče se oko jedna sat u rerni. Ovo nas je toliko zasitilo da smo odustali od grožđa, koje je namenjeno za desert. Ipak, delovalo nam je jako privlačno takoda smo oboje pojeli po nekoliko zrna. Nisam osećala nikakvu glad, obroci su bili ukusni i hranjivi, a način njihove pripreme pokazao se kao brz i lak. Uopšte nisam imala osećaj da sam na dijeti.

Drugi dan - kajsija dan

Moj suprug i ja nismo baš ludi za kajsijama tako da sam, zahvaljujući mogućnosti zamene jednog ukusa i obroka, za neke obroke koristila breskve. Provela sam manje od petnaest minuta u pripremi ćurećeg mesa sa suvim kajsijama, krompirom i džemom od mešanog voća. Sve to sam stavila u rernu i obrok je bio gotov za 45 minuta. Najlepši sastojak ovog recepta bila je čaša piva. Malo sam prelivala pečenje, a malo uživala u njegovom ukusu. Iako pivo nije bilo dozvoljeno (osim u pečenju) nisam mogla da mu odolim. Jednostavno, kajsije nisu 'ubile' želju za njim. 'Mmmm, što je ovo dobro!', komentarisao je moj suprug, odsecajući još jedno parče pečenja. Naravno, složila sam se s njim. Oboje smo bili previše siti da bismo uzeli desert.

Razni dani i najzad - čokoladni!

U narednih nekoliko nedelja, probali smo "sirni dan", "kupusni dan" i mnoge druge dane i nismo uspeli da pronađemo i jedan obrok koji nije pogodio naš ukus. Štaviše, otkrili smo nekoliko novih, sjajnih jela. Nema nikakve sumnje da je ovo dijeta za ljude koji uživaju u jelu, kao i za one koji uživaju u kuvanju. Za osobe koje ne mogu da naprave razliku između prokelja i brokola, ova dijeta će biti prilično edukativna.
Konačno, osvanuo je i dugoočekivani čokoladni dan! On je započeo mafinom sa ukusom banane i komadićima čokolade. Ručak je takođe bio veoma čokoladan - čokoladni panini (hlepčići) sa komadićima banane na grilu, tek da se čokolada istopi. Bogami, prilično čudno čak i za velikog čokofila kakav sam ja! Nakon toga, osećaj sitosti je trajao do dva sata poslepodne. Pitala sam se da to nije možda zbog toga što sam preskočila preporučenu čašu mleka za ručak (mrzim mleko!). Glad se pretvarila u osećaj izgladnelosti i odmah sam posegla za užinom - čašom običnog jogurta sa komadićima breskve i čokoladnim sirupom. A onda je stiglo veliko finale - večera. Na meniju je bila piletina u crnom vinu prelivena čokoladom. Ima li šta bolje od toga, pomislila sam u sebi. Dve omiljene stvari - vino i čokolada - u isto vreme. Međutim, nakon prvog zalogaja moj suprug i ja smo se nemo gledali čitav minut... ukus je isti kao da sam piletinu prelila čokoladnim sirupom i pireom od paradajza! To nije to! Moj suprug i ja hitro prelazimo na desert - čokoladni rolat bez masnoće - koji se topi u našim ustima. Prema dijeti, trebalo bi da isečemo rolat na 24 parčeta, da pojedemo po jedan, a da ostatak stavimo u zamrzivač. Moj suprug je progutao svoje parče u dva zalogaja, a ja svoje u tri. Pogledali smo se i bacili i na treće, pa na četvrto...

Bez brojanja kalorija, ali i bez uspeha

Jedan od boljih aspekata ove dijete jesto to što nema brojanja kalorija. Naravno, da biste oslabili, morate da smanjujete obroke, što moj suprug i ja nikako nismo uspeli. Verovatno zato nismo oslabili ni grama. Doktor Kac priznaje da uspeh ne stiže automatski. 'Ako želite magiju, čitajte Harija Potera', kaže ovaj stručnjak. 'Ako želite praktičan savet o mršavljenju i želite da saznate neke odlične recepte nabavite knjigu 'The Flavor Point Diet'. Morate da prihvatite činjenicu da i sami treba da poradite na ostvarenju cilja. Možda je stvarno trebalo da odolim toj drugoj flaši piva?!"

Teorija "spuštanja viljuške"

U poslednjih nekoliko godina urađena su brojna istaživanja o faktorima koji utiču na zadovoljavanje gladi (tačnije stvaranju osećaja sitosti). Teorija dr Dejvida Kaca da ukus značajno utiče na brzinu kojom se osoba zasiti, samo je jedna u nizu.
Svaka dijeta sadrži trik koji je neophodan za gubitak kilograma - redukciju kalorija. Trik 'dijete ukusa' - prestanak jela u momentu kada vas zasiti jedan ukus - deluje da je više naučno potkrepljena nego ostale dijete. No, pojedini američki naučnici ipak izražavaju sumnju u validnost Kacove postavke, jer ona nije još uvek dobila zvaničnu naučnu potvrdu. Čak i sam autor "dijete ukusa" priznaje da mehanizmi na osnovu kojih mozak "odlučuje" da smo siti ili gladni, nisu u potpunosti proučeni. Nauka ipak ima određena, pouzdana objašnjenja o tome šta nas tera da spustimo viljušku. Ipak, moj suprug i ja ćemo morati da poradimo na našoj motivaciji da zaista oslabimo umesto da rekreativno isprobavamo raznorazne dijete.

Najbitniji faktori dijete

Ukus U jednoj studiji na Univerzitetu u Pensilvaniji, angažovane su dve grupe studenata - prva je jela samo jednu vrstu obroka, u količini u kojoj je htela, dok je druga imala mogućnost izbora između četiri vrste jela. Nakon nedelju dana uočeno je da su studenti, koji su imali veći izbor hrane, pojeli za 60 % više od grupe koja je jela samo jednu vrstu hrane. Ovaj efekat naveo je dr Kaca da se fokusira na uticaj ukusa na količinu konzumirane hrane i brzinu postizanja osećaja sitosti. Ipak, ostale studije sličnog karaktera nisu baš uvek podržale hipotezu o uticaju ukusa: na primer, čorba od paradajza guši želju za drugim vrstama supa i čorbi, ali ne za druga jela od paradajza, kao i za svežim paradajzom.


Volumen hrane Teorija da težina i volumen hrane utiče na brzinu postizanja osećaja sitosti bila je predmet još jedne studije. Naučnici su otkrili da žene dnevno pojedu oko 1,3 kg hrane, bez obzira na to koliko ona kalorija sadrži. Ispitanice su danima jele testeninu uz raznovrsno povrće, s tim što se, kako je vreme odmicalo, količna povrća povećavala a testenine smanjivala. Uočeno je da žene svakodnevno jele istu količinu hrane i osećale isti stepen sitosti, iako su povećanjem količine povrća zapravo smanjivale broj unetih kalorija. Upravo zbog toga, "Volumetrix" dijeta deluje više zdravorazumski nego kao trik: Izaberite namirnice sa manjim brojem KALORIJA i jedite ih u količini koja vam prija. Možda je najbolje da se opredelite za voće i povrće koje sadrži dosta vode i biljnih vlakana - i bićete siti i izgubićete kilograme.

Sitost Studije pokazuju da proteini mogu brže da zasite nego masti i ugljeni hidrati. Ovo otkriće može lako da objasni efikasnost brojnih proteinskih dijeta. Ipak, neuravnotežena ishrana nije zdrav režim mršavljenja na duže staze.



Izvor: Lepota i zdravlje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.