Za one koji "nista" ne jedu izvolite razlog ili opravdanje
Prilikom intelektualnog rada čovek sagoreva svega tri kalorije više nego prilikom odmora, a unosi gotovo 30 odsto više kalorija i otuda višak kilograma, kažu naučnici.
Oni su naime otkrili da stres koji prouzrokuju teški mentalni zadaci može dovesti do prejedanja. Ovi rezultati mogu da pomognu da se otkrije kako savremeni način života utiče na pravu epidemiju gojaznosti.
Tim istraživača merio je spontani unos hrane kod 14 studenata nakon rešavanja svakog od triju različitih zadataka. Prvi zadatak je bilo opuštanje u sedećem položaju, drugi čitanje i prepričavanje teksta, a treći zadatak se odnosio na seriju testova pamćenja, pažnje i koncentracije na kompjuteru. Nakon 45 minuta svake od ovih aktivnosti učesnici ispitivanja mogli su da pojedu koliko god žele posluživši se sa švedskog stola. Naučnici su izračunali da svaka od navedenih intelektualnih aktivnosti troši svega tri kalorije više od odmaranja. Međutim, uprkos niskoj potrošnji kalorija prilikom mentalnog rada, studenti su nakon prepričavanja teksta uneli 203 kalorije više, a nakon rešavanja testova 253 kalorije više nego nakon odmaranja. To znači da je unos kalorija bio 23,6, odnosno 29,4 odsto veći nakon mentalnog rada nego posle odmaranja. Uzorci krvi uzeti pre, za vreme i posle svake aktivnosti pokazali su da mentalni rad prouzrokuje mnogu veću fluktuaciju glukoze i fruktoze nego period odmaranja. Te fluktuacije može da prouzrokuje stres koji je posledica intelektualnog rada, kažu naučnici. Telo na to verovatno reaguje pojačanim unosom hrane ne bi li održalo ravnotežu glukoze, jedinog "goriva" koje koristi mozak. Preterani unos kalorija prilikom intelektualnog rada, u kombinaciji s činjenicom da je savremeni čovek premalo fizički aktivan, umnogome doprinosi epidemiji gozanosti, zaključili su naučnici.
Izvor :www.net.hr. (Tema sigurno nije za Zdravlje)